سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

تنوع زیستی

تنوع زیستی بیش از هر زمان دیگری در خطر است و از همین روست که سازمان ملل متحد در تلاش برای معکوس کردن روند بی‌سابقه نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری، امسال را سال بین‌المللی تنوع زیستی نامیده است

شماری از متخصصان با ابراز نگرانی از وضعیت موجود تنوع زیستی اعلام کرده‌اند که فرایند نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری در جهان هزار برابر بیشتر از روند عادی است. براساس گزارشی که اخیراً از سوی سازمان بین‌المللی محیط‌زیست منتشر شده جزئیات بیشتری از انقراض گونه‌های متفاوت مورد بررسی قرار گرفته است.این گزارش که به مناسبت روز جهانی تغییرات آب و هوا از سوی مرکز تنوع زیست‌محیطی  تهیه و تنظیم شده در گزارش خود اعلام کرده که تعداد 350 گونه متفاوت بر اثر گرم‌شدن کره زمین در معرض خطر انقراض و نابودی قرار دارند و اگر از تولید گازهای گلخانه‌ای کاسته نشود این تهدید جدی است.

رزبراز، رئیس مرکزتنوع زیست‌محیطی در این باره می‌گوید: دریاهای یخ زده قطب شمال ازسال‌های گذشته شروع به ذوب‌شدن کرده‌اند، این روند هم‌اکنون ادامه دارد و بالا آمدن سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها خطری جدی است. خرس‌های قطبی در حال تلف شدن هستند و ادامه حیات بسیاری از گونه‌ها مورد تهدید قرار گرفته است. ما نیاز فوری به کاستن دی اکسید کربن موجود در هوا تا میزان 350 سهم در میلیون داریم اما قوانین پیشنهاد شده موجود برای رسیدن به این هدف کافی نیست. دی‌اکسیدکربن موجود در هوا در حال حاضر به 387 سهم در میلیون رسیده و احتمالاً در آینده این روند گسترش خواهد یافت.

دانشمندان محیط‌زیست از جمله رئیس انجمن بین‌المللی تغییرات آب و هوا و جیم هانسن یکی از اعضای فعال ناسا از رهبران جهان خواسته‌اند که میزان دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را تا مرز 350 سهم کاهش دهند. برای رسیدن به این هدف  همکاری ایالات متحده لازم و ضروری است. این کشور باید از انتشار گازهای گلخانه‌ای خود تا میزان 40درصد بکاهد و تا سال 2020 سطح آن را به کمتر از سال 1990 تقلیل دهد.

در گزارش‌های پیشین مرکز تنوع زیست‌محیطی نیز تأکید شده که اگر روند فعلی انتشار گاز‌های گلخانه‌ای با همین سرعت تا سال 2050 ادامه یابد 35درصد از گونه‌های مختلف در معرض تهدید قرار خواهند گرفت. اکنون زمان عمل فرا رسیده است. اگر جهان کاهش دی اکسید کربن موجود در جو زمین را نادیده بگیرد و آن را تا میزان 350 سهم در میلیون یا کمتر کاهش ندهد باید شاهد از بین رفتن گونه‌های زیادی از گیاهان و جانوران و حتی به خطر افتادن نسل بشر باشد.

   + کورش پورزند ; ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸۸
comment نظرات ()