سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

سال محیط زیست و میراث طبیعی ایران

بنیاد میراث پاسارگاد، در اطلاعیه‌ای در آستانه ی فرا رسیدن بهار و سال نو خورشیدی، این سال را« سال محیط زیست و میراث طبیعی ایران» نام می گذارد تا توجه ایرانیان و به ویژه علاقمندان به میراث طبیعی جهان را نسبت به بحرانی که محیط زیست ایران را در خود گرفته و وضعیت آن را تبدیل به یک فاجعه ی ملی و بشری کرده است جلب کند. این فاجعه که، به گفته ی کارشناسان، اثرات آنی عواقب دراز مدت آن بر زندگی و سلامت هفتاد میلیون از جمعیت ایران ثابت شده است، می تواند نتایجی ناگوار بر محیط زیست مردمان خاورمیانه و، به تبع آن، کل جهان داشته باشد.
متاسفانه، در سال های اخیر، میراث فرهنگی و طبیعی ایران چنان به ویرانی و نابودی کشیده شده که جز کشورهایی که گرفتار جنگ های دراز مدت بوده اند هیچ کشوری را در دو سده گذشته نمی‌توان پیدا کرد که به چنین سرنوشتی گرفتار آمده باشد. اما، جدا از واقعیات دردناک دیگر، اکنون مساله مرگ و زندگی مطرح است. اکنون، در سرزمین ما، و به صورتی روزمره، مرگ انسان و حیوان و درخت و خاک و زمینی که دچار آلودگی های هر دم فزاینده اند اتفاق می افتد.
از جمله ی عملیات دولتی که اثرات جبران ناپذیر آن ها در تخریب محیط زیست و گسترش بیماری های غیر قابل علاج از هم اکنون در ایران کاملاً آشکار شده است می توان به مواردی اشاره کرد.

نابودی مناطق حفاظت شده و زیستگاه های طبیعی به بهانه ی اجرای عملیات به ظاهر عمرانی، ساختن سدهای بی رویه و غیر اصولی و ـ به دنبال آن ـ خشکاندن رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها،و نیز استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها، و ایجاد و پخش پارازیت های قوی برای سانسور رسانه های ماهواره ای...
... بنیاد میراث پاسارگاد، به احترام نوروز، سال نوی ایرانی که نماد باور به انسان، و باور به ضرورت حفظ ارزش های زنده و زندگی ساز طبیعت است، ضمن ابراز تحسین و سپاس نسبت به کوشندگان حفظ محیط زیست در ایران، که در بدترین شرایط، بی هیچ مشوق دولتی، و با دست خالی همه‌ی هم خود را صرف تغییر این وضعیت می کنند، از مردمان با فرهنگ و علاقمند به محیط زیست ایران و جهان تقاضا می کند که ـ چه از نظر اعمال قوانین بین المللی مربوط به محیط زیست، و چه از نظر آگاه سازی مردمان ایران و جهان با این روند ویرانگر ـ به هر شکلی که برایشان امکان دارد به مبارزه ای زندگی بخش برخیزند
.

   + کورش پورزند ; ۸:٠٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ اسفند ۱۳۸۸
comment نظرات ()