سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

بیانیه هیئت‌مدیره انجمن زنجانی‌ها در مورد برکناری پروفسور یوسف ثبوتی از ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان
بگذارید دکتر ثبوتی همچنان در ریاست این دانشگاه باقی بماند

 

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان به همت دکتر ثبوتی و همکارانش، در این 20 سال به مهمترین مرکز تولید علم در میان دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران بدل شد.

 چهره برجسته علم و فرهنگ ایران، پدر اخترفیزیک کشور و هم‌دیار محبوب ما، دکتر یوسف ثبوتی با حکم غیرمنتظره وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، از مقام ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان برکنار شد. حکمی که از روز صدور تاکنون موجب بهت و حیرت و اندوه همه دوستداران دانش و فرهنگ در سراسر ایران، بلکه در اقصی نقاط جهان و همه مردم استان‌زنجان شده است.
معمولا کسی را از مقامی برکنار می‌کنند که قبلا او را بر آن مقام گمارده باشند. اما همه ما شاهدیم که دکتر ثبوتی را کسی بر این مقام نگمارده بود که برکنارش کند. او دانشگاه علوم‌پایه زنجان را با یک مجوز در کیف و یک اتاق ساده به عنوان دفتر و با عنوان «مرکز تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه» بنیاد نهاد و با کمک همکاران سخت‌کوش و خیرین دلسوز و همکاری و همراهی مسئولان ذی‌ربط استانی و ملی در طول نزدیک به 20 سال آن را به دانشگاهی معظم با پردیسه‌ای منحصربه فرد در استانداردهای جهانی تبدیل کرد که ساخت این پردیسه هنوز نیمه‌تمام است.
دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان به همت دکتر ثبوتی و همکارانش، در این 20 سال به مهمترین مرکز تولید علم در میان دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران بدل شد. صدها دانشجو در سطح کارشناسی‌ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف فارغ‌التحصیل شدند که بسیاری از آن‌ها امروز چهره‌های شاخصی در علوم‌پایه محسوب می‌شوند و خود در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی به تربیت دانشجویان نخبه مشغولند.
همان‌گونه که مجمع محترم نمایندگان استان‌زنجان نیز در بیانیه خود متذکر شده‌اند، هیچ یک از این‌ها بدون حضور پروفسور ثبوتی در رأس این دانشگاه امکان‌پذیر نمی‌شد. اگر این دانشگاه توانست برای توسعه و گسترش خود از کمک‌های مردمی در چنین سطحی برخوردار شود، اگر استادان و چهره‌های شناخته شده علم و فرهنگ حاضر به همکاری و تدریس در آن شدند، اگر دانشگاه توانست به مهمترین مرکز تولید علم در کشور تبدیل شود و افتخاری برای آموزش عالی ایران دست و پا کند؛ همه و همه به علت وجود دکتر ثبوتی بود که چون چراغی روشن همه را گرد وجود خود جمع می‌آورد. یادمان نمی‌رود که او از همه امکانات مالی صرف‌نظر کرد و حتی خانه شخصی خود را در شیراز فروخت و بهای آن را هزینه توسعه دانشگاه کرد.
دکتر ثبوتی از آغاز تاسیس انجمن زنجانی‌ها عضو فعال این انجمن بوده است. ما در این انجمن از سوی همه اعضای خود و از سوی همه هم‌دیاران اهل فرهنگ و دانش استان‌زنجان، از جناب آقای کامران دانشجو وزیر محترم علوم، تحقیقات و فن‌آوری درخواست می‌کنیم در حکمی که برای تغییر ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان صادر کرده‌اند، تجدیدنظر کرده و بگذارند دکتر ثبوتی همچنان در ریاست این دانشگاه باقی‌مانده و طرح‌های ناتمام خود را در مورد آن به پایان ببرند. آقای وزیر لطفاً توجه داشته باشید که قاطبه اهالی مردم زنجان چنین انتظاری از شما دارند و آن را فراموش نمی‌کنند.

 

   + کورش پورزند ; ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()