سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

بنیاد ماندلا در سال 1999 میلادی پس از این که نلسون ماندلا رهبر مبارز و آزادی خواه آفریقا، در پایان نخستین دوره ریاست جمهوری خویش در آفریقای جنوبی  از قدرت کناره‌گیری کرد، راه‌اندازی شد.

ماندلای سیاه پوست که پس از یک عمر زندان و مبارزه علیه استعمار انگلیس و نژادپرستان سفید پوست انگلیسی تبار در آفریقای جنوبی با انتخاب مردم کشورش به قدرت رسیده بود نپذیرفت در 76 سالگی برای بار دوم رییس جمهور آفریقای جنوبی شود و این رهبر دوست داشتنی به جای آن کوشید به تقویت و ماندگاری میراث خود همت گمارده و به گردش دموکراتیک قدرت در کشورش کمک کند
از آن پس بنیاد ماندلا به همت او و دوستان همسو با نلسون ماندلا با اندیشه والای ارتقای ارزش هایی که این جمع و همفکرانشان برای آن مبارزه کرده بودند شکل گرفت.

ترویج، صلح، آشتی و عدالت اجتماعی، جوهره بنیاد ماندلا را تشکیل می‌دهد.

هیأت معتمدان در سال 2006 میلادی چشم‌انداز جدیدی برای بنیاد ماندلا ترسیم کرد و البته در این نگاه و افق جدید نیز بر تعهد آغازین بنیاد که همانا بسط، تروج و حمایت از اندیشه نلسون ماندلا بود، تاکید کرد.

بنیاد ماندلا از آن پس نیز از راه گسترش گفت وگو و با حمایت از ارزش ها، بینش و آثار بنیانگذارش و نیز گفت وگوی جمعی حول مباحث اجتماعی ـ انتقادی به ساختن یک جامعه عادلانه در آفریقای جنوبی یاری رسانده است.

   + کورش پورزند ; ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات ()