سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

پروفسور ثبوتی

«پروفسور ثبوتی» در اولین مصاحبه اختصاصی‌اش با رسانه‌ها، گفت که تاکنون هیچ حکمی به جز حکم برکناری‌اش دریافت نکرده است و در صورت دریافت نیز «وقت» همکاری در مشاغل جدید را ندارد. با این وجود طبق اعلام وزارت علوم، این دانش‌آموخته دکترای اخترفیزیک از دانشگاه شیکاگوی ایالات متحده به عضویت در هیئت امنای زنجان، هیئت ممیزه مرکزی علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و دامپزشکی وهیئت ممیزه دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه منصوب شده است.
از سویی به دلیل اعتراضات دانشجویان، پروفسور ثبوتی در مراسم معارفه رئیس جدید دانشگاه حاضر نشد و اکنون نیز در خانه به سر می‌برد. وی درباره برنامه‌های آینده‌اش می‌گوید که تا زمانی که وقت زندگی دارد، تدریس خواهد کرد. وی همچنین از کسانی که اخباری را درباره نحوه مدیریت وی منتشر کرده‌اند انتقاد کرد و به صراحت، معاون وزیر علوم را به چالش کشید.

*جناب پروفسور، ظاهرا برکناری شما حرف و حدیث‌های زیادی را در پی داشته است. خودتان در این باره چه می‌گویید؟
دلم می‌خواهم هر چه زودتر این موضوع‌ها جمع شود. من از این حرف‌ها دل خوشی ندارم.
* شما که خودتان استعفا ندادید؟
از دانشگاه علوم پایه زنجان؟
 
بله، این‌طور که وزیر علوم اعلام کرده است، تعدادی از رؤسای دانشگاه‌ها که اخیرا عوض شده‌اند، خودشان استعفا داده‌اند.
من استعفا ندادم و کنار گذاشته شدم.
*برای این برکناری‌ها دلیلی مانند ارتقای سطح علمی دانشگاه‌ها بیان شده، برکناری رؤسا چقدر در روند ارتقای سطح علمی کشور موثر است؟
فکر می‌کنم حداقل در دانشگاهی که من مسئولش بودم اگرچه افرادی نخواهند اوضاع را وارونه نشان بدهند، استادان و دانشجویان به قدری بالغ هستند که کار علمی خودشان را بکنند.
*
یعنی می‌فرمایید این برکناری در دانشگاه‌ها تاثیری ندارد و دانشجو کار خودش را ادامه می‌دهد؟
از طرف دانشگاهی که مسئولش بودم این حرف‌ها را می‌زنم. بقیه جاها را خبر ندارم. تا به حال جز معلمی کار دیگری نکرده‌ام. این که سیاست کلی وزارتخانه چه بوده را هم، نه در بندش بوده‌ام و نه علاقه‌ای داشتم که ببینم در وزارتخانه چه می‌گذرد.
*پس دلیل اصلی این برکناری‌ها که در یک ماه، بیست و چند رئیس دانشگاه و مرکز پژوهشی را ناگهان عوض می‌کنند، چیست؟
مقداری از این تغییرات طبیعی است و یک مقدار هم به ذوق و تفکر مسئول بالاتر برمی‌گردد که به آن‌ها کاری ندارم. مخصوصا در این روزها حوصله این حرف‌ها را ندارم و می‌خواهم موضوع جمع شود.
*
ترجیح می‌دهید بعد از برکناری، در مناصبی که وزیر علوم برای شما در نظر گرفته است، کار کنید؟
حکمی دست من نرسیده است و اگر هم برسد، باید بگویم این‌ها کارهایی بود که 20 سال پیش انجام می‌دادم و فکر نمی‌کنم وقتش را داشته باشم که بخواهم دوباره کارهای سابق را از سر بگیرم.
*
پس با این حساب برای بازنشستگی چه طرحی دارید؟
بازنشستگی یک چیز است که حقوق دولت را بگیری و در خانه بمانی و اینکه ایامت را چگونه بخواهی بگذرانی، یک چیز دیگر. من یک ماشین خودکارم که تنظیم شده‌ام فقط معلمی کنم و این را ادامه خواهم داد تا زمانی که وقتم تمام شود.
*گویا در مراسم معارفه رئیس جدید، اعتراضاتی شده، شما در جریان هستید؟
من در هیچ‌کدام از جلسات نبوده‌ام و نپرسید چه چیزی در آن جلسات گذشته است. آن‌هایی که بودند هم، تا می‌توانستند هر چه دلشان خواست گفتند. از آن‌ها بپرسید که هر کس چیزی می‌گوید. در حال حاضر نیز باید بگویم رئیس فعلی دانشگاه تحصیلات تکمیلی از لحاظ علمی، اخلاقی، تعهد کاری و مدیریت آدم بسیار موجهی است و من او را از هر لحاظ قبول دارم.
*
یکی از انتقادات اساسی به مدیریت شما، تعداد دانشجوی 600 نفر دانشگاه بود. منتقدان می‌گفتند این دانشگاه ظرفیت بسیار بیشتری دارد. چرا این تعداد دانشجو را تربیت می‌کردید؟
اساسنامه دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان بر مبنای کیفیت در آموزش نوشته شده است، به علاوه دانشجوی دکترا و کارشناس‌ارشد تربیت کردن فرق می‌کند با این‌که در کلاسی را باز کنی و 50 نفر دانشجو را در آن رها کنی تا آخر ترم به هر کدام از آن‌ها مدرک دانشگاهی بدهی و بگویی به جامعه برگردند. افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند، از زیر و بم مسائل تربیت دانشجوی دکترا و فوق‌لیسانس خبر ندارند.
*ولی کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری وزارتخانه مدیریت می‌کنند؟
خب، چه کار کنم؟
*
یعنی می‌گویید آن‌ها از نحوه تربیت دانشجو خبر ندارند؟
آن کسی که گفته باید در دانشگاه تحصیلات تکمیلی هزاران نفر را پذیرش کرد، از آموزش و تربیت دانشجوی دکترا خبر ندارد، حالا هر کس می‌خواهد باشد.
*با این وجود فکر نمی‌کنید بعد از شما به تعداد دانشجویان دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان اضافه شود و به همان حدی که می‌خواهند برسد؟
این را که باید از رئیس جدید بپرسید.
آقای دکتر، بهتر است از مسائلی بپرسیم که می‌گویند در زمان تصدی شما در دانشگاه وجود داشت.
منظورتان کدام مسائل است؟
*مثلا موضوع نداشتن حراست و دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه؟
این‌ها هم اطلاعات غلطی است که در این روزها خیلی می‌گویند. حراست ما در سال اول تاسیس دانشگاه، زیر نظر دانشگاه زنجان، اداره می‌شد. در سال دوم به ما گفتند یک نفر را به عنوان حراست مستقل خود معرفی کنید. شخصی معرفی شد و بعد، ایشان مراجعه کرد و از ما اتاق و دفتر و امکانات خواست و ما در اختیار ایشان قرار دادیم. یک نفر را هم به عنوان کارمند و نیروی انسانی خواست که آن را هم به ایشان دادیم. این شخص دو ماه ماند و چون خانم کم سن و سالی بود و سنش از تمام دانشجویان دانشگاه کمتر بود، دید کسی موردی ندارد که بخواهد تذکر بدهد، این بود که گذاشت و رفت. دو سال ایشان نبود و بعد هم هر چه ماندیم هیچ خبری نشد. دفتر و امکاناتش را همان‌طور نگه داشته بودیم و ایشان خودش مراجعه نکرد. این مسئله حراست ما بود. درباره موضوع نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز شخصا حداقل دو بار به حجه‌الاسلام محمدیان رئیس دفاتر نمایندگی مقام معظم رهبری در تمام دانشگاه‌ها که با همدیگر آشنا و دوست هستیم، گفت‌وگو کردم. با ایشان دو بار در فرصت‌هایی که در گردهمایی رؤسای دانشگاه‌های سراسر کشور تشکیل شده بود، ملاقات کردم و خواهش کردم نمایندگی به دانشگاه ما اختصاص بدهد. ایشان فرمودند چون تعداد دانشجوی شما اندک است و ما هم نیرو نداریم، نمی‌توانیم شخصی را مستقلا به شما بدهیم، خودتان از طرف ما نماینده باشید. ولی این روزها در بوق و کرنا کرده‌اند که ثبوتی نگذاشته نهاد مقام معظم رهبری وحراست در دانشگاه باز شود. لابد می‌خواهید درباره نمازخانه و مسجد هم بپرسید؟
 
اگر شما می‌فرمایید که ما گوش می‌دهیم؟
می‌گویند دانشگاه ما مسجد و نماز خانه ندارد. این گفته هم راست نیست. همین دو ماه پیش حاج‌آقا ابوترابی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دیداری که از استان زنجان داشتند، تشریف آوردند دانشگاه و در نمازخانه دانشگاه ما نماز خواندند و ما هم به اتفاق 25 دانشجوی دختر و پسر و چند تن از اعضای هیئت علمی پشت سر ایشان نماز خواندیم. مسجد ما از سال گذشته احداث شده و طبقه دوم آن هم از شش ماه پیش شروع شده که کارش در شرف اتمام است.
* حالا که صحبت به اینجا رسید، بد نیست درباره تعدادی از اعضای هیئت امنایی که شما معرفی کردید و به دلیل سکولار بودن رد صلاحیت شدند نیز بپرسم. این نیز واقعیت ندارد؟
هیئت امنای ما بین دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و دانشگاه زنجان مشترک است. من یادم نمی‌آید چه کسانی را معرفی کرده‌ایم. برای من اشخاص علی‌السویه هستند. یک موردی را دقیقا خاطرم هست که با رئیس دانشگاه زنجان لیست را مشترکا تصویب و به وزارت علوم معرفی کردیم. دیگر نمی‌دانم برای سکولار بودن یا چیز دیگری بود که این مسائل اتفاق افتاد. خاطرم نیست.
*
فکر می‌کنید، چه دلیلی برای کنار گذاشتن شما وجود داشت؟
ببینید! آقای دکتر خواجه‌سوری، معاون محترم فرهنگی وزارت علوم، امروز گفته که در 20 سال گذشته، هیچ وزیری جرات نکرده بود پایش را بگذارد در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و من می‌گویم اگر شهید هم بشود باید بروم و ثبوتی را از آنجا بردارم و رئیس دانشگاه را عوض کنم. حقیقت این است که در طول 20 سال گذشته، دوستان زیادی که بعضا وزیر هم بوده‌اند، تشریف آوردند و در دانشگاه خدمتشان بودیم. از جمله در ابتدای تاسیس دانشگاه در حدود 20 سال پیش، آقای دکتر معین وزیر اسبق علوم تشریف آوردند و در جشن 10 سالگی دانشگاه نیز ایشان مجددا به دانشگاه آمدند. آقای دکتر توفیقی که مدتی سمت وزارت علوم را عهده‌دار بود، یکی از جلسات هیئت امنای مشترک دانشگاه زنجان و ما را، در محل دانشگاه ما برگزار کرد و ایشان رئیس بود.
همچنین آقای دکتر زاهدی، وزیر سابق علوم در سفر دوم ریاست جمهوری به استان زنجان، ساعت 11 شب که وارد زنجان شدند، مستقیما قبل از همه به دانشگاه ما تشریف آورده و شام خوردند.
ساعت یک و نیم صبح، متوجه شدند که چراغ‌های دانشگاه روشن است و دانشجویان دکترا مشغول کار هستند، تشریف بردند و با دانشجویانی که بیدار بودند صحبت کرده و از مشکلات دانشگاه پرسیدند.
شب را در میهمانسرای دانشگاه ما خوابیدند و بعد از ادای نماز صبح و صرف صبحانه برای تشکیل جلسات هیئت دولت از دانشگاه ما تشریف بردند. فقط ما افتخار نداشتیم آقای دکتر دانشجو را در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان زیارت کنیم. این روزها قرار نیست راستگویی مد روز باشد.

 

   + کورش پورزند ; ٩:٥٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات ()