سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست برگزار شد.

تشریح مصوبات نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست؛ دفاتر محیط زیست در وزارتخانه ها ایجاد می شود/ ایجاد کارگروه بررسی راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور شورای عالی حفاظت محیط زیست امروز پس از 7 سال دوباره احیا شد و اولین جلسه آن به ریاست دکتر روحانی رییس جمهور در دولت تدبیر و امید تشکیل شد. دکتر ابتکار در پایان این جلسه از تشکیل دفاتر محیط زیست در وزارتخانه هایی که فعالیت های توسعه ای دارند، خبر داد.

 
 به گزارش ایرنا، ˈمعصومه ابتکار ˈ در حاشیه برگزاری مراسم دهمین سالگرد امضای کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر ( تهران ) در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست؛گفت: تمام وزیران عضو این شورا در این جلسه حضور داشتند، به لحاظ یک سری مسائل بین المللی و منطقه ای وزیر امور خارجه هم در جلسه حضور یافت.
 
وی اظهارداشت: رییس جمهوری بر این نکته بسیار تاکید کرد که باید تمام فعالیت هایی که در سطح کشور انجام می شود ارزیابی زیست محیطی داشته باشند و مطالعات زیست محیطی قبل از اجرای پروژه ها انجام شود ازاین رو بر ایجاد دفاتر زیست محیطی تاکید شد.
 
ابتکار گفت: ایران در چند سال گذشته در رتبه بندی جهانی محیط زیست 63 پله سقوط داشته که این موضوع بسیار نگران کننده است و نیازمند تغییر رویکرد جدی است.
 
معاون رییس جمهوری افزود: اکنون مهمترین بحران زیست محیطی کشور مدیریت منابع آب است زیرا آسیب های زیادی به سفرهای زیر زمینی، رودخانه ها و تالاب های کشور وارد شده است.
 
وی گفت: همچنین موضوع مدیریت انرژی هم مورد بحث قرار گرفت ، متاسفانه مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست و نیازمند اصلاح الگوی مصرف است.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مورد ریزگردها هم گزارشی ارائه شد، برای ادامه اقداماتی که از دولت قبلی در حال انجام است ساز و کاری تعریف شد. قرار شد با همکاری برنامه محیط زیست سازمان ملل صندوقی برای اجرای این سازوکارها تشکیل شود.
 
وی گفت: همچنین قرار شد با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت نیرو سازو کاری برای مدیریت مسائل سرزمین اعم از آب ، خاک و منابع طبیعی تعریف شود.
 
معاون رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد: شورای عالی محیط زیست همواره در همین سطح و با حضور رییس جمهوری تشکیل جلسه دهد تا مشکلات و مسائل زیست محیطی در سطح عالی و با جدیت دنبال شود.
 
وی همچنین با ابراز امیدواری از برگزاری مداوم این جلسات گفت: هدف این است که مصوبات اولین جلسه روند اجرایی به خود گیرد و برگزاری جلسات جنبه تشریفاتی نداشته باشد. بدنبال آن هستیم که جلسه بعدی هم به زودی برگزار شود.
 
ابتکار تاکید کرد: حفظ محیط زیست بر عهده یک دستگاه یا نهاد خاصی نیست ، در اصل پنجاهم قانون اساسی هم تاکید شده که یک وظیفه همگانی است بنابراین باید تمام نهادها در کنار هم به حفظ محیط زیست کمک کنند.
 
کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (کنوانسیون تهران) 13 آبان ماه 1382 در 37 ماده با حضور ˈمعصومه ابتکارˈ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، وزیر محیط زیست جمهوری آذربایجان و معاونان وزرای محیط زیست قزاقستان ، روسیه و ترکمنستان در تهران امضا شد.
 
حفظ منابع زنده دریای خزر برای نسل های حاضر و آینده ، مضر نبودن فعالیت های مستقر در خشکی برای محیط زیست دریای خزر و خطرات ناشی از نوسانات سطح آب با تاکید بر اهمیت محیط زیست از مهمترین اهداف امضای کنوانسیون تهران است.

   + کورش پورزند ; ۱:۳٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دکتر ابتکار:بنده شخصا "هیچ اعتقاد و علاقه ای به شکار ندارم .

نظر ابتکار در خصوص صدور مجوزهای شکار : مجوزهای شکار در سال جاری خیلی کم شد/ پروانه شکار با مشارکت جوامع محلی صادر می شود رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که بتوانیم هر چه سریعتر برنامه ای برای مهار شکار غیرمجاز و افزایش ضریب امنیت مناطق با کمک مردم محلی و تشکل ها و بازرسان افتخاری ترتیب دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بازرسان افتخاری برای بازدید ادواری از منطق و کمک به محیط بانان به یاری سازمان حفاظت محیط زیست می آیند.
به گزارش  سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در صفحه فیسبوکش در خصوص مجوزهای شکار نوشت: بنده شخصا هیچ اعتقاد و علاقه ای به شکار ندارم و این اختیار سنتی سازمان را تا حد زیادی با وظیفه ذاتی حفظ تنوع زیستی در تضاد می دانم.
وی افزود: در مورد مجوزهای شکار امسال هم سازمان جلساتی را با حضور کارشناسان و شکارچیان قبل از آمدن بنده برگزار کرده بود و بر اساس نظر کارشناسان میزان تخلفات شکار در سالی که پروانه شکار صادر نشده بالاتر است لذا آنها معتقدند عدم صدور هیچ پروانه ای فقط به ضرر منطقه است چون شکارچی قانونی محدود، متخلفان متعدد را فراری داده و به امنیت کمک می کند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که متاسفانه تعداد محیط بانان سازمان نسبت به عرصه های تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کم است و تعداد سلاح های غیرمجاز بیشمار، تصریح کرد: در قانون برنامه چهارم توسعه تصویب کردیم که این مساله ساماندهی شود ولی دولت بعد اجرا نکرد و وضعیت بدتر شد. امسال هم که ظاهرا تعهدی ایجاد شده بود ولی با مخالفت من تعداد خیلی کم شد و شرط گذاشتیم که باید پروانه با مشارکت جوامع محلی صادر شود تا آنها هم سهیم باشند و در حفاظت کمک کنند.
وی افزود: علاوه بر آن در برخی استان ها میزان مجوزهای صادره برای شکار در سال جاری صفر و در بقیه شاید به اندازه انگشتان یک دست و آنهم با تعیین گونه محدود، سن و جنس و زمان محدود است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: ضمنا طرحی را آغاز کردم که از بازرسان افتخاری برای بازدید ادواری از منطق و کمک به محیط بانان استفاده می کنیم که این افراد از شخصیت های ملی، پزشکان و مدیران سابق سازمان حفاظت محیط زیست هستند.
وی با بیان این که بنده شکارچیانی را می شناسم که امروز به جهت مشکلات و کاهش جمعیت حیات وحش، شکار را کنار گذاشته و آماده همکاری هستند، افزود: در هر صورت شکار خارجی هم تابع همین ضوابط است و اصلا تفاوتی ندارد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که بتوانیم هر چه سریعتر برنامه ای برای مهار شکار غیرمجاز و افزایش ضریب امنیت مناطق با کمک مردم محلی و تشکل ها و بازرسان افتخاری ترتیب دهیم.
ابتکار در پایان تاکید کرد: کاهش حیات وحش ایران طی سالهای اخیر عوامل گوناگونی دارد که جبران آن نیازمند یک تلاش جمعی و ملی است و قطعا تنها از عهده یک سازمان به تنهایی بر نمی آید.

   + کورش پورزند ; ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

شکارچی آذربایجان غربی خود شکارشد.

مردی میانسال که همزمان با اولین روز ماه محرم الحرام برای گرفتن پروانه شکار به اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی مراجعه کرده بود حوالی صبح امروز خود شکار یک دستگاه خودرو در خیابان باهنر ارومیه گردید.

در این تصادف که منجر به خونریزی شدید مصدوم گردید پس از احیا ، وی توسط یک دستگاه آمبولانس به بیمارستان ارومیه انتقال یافت.

مصدوم به دلیل شدت جراحات همان شب دربیمارستان درگذشت.

   + کورش پورزند ; ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

مدیریت مشارکتی

مدیریت مشارکتی به‌وجود آوردن فضا و نظامی است که توسط مدیریت یک سازمان ایجاد می‌شود تا از این طریق کارکنان، مشتریان و مخاطبان یک سازمان در روند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری و حل مسائل و مشکلات سازمان با مدیریت همکاری و مشارکت کنند.

اصل اساسی در این نوع مدیریت، همکاری و مشارکت داوطلبانه کارکنان و مشتریان است. در این شیوه از مدیریت هدف آن است که از ایده‌ها، پیشنهادها، ابتکارات، خلاقیت‌ها و توان فنی و تخصصی آنها در رفع مسائل و مشکلات سازمان در جهت رسیدن به اهداف سازمان و توجه به عوامل موفقیت یک سازمان استفاده شود. کیفیت مدیریت، عاملی تعیین‌کننده در موفقیت یک سازمان به شمار می‌رود. بهترین نوع مدیریت آن است که به کارمندان خود اجازه می‌دهد ضمن مشارکت در کار، بر پایه مهارت‌ها و ظرفیت‌های خود در تحقق اهداف همگانی مشارکت جویند.

بنابراین از دیدگاه این گونه مدیریت، مدیر اجرایی هر چقدر هم توانمند، خردمند و دارای خصلت‌های قوی رهبری باشد، نمی‌تواند به تنهایی یک سازمان را به اهداف و رسالت تعیین شده به صورت کامل برساند و تکیه بر توان مدیریت فردی امروزه شیوه‌ای منزوی است که در اصل بر وجود یک شخص استوارشده و دوام آن محدود است.

مبانی نظری مدیریت مشارکتی

مشارکت به قدمت تاریخ بشر پیشینه دارد؛ چراکه نظر و عمل مشارکت در بطن هر جامعه‌ای و در مفاهیمی چون همبستگی، اتحاد، انجمن و مانند آنها نهفته است و از دیرزمان، شالوده پیدایش اجتماعی- انسان شناختی نوع بشر تلقی شده است. مشارکت، فرایندی است برای خودآموزی اجتماعی و مدنی، حق بشر و پیش‌شرط توسعه است؛ بنابراین به‌خصوص لازم است آنهایی که حاشیه‌نشین شده‌اند به ابزارهایی دست یابند که موفقیت‌شان را بهبود دهند. از این‌رو می‌توان فلسفه و مبانی نظری مدیریت مشارکتی را بدین شرح عنوان کرد:

1 - نیاز انسان به احترام و برابری و اظهار وجود: انسان ذاتا به‌دنبال برابری با دیگران است و همیشه این گرایش را درون خود پرورش می‌دهد که با او برخورد محترمانه صورت گیرد. در این نوع برخورد محترمانه، اصل، اهمیت دادن به‌نظر انسان امروزی است که بیش از هر دوره دیگر خواستار مشارکت در امور است؛ بنابراین یکی از ویژگی‌های مدیریت مشارکتی پاسخ مثبت به این خواسته انسانی است.

2 - حمایت و پشتیبانی از نظرها و دستاوردهای خویش: انسان همواره از طرح ایده احساس حیات می‌کند و فطرتاً دنبال آن است تا به ایده خود جامه عمل بپوشاند. در سازمانی که کارکنان درتصمیم‌گیری‌ها دخالت می‌کنند و سیستم مدیریت اجازه ورود نظرهای آنها را به حوزه تصمیم سازی می‌دهد، عملا حس تعهد بین کارکنان افزایش یافته و در نتیجه مدیریت یک سازمان می‌تواند از پشتیبانی کارکنان در اجرای سیاست‌ها و تصمیم‌های جدید برخوردار شود.

3 - انسان به‌دنبال کمال‌جویی است: روند رو به رشد فعالیت‌های سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه با توجه به وجود رقابت بین سازمان‌ها و ضرورت افزایش بهره‌وری و رضایت مشتریان از خدمات ارائه شده، تکامل سازمانی مستمر اجتناب‌ناپذیر است. براین اساس سازمانی موفق است که پویا باشد و سازمانی پویاست که بتواند از نظرات و پیشنهادهای کارکنان، مشتریان و... که در برگیرنده روش‌های کاری مختلف است استفاده کند.

4 - توسعه نیروی انسانی: اثربخشی نیروی انسانی در یک سازمان، زمانی است که آنها احساس تعهد کنند. همانگونه که مطرح شد مشارکت دادن کارکنان در تصمیم‌گیری‌ها موجب ایجاد انگیزه کاری و احساس مسئولیت و به‌وجود آمدن فضایی می‌شود که مشارکت فعالانه صورت می‌گیرد و این خود موجب توسعه نیروی انسانی، یعنی همکاری کارکنان با یکدیگر و فعال شدن همه آنها می‌شود. بدین‌ترتیب با شکل‌گیری چنین روندی، نیروی خلاق در یک سازمان شکل می‌گیرد. وجود نیروی خلاق در یک سازمان به معنی تولید راهکارهای متعدد برای رفع مشکلات است.

5 - مشورت: کسی که با مردم مشورت می‌کند در عقل آنها شریک شده است. به‌دلیل محدودیت زمانی و تخصص، یک مدیر نمی‌تواند به تمامی مسائل سازمان احاطه کامل داشته باشد؛ بنابراین لازم است در تصمیم‌گیرهای صحیح، از نظر کارشناسان، کارکنان و سایر صاجب‌نظران استفاده کند. این نوع مشارکت فکری کارکنان و مشتریان از بهترین روش‌های مشورت همگانی با مدیر یک سازمان است. در سیستم اداری ایران نیز با اجرای نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها این نوع مشارکت فکری در تمامی سازمان‌های تولیدی وخدماتی قابل انجام است.

6 - اتخاذ بهترین تصمیم از بین نظرها: مایکل رابسون در این خصوص می‌گوید: بهترین راه داشتن یک نظر خوب، داشتن نظرات متعدد است؛ بنابراین از مهم‌ترین وظایف یک مدیر، تشخیص بهترین نظر در تصمیمات است.

7 - بهبود روابط انسانی بین مدیریت و کارکنان سازمان: از عوامل مؤثر در موفقیت یک سازمان، وجود رابطه مناسب بین مدیران و کارکنان است. روابط خصمانه و ناعادلانه مدیران یک سازمان با زیردستان باعث می‌شود کارکنان انگیزه همکاری خود را از دست داده و به وظایف خود نیز عمل نکنند؛ مشارکت کارکنان، انگیزه آنها را در حل مسائل سازمانی افزایش می‌دهد، به شکل‌گیری رابطه مثبت بین آنها و مدیران کمک می‌کند و همچنین موجب از بین رفتن عقده‌های روانی و کاهش نارضایتی کارکنان می‌شود.

8 - مدیریت در تصمیم‌گیری به اطلاعات جامع نیاز دارد: در دنیای پیچیده، تصمیم‌گیری نیز یک امر پیچیده است. حجم گسترده اطلاعات، تغییرات سریع در آن و سرعت انتقال اطلاعات در جهان امروزی، امکان تسلط مدیران به اطلاعات را به خصوص در سازمان‌های بزرگ مشکل کرده است. مضاف براینکه مدیریت یک سازمان باید در روز تصمیمات متعددی را اتخاذ کند؛ بنابراین مشارکت کارکنان و اطلاعات آنها، مدیریت سازمان را در تصمیم‌گیری‌ها یاری می‌دهد.

9 - لزوم هماهنگی با تغییرات محیط ملی و بین‌المللی: هر‌گونه تغییر انسان‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند تا خود را با آن تغییرات هماهنگ کنند. تاخیر در پاسخ به این تغییرها از نظر اجتماعی- اقتصادی، فرهنگی و در بعد مدیریتی نیز موجب شکل‌گیری مسائل متعددی می‌شود که در آینده می‌تواند برای یک سازمان فاجعه‌آمیز باشد. اندیشمند صاحب‌نام، پیتر دراکر، در این خصوص می‌گوید: مدیران اکنون باید ناپیوستگی‌ها را مدیریت کنند. لذا تغییر در مدیریتی که باید تغییر را اداره کند، نگرانی عمده مسئولین شده است. به هرحال یکی از اشکالات عمده در ساختار‌های مدیریتی ما این است که وقتی ما به راه‌حل‌های رفع مسائل و مشکلات دست پیدا می‌کنیم که دیگر آن مشکل موضوعیت خود را از دست داده است. این ناشی از تاخیر در تصمیم‌گیری‌هاست؛ به عبارت بهتر ما همواره از زمانه خود عقب هستیم. راهکار حل این مشکل، تغییر نگرش از مدیریت سنتی به مدیریت مشارکتی است. در این صورت است که با ایجاد تحولات فکری و مشارکت کارکنان، سازمانی توانمند شکل می‌گیرد و تصمیمات آن نیز با تحولات و شرایط ملی و بین‌المللی هماهنگ می‌شود.

   + کورش پورزند ; ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش همگانی محیط زیست در ایران

  در طول دهه‌های اخیر، بروز و توسعه بحران‌های مختلف زیست‌محیطی، نگرانی‌های فزاینده‌ای را نسبت به امنیت زیستی انسان برانگیخته است. بخش عمده‌ای از معضلات زیست‌محیطی موجود ریشه در فقدان آگاهی های لازم و ضعف فرهنگی در زمینه ارتباط انسان و طبیعت دارد و در واقع نوعی مشکل فرهنگی محسوب می‌شود، لذا نیازمند عزم ملی و بین‌المللی برای تقویت فرهنگ حفاظت از محیط زیست در سطح اقشار مختلف جوامع می‌باشد. در این راستا آموزش همگانی محیط زیست کلید رویارویی با این مشکل فرهنگی و رویکردی پیشگیرانه و اثربخش در جهت ارتقای آگاهی های  زیست محیطی می‌باشد.

سابقه آموزش محیط زیست در دنیا به سال 1972 و کنفرانس سازمان ملل متحد با عنوان محیط زیست انسانی و توسعه در سوئد بازمی‌گردد، این کنفرانس اولین تلاش جمعی 113 کشور جهان برای تأکید بر نقش آموزش و آگاه کردن مردم نسبت به مسایل محیط زیستی بود پس از آن نیز اقدامات مؤثری در این زمینه انجام شد. در سال 1992 نیز، پس از برگزاری کنفرانس محیط زیست و توسعه در ریودوژانیرو برزیل و تدوین دستور کار 21 بر ضرورت ایجاد و تداوم یک نهضت آموزشی با هدف تغییر رفتار و اصلاح بینش‌ عمومی نسبت به محیط زیست به عنوان مقدمه‌ی عمل برای دستیابی به توسعه‌ی پایدار تأکید شد. هم‌اکنون نیز در دهه‌‌ای قرار داریم که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دهه آموزش برای محیط زیست و توسعه پایدار نامگذاری شده است. در این راستا و نظر به تصریح اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی کشور در حفاظت از محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی که همگانی بودن آن را در ضمیر خود نهفته دارد و نیز با توجه به این که آموزش یکی از مؤثرترین مؤلفه‌های تأثیرگذار بر توسعه پایدار هر کشور است، انجام اقداماتی وسیع، همه جانبه مستمر و فراگیر در جهت افزایش آگاهی‌های زیست‌محیطی جامعه امری ضروری می‌نماید.

چارچوب و دامنه آموزش همگانی محیط زیست


  آموزش همگانی محیط زیست دارای دو وجه است: اولاً، همه اقشار، طبقه ها و صنف های اجتماعی، مخاطب آموزش محیط زیست هستند، در برنامه های آموزش محیط زیست نمی توان گروه یا طبقه ای را به هر دلیل بی نیاز از این آموزش به حساب آورد؛ ثانیاً، آموزش دهی محیط زیست در حیطه های صلاحیت و توان یک نهاد مسئول حفاظت از محیط زیست نیست. همه ارگان ها و نهادهای مسئول آموزش در کشور در حوزه و حدود خود با استناد به دستور کار 21، اهداف آموزش برای همه، سند اجلاس جهانی ژوهانسبورگ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مصوبه ی سال 1374 شورای عالی حفاظت از محیط زیست در قبال آموزش محیط زیست مسئول هستند.

آموزش همگانی محیط زیست که مناسبت تر است آموزش توسعه پایدار خوانده شود، به دلیل تنوع موضوعات، تنوع مخاطبان و تنوع شیوه های آموزشی، از پیچیدگی های فراوان برخوردار است. بر خلاف آموزش های بخشی، آموزش محیط زیست جز در سایه برنامه، اراده و تعامل و اقدام جمعی میسر نیست. سازمان حفاظت محیط زیست بخش ناچیزی از منظومه ی آموزش توسعه پایدار است. تنوع و پیچیدگی آموزش محیط زیست ضرورت تلفیق برنامه های آموزش محیط زیست و ایجاد انسجام و هماهنگی در برنامه های بخشی و فرابخشی است.

   + کورش پورزند ; ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموختم

به نام چهره نگارهستی

ازکسانی که از من متنفرند سپاس، آنها مرا قوی تر می کنند.
از کسانی که مرا دوست دارند ممنونم، آنان قلب مرا بزرگتر می کنند.
ازکسانی که مرا ترک می کنند متشکرم، آنان به من می آموزند که هیچ چیز تا ابد ماندنی نیست.
از کسانی که با من می مانند سپاسگزارم، آنان به من معنای دوست واقعی را نشان می دهند. 

   + کورش پورزند ; ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نماینده سازمان ملل: امیدوارم به سواحل پر آب دریاچه ارومیه برگردیم

 من اعتقاد دارم که راه حل خروج از شرایط کنونی در اجرای فراگیر برنامه جامع مدیریت دریاچه ارومیه در سطح حوضه آبریز است. ما برای حفظ این اثر طبیعی مسئولیت تاریخی داریم که در قبالش باید اقدام عاجل به عمل آوریم .

گری لوئیز ، نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران،  پس از بازدید از دریاچه ارومیه، با توجه به راهنمایی مسئولین اداره کل در شناسایی بهتر دلایل وضعیت فعلی دریاچه، با ارسال نامه ای از مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و همکاران وی قدردانی کرد.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، متن نامه  وی به شرح ذیل  است :
 
« جناب آقای مهندس عباس نژاد ، مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:
پیرو بازدید اخیر من از دریاچه ارومیه در حوزه آن استان، تمایل دارم تا مراتب تشکر خود را از شما و همکاران محترمتان بابت حمایت ها و میزبانی شما اعلام نمایم. همچنین از اینکه زمان خود را برای میزبانی و همراهی من در تعطیلات آخر هفته خود تنظیم نموده اید نیز متشکرم .
 
متاسفانه علیرغم هماهنگی و برنامه ریزیهای انجام شده و لطف جنابعالی ، دیدن شرایط دریاچه ، بسیار متاثر کننده بود . راهنمایی شما در طول بازدید به من کمک کرد تا ابعاد و مشکلات بیشتر دریابم. همچنین مشاهده دریاچه ارومیه در چنین وضعیت بحرانی برای من نشان دهنده مسئولیت استراتژیک همگی ما برای تغییر این فرایند تخریبی می باشد.

من اعتقاد دارم با عنایت به سابقه همکاری بسیار طولانی سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و برنامه عمران ملل متحد ، در قالب طرح حفاظت از تالابهای ایران ، ما به همراه یکدیگر ، به راه حل ها دست یافته ایم.

من اعتقاد دارم که راه حل خروج از شرایط کنونی در اجرای فراگیر برنامه جامع مدیریت دریاچه ارومیه در سطح حوضه آبریز است. ما برای حفظ این اثر طبیعی مسئولیت تاریخی داریم که در قبالش باید اقدام عاجل به عمل آوریم .

دریاچه ارومیه تنها یک میراث ملی نیست بلکه یک ذخیره گاه زیست کره است که متعلق به همه ملتهاست و نسل های آینده در مورد نحوه مدیریت ما بر آن قضاوت خواهند کرد.

من تلاش های بی وقفه دولت جمهوری اسلامی ایران و نیز سازمان شما را در حل این مسئله کاملا درک می کنم بنابراین به شما اطمینان می دهم که سازمان ملل به طور کل ، و برنامه عمران سازمان ملل به طور اخص بر حمایت ها و همکاری های خود در حفظ دریاچه ارومیه ادامه خواهند داد و همواره در این راه در کنار شما خواهند بود . مطمئنم اگر در انجام آنچه امروز نیاز است پافشاری کنیم در آینده خواهیم توانست به اتفاق یکدیگر به سواحل "پراز آب " دریاچه برگردیم.»

   + کورش پورزند ; ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

حمایت از اعتراض به حق مردم خوزستان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از منابع آب رودخانه کارون را از برنامه های سازمان عنوان کرد و گفت: از زنجیره انسانی که در دفاع از حقوق زیست محیطی خوزستانی ها ایجاد شده حمایت می کنیم .

معصومه ابتکار در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص موضع سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اعتراض شماری از دوستداران محیط زیست که با ایجاد زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز، مخالفت خود را با انتقال آب این رودخانه به مناطق مرکزی ایران اعلام کردند اظهار داشت: این اقدام نشان می دهد مردم اهواز نسبت به وضعیت زیست محیطی شهر بسیار نگرانند که البته با توجه به وضعیت ریزگردها و رودخانه کارون دراین استان این نگرانی کاملاً بجاست.
 
وی افزود: امیدواریم این اقدام با برنامه ریزی و مطالعه کافی اثراتی که این انتقال بر مبداء می گذارد انجام شود زیرا در غیر اینصورت اثرات جبران ناپذیر زیست محیطی برای استان خوزستان و رودخانه ارزشمند کارون به بار خواهد اورد.
 
ابتکار تصریح کرد: البته حفاظت از کیفیت و منابع و سرچشمه های کارون در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و مردم اهواز مطمئن باشند که سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد حقوق زیست محیطی خوزستانی ها نادیده گرفته شود.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد: حمایت از اعتراض به حق مردم خوزستان را وظیفه خود می دانیم و این زنجیره انسانی که در دفاع از حقوق مردم تشکیل شده باید مسئولان محیط زیست را همراه خود بدانند.

   + کورش پورزند ; ۳:۳۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دستورالعمل امواج تدوین می‌شود

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در اولین نشست خبری خود درباره ساماندهی امواج و پارازیت‌ها گفت: موضوع امواج یکی از دغدغه‌های سازمان محیط زیست است بطوریکه این مسئله در شورای شهر نیز اعلام شده بود، همه تولیدکنندگان امواج در قالب ضوابط و استانداردها باید فعالیت کنند، اگر ضوابط و مقررات رعایت شود فعالیت در این حیطه مشکلی ندارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون در صدد تدوین دستور‌العمل امواج هستیم، یادآور شد: دستگاه‌ها صرفنظر از هر نوعی که می‌خواهند باشند، (مربوط به تلفن همراه، سیستم بانکی و ماهواره) در ارسال امواج باید در چارچوب ضوابط و قوانین فعالیت کنند.

در تشریح این موضوع دکتر سعید متصدی زرندی معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهارداشت: سازمان محیط زیست باید استانداردهایی را در رابطه با امواج تدوین کند که هم‌اکنون این کار آغاز شده است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه‌ای که دستورالعمل آن در شورا تدوین شده است، ایجاد دکل تابع ضوابط مشخصی است.

این مقام مسئول یادآور شد: در صدد هستیم دکل‌های مشترکی را برای کاهش تعداد دکل‌ها ایجاد کنیم.

دکل‌هایی که فاصله را رعایت نکنند، به کمیسیون ماده 100 معرفی می‌شوند

معاون محیط زیست انسانی با بیان اینکه براساس ضوابط باید فاصله دکل‌ها از واحدهای مسکونی 50 متر و همچنین از بیمارستان، مهد کودک، دانشگاه و مدارس 100 متر باشد، گفت: لازم است دکل‌هایی که تازه نصب می‌شوند ضوابط را رعایت کنند در غیر این‌صورت به کمیسیون ماده 100 معرفی می‌شوند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه سازمان محیط زیست بر این مسئله نظارت عالی خواهد داشت، گفت: باید توجه داشت مسئولیت اصلی این موضوع بر عهده وزارت بهداشت است.

وی با تاکید بر ضرورت وجود شوراها در کل کشور در حوزه محیط زیست، افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا بیشتر نقش را می‌تواند از طریق سیاستگذاری صحیح داشته باشد.

ابتکار درباره برگزاری نشستی با فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: حدود 3 هفته گذشته قرار بود تا نشستی با اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس داشته باشیم اما به دلیل تداخل جلسات، این امر به تعویق افتاد، باید بگویم از برگزاری این جلسه استقبال می‌کنم.

وی درباره بادهای نمکی ابراز داشت: کارگروه نجات پارک ملی دریاچه ارومیه، فعالیت خود را آغاز کرده است اما باید گفت که مسئولیت این کارگروه نیز با وزارت نیرو است.

   + کورش پورزند ; ۳:٢٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

گسترش تمدن بشری دلیل گرم شدن زمین است.

پروفسور ثبوتی، گفت: گسترش تمدن بشری دلیل گرم شدن زمین است.

 "یوسف ثبوتی"  افزود: آب و هوای متوسط کره زمین در طول سالیان دراز یعنی بیش از هزاران سال را اقلیم می‎نامند. این اقلیم در طول دوران‎های زمین‎شناسی تغییرات زیادی داشته است، دوران‎هایی وجود داشت که آب و هوای زمین بسیار گرم بوده و سطح دریاها به دلیل آب شدن یخ‎ها بسیار بالا آمده بود و مناطق سردسیر قطبی در آن دوران محدود بود و در دوران‎هایی که برعکس این پدیده رخ داده است که زمین به طور متوسط بسیار سرد بوده و قسمت بزرگی از آب‎های اقیانوس‎ها به صورت یخ بوده‎اند.

 وی افزود: عمر زمین 4.5 میلیارد سال است و در طول حداقل 100 میلیون سال گذشته حدود 15 بار دوران سرد و یخ‌بندان و بسیار گرم را گذرانده است و آب و هوای کنونی زمین و تمدن 12 هزار سال بشر کم و بیش خود را با آن تطبیق داده است. یک برهه زمانی بسیار کوتاه و در واقع به اندازه یک چشم برهم زدن در تاریخ زمین است.

 چهره ماندگار زنجانی، خاطرنشان کرد: تمدن فعلی بشر در 12 هزار سال گذشته به وجود آمده است. مثلاً شهرنشینی، زراعت، دامپروری، ایجاد صنایع گوناگون را گذرانده و در تاریخ کوتاهی به جایگاه فعلی رسیده و تمدن بشر با این اقلیم که در 12 هزار سال گذشته وجود داشته و خود را تنظیم کرده است و موضوع قابل توجه این است که در طول نیمه دوم قرن بیستم دانشمندان متوجه گرم شدن غیرعادی زمین شده‎اند.

وی اظهار کرد: این گرم شدن جزو روال متعارف کره زمین نیست و به نظر می‌رسد که انسان بر اثر دانشی که در دو قرن اخیر به دست آورده و صنعتی که بر مبنای همین دانش به وجود آمده است، سبب تغییرات بزرگ مقیاس در کره زمین و آب و هوای متوسط کره زمین شده است. این نامتعارف بودن برای بشر که عمر تمدن کوتاهی دارد تا اندازه‌ای نگران‌کننده است و گرنه گرم شدن فعلی زمین در مقایسه با گذشته‎های دور کره زمین غیرعادی نیست، بلکه چیزی که این موضوع را غیرعادی می‌کند، تمدن کوتاه اخیر است.

این دانشمند زنجانی، تصریح کرد: مطالعاتی که دانشمندان بر روی این پدیده انجام داده‎اند نشان می‌دهد که مسبب اصلی این گرم شدن انسان است که انسان دو قرن گذشته برای توسعه صنعت و تمدن شهرنشینی در واقع برای بهتر زیستن به انرژی کلان نیاز داشته است که این انرژی کلان را در زیرزمین و مخازن نفت، گاز و ذغال‌سنگ یافته و استخراج کرده است و سوزاندن بی‌محابای آن سبب گرم شدن زمین شده است، زیرا عنصر سازنده این مواد کربن است که پس از سوخته شدن به کربن دی‌اکسید تبدیل می‌شود و این ماده اثر خاصی در جو دارد.

وی یادآور شد: اثر کربن دی اکسید در جو مانند یک روپوش است که اجازه خنک شدن به زمین نمی‎دهد. انرژی زمین از خورشید تامین می‌شود تقریباً تمام انرژی که به شکل‌های مختلف در زمین وجود دارد مستقیم از خورشید است که در گیاهان، بادها، جریان‏ های اقیانوس و حتی در منابع زیرزمینی ذخیره شده است.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: نور خورشید در طول موج‎های کوتاه پنج هزار و شش هزار انگستروم است که از جو زمین عبور کرده و وارد آن شوند که سبب گرم شدن زمین می‌شود و جو زمین نسبت به این طول موج‎ها شفاف است، ولی زمین اگر بخواهد گرما را پس بدهد در طول موج‎هایی پس می‎دهد که بلند هستند و طول آن حدود 20 هزار انگستروم است و حضور کربن دی‌اکسید و چند گاز دیگر در جو زمین اجازه خروج این طول موج‎ها را از زمین نمی‌دهد، بنابراین هر قدر کربن دی‌اکسید در جو زمین بیشتر باشد خروج گرما از زمین با مشکل روبه‌رو می‌شود و سبب گرم شدن زمین می‌شود و مانند یک لحاف روی کره زمین عمل می‎کند.

وی یادآور شد: دخل و تصرفات بشر مانند سوزاندن سوخت‎های فسیلی سبب وارد کردن بیش از حد کربن دی‌اکسید به جو زمین شده است که این مشکلات پدید آمده‎اند، البته به جز کربن دی‌اکسید گازهای دیگری مانند متان که از پوسیدن ضایعات گیاهی و حیوانی در رودخانه‎ها و لجنزارها و کنارهای اقیانوس‎ها به وجود می‌آید، دارای این خاصیت را دارد، ولی اهمیت آن در گرم کردن کره زمین به اندازه کربن دی‌اکسید نیست. این گازهایی که سبب گرم شدن زمین می‌شود را گازهای گلخانه‎ای می‎نامند که مانند گلخانه‎های شیشه‎ای که سبب گرم شدن گلخانه‎ می‌شوند، سبب گرم شدن زمین می‌شود.

ثبوتی در خصوص تبعات گرم شدن زمین، عنوان کرد: زمین گرم مقدار تبخیر از اقیانوس‏های بیشتری دارد و تبخیر زیاد و زیاد شدن بخار آب در جو سبب افزایش بارندگی‎ها می‌شود، ولی مسئله به این سادگی نیست. این بارندگی‎های زیاد سبب تغییر الگوی بارش می‌شود به این معنی که بارش در مناطقی که عرض جغرافیایی بالایی دارند مانند کشورهای اسکاندیناوی، روسیه، سیبری و کانادا زیاد شده، ولی عرض‌های جغرافیایی پایین‎تر مانند کشورهای خاورمیانه، هند، اروپایی جنوبی و مرکز آمریکای شمالی کمتر می‌شود و مطالعات و شبیه‎سازی‎هایی که متخصصان اقلیم انجام داده‎اند، نشان‌دهنده این نتایج است.

وی تاکید کرد: هیچ کدام از این موضوعات به صورت صد در صد قطعی نیست، ولی این موضوع با احتمال زیاد پذیرفته شده است. علت این بارندگی شدت گرفتن بادها است که به دلیل گرم شدن زمین و افزایش بخار آب در جو صورت می‎گیرد، بخار آبی که تبخیر می‌شود و در جو دوباره می‎خواهد به آب تبدیل شود مقدار قابل توجهی از انرژی نهان تبخیر را به جو می‌دهد، به همین دلیل مقدار زیادی از انرژی بر اثر میعان بخار آب در جو وارد جو می‌شود و نظام بادها تغییر می‌‎کند و این تغییرات سبب تغییر نظام بارش‎ها می‌شود.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: این تغییرات در مقایسه با تغییرات اقلیم زمین که به طور طبیعی انجام می‌شود و در طول دوران‎های زمین‎شناسی در صدها میلیون سال انجام می‌شود بسیار ناچیز است، ولی زندگی روزمره انسان اعم از کشاورزی، دامپروری و ... را با اقلیم موجود تطبیق داده است و این اقلیم جدید به طور نسبتاً ناگهانی تغییر باید نگران‌کننده است.

وی افزود: در خصوص تغییر اقلیم در ایران مطالعاتی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه انجام می‌شود، نشان می‎دهد که شبیه‎سازی اقلیم ایران در قرن 21 و همسایگان آن که باید منتظر بود که بارش‎ها تا اندازه‎ای کم شود و در هر حال خود را با آنان تطبیق داد، البته این نتایج مقدماتی بوده و برای رسیدن به نتایج قطعی گذشت زمان نیاز است.

   + کورش پورزند ; ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

باید از نهاد های مدنی استمداد جوییم

به گزارش خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران IENA ؛ معصومه ابتکار در همایش یوزپلنگ آسیایی با اشاره به اینکه انجمن یوزپلنگ نمونه بارزی از تشکل هایی است که با توجه به محدودیت ها با انگیزه های فراوان و نگاه تخصصی فعالیت می کند،‌اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست از سازمان های مردم نهاد حمایت می کند و تلاش می شود فعالیت های آنها بسط و گسترش پیدا کند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم حفاظت از محیط زیست نهادینه شود باید از نهاد های مدنی استمداد جوییم، گفت: نهاد های مدنی با دل و جان و با نگاه تخصصی برای بهبود وضعیت محیط زیست با همه محدودیت ها تلاش می کنند.
وی اعلام کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در اولین فراخوان ملی برای همه سازمان های فعال در عرصه های محیط زیست ، منابع طبیعی و موضوعات مرتبط خواستار مشارکت در تهیه گزارش وضعیت محیط زیست در 100 روز اول کاری دولت است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد : سازمان های مردم نهاد بر اساس فرمتی که در پورتال اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد، گزارش و نظرات به صورت خلاصه و در چارچوب فرم ارسال کنند.
وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در گذشته شکایاتی از خبرنگاران و فعالین مدنی داشته است،‌افزود: رسماً این شکایت ها پس گرفته می شود و سازمان حفاظت محیط زیست از خبرنگاران و فعالین مدنی و خبرنگاران حوزه محیط زیست در آینده شکایت نخواهد کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، محیط بانان نقش زیادی در حفظ و اجرای شیوه های حفاظتی داشته اند،‌ خواستار بازنگری و آسیب شناسی طرح های حفاظتی از یوزپلنگ آسیایی در بخش دولت،‌اجرا و دربخش نهاد های مدنی شد.
وی تاکید کرد: برنامه های آتی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را بر اساس این آسیب شناسی بازنگری و تقویت کنیم و شاخص هایی تعریف کنیم که بر اساس آن تکالیف تعیین و سهم مشارکت جوامع محلی و دولت مشخص باشد و همه بر اساس آن پاسخگو باشیم.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از همه کارشناسان و متخصصین بین المللی فعال در حفاظت از یوزپلنگ آسیایی خواست تا همکاری خود را با این پروژه ادامه دهند تا بتوانیم این گونه در معرض تهدید را بیشتر حفاظت کنیم.

ابتکار همچنین در پایان این مراسم در جمع خبرنگاران گفت : از این پس دوستداران محیط زیست، متخصصین و علاقه‌مندان می‌توانند به سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از گونه‌ها و دیگر اقدامات زیست محیطی کمک کنند و سازمان حفاظت محیط زیست با روی باز از پیشنهادات کارشناسان و سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی استقبال می‌کند.

وی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران مبنی بر احداث جاده بافق در منطقه حفاظت شده یوزپلنگ آسیایی، اظهار داشت: در حال حاضر پیگیر این موضوع هستیم و به محض انجام بررسی‌های لازم، ‌نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

رییس سازمان محیط زیست درباره تخریب جنگل‌های ارس خراسان شمالی، تصریح کرد: زمانی که وارد سازمان شدم، بخش عمده‌ای از این جنگل‌ها تخریب شده بود و با قولی که از فرمانده کل ناجا گرفتیم، قرار شد که باقی‌مانده مسیر جاده که قسمت کوچکی از کل عملیات را تشکیل می‌دهد، با هماهنگی‌های سازمان حفاظت محیط زیست ساخته شود و امیدواریم که دیگر از این گونه اتفاقات در مناطق حفاظت شده انجام نشود

وی همچنین در خصوص کمبود محیط‌بانان در مناطق حفاظت شده، افزود: هنوز کمتر از یکماه از آغاز به کارم سپری شده اما امیدوارم بتوانیم در خصوص افزایش محیط‌بانان به عنوان کسانی که در خط مقدم مشکلات قرار دارند، اقدام کنیم.

ابتکار همچنین درمورد اقدامات نمادین تقدیر از آندرانیک تیموریان و عدم تقدیر از بسیاری از محیط‌بانان کشور، گفت: حرکت این ورزشکار بسیار زیبا بود و این اقدام نمادین بود که با این کار می‌توان تمام کسانی که فعالیت ورزشی و اقتصادی انجام می‌دهند را نسبت به حفاظت از محیط زیست ترغیب کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت به وجود آمده برای دریاچه هامون به عنوان سومین دریاچه آب شیرین کشور که در معرض نابودی کامل قرار دارد، افزود: به زودی لایحه حفاظت از تالاب‌های کشور تقدیم می‌شود که در آن به غیر از دریاچه هامون، برای دریاچه‌های هورالعظیم، بختگان، پریشان و حتی میقان اراک هم اقداماتی در نظر گرفته شده است.

 گفتنی است،‌در پایان این مراسم از محیط بانان منتخب زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی و حامیان برگزاری همایش ملی تجلیل شد .

   + کورش پورزند ; ۱:٠٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دریاچه ای پایدار

راهکارهای پیشنهادی از طرف " گری لوئیس " برای رسیدن دریاچه ارومیه به دریاچه ای پایدار


گری لوئیس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران که در راس هیاتی در روز جمعه 12 مهرماه سال جاری از پارک ملی دریاچه ارومیه بازدید کرد، 4 راهکار را جهت احیاء و پایداری دریاچه ارومیه پیشنهاد داد
وی راهکارهای مربوط را شامل موارد ذیل برشمرد :
- با توجه به اینکه آب موجود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه محدود است ، بایستی مدیریت بهینه بر منابع آب حوضه انجام گیرد
- باید برداشتهای غیرمجاز از منابع آبهای زیرزمینی در محدوده دریاچه ارومیه هر چه سریع تر متوقف گردد
- مشارکت جامعه محلی با محیط زیست در حفظ و ا حیاء دریاچه ضروری است
- اطلاع رسانی عمومی ازوضعیت دریاچه مرتباً باید انجام و از مشارکت کلیه ذینفعان در امر احیاء دریاچه ارومیه استفاده شود
گری لوئیس در ادامه به اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت برای دریاچه ارومیه پرداخته و اعلام کرد در برنامه بلند مدت باید نگاه مدیریت بر اساس توسعه پایدار در منطقه و با همکاری مدیران محلی صورت گیرد و در برنامه های کوتاه مدت نیز برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران کمک های لازم را برای دریاچه ارومیه فراهم خواهد کرد که با همکاری تشکل های زیست محیطی در منطقه به مورد اجرا گذارده خواهد شد.

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

ممنوعیت هرگونه ساخت و ساز در اطراف تالاب‌ها

قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی مطرح شد و بزودی در جلسه علنی مجلس بررسی می‌شود. با تصویب این قانون، هرگونه اقدام توسعه‌ای در اطراف تالاب‌ها ممنوع خواهد شد.

بررسی قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور در مجلس
محسن سلیمانی مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایران با بیان این‌که تصویب این قانون گام مهمی در جهت حفاظت و احیای تالاب‌های کشور است، گفت: این قانون که گام‌های نهایی تصویب را طی می‌کند از منظر قانونی پشتوانه مناسبی را برای حفاظت و احیای تالاب‌ها فراهم می‌کند چون در آن، ضمن تدوین برنامه‌های جامع مدیریتی برای تالاب‌های کشور، به موضوعاتی مانند حق‌آبه تالاب‌ها و مدیریت اقدامات توسعه‌ای در حوضه آبریز و حریم تالاب‌ها پرداخته شده است.
 وی با اشاره به این که در این قانون به موضوع احیای دریاچه ارومیه به شکل ویژه پرداخته شده است، اظهار کرد: به‌طور کلی می‌توان گفت تصویب قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور در مجلس، گام مهمی در راستای تغییر شیوه مدیریت و حفاظت از زیست‌بوم‌های طبیعی است و راهگشای حفاظت از تالاب‌های کشور خواهد شد.
 سلیمانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تدوین برنامه مدیریت برای تالاب‌های پریشان، شادگان و دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: تالاب‌های کشور از جمله تالاب‌های پریشان، شادگان و ارومیه در وضعیت خوبی قرار ندارند و اجرای برنامه مدیریتی که در طول سال‌های گذشته تدوین شده و تکالیفی را برای بخش‌های مختلف اجرایی تعیین کرده، می‌تواند برای تالاب راهگشا باشد؛ اما این برنامه مدیریتی در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که دستگاه‌های اجرایی در کنار سایر ذی‌نفعان از جمله سازمان‌های مردم نهاد و جوامع محلی، اجرای این برنامه‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.
وی در مورد تالاب پریشان تصریح کرد: عواملی مانند توسعه ناپایدار کشاورزی، بهره‌برداری نامناسب از منابع آب سطح و زیرزمینی مانند حفر چاه آب‌‌های بسیار در اطراف تالاب و گسترش کشاورزی، مدیریت تالاب پریشان را با تهدید مواجه کرده و امیدواریم اجرای برنامه تدوین شده با کمک و مشارکت مردم مؤثر باشد.
سلیمانی با بیان این‌که باید نگاه‌مان را نسبت به بهره‌برداری از منابع آبی کشور تغییر دهیم، گفت: اگر مسئولان و جوامع محلی نگرشی پایدار به این موضوع داشته باشند، می‌توان همزمان به دو هدف بهره‌برداری و حفاظت تالاب دست پیدا کرد. از بین رفتن تالاب‌ها نشانه زودهنگام مدیریت ناپایدار منابع آبی کشور است و اگر در این زمینه مدیریت یکپارچه‌ای نداشته باشیم، بحران منابع آبی زندگی جامعه بشری را به شکل جدی به خطر خواهد انداخت.
 وی در پایان به این نکته اشاره کرد که اصلی‌ترین موضوع در بحث احیا و حفاظت از تالاب‌های کشور، تغییر جدی نگاه و شیوه رفتار ما در بهره‌برداری از منابع آبی و توسعه ناپایدار در حوضه‌های آبریز تالاب‌های کشور است.

   + کورش پورزند ; ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

باید به خاطر صلح به‌ پا خیزیم

یادداشت دکتر معصومه ابتکار در روزنامه گاردین : باید به خاطر صلح به‌ پا خیزیم

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار یادداشتی در روزنامه انگلیسی «گاردین» بار دیگر بر صداقت ایران در صلح‌طلبی تاکید کرد و گفت: باید به خاطر صلح به‌ پا خیزیم.

به گزارش ایسنا ، معصومه ابتکار در این یادداشت نوشته است: «نیم قرن گذشته عرصه پیشرفت‌های بی‌سابقه بشری بوده است. به همین میزان، این دوره شاهد آغاز جنگ‌ها و درگیری‌هایی بوده که جان میلیون‌ها نفر را گرفته و مصیبت‌های بی‌پایانی را موجب شده است. در این دوره، دستیابی به صلح در بخش‌هایی از دنیا مثل خاورمیانه و آفریقا بیش از همیشه به یک توهم تبدیل شده است.
 در سه دهه گذشته ما در قلب سرزمین‌های اسلامی شاهد بیش از 10 جنگ بزرگ و درگیری بوده‌ایم که منطقه را ویران کرده است. در حالی که منشاء هریک از این درگیری‌ها مولفه‌های داخلی و خارجی مختلفی بوده، در دل همه آنها درس‌هایی هست که رهبران جهانی باید با توجه به آنها و اقدام بر اساس این تجربیات، به این جنگ‌ها و قتل‌عام‌ها پایان دهند.
این جوامع در سیر پیشرفت خود با حمایت جامعه بین‌الملل به تلاش‌هایی بلندمدت نیاز دارند تا بتوانند جراحت‌های عمیق خود را درمان، ساختار گسسته خود را مرمت، شهرهایشان را بازسازی، نواحی زراعی خود را بازیابی و محیط بشری و طبیعی آسیب‌دیده خود را احیا کنند.
در هر جنگی تلفات انسانی موجب بی‌توجهی به آسیب‌های زیست‌محیطی ناشی از آن شده و این آسیب‌ها به ندرت مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند. آسیب‌هایی ماندگار که منابع طبیعی را نابود می‌کنند، خسارات اقتصادی و زیست‌محیطی عظیمی به بار می‌آورند و در مواردی اثر آنها تا چندین نسل باقی می‌ماند. مواردی هم وجود داشته است که با هدف تضعیف «دشمن» به منابع طبیعی و آبی ضربه زده شده است. جنگ‌افزارهای غیرمتعارفی نیز به کار گرفته شده که موجب آلودگی شدید آب و خاک شده است. حمله «صدام حسین» به غیرنظامیان ایرانی با گاز خردل، یکی از این موارد است که اثرات آن هنوز بعد از 25 سال همچنان پابرجاست. اثرات استفاده از مهمات اورانیوم ضعیف‌شده در حمله به عراق توسط نیروهای ائتلاف هم تا قرن‌ها در این کشور بر جای می‌ماند.
همه این موارد، بیانگر اهمیت برقراری صلح به عنوان لازمه پیشرفت و رشد تمام ملت‌ها است. سابقه دراز مداخلات و اشغالگری‌های خارجی، ساختارهای ضعیف حکومت ناشی از عدم وجود شفافیت و پاسخگویی، منازعات و درگیری‌های مدنی، همه و همه دلایل بروز تنش و جنگ در این منطقه هستند. تاریخ پیچیده استعمارگری و عقیم‌سازی غرب در قرون نوزده و بیستم میلادی، آتش تنفر واقعی را شعله‌ور کرد. یکی از نتایج این روند، شاخه‌ انحرافی و خشن «تکفیری‌ها» است که اعمال امروز آنها در تناقضی آشکار با روح آموزه‌های اولیه اسلام است. هر چند که اسلام از مقاومت در برابر تجاوز حمایت می‌کند و به مظلومین اجازه می‌دهد از شأن فردی و جمعی خود و ارزش‌های انسانی دفاع کنند اما در قرآن اشارات متعددی هم به رأفت، معیارهای معنوی، ارزش‌های اخلاقی و دوری از افراط‌گری شده است. به عقیده من، جنگ و افراطی‌گری دو تهدید عمده برای توسعه پایدار در جهان امروز هستند.
 با در نظر گرفتن این شرایط، هر تلاشی که در جهت تقویت روابط میان ملل، حل درگیری‌ها و با هدف جلوگیری از ایجاد تنش‌های بیشتر انجام گیرد، اقدامی در راستای پیشرفت بشریت است. بن‌بست سیاسی که غرب در مواجهه با برنامه انرژی هسته‌ای ایران با آن روبروست و همچنین فاجعه انسانی و بحران سوریه دو چالشی است که باید فورا برای آنها چاره‌ای اندیشید. هم استفاده از قوای نظامی و هم حتی تهدید به استفاده از قوای نظامی هر دو بر خلاف منشور سازمان ملل هستند.
 شصت و هشتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی بی‌نظیر فراهم آورد تا سران ایران و کشورهای غربی با ورود به مذاکراتی سازنده، به حل مسائلی بپردازند که ناشی از سال‌ها عدم ارتباط و حتی بیشتر از آن سابقه دراز مداخله آمریکا در ایران بوده است. این سران با اختیار برای انجام مذاکره به آنجا آمدند و با اولین تماس تلفنی میان روسای‌ جمهوری آمریکا و ایران از سال 1357 به بعد، تمایل خود به این امر را نیز به نمایش گذاشتند. هرچند که این تماس ناچیز به نظر می‌رسد، اما از اهمیت سیاسی عظیمی برخوردار است. پیش‌تر هم وزرای خارجه دو کشور رو در روی هم نشستند و فضایی مثبت را برای مذاکره و یافتن راه‌حلی برای بحران‌های منطقه ایجاد کردند. این تحولات با وجود فشار تندروهایی که به جای نگاه به آینده، همواره به گذشته نگاه می‌کنند، در هر دو طرف با موفقیت پیش رفت.
 رئیس‌جمهور روحانی که ندای تغییر و اعتدال در ایران سر داد، در یک روند رأی‌گیری رقابتی و دموکراتیک، انتخاب شد. او حالا از جانب افکار عمومی از جمله نخبگان و منتقدانی که در هشت سال گذشته و به سبب سیاست‌های غیرمنطقی و غیرسازنده رئیس‌جمهور قبلی به حاشیه رانده شده‌اند، اختیاری قدرتمند دارد. رئیس‌جمهور جدید با اختیار نامحدود به سازمان ملل آمد تا مناقشه هسته‌ای با غرب را حل و فصل کند. رئیس‌جمهور روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل جنبشی جهانی موسوم به «WAVE» به معنی «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» ارائه کرد. وی بعد از آنکه «جواد ظریف» وزیر خارجه مباحث دیپلماتیک قدرتمندی از جانب ایران ارائه کرد، به خوبی در این راستا عمل کرد.
 پس از آنکه رهبر معظم از این تلاش‌ها با تعبیر «نرمش قهرمانانه» یاد کردند، مشخص شد که در داخل نیز تلاش جمعی‌ای برای فائق آمدن بر تنش‌ها وجود دارد. انتخاب رئیس‌جمهور روحانی، خوش‌بینی‌ای را برای حل تنش‌های سیاسی در داخل کشور به وجود آورد. روندی تدریجی از آزادی زندانیان سیاسی که بعد از انتخابات سال 88 بازداشت شده بودند نیز آغاز شد. همه این موارد نشان‌دهنده تلاش‌های یکپارچه و واقعی ایران برای تغییر فضای سیاسی و در عین حال پافشاری بر اصول و مبانی انقلاب اسلامی و البته حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم با مقاصد صلح‌آمیز است.
 
رئیس‌جمهور اوباما هم اعلام کرده است که ایالات متحده به دنبال تغییر نظام در ایران نیست و دو کشور بعد از حل مناقشه هسته‌ای می‌توانند روابطی متفاوت و گسترده‌تر داشته باشند. در حالی که به نظر می‌رسد آمریکا برای جبران آماده است، برخی ناظران این سوال را مطرح می‌کنند که آیا همه اجزای حکومت آمریکا در همین جهت حرکت می‌کنند و اینکه آیا در آینده نزدیک گام‌هایی عملی را از جانب آمریکا شاهد خواهیم بود که نتیجه دیدار اخیر به تحقق بپیوندد؟
 در سال 1998 رئیس‌جمهور خاتمی مبحث نو «گفت‌وگوی تمدن‌ها» را در سازمان ملل مطرح کرد اما در داخل با فشار شدید مواجه شد و همزمان رئیس‌جمهور آمریکا هم ایران را جزو «محور شرارت» قرار داد و بدینسان این ابتکار عالی هم در داخل و هم در خارج از کشور بی‌اثر شد.
 با گذشت 15 سال و از دست رفتن جان میلیون‌ها نفر در جنگ‌های جهان، احتمالا همه ما درس گرفته‌ایم و رهبران جهانی نیز بیش از گذشته برای نه گفتن به نظامی‌گری، تروریسم، ذخایر تسلیحات هسته‌ای و افراطی‌گری، آماده هستند.
 من به عنوان یک فعال زیست‌محیطی و سیاسی که در رخدادهای اولین روزهای انقلاب ایران هم حضور داشتم، خالصانه معتقدم که جهان امروز به ائتلافی علیه جنگ و خشونت نیازمند است. باید به خاطر صلح به‌ پا خیزیم. ما باید در حفاظت از محیط طبیعی ارزشمند خود سهیم باشیم. گذشته را باید به گذشتگان سپرد. مناظر بزرگی هستند که انتظار روزی را می‌کشند که بشریت چشمان خود را به روی آنها باز کند.»

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نشان پروانه و همیار محیط زیست به آندرانیک تیموریان اهداء شد

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام )، نشان پروانه و همیار محیط زیست و لوح تقدیر به امضای دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به پاس اقدام شایسته و زیست محیطی آندرانیک تیموریان بازیکن محبوب باشگاه استقلال در رقابت‌های فوتبال با تیم باشگاهی تایلند در خصوص نجات یک پروانه از مستطیل سبز عصر سه شنبه در مراسمی در حاشیه تمرین تیم فوتبال استقلال تهران در ورزشگاه آزادی به وی اهداء شد.
درمتن تقدیرنامه معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و قهرمان زمین ملل متحد چنین آمده است : 

جناب آقای آندرانیک تیموریان

 سلام بر شما
پروانه ها نمادی از تنوع زیستی در حال نابودی جهان هستند. حرکت انسانی و زیبای شما برای حفظ یک پروانه در شرایطی خطیر، خاطره ای جاودان در ذهن هموطنان، بلکه جهانیان بر جای گذاشته تا به یاد داشته باشیم «حیات در امنیت» حق هر آفریده  خداوند است. دست مریزاد مرا بپذیرید. سلامت و پایدار باشید.
بنا بر این گزارش، آندرانیک تیموریان نیز در حاشیه این مراسم با تشریح اتفاق رخ داده در بازدید با تیم باشگاه تایلند، گفت: وقتی مشاهده کردم که پروانه‌ای در وسط چمن‌ها خسته و گرفتار شده آن را از زمین برداشتم و به خارج از زمین بازی منتقل کردم.
 وی خاطرنشان کرد: قطعا همه فوتبالیست‌ها می‌توانند با اقدامات زیست محیطی خود این فرهنگ را در جامعه توسعه دهند.

   + کورش پورزند ; ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

اکوتوریسم آبی

درهمایش گردشگردی و اکوتوریسم آبی عنوان شد: احیای دریاچه ارومیه اکوتوریسم منطقه را فعال می کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اقتصادی بودن احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: احیای این دریاچه، اکوتوریسم منطقه را هم فعال می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) ، معصومه ابتکار روز دوشنبه  در همایش گردشگری و اکوتوریسم آبی که در سالن همایش های برج میلاد و با حضور جمعی از فعالان طبیعت گردی و شورایاران برگزار شد، بر همکاری سازمان متبوعش با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تاکید کرد.
معاون رییس جمهور گفت: پس از انتخابات ۲۴ خرداد و بویژه سخنرانی رییس جمهوری در سازمان ملل فضای بهتری در حوزه روابط بین الملل برای کشور فراهم شده است که می تواند دریچه نوینی در گردشگری بگشاید.
وی به بازگشت شیردال به کشور اشاره کرد و گفت: این اثر تاریخی یک میراث طبیعی و ترکیبی از شیر و پرنده است و اهمیت میراث طبیعی در زندگی گذشتگان و پیوند ناگسستنی میراث فرهنگی و طبیعی را در ایران نشان می دهد.
معاون رییس جمهور افزود: این اثر نشان میدهد که گذشتگان شناخت کافی از طبیعت داشتند و نمادهای فرهنگی خود را متاثر از طبیعت می ساختند.
ابتکار با تاکید بر اینکه می توان با داشتن یک راهبرد درست برای حفاظت میراث فرهنگی و محیط زیست از آن برای تعالی انسان ها استفاده کرد، بازگشت به دامن طبیعت را امری الهام بخش برای انسان ها توصیف کرد و افزود: جنگل ها و سواحل شمالی و جنوبی کشور می تواند برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب باشد و زمینه را برای تفریحات سالم فراهم کند به شرط آنکه زباله در طبیعت به جای نگذارد.
وی با یادآوری وضعیت محیط زیست گفت: واقعیت این است که وضعیت فعلی دریای خزر اصلا زیبنده گردشگری نیست و شرایط مناسبی در سواحل شمالی برای گردشگری نداریم.
ابتکار به مزیت های مناطق کویری ایران در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: می توان زیبایی شب را در کویر مشاهده کرد به شرطی که فعالیت های معدنی بی رویه در کویر اجازه بدهد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: فعالیت معدنی بی رویه و فعالیت های معدنی بدون مطالعات زیست محیطی، زیست گاه های طبیعی کشور را دچار دخل و تصرف هایی کرده است که دیگر نمی توان از زیبایی های آن لذت برد.
ابتکار از پرنده نگری به عنوان یکی از شاخه های تخصصی طبیعت گردی در ایران نام برد و گفت: ایران به لحاظ تنوع گونه های پرندگان یکی از رده های مهم جهانی را در اختیار داردو پرنده نگری می تواند زمینه خوبی برای گردشگری باشد به شرطی که شکار بی رویه اجازه بدهد و آلودگی شهرهای بزرگ امکان زیست پرندگان را بدهد.
وی به واقعیت های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: باید سیاست های خود را در گردشگری میراثی و طبیعی با نگاه حفاظتی و توجه به محیط زیست تعریف کنیم.
معاون رییس جمهور بر لزوم رعایت استانداردهای زیست محیطی در ارایه طرح های گردشگری تاکید کردو گفت: حفظ محیط زیست باید به خواست ملی تبدیل شود زیرا رعایت استانداردهای محیط زیست از الزامات اولیه است.
ابتکار در ادامه به آسیب پذیری طبیعت در مواجه به انسان ها اشاره کردو گفت: برای نمونه دریاچه ارومیه یکی از مناطق گردشگری بسیار زیبای ایران بود و پارک ملی دریاچه ارومیه سالانه پذیرای صدها هزار پرنده از جمله فلامینگو بود که این منطقه را به یکی از جاذبه های جهانی تبدیل کرده بود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، ظرفیت های گردشگری آن هم از بین رفته است، گفت: اگر پارک ملی ارومیه احیا شود، می توان این ظرفیت را بار دیگر ایجاد کرد.
به گفته ابتکار، توجه به ظرفیت های گردشگری دریاچه ارومیه می تواند فعالیت های اقتصادی جوامع میزبان در این منطقه را تحت تاثیر قرار دهد زیرا فعالیت های کشاورزی آنان از محل ۳۰ درصد حق آب دریاچه ارومیه سبب بروز این مشکلات شده است.
وی تاکید کرد: اگر دریاچه ارومیه احیا شود، فعالیت اکوتوریسم هم احیا می شود و احیای آن کاملا اقتصادی است که در این صورت می توان فعالیت های کشاورزی را نیز در یک برنامه زمان بندی اصلاح کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست توجیه دارد و باید با هزینه های سنگینی که انجام می دهیم دریاچه ارومیه و دهها تالاب که در معرض آسیب هستند را احیا می کنیم.
ابتکار شرایط آبی کشور را پرخطر و مدیریت منابع آبی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر این رویکرد در سرلوحه سیاست های کشور قرار گیرد می توان محیط زیست را حفظ کرد.
وی افزود: با توجه به چالش های موجود در بحث آب، تغییرات آب و هوایی و نیز کاهش بارش ها نیازمند حفاظت از آب داریم.
وی از رودخانه کارون به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های اکوتوریسم آبی کشور یاد کرد و گفت: متاسفانه این رودخانه با توجه به آلودگی ها به یک تهددید تبدیل شده است.
ابتکار تاکید کرد: اگر راهبرد مشترکی در حوزه حفاظت از محیط زیست و میراث طبیعی و تاریخی ترسیم کنیم می توانیم دشواری های کنونی را پشت سر بگذاریم و آینده نوینی ترسیم کنیم.
وی بر تقویت آیین نامه ها و تفاهم نامه های مشترک گذشته با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در دولت خاتمی تدوین شد، تاکید کرد و گفت: باید از توانمندی دو سازمان در جهت حفظ میراث طبیعی و تاریخی بهره بگیریم.
ابتکار پیشنهاد کرد که دو سازمان تفاهم نامه مشترک همکاری در همه زمینه ها تعریف و به امضا برسانند تا در جهت حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی به کارگرفته شود.

