سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

آهوان دشت سهرین زنجان در قطر چه می کنند؟

 


آهوهایی که در نقاط مختلف کشور عزیزمان داریم ،مانند اقوام گوناگون و با ارزش ایرانی، از نژادها و زیر گونه های مختلف اند. در نظر بیاوریم که آهوهای دشت میرزا بایلو در پارک ملی گلستان چقدر با آهوان جزیره کیش قرابت می توانند داشته باشند. همینطور است آهوهای زنجان با دشت موته اصفهان . به همین دلیل است که ما وقتی آهوان مغان را از دست دادیم (منقرض شدند) ، نتوانستیم از زنجان آهو به منطقه معرفی کنیم! بنابراین توضیح آهوهای ما آنقدرهم که تصور می رود از نظر تعداد بی حد و اندازه نیستند و هر راس آنها جایگاه خود را دارد و هموطن من است و حق دارد در این مملکت زندگی کند و مثل هر ایرانی ، همینجا هم بمیرد.
ولی از این نقطه نظر گذشته، مبادلات حیوانات از دیر باز در سراسر جهان متداول بوده و سوابقی در دست است که گاه ما نیز به کشور های دیگر هدیه فرستاده و از آنها نیز هدیه گرفته ایم. این عمل یعنی معاوضه گونه ها بخصوص بین باغ وحش های مختلف به کرات صورت می گیرد و حیوانات باغ وحش خرید و فروش می شوند ولی معمولاً شرائطی در قراردادهای معاوضه و خرید و فروش درج می شود که جلوی سوء استفاده کشور مقصد را از هر گونه بهره برداری غیر منطقی می گیرد.
مثلاً 5 سال پیش کشور چین یک جفت پاندا در اختیار ایالات متحده قرارداد تا مردم این کشور با این جانوران زیبا و منحصر به فرد آشنا شوند ولی قرار بر این بود که فرزندان این دوپاندا به چین عودت داده شوند و از طرفی آمریکا حق واگذاری پانداها را به کشور ثالث ندارد. چین از وجود پانداها بهره های اقتصادی فراوان می برد و میل ندارد که این خرسهای زیبا در کشورهای گوناگون پخش شوند و انحصار چینی ها در داشتن پاندا شکسته شود.
آیا ما چنین دقتی را در صادر کردن جانورانمان به کشورهای دیگر مبذول می داریم؟ هر ساله تعدا زیادی پرندگان شکاری مانند طرلان ، بحری و بالابان بطور قاچاق از ایران صید شده به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس منجمله قطر ارسال می شود.
چه اشکالی داشت که در قبال دریافت آهوها، کشور قطر تعهد نماید از پرندگان قاچاق شده به قطر استفاده نکرده آنها را بازفرستد؟

   + کورش پورزند ; ۳:٠۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ اسفند ۱۳۸۸
comment نظرات ()