سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

امروز به هر انسان فقط 60 درخت می‌رسد

«نالینی ام‌نادکارنی»، گیاه‌شناس و اکولوژیست آمریکایی و مولف کتاب «میان زمین و آسمان» از جمله محققانی است که پوشش گیاهی جنگل‌ها را از «کاستاریکا» تا «گینه» مورد بررسی قرار داده است. وی در تحقیقات خود نشان داده که امروزه هر انسان در طول زندگی خود تنها از 60درخت بهره‌مند می‌شود.
او با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای و با تقسیم تعداد درختان در هر هکتار کل جنگل‌های روی زمین بر جمعیت جهانی به این رقم رسیده است. او در این‌باره گفته: این محاسبه را به این دلیل انجام دادم که وقتی صحبت از جنگل‌زدایی می‌شود ارقام به گونه‌ای نیستند که بتوانند قدرت درک ما را تحریک کنند. به همین دلیل خواستم رقمی انسانی‌تر را پیدا کنم که به درک ما از آنچه از دست می‌دهیم و خود مسئول نابودی آن هستیم کمک کند. وی می‌افزاید: در سال1850 سهم هر نفر 622درخت بوده و اگر روند نابودی جنگل‌ها و رشد جمعیت به همین نحو ادامه پیدا کند در سال2020 به هر انسان تنها 20درخت می‌رسد.
این گیاه‌شناس در پاسخ به این سوال که آیا هنوز مکانی بر روی زمین باقی مانده که یادآور یک جنگل نخستین باشد، نیز می‌گوید: خیر، هیچ فضایی در دنیا وجود ندارد که انسان در آن ردی از خود بجا نگذاشته باشد. حتی در وسط آمازون یا جنگل‌های سوزنی برگ تایگا در «آلاسکا» و «روسیه» نیز عواقب آلودگی‌های اتمسفری با رشد سطح دی‌اکسیدکربن و ازون دیده می‌شود.
وی همچنین اعتقاد بسیاری مبنی بر اینکه زمانی وجود داشته است که در آن کل زمین یک جنگل واحد بوده را غیرواقعی می‌داند و توضیح می‌دهد: درختان بصورت دوره‌ای و در ادامه عصرهای یخبندان رفته‌اند و آمده‌اند. 14هزار سال قبل، شمال زمین دوباره پوشیده از یخ شد. از طرف دیگر، انسان هرگز دست از جنگل‌زدایی برنداشته و کافیست که به بومیان آمریکا فکر کنیم.
«نالینی ام‌نادکارنی» در ادامه علت چرایی اینکه جنگل‌ها تا این حد مهم هستند؛ گفته: گیاهانی که در این اکوسیستم زندگی می‌کنند آب و مواد غذایی را از باران و از فرآیندهای همرفتی جمع‌آوری می‌کنند و آنها را به پایین خاک انتقال می‌دهند و همزمان باعث تثبیت آب و هوای زمین می‌شوند و دی‌اکسیدکربن را در خود ذخیره می‌کنند.

   + کورش پورزند ; ٢:۱۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()