سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

قانون سبز شدن

در حالی که متخصصان محیط زیست در مورد بحران آب در جهان به شدت هشدار می دهند، برنامه محیط زیست ملل متحد از دولت ها و قانون گذاران کشورها خواست قوانین سخت تری در مورد استفاده از آب وضع کنند. UNEP این قوانین را "قانون سبز شدن"، greening water law، آب نامیده است.

این برنامه هشدار داده است که با افزایش تعداد مردم کره زمین، نیاز به آب آشامیدنی، آب برای کشاورزی، صنعت افزایش می یابد، ضمن این که سایر گونه ها و اکوسیستم ها نیز به آب احتیاج دارند.

بر اساس گزارش ها، نزدیک به 1.8 میلیون کودک زیر 5 سال سالانه بر اثر مصرف آب آلوده جان خود را از دست می دهند. این کودکان بیش از همه به اسهال مبتلا می شوند. گزارش UNEP هشدار می دهد که اگر قوانینی فوری برای مراقبت از منابع آب شیرین مناسب برای آشامیدن و غذا وضع نشود، تا سال 2020، 135 میلیون مرگ قابل پیشگیری در جهان رخ خواهد داد.

استفاده غیر پایدار از آب سالم رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها، مهم ترین دلیل کاهش تنوع زیستی است. در آمریکای شمالی، برای مثال، در حدود 27 درصد از جانوران آب شیرین در معرض انقراض هستند. در کشور کرواسی نیز بیش از یک سوم گونه های ماهی این کشور به دلیل کاهش منابع آبی در معرض تهدید هستند.    

   + کورش پورزند ; ۳:٤٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات ()