سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

والدین نباید تمایلات، گرایشات و نقطه نظرهای خود را به فرزندشان تحمیل کنند، بلکه آنها باید اجازه دهند کودکان بچگی کنند و آنگونه که باید، بدون تحمیل عقاید و خواسته های والدین رشد نمایند.

 

والدین همیشه دوست دارند فرزندانی خوب و با ادب داشته باشند و همه تلاش خود را برای رسیدن به این منظور انجام می دهند، اما والدین گاهی راه را اشتباه انتخاب می کنند و نتیجه معکوس می گیرند؛ چرا که بیش از حد اعتنا کردن به بچه ها بازده خوبی ندارد.

 

اشتباهات بزرگ والدین در تربیت کودکان

اغلب والدین بهترین ها را برای کودکان خود می خواهند و این امر باعث می شود کودک هرگز راضی به نظر نرسد و دائم توقع بیشتری داشته باشند. لوس کردن کودکان و تربیت نامناسب از آفت های پرورش کودکان است و زمانی که پدر و مادر در این امر کوتاهی کنند، اطرافیان این کار را انجام خواهند داد و در خانه خود به کودک شما نحوه رفتار درست را گوشزد خواهند کرد.

 

عدم مشارکت والدین در مدرسه، عدم اعتدال در تشویق فرزندان و عدم اعطای مسئولیت به فرزندان ازدیگر اشتباهات والدین است که صورت می گیرد. البته تشویق فرزندان موجب افزایش عزت نفس آنها می گردد و اگر این قدردانی اغراق آمیز باشد، کودک نسبت به ارزش واقعی کار خود دچار انحراف می شود.

 

اگر با کودکان در زمینه های مختلف اجتماعی کار می کنيد، از آنها انتظارات معقول و منطقی داشته باشيد و هرگز در حضور کودک مجادله نکنيد.

 

پیرامون داشتن توقعات غیر واقعی از فرزند و عدم آموزش وفا به قول و عهد را از دیگر مسائلی است که والدین به آن توجه نمی کنند و بچه های امروز انتظار دارند همه کارها برایشان انجام شود؛ در صورتی که کودک هر چه محکم و پر طاقت تربیت شود، می تواند در آینده از عهده انجام امور خود برآید و آموزش دفاع از خود و خواسته های خود باید توسط والدین انجام شود.

   + کورش پورزند ; ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()