سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

فاجعه زیست‌محیطی در زنجان
رهاسازی زباله‌های بیمارستانی در جاده دواسب

    

 

کاردهای خونی، تیغ جراحی، سرنگ، سرسوزن، باندهای کثیف، کیسه‌های سرشار از مرض، عفونت، میکروب و ویروس و ... مربوط به بیمارستانی در منطقه شمال‌شرقی زنجان، رها شده در ابتدای جاده دواسب.
تصاویر وحشتناک هستند، از آن بدتر گفته‌های دوچرخه‌سوار عضو هیئت کوهنوردی زنجان که شرح ماجرا می‌دهد.
حسین نجفی، با حضور در دفتر روزنامه مردم نو خبر از فاجعه‌ای داد که جان مردم یک شهر را تهدید می‌کند.
وی گفت: چند روز پیش در ابتدای جاده دواسب در حال رکاب زدن بودم که کاورهای سبزرنگ رها شده در جاده خاکی خط لوله گاز، نظرم را به خود جلب کرد و وقتی برای ارضای حس کنجکاوی سری به این زباله‌ها زدم، برخود لرزیدم. جلوتر که رفتم با تلمباری از کیسه‌های زباله بیمارستانی روبه‌رو شدم که حیوانات وحشی کیسه‌های پلاستیکی برخی از آن‌ها را پاره کرده و در محیط پخش کرده بودند، از طرفی باد نیز زباله‌های سبکی همچون بطری‌های سرم، کاورهای خونی، پنبه، باند و ... را در اطراف پخش کرده بود.
حسین نجفی، در ادامه گفت: از ترس برخورد با سرسرنگ‌ها و تیغ‌های جراحی جلوتر نرفتم ولی یکی از پلاستیک‌های زباله را که مشخص بود حیوانات آن را به اطراف کشیده‌اند، پاره کردم تا شاید مدرکی در رابطه با مبدا این زباله‌ها پیدا کنم.
وی با اشاره به اینکه بر روی یکی از برگه‌ها اسامی یک بیمار به همراه پزشک مربوطه و مسئول ترخیص قابل مشاهده بود، گفت: از این برگه و زباله‌های رهاشده علاوه بر تهیه عکس، فیلم نیز گرفتم تا بعدا از سوی مسئولان تکذیب نشود.
عضو هیئت دوچرخه‌سواری زنجان با اشاره به اینکه این حادثه تلخ در زنجان مصداق عینی یک فاجعه زیست‌محیطی می‌باشد، اظهار داشت: زباله‌های بیمارستانی به اندازه‌ای خطرناک می‌باشند که اجازه خروج آن‌ها از بیمارستان‌ها به سختی داده می‌شود و اکثرا در محیط بیمارستان فضایی برای امحای اصولی این زباله‌ها مشخص می‌گردد، از طرفی اگر زباله‌ای قرار است از بیمارستان خارج گردد قبل از خروج، استریل، خرد و میکروب‌زدایی می‌شود و سپس برای سوزاندن یا دفن کردن، اجازه خروج آن صادر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه عاملان این فاجعه به هیچ عنوان نمی‌توانند کار خود را توجیه کنند، گفت: رهاسازی زباله‌های خیس بیمارستانی در محلی که حدود 200 متر با منازل مسکونی فاصله دارد یعنی پایمال کردن حقوق شهروندان و نابود کردن محیط زیست؛چراکه این احتمال وجود دارد تا انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها که می‌توانند عامل بیماری‌های ناشناخته‌ای باشند توسط حیوانات و حشرات پخش‌ شده و علاوه بر به خطر انداختن بهداشت و سلامت شهروندان، حیوانات را نیز با خطر مرگ مواجه سازند.
نجفی با اعلام اینکه باید عاملان این فاجعه محاکمه شوند، گفت: علی‌رغم اینکه محیط زیست استان تا به امروز از این ماجرا تا حدودی بی‌خبر بوده ولی برای جبران این کم‌کاری هم که شده باید اقتداری از خود نشان دهد و با عاملان فاجعه زیست‌محیطی به شدت برخورد کند.
با شنیدن این حرف‌های تأسف‌بار ابتدا به سراغ رحمانی، مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استان رفته و موضوع را مطرح کردیم اما وی اظهار بی‌اطلاعی کرد و با قول پیگیری موضوع گفت: احتمال اینکه این زباله‌ها از بیمارستان‌ها و یا مراکز بهداشتی این دانشگاه، در خارج از شهر رها شود غیرممکن است، از طرفی پزشک مربوطه که نامش در بین کاغذپاره‌ها پیدا شده با این دانشگاه همکاری نمی‌کند.
در ادامه با مهندس خامسی، مسئول آزمایشگاه و محیط‌زیست اداره کل محیط‌زیست استان تماس گرفته و موضوع را مطرح کردیم. خامسی پس از اظهار بی‌اطلاعی و اخذ آدرس محل زباله‌ها اظهار داشت: در رابطه با امحای زباله‌های بیمارستانی استانداردها و قوانین مشخصی وجود دارد که عدم رعایت آن‌ها منجربه وقوع این فاجعه زیست‌محیطی شده و مطمئناً پس از بررسی شواهد و مدارک با عاملان آن به شدت برخورد کرده و آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.
وی درخصوص اینکه این اداره کل چه اقداماتی انجام می‌دهد و چه زمانی این پرونده به نتیجه می‌رسد، گفت: ظرف 24 ساعت آینده محیط پاک‌سازی شده و شناسایی عاملان این فاجعه در دستور کار قرار می‌گیرد تا به طور دقیق مشخص گردد که مبدا این زباله‌ها کجا بوده و عاملان اصلی آن چه کسی یا چه سازمانی می‌باشد.
خامسی در پایان از شهروندان خواست جهت حفظ محیط زیست در صورت مشاهده چنین مسائلی، موضوع را به این اداره‌کل گزارش دهند.

   + کورش پورزند ; ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()