   + کورش پورزند ; ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

مصوبات ضدمحیط زیست لغو می شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: تلاش می کنیم ظرف سه ماه آینده تمام مصوباتی که در دولت قبلی تصویب شد و موازین زیست محیطی در آن در نظر گرفته نشده است، لغو شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ،دکتر اسماعیل کهرم  با بیان این مطلب افزود: از مهمترین این مصوبات فروش پارک پردیسان، انحلال شورای عالی محیط زیست از شکل قبلی و بهره برداری از معادن در مناطق حفاظت شده است.
 
به گفته وی، در حال حاضر رایزنی ها برای احیای شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس جمهور انجام شده و اولین اقدامی که در راستای حفاظت محیط زیست انجام خواهد شد، احیای این شورا به شکل قبلی انجام می شود.
 
کهرم اظهارداشت: رایزنی ها برای لغو مصوبات فروش پارک پردیسان انجام شده و بررسی ها برای لغو مصوبه بهره برداری از معادن نیز در حال انجام است.
 
پدر علم محیط زیست ایران تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که در سازمان محیط زیست باید سریعا به آن پرداخته شود بررسی نیروها و مسئولان این سازمان از الف تا ی است چرا که اگرچه بدنه کارشناسی سازمان محیط زیست از تخصص و تجربه کافی برخوردار است اما در بسیاری از موارد افراد در جایگاههای مناسب قرار ندارند.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 65 تا 70 درصد از نیروهای سازمان محیط زیست تحصیلات بالاتر از لیسانس دارند، یادآور شد: این تشکیلات از نظر تحصیلات یکی از بالاترین تشکیلات کشور است اما متاسفانه به دلیل قرار نگرفتن افراد در جایگاه مناسب و عدم استفاده صحیح از تخصص و تجارب افراد، راندمان سازمان آن گونه که باید باشد نیست.
 
دکتر کهرم یادآور شد: همچنین یکی دیگر از اقداماتی که باید در اسرع وقت به آن پرداخت اصلاح کمیت و کیفیت نیروهای محیط بانی در سازمان محیط زیست است چرا که نیروها نقش بسیار مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از محیط بانان دارای تحصیلات عالیه هستند، اظهار داشت: چنانچه حقوق، مزایا و معیشت این محیط بانان با میزان تحصیلات و تجربه آنها هماهنگ شود از نارضایتی آنها کاسته شده و قطعا نقش بسیار مهمی در حفاظت از محیط زیست خواهد داشت؛ لذا هماهنگ کردن میزان تحصیلات و تجارب محیط بانان با درجه محیط بانی در حقوق و مزایای آنها از دیگر اقداماتی است که در اسرع وقت به آنها پرداخته می شود.
 
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به اینکه آیا بودجه سازمان محیط زیست که همواره یکی از پایین ترین میزان بودجه در میان دستگاه ها بوده کفاف چنین هماهنگی را خواهد داد، افزود: رایزنی ها برای افزایش بودجه و اعتبار سازمان محیط زیست نیز به زودی انجام می شود.
 
کهرم با بیان اینکه همچنان خود را منتقد و همراه با رسانه ها می دانم افزود: تمایل چندانی به کار های دولتی ندارم و علاقه ذاتی ام بررسی و نقد اقدامات دولتی است اما ابتکار را از دیگر مسئولان محیط زیست متمایز می دانم و امیدوارم بتوامنیم همکاری خوبی داشته باشیم در عین حال از رسانه ها انتظار دارم هرگز نقد خود را از اقدامات دولتی متوقف نکنند و با نگاه تیز بین خود همواره ما را رصد کنند.
 

   + کورش پورزند ; ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تاریخ پژوهش ها در ایران

چهره ماندگار زنجانی گفت: پژوهش‎های انجام گرفته در کشور مشق‎نویسی از سرمشق‎های دیگران است، به این معنا که محققان کشور به پژوهش‎های سایر کشورهای دنیا توجه می‎کنند.

"یوسف ثبوتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، گفت: این کار انجام می‌شود تا محققان ایرانی دریابند پژوهشگران دنیا بر روی چه موضوعاتی مطالعه می‎کنند و آنها نیز یک گوشه آن را انجام دهند و برای این‌که محققان کشور به مرحله‎ای برسند که سرمشق بنویسند راه طولانی  را باید طی کرد.

وی در ادامه با اشاره به آغاز فعالیت علمی خود، اظهارکرد: از سال 1329 وارد محیط دانشگاهی شدم که در آن زمان پژوهش دانشگاهی هیچ معنایی نداشت، زیرا هم امکانات و هم دانش لازم در این زمینه وجود نداشت که دانشجویان و اساتید بتوانند در این زمینه پژوهش کنند و دانشگاه‎ها فقط برای این تاسیس شده بود تا پژوهشی را که دیگران انجام داده‌اند بیاموزند و این روند تا اواخر دهه 1330 ادامه داشت.

وی که از سال 1343 تدریس در دانشگاه را آغاز کرده است، تصریح کرد: از دهه 1340 اندک اندک اساتیدی از دانشگاه‎های تهران و شیراز و بعدها دانشگاه صنعتی شریف رشد کردند که به دانش‎های روز تسلط داشتند و می‎توانستند درخصوص مسائلی که دیگران در سطح دنیا مطالعه می‎کنند مشارکت داشته باشند و این مسائل عموماً پژوهش‌هایی بود که آنان در دوره دانشجویی خود در خارج از کشور انجام داده بودند و هم اکنون آن را در کشور ادامه می‎دادند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: اکثر مطالعات پژوهشی که در دهه 40 آغاز شد مطالعات نظری بود و کارهای آزمایشگاهی کمی در بین آنان مشاهده می‌شد، زیرا در آن زمان انجام مطالعات آزمایشگاهی نیازمند زیرساخت صنعتی کشور و همچنین سرمایه بود که در آن برهه هیچ کدام از این موضوعات فراهم نبود و این روند تا دهه 50 در کشور ادامه داشت.

این دانشمند زنجانی که در تشکیل دانشگاه‎ها و نهادهای مختلف دانشگاهی در کشور بسیار فعال بوده است، اظهار کرد: بعد از انقلاب حدود 8 سال در پژوهش کشور رکود مطلق به وجود آمد و در همان مدت دانشگاه‎ها 2 سال تعطیل شدند بعد از تعطیل شدن دانشگاه‌ها نیاز کشور به پژوهش و آموزش دانشگاهی بسیار زیاد بود و به دلیل محدودیت‎هایی جنگ در کشور به وجود آورده بود این موضوع مورد توجه مدیریت کلان کشور و اساتید و دانشجویان قرار گرفت.

پروفسور ثبوتی تصریح کرد: در دهه 70 و 80 آموزش کشور بسیار سریع پیشرفت کرد و پژوهش در کشور توسط دانشجویان و اساتید به صورت جدی پیگیری شد که علت این توجه نیاز کشور به دلیل اعمال محدودیت‎های بین‎المللی و از سوی دیگر به وجود آمدن ارتباطات سریع در دنیا بود.  زیرا بدون ارتباط با دنیا نمی‏توان پژوهش را در سطح پژوهش اصیل انجام داد و فقط می‎توان مشکلات روزمره را حل کرد و این به معنی تحقیق برای توسعه است ولی باید در تحقیق اصیل به سمت ناشناخته‎ها و نایافته‎ها حرکت کرد که نیازمند ارتباطات جهانی وسیع است.

وی که 49 سال درحال تدریس در دانشگاه‎های کشور است، یادآور شد: با ارتباطات گسترده در دهه‎های 70 و 80 همانند مسافرت با هواپیما، ارتباطات با تلفن و فکس و در سال‏‎های اخیر ارتباطات اینترنتی ارتباطات بین‎المللی برای دانشجویان و اساتید فراهم شده است که این امر سبب رشد قابل توجه پژوهش در کشور بوده و مدیریت کلان کشور نیز به این موضوع توجه ویژه داشته است، ولی باید توجه کرد که با وجود این پیشرفت‏های گسترده در کشور امر پژوهش هنوز در کشور جا نیافتاده است و می‏توانست بهتر ، در این موضوع کار شود.

وی عنوان کرد: کشورهای بسیاری همانند ایران بودند که هم اکنون مرحله مشق نویسی را گذرانده‎اند، که نمونه آن ژاپن است که 40 سال فقط مشق‌نویسی می‎کرد، ولی کشور ما هنوز به این مرحله نرسیده است و در این زمینه در منطقه تنها نیست و همسایه‎های ترک، افغان، پاکستانی و عرب نیز سرمشق می‎نویسند و برای رسیدن به تولید علم  تداوم کار لازم است که متاسفانه با عوض شدن سریع مدیریت‎ها و سیاست‎ها این روند با مشکل رو به رو می‌شود.

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →