سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

افتتاح ايستگاه زنجان

 

   

آنچه كه در كتب مختلف تاريخي دوره پهلوي مشاهده مي كنيم راه آهن زنجان تهران در دوازدهم مهرماه 1319 افتتاح شد و داستان مراسم اين افتتاح را بزرگان اين گونه تعريف مي كنند. فصل پاييز در زنجان يكي از فصول زيبا و پر نعمت بوده و هست در اين فصل محصولات كشاورزي آماده بهره برداري مي شوند و بازار خريد و فروش پررونق مي گردد مدارس باز شده و رفت و آمد دانش آموزان چهره شهر را زيبا مي كند . اگر چه در سالهاي 1319 و 1320 جنگ جهاني دوم از راه مي رسد و ايران را نيز ناخودآگاه در اين معركه درگير مي سازد ولي فعاليت هاي مختلف بخصوص احداث پروژه هاي عمراني ادامه داشت يكي از همين طرح هاي عمراني احداث راه آهن بود كه مركز شهر را به شرق و غرب متصل مي كرد و در اين رهگذر خط آهن زنجان – تهران آماده بهره برداري شده بود و براي افتتاح اين قسمت از خط آهن، رضاخان آمادگي نداشت لذا وزير راه وقت را با يك لوكوموتيو و قطار كه نسبتاً خوب و رجالي بود از تهران به زنجان اعزام كردند.
مسئولان شهر زنجان از دو سه روز پيش آماده افتتاح اين پروژه بودند ساختمان ايستگاه راه آهن زنجان طبق استاندارد متخصصين آلماني و شبيه به ايستگاه قزوين به اتمام رسيده بود سقف بلند ايستگاه كه با آرم و علامت « اس اس »ها كه با رنگ ديگري مشخص شده بود به چشم مي زد سوزنبانان لباس هاي يكسان پوشيده بودند عوامل راه آهن هر كدام با توجه به پست خود در محل كار خود ايستاده بودند جالب است بدانيم اكثر اين كاركنان از شهرهاي ديگر به زنجان آمده و در اين شهر ازدواج كردند و ساكن اين شهر شدند.
منبع آب راه آهن كه به صورت برجي در كنار ايستگاه ساخته شده جلب توجه مي كرد تمام اطراف ايستگاه را آبپاشي و تميز كرده بودند بنا به دعوت وزارت راه عده اي از نمايندگان مجلس شوراي ملي، افسرات ارشد، جمعي از رجال و روزنامه نگاران تهران صبح زود در ايستگاه راه آهن حضور يافته و با قطار مخصوص آماده حركت به زنجان شدند. به محض سوار شدن به قطار همه مسافران ساعتهاي جيبي خود را درآوردند و نگاهي به عقربه آن كردند عقربه هفت صبح را نشان مي دهد كه قطار با زدن سه بوق ممتد به طرف زنجان حركت كرد ساعت 10 صبح بود كه قطار به ايستگاه قزوين رسيد با مختصري توقف در آنجا به راه خود ادامه داد ظهر هنگام ميهمانان ناهارشان را در رستوران قطار صرف كردند ولي قطار همچنان به راه خود ادامه مي داد. در ايستگاه زنجان هم طبق دستور مسئولان شهري جمع زيادي از دانش آموزان كه با لباس هاي زيباي مدرسه و پيشاهنگان هم با لباس مخصوص پيشاهنگي در ايستگاه راه آهن زنجان گرد آمده و در يك طرف فرماندار زنجان- شهردار- رئيس شهرباني و رؤساي ادارات دولتي و عده زيادي از بزرگان و معتمدين شهر با خوشحالي منتظر ورود اولين قطار به زنجان بودند. ساعت 14 بعدازظهر دوازده مهرماه 1319 بود كه بوق لوكوموتيو از نزديكي ايستگاه به گوش رسيد لوكوموتيوي كه قطار را مي كشيد با ذغال سنگ كار مي كرد لذا دود و بخار آن از دور ديده مي شد با مختصر انتظار قطار وارد ايستگاه شد و توقف نمود ابتدا دكتر سجادي وزير راه از قطار پياده شد و بقيه مسئولان شهر زنجان قرار گرفتند وزير راه در جايگاه مخصوص قرار گرفت و ضمن تشكر از دست اندركاران گزارشي از فعاليت هاي راه آهن هزينه و پيشرفت عمليات آن ارائه داد پس از آن لوكوموتيو قطار با قطع نوار سه رنگ از مقابل مستقبلين گذشت و رسماً خط آهن تهران زنجان افتتاح گرديد. فرماندار زنجان نيز از زحمات مسئولين تشكر كرد و وزير راه يك مدال افتخار به مهندس مسئول خط آهن قزوين زنجان اهداء كرد.
قطار مجدداً آماده بازگشت به تهران شد و راس ساعت 15 از زنجان به طرف تهران حركت كرد. ايستگاه راه آهن زنجان درست در جنوب شهر زنجان و در شمال زنجانرود و در ميان باغات سرسبز زنجان احداث شده است كمي بالاتر از راه آهن به طرف شهر دو سه نقطه تاريخي وجود داشت يكي كاروانسرا سنگي زنجان است كه در اين زمان محوطه بزرگي داشت ( در حال حاضر اين كاروانسرا به ساختمان اوقاف تبديل شده و قسمتي نيز به چايخانه سنتي و كميته امداد تغيير يافته است ) دومين اثر «باغ خانليق » بود كه در قسمت غربي خيابان خيام قرار داشت كه استخر آب آن از يك قنات معروف تامين مي شد. روبروي كاروانسرا سنگي تپه اي وجود داشت كه به گفته معمرين خانه جد ذوالفقاري ها در اينجا قرار داشت كه تخريب شده و ميداني بزرگ از تل خاك را به وجود آورده بود در 50 سال پيش در ايام ماه مبارك رمضان در اينجا توپ مي انداختند تا مردم روزه خود را افطار كنند يا دست از سحري خوردن بكشند. در پشت كاروانسرا سنگي، باغ حاج علي واقع شده بود كه مظهر قنات از داخل اين باغ بيرون مي آمد و در استخر آب جمع مي شد. در آن هنگام زنان لباس هاي قابل شستشو را در مظهر اين قنات را مي شستند و صداي چوب « دوجك » كه پوشاك‌هاي چرك را بر روي سنگ مي كوبيدند تا چرك آنها خارج شود از دور به گوش مي‌رسيد.

  

   + کورش پورزند ; ٤:٤٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات ()