سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

هشدار UNDP نسبت به مصرف بی‌رویه آب و کودشیمیایی در کشاورزی ایران

معاون نماینده UNDP در ایران اظهار کرد: از مشکلات عدیده کشاورزی در ایران استفاده بی‎رویه از آب و کودهای شیمیایی است.

 به گزارش خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری (ایسنا) - منطقه زنجان، " بالاسوبراماینام مورالی" در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از مشکلات کشاورزی در ایران استفاده بی‌رویه آب و کودشیمیایی است.

وی ادامه داد: UNDP درحال حاضر برنامه پنج ساله‌ای درخصوص توسعه کشاورزی از سال 2012 تا 2016 اجرا می‏کند.

این مسئول افزود: این برنامه در چهار محور است که از آن میان می‎توان به برنامه‌های مرتبط با کاهش فقر، ارائه توسعه پایدار سلامت و محافظت از مناطق زلزله‎خیز اشاره کرد که از این میان محافظت از مناطق زلزله ‏خیز و توسعه پایدار از مهم‏ترین آنهاست.

وی خاطرنشان کرد: برنامه UNDP به طور غیرمستقیم با کشاورزی در ارتباط است که درحوزه توسعه پایدار بیشترین عملکرد فعلاً درخصوص تالابهاست.

این مسئول افزود: این برنامه هشت ساله است و طبق برنامه‎ای که در ارومیه پیاده کرده‎ایم و با توجه به تحقیقات صورت گرفته به این نتیجه رسیده‎ایم که استفاده بی‌رویه از آب این دریاچه در مصارف کشاورزی باعث نابودی این دریاچه شده است.

وی درخصوص روش‎های جدید کشاورزی سخن گفت و ادامه داد: کشاورزی امروز به دنبال استفاده کمتر از منابع آبی است که در این خصوص می‎توان از طرح‏های UNDP نام برد.

وی با بیان اینکه کشاورزان ایرانی از آب و کودهای شیمیایی استفاده‎های بی‎رویه می‎کنند، ادامه داد: این کار به ضرر محیط زیست بوده و باعث نابودی آن می‎شود.

این مسئول همچنین افزود: ایران در پروسه‏‌ای کردن موادکشاورزی روند بهتری را نسبت به هند دارد و فروش محصولات کشاورزی از مشکلاتی است که همه دنیا حتی هند با آن مواجه هستند که انتظار می‌رود با یک پروسه کارآمد این مشکل برطرف شود.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۳
comment نظرات ()

تولید سوخت خودروها از باکتری روده

به گفته دانشمندان دانشگاه امپریال کالج لندن، در آینده می‌توان از نوعی باکتری روده برای تولید سوختی استفاده کرد که جایگزین بنزین و سوخت دیزلی خواهد شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری (ایسنا)، این محققان با استفاده از باکتری روده E.coli (عامل اسهال) شیوه جدیدی برای تولید گاز پروپان ارائه داده‌اند.

دانشمندان سه آنزیم به نام‌های thioesterase ،CAR و aldehyde-deformylating oxygenase را به این باکتری افزودند و این امر به آن‌ها امکان استخراج اسید بوتیریک (نوعی ترکیب اساسی لازم برای تولید پروپان) را داد.

به گفته دکتر «پاتریک جونز» از دانشگاه امپریال کالج لندن، گرچه این تحقیق در مراحل بسیار ابتدایی‌ است، اما احتمالا شیوه‌ای برای تولید سوخت‌های تجدیدپذیر ارائه می‌دهد که هم‌اکنون توسط ذخایر فسیلی تأمین می‌شوند.

سوخت‌های تجدیدپذیر تولیدشده به این روش، در ابتدا مکمل دیزل، بنزین، گاز طبیعی و سوخت جت خواهند بود و سپس جایگزین آن‌ها خواهند شد. سوخت‌های فسیلی ذخایر محدودی هستند و با رشد بی‌رویه جمعیت، باید شیوه‌های نوینی برای تولید سوخت‌های تجدیدپذیر، پایدار و به‌صرفه ارائه داد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Communications منتشر شده است.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۳
comment نظرات ()

مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان معرفی شد

 همزمان با هفته دولت طی مراسمی باحضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست، معاون استاندار و جمعی از مسئولان استان، قربانعلی محمدپور به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان معرفی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان ، احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاطت محیط زیست در مراسم  معارفه مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه محیط زیست مسئله ای فرابخشی است افزود: امروز در دنیا هیچ دولت و ملتی نمی تواند اذعان کند که توسعه پایدار بدون توجه به محیط زیست میسراست ، وی با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه یادآورشد: دلسوزان نظام برای از دست دادن این دریاچه، برگشت نور و طوفان های نمک در منطقه پیرامون دریاچه ارومیه نگران هستند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، از لزوم اخذ مجوز برای اجرای هر گونه طرحی مبنی بر توسعه صنعتی از این ارگان خبر داد و مقابله سازمان حفاظت از محیط زیست با پروژه‌های فاقد طرح را ضروری دانست.

وی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر کدام از حوزه‌هایی که در محدوده اکوسیستم دسته‌بندی می‌شوند از جنگل و منابع‌طبیعی گرفته تا آب و خاک مشکلات و چالش‌های مربوط به خود را دارند و نمی‌توان برای رفع معضلات موجود در همه این حوزه‌ها نسخه واحدی پیچید، ولی رسالت اصلی این سازمان، هدایت دولت در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در راستای سازگاری با محیط زیست است.

کیخا ادامه داد: رویکرد اول این سازمان، برقراری رابطه با دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های غیردولتی و تغییر نگرش آن‌ها به صورت هم‌زمان نسبت به محیط پیرامون‌شان است، چرا که یکی از مشکلات بزرگ موجود در گذشته، سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی بدون در نظر گرفتن شرایط اکولوژیکی و ارزیابی اکوسیستم است که این امر زمینه شکل‌گیری بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی کنونی را فراهم کرده است.

این مسوول افزود: بر اساس قوانین تصویب شده، همه پروژه‌های انسانی قبل از اقدام برای اجرا موظف‌اند برای دریافت مجوز به سازمان محیط زیست مراجعه کرده و مسوولان این سازمان را از عدم تولید آلاینده‌های محیطی در دراز مدت و کوتاه‌مدت مطمین سازند، چرا که در غیر این صورت سازمان می‌تواند برای جلوگیری از فعالیت واحد صنعتی که برای اکوسیستم مضر است، اقدام و مجوز فعالیت آن را باطل کند.

کیخا در ادامه با تاکید بر اینکه با فعالیت در چارچوب قوانین سازمان حفاظت محیط زیست، تخریب طبیعت به حداقل می‌رسد، گفت: حفظ منابع‌طبیعی به تنهایی و فقط توسط دولت امکان‌پذیر نخواهد بود و در واقع برای این منظور همه اقشار جامعه مسوول‌اند که در این زمینه رویکرد اصلی سازمان، استفاده از جوامع محلی و مردم در مشارکت برای مدیریت مناطقی است که در اختیار سازمان محیط زیست هستند.

وی تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های طبیعت‌گردی با همکاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همچنین طرح‌های مدیریت مناطق مختلف، از جمله برنامه‌های مدیریتی سازمان محسوب می‌شود، در واقع این طرح‌ها بیش از یک دهه است که کلید خورده است و امسال شروع به اجرای آن‌ها کرده‌ایم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در گذشته برای اجرای پروژه‌ها، تحلیل‌های نقطه‌ای بود و سازمان فقط محدوده اجرای پروژه را ارزیابی می‌کرد، ولی امروزه لزوم استقرار هر طرحی بررسی اثرات آن در کل اکوسیستم پیرامونش است، بنابراین انتقال این آگاهی‌ها و اصلاح رفتار متقاضیان سرمایه‌گذاری در هر منطقه‌ای و همچنین دولت‌مردان علاوه بر رسانه و سازمان‌های مردم‌نهاد به تلاش و مطالعه مستمر و بیشتری نیاز دارد.

کیخا با اشاره به جایگزینی گاز CNG با بنزین، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال این مسئله نمونه بارزی از توجه سازمان به آلاینده‌ها و تبعات منفی آن بر روی سلامت محیط و انسان است و خوشبختانه کاهش چشم‌گیر تعداد روزهای ناسالم نسبت به سال‌های گذشته، مهر تاییدی بر این مقوله به شمار می‌رود، بنابراین همه ایرانی‌ها باید اطمینان خاطر داشته باشند که سازمان در برخورد با تخریب محیط زیست به هیچ عنوان ملاحظه نخواهد کرد.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب سطح زیر کشت دریاچه ارومیه 158 هزار هکتار بود که این میزان در سال های اخیر به 700 هزار هکتار رسیده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: عوامل پیرامون با محیط زیست طبیعی دریاچه سازگار نبوده و دریاچه 500 هزار هکتاری ارومیه تقریبا از دست رفته است .

وی تاکید کرد: باید رویکردها در راستای حفاظت از محیط زیست اصلاح و عدالت فرا نسلی رعایت شود، تا بخشی از محیط زیست برای نسل های آینده باقی بماند.

کیخا با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست مامور امنیت پایدار کشور است خاطرنشان کرد: هر مکانی که دارای تالاب و چشمه ای باشد، مظهر تمدن ایرانی بوده است و اگر این نعمت از بین برود مظهر تمدن از بین می رود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هر مسوولی در هر جایگاهی حق ندارد اصل 50 قانون اساسی را نادیده بگیرد.

کیخا افزود: متاسفانه در خصوص رعایت اصل 50 قانون اساسی کوتاهی شده و به نحو مطلوبی به وظیفه قانونی عمل نشده و در این راستا کارشناسان و محیط بانان مدیران و مسئولان محیط زیست، باید فعالیت های اقتصادی که منجر به تخریب محیط زیست می شود را خوب تشخیص داده و مانع از آن شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید توسعه سازگار با محیط پیرامونی انجام شود اظهارکرد: حفظ و احیای محیط زیست طبیعی بدون مشارکت جوامع محلی امکانپذیر نیست و به عنوان یک ضرورت باید راهکارهای مشارکت این جوامع و بهره مندی از آن مورد بررسی قرار و به کار گرفته شود.

کیخا با اشاره به اینکه مناطق زیبای تحت مدیریت حفاظت محیط زیست می تواند منشا خلق ثروت، تولید و اشتغال برای کشور باشد یادآورشد: با استانداران سراسر کشور تفاهم نامه ای مبادله خواهد شد و از هر استانی که بخواهد در این مناطق سرمایه گذاری سازگار با محیط زیست انجام دهد استقبال و حمایت می شوند.

در ادامه این مراسم مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی باید با برنامه ریزی و تلاش شبانه روزی محقق شود.

قربانعلی محمدپور با اشاره به اینکه مشکلات زیست محیطی فراوانی وجود دارد افزود: این مهم ناشی از بی توجهی برخی از مسوولان در گذشته بوده است و امروز تهدید های جدی زیست محیطی همه را فرا گرفته که باید با اجرای اصل 50 قانون اساسی این مشکل مرتفع شود

محمدپور اظهارکرد: رویکرد حفاظت مشارکتی باید با تلاش و نقش مردم در این استان انجام و این نقش روز بروز نسبت به گذشته پر رنگ تر شود.

مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: توسعه مدیریت باید با لحاظ اقدامات زیست محیطی در استان زنجان انجام و همه فعالیت های اقتصادی کارخانجات مطابق با اصول زیست محیطی فعالیت کند.

محمدپور اظهارکرد: اجرای مطلوب برنامه سازمانی حفاظت محیط زیست نیازمند تعامل و همکاری مدیران استانی است و توسعه پایدار، اقتصاد سبز، صنعت سبز، و معماری سبز در دولت یازدهم مورد توجه جدی است.

محمدپور ادامه داد: با کمک تشکل های فعال در جامعه و پتانسیل بالقوه موسسه های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست بیش از گذشته تلاش خواهد شد.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۸ شهریور ۱۳٩۳
comment نظرات ()

تفاهم نامه فیمابین وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست

بسمه تعالی

این تفاهم‌نامه در تاریخ 1/6/1393 بین معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیرکشور در راستای تحقق "اصل پنجاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حفاظت از محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی" و اجرای هر چه بهتر قوانین و مصوبات محیط زیست ازجمله، قانون "مدیریت مصرف سوخت و توسعه حمل و نقل عمومی" و "راهکارهای اجرایی کاهش آلودگی هوای کشور، مصوبه هیات وزیران"، "قانون مدیریت پسماندها"و اجرای "بند ح تبصره 21 قانون بودجه سال 93"، کشور به شرح ذیل منعقد می‌گردد:

ماده 1- موضوع تفاهم‌نامه

برنامه‌ریزی، نظارت، اجرا و راهبری مجموعه‌ای از طرح‌ها و اقدامات مرتبط و موثر در کاهش آلاینده‌های هوا ناشی از حمل و نقل موتوری و سوخت، کمک به بهبود مدیریت پسماند در شهرها و روستاهای کشور و کاهش آلودگی‌های محیط زیست مرتبط با آن‌ها و ارتقاء شاخص‌ها و مولفه­های محیط زیستی، در موضوع‌های زیر همکاری می‌کنند.

الف- بهبود شاخص‌های کیفی هوا متاثر از حمل و نقل

ب- کمک به بهبود مدیریت پسماندهای عادی

پ- بهبود سایر شاخص های کمی و کیفی منابع زیستی

ماده 2-اهداف تفاهم‌نامه

الف- بهبود شاخص‌های کیفی هوا متاثر از حمل و نقل ( از وضعیت موجود (حداقل) به استانداردهای مصوب کیفیت هوای محیط‌های باز کشور تا پایان برنامه ششم توسعه)

ب- کمک به بهبود مدیریت پسماندهای عادی

 1. مدیریت پسماند در شهرها و روستاهای کشور و کاهش آلودگی‌های مرتبط با آن‌ها
 2. ساماندهی مدیریت پسماندهای عادی در کشور با رویکرد کاهش تولید، تفکیک از مبدا و افزایش میزان بازیافت پسماندهای تولیدی با شناسایی و استفاده از کلیه پتانسیل‌های موجود (مشارکت حداکثری شهروندان، بخش خصوصی داخلی و خارجی، سازمان­های مردم­نهاد و...) به نحوی که با اصلاح فرایندهای موجود و در طی پنج سال آتی بطور متوسط حداقل 30درصد پسماندهای عادی تولید شده در شهرها و روستاهای کشور، در مبداء به صورت تفکیک شده جمع‌آوری و 60 درصد آن بازیافت گردد. متوسط این مقدار در کلان‌شهرها نیز به ترتیب حداقل 20 و 60 درصد خواهد بود

پ- بهبود سایر شاخص های کمی و کیفی منایع زیستی

ماده 3 - محورهای تفاهم‌نامه

3-1- زمینه‌های مشترک همکاری

الف: بهبود شاخص‌های کیفی هوا متاثر از حمل و نقل

 1. تدوین و اجرای بسته برنامه‌ای هوای پاک بر اساس شاخص‌های اعلامی مورد توافق طرفین در شهرها
 2. مشارکت در کارگروه‌های ملی و استانی و محلی در محورهای قوانین و مقررات، فنی و اجرایی، تشکیلات و ساختار، آموزش و فرهنگ‌سازی
 3. مشارکت در جهت توسعه سامانه‌های حمل و نقل عمومی
 4. نظارت بر رعایت معیارهای فنی و زیست ‌محیطی خودروهای فعال در سیستم حمل و نقل شهری و همکاری جهت جلوگیری از تردد خودروهای آلاینده و دارای نقص فنی در سطح شهرهای کشور
 5.  آموزش‌های عمومی و تخصصی و هدفمند به منظور جلب مشارکت بیشینه مردم در طرح و اجرای بسته برنامه‌ای هوای پاک
 6. برگزاری کارگاه‌های آموزشی و سمینارهای تخصصی در زمینه پیشگیری، کنترل و مقابله با آلودگی هوا و عوارض آن در سطوح ملی، استانی و محلی
 7. طراحی، تصویب و آغاز به فعالیت کمپین مبارزه با آلودگی هوا
 8. ارایه راهکارهای تشویقی در جهت ترویج سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌ها و پروژه‌‌های حمل و نقلی موثر در ارتقای شاخص‌های کیفیت هوا
 9. ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور افزایش سهم پیاده (پیاده‌روی)، دوچرخه و موتور سیکلت برقی و حمل و نقل عمومی پایدار در شهرها
 10. رتبه‌بندی شهرهای کشور بر اساس معیارهای زیست‌محیطی و میزان پیشرفت آنها در زمینه مبارزه با آلودگی هوا
 11. همکاری در توسعه شبکه‌های پایش امواج و صدا و هوا
 12. به کارگیری انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در سامانه‌های حمل و نقل شهری
 13. فراهم نمودن زمینه لازم جهت اجرای بند (ه) تبصره 21 قانون بودجه سال93 کشور

ب: کمک به بهبود مدیریت پسماندهای عادی

 1. نظارت بر رعایت ضوابط فنی و زیست‌محیطی پروژه‌های مدیریت پسماند عادی به ویژه تأسیسات زباله‌سوز، کمپوست و هاضم قبل از عقد قرارداد (طرفین هماهنگی‌های لازم را از طریق استانداری‌ها، شهرداری‌ها، کمیته ماده 2 آیین‌نامه ارزیابی زیست‌محیطی طرح‌های توسعه، ادارات کل حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های ذیربط، جهت جلوگیری از عقد قرارداد ایجاد تأسیسات یاد شده، قبل از تأیید مشخصات فنی توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و دریافت تأییدیه زیست‌محیطی از سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین اعمال اصلاحات فنی و زیست محیطی در قراردادهای منعقده انجام خواهند داد)
 2. توانمندسازی شوراهای اسلامی ، شهرداری­ها و دهیاریهای کشور جهت مدیریت صحیح پسماندها و برگزاری سمینارهای تخصصی مدیریت پسماندها در سطوح ملی، استانی و محلی
 3. همکاری در اصلاح قوانین و آیین‌نامه‌های موجود و تسریع در تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های موضوع قانون مدیریت پسماند و آیین‌نامه اجرایی آن
 4. پیگیری مشترک برای پیش‌بینی پیشنهادهای طرفین در حوزه محیط زیست شهری و روستایی (با تاکید بر مدیریت پسماند) در برنامه توسعه ششم و لایحه بودجه‌های سالانه با تشکیل کارگروه ویژه مدیریت پسماند
 5.  حمایت از بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در ایجاد تأسیسات پردازش، بازیافت و دفع پسماندها با تأکید بر استفاده از فناوری‌های نوین
 6. تدوین و اجرای برنامه مدیریت جامع پسماندهای استان‌های کشور با اولویت استان‌های ساحلی با هماهنگی استانداری­ها و ادارات کل حفاظت محیط­زیست و سایر دستگاه­های ذیربط

تبصره: طرفین پیگیری‌های لازم را برای تامین اعتبارات مورد نیاز جهت اجرای برنامه یاد شده از محل منابع عمومی، ملی، استانی و سایر منابع داخلی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انجام خواهند داد.

 1. تهیه و اجرای برنامه جامع ارتقای آگاهی‌های عمومی شهروندان با هدف کاهش تولید و تفکیک پسماندها از مبدا با استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود در صدا و سیما در سطوح ملی و استانی و سایر دستگاه‌های ذیربط وبا همکاری سازمان­های مردم­نهاد و شوراهای اسلامی شهر و روستا
 2. مشارکت در اجرای "طرح مسیر سبز- ساحل پاک" در شهرها و روستاهای تحت پوشش
 3. حمایت و پشتیبانی از طرح و اجرای کمپین کاهش تولید پسماندها توسط شوراهای اسلامی، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایر تشکل‌های مردمی
 4. پیگیری حذف یارانه محصولات تجزیه‌ناپذیر زیست‌محیطی (به ویژه پلاستیک‌ها) و حمایت از تولیدات دوستدار محیط‌زیست
 5. پیگیری اختصاص یارانه کودهای آلی (کمپوست، ورمی کمپوست و...) به شهرداری‌ها و دهیاری‌های واجد تآسیسات مذکور
 6. کمک به ساماندهی مدیریت پسماندهای عمرانی و ساختمانی
 7. توجه به نقش، جایگاه و ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا و سازمان­های مردم­نهاد در جهت مشارکت و تسریع در نیل به اهداف زیست­محیطی با آموزش و توانمند سازی آنها

پ: بهبود سایر شاخص های کمی و کیفی منابع زیستی

 1. ایجاد ، راهبری و نگهداری مراکز مدیریت کنترل و پایش آلودگی محیط زیست
 2. پیگیری و ایجاد ساختارهای لازم جهت رفع آلودگی‌های محیط زیست (آب، خاک، هوا، صوت، و پسماند) در حد استانداردها و ضوابط محیط زیست
 3. همکاری در اجرای بند (ه) تبصره 21 قانون بودجه سال 93 کشور
 4. پیگیری و استفاده از ظرفیت بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها در جهت برخورد با واحدهای آلاینده در جهت بهبود وضعیت کیفی محیط زیست با مشارکت شهرداری‌ها

3-2- تعهدات سازمان حفاظت محیط ‌زیست:

الف: بهبود شاخص‌های کیفی هوا متاثر از حمل و نقل

 1. پیگیری تامین پیش‌نیازهای ارایه و نظارت بر عرضه سوخت یا انرژی پاک برای ناوگان حمل و نقل
 2. افزایش ایستگاه‌های سنجش در شهرهای کشور و فراهم آوردن امکان پایش و سنجش مستمر کیفیت هوای شهرها

ب: کمک به بهبود مدیریت پسماندهای عادی

 1. ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت نظارت بر آلاینده‌های خروجی تأسیسات امحا و دفع پسماند به ویژه زباله‌سوز
 2. نظارت عالی و پیگیری اجرای کامل مفاد قانون مدیریت پسماندها و آیین‌نامه اجرایی آن توسط کلیه دستگاه‌های موظف با تأکید بر پایدار کردن موضوع ماده 12 آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند

پ:  بهبود سایر شاخص های کمی و کیفی منابع زیستی

 1. تدوین سیستم جامع پایش و سنجش شاخص‌های کیفیت هوا و سایر منابع زیستی
 2. تسریع در تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های موثر و مرتبط در ارتقای شاخص‌های کیفی هوا
 3. نظارت بر فعالیت مراکز کنترل و پایش آلودگی محیط زیست
 4. نظارت عالی بر اجرای برنامه حفظ، نگهداری، و توسعه فضای سبز از طریق شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های مرتبط
 5. همکاری در مفاد تبصره یک ماده 688 قانون مجازات اسلامی و پیگیری درخواست­های شهرداری های کشور در موارد مرتبط

3-3- تعهدات وزارت کشور

الف: بهبود شاخص‌های کیفی هوا متاثر از حمل و نقل

 1. همکاری شهرداری‌ها در راهبری و نگهداری مراکز پایش و ارایه گزارش‌های دوره‌ای
 2. بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت کاهش عوامل مولد آلاینده‌های زیست‌محیطی در حوزه حمل و نقل
 3. اصلاح روند انجام معاینه فنی و اجرای جدی و مستمر قوانین آن
 4. بازنگری و اجرای قوانین از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و ایجاد زیر ساخت‌های لازم
 5. مدیریت تقاضای سفر و توسعه و ارتقای سطح خدمات کیفی و کمی حمل و نقل همگانی
 6. ارزیابی زیست‌محیطی پروژه‌های حمل و نقل پیش از اجرا

ب: کمک به بهبود مدیریت پسماندهای عادی

 1. تهیه برنامه عملیاتی مدیریت پسماندهای عادی استان‌های کشور با تأکید بر کاهش تولید پسماند و تفکیک از مبدا و ارتقای آگاهی‌های عمومی با مشارکت شهروندان از طریق کارگروه‌های استانی طی یک سال آتی
 2. تهیه برنامه اجرایی جهت جلوگیری از دفن غیر بهداشتی پسماندها تا پایان برنامه پنجم توسعه جهت شهرهای موضوع بند الف ماده 193 برنامه پنجم توسعه
 3. پیگیری انجام مطالعات ارزیابی زیست‌محیطی پروژه‌های امحاء پسماند پیش از اجرا، مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های موضوعه

پ: بهبود سایر شاخص‌های کمی و کیفی منابع زیستی

پیگیری ایجاد تشکیلات سازمانی متناسب محیط زیست و توسعه پایدار در شهرداری‌های کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور

همکاری شهرداری‌ها در حفظ و نگهداری ایستگاه‌های پایش کیفی منابع محیط زیست

 برگزاری دوره‌های آموزشی به منظور توسعه و ترویج  سبک‌های زندگی سازگار با محیط زیست از طریق اصلاح الگوی مصرف

تدوین برنامه عملیاتی حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز از طریق شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط

تسهیل در صدور مجوز تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی

ماده 4-  مدت تفاهم نامه

مدت اجرای این تفاهم نامه چهار سال شمسی از تاریخ امضاء می­باشدکه با توافق طرفین قابل تمدید می باشد.

ماده 5 - شیوه و شرایط اجرایی تفاهم‌نامه

به منظور اجرای بهینه مفاد این تفاهم‌نامه، کمیته مشترکی متشکل از نمایندگان تام‌الاختیار طرفین در سطح ملی، وظیفه برنامه‌ریزی، هماهنگی اجرایی، پیگیری و نظارت بر اجرای مفاد این تفاهم‌نامه را از طریق دفاتر تخصصی ملی طرفین، شورای هماهنگی ترافیک استان‌ها در موضوع (الف) تفاهم‌نامه، و کارگروه‌های استانی و شهرستانی مدیریت پسماند (با عضویت شهردار مرکز استان و یک نفر از سایر شهرداران و دهیار منتخب استان یا شهرستان به انتخاب معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری) در موضوع (ب و پ) تفاهم‌نامه بر عهده خواهند داشت. کمیته ملی، استانی و شهرستانی حداقل هر دو ماه یک بار تشکیل جلسه خواهد داد و گزارش پیشرفت کار را به امضاکنندگان تفاهم‌نامه ارایه می‌کند. مصوبات جلسات کمیته یاد شده برای طرفین در کلیه سطوح لازم‌الاجرا است.

ماده 6- سایر موارد

این تفاهم‌نامه در شش ماده و یک تبصره در چهار نسخه به امضای طرفین رسیده است و هر یک دارای اعتبار واحد می‌باشد و دو طرف متعهد خواهند بود که از تاریخ امضای این تفاهم‌نامه مفاد آن را به دقت رعایت و از هرگونه اقدامی که موجب نقض مفاد آن شود خودداری نمایند.

   + کورش پورزند ; ٧:٢۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳ شهریور ۱۳٩۳
comment نظرات ()

ایران در آینده خشک تر و داغ تر می شود

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل گفت: ایران در آینده خشک تر و داغ تر خواهد شد، یکی از دلایل آن عملکردی است که در نتیجه حرکت به سوی توسعه در این کشور صورت گرفته است. در واقع عدم توجه به انرژی های تجدیدپذیر و مصرف بیش از اندازه انرژی های تجدیدناپذیر باعث بروز این شرایط اقلیمی در ایران شده است.
 
به گزارش زیست بوم، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل که در دومین روز کاری هفدهمین نشست مجمع عمومی کنفرانس نمایندگان مجالس کشورهای حوزه آسیا- اقیانوسیه پیرامون محیط‌زیست و توسعه ( APPCED) جلسه کارشناسی با موضوع قانون‌گذاری محیط‌زیست، مشارکت منطقه‌ای و پایداری جهانی سخن می گفت به ضرورت توجه به تغییر اقلیم پرداخت.

لوئیس با اشاره به این موضوع گفت: اگر بخواهیم فقر را از بین ببریم و به اهداف توسعه در هزاره برسیم نیازمند آن هستیم که با شرایط ایجاد شده ناشی از تغییر اقلیم در دنیا کنار بیاییم.

وی گفت: تغییر اقلیم و تبعات زیانبار آن ناشی از عملکرد غلط انسان در استفاده از منابع طبیعی است.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل افزود: ایران در آینده خشک تر و داغ تر خواهد شد، یکی از دلایل آن عملکردی است که در نتیجه حرکت به سوی توسعه در این کشور صورت گرفته است. در واقع عدم توجه به انرژی های تجدیدپذیر و مصرف بیش از اندازه انرژی های تجدیدناپذیر باعث بروز این شرایط اقلیمی در ایران شده است.

گری لوئیس گفت: به نظر شما چند درصد از مردم ایران در مورد معضلی مثل دریاچه ارومیه، هامون یا مشکل آب مشهد اطلاعات کافی دارند؟ آگاه سازی عمومی یک وظیفه همگانی است. ما در سازمان ملل قصد داریم با تبادل اطلاعات و برآورده کردن نیازها و همکاری های فنی در بخش محیط زیستی گام های موثری برداریم که در این راه نیازمند همکاری از سوی کشور ایران هستیم.

 
 
 

   + کورش پورزند ; ٧:۱۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳ شهریور ۱۳٩۳
comment نظرات ()

کسب جایزه مشترک انجمن‌های فیزیک فرانسه و انگلستان توسط دانشمند زنجانی

استاد "رامین گلستانیان"، برنده جایزه مشترک انجمن‌های فیزیک فرانسه و انگلستان شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، به نقل از روابط‌ عمومی دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان، فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشگاه آکسفورد، برنده مدال هول‌وک (Holweck) سال ۲۰۱۴ شد.

این جایزه طی مراسمی در گردهمایی ماده چگال، ۲۷ اوت در پاریس به خاطر نقش پیشروی وی در زمینه مواد نرم فعال و به خصوص شناگران میکروسکوپی و ذرات کولوییدی فعال اهدا خواهد شد. نشان هول‌وک از جوایز عمده جهانی در رشته فیزیک است که هر سال در انتخاب مشترک انجمن فیزیک بریتانیا و انجمن فیزیک فرانسه به یک فیزیک‌دان اعطا می‌شود.

این جایزه به یادبود "فرناند هول‌وک"، فیزیک‌دانی که در زمان اشغال فرانسه توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در دست گشتاپو شکنجه و کشته شد، به نام او نام‌گذاری شده است. این نشان یکی از چهار مدالی است که توسط آن دو انجمن به فیزیک‌دانانی اعطا می‌ شود که در بریتانیا و فرانسه مستقر هستند.

استاد رامین گلستانیان یکی از 7 نفر پذیرفته شده کارشناسی‌ارشد فیزیک سال 1372 در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان است. وی اولین فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد و دکتری فیزیک دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان است که پس از آن نیز عضو هیات علمی این دانشگاه بوده است.

از افتخارات استاد گلستانیان در طول حضورشان در دانشگاه می‌توان به جایزه اول پژوهشگر نمونه سال جشنواره جوان خوارزمی، اعطای کرسی فردریک ژولیو، دانشگاه صنعتی فیزیک و شیمی پاریس (1379)؛ جایزه‌ پژوهشگر نمونه ‌سال‌ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (1380)؛ طراحی‌ساده‌ترین‌سیستم نانوماشین شناگر جهان (1383)؛ جایزه انجمن نخبگان ایران، پژوهشگر دارای مقاله پر استناد ISI در سال 1384 اشاره کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۳
comment نظرات ()

علوم سبز و تولید محصولات سازگار با محیط زیست

با پیشرفت توسعه صنعتی و اقتصادی در سطح دنیا، مسایل و بحران های محیط زیستی نیز پیچیده شده است.معضلات پیچیده نیازمند اجرای راه حل های پیچیده مبتنی بر دانش و علوم کاربردی جدید است.به عنوان مثال امروزه برای حل مشکلات مربوط به چالش تغییرات آب و هوا، بشر نیاز به استفاده از طیف گوناگونی از رشته های علمی، فنون مدل سازی، علوم ریاضی، پیش بینی های قابل اتکا و... دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از دانشگاه های دنیا در سال های اخیر علوم بین رشته ای، چند رشته ای و میان رشته ای که مستلزم همکاری بین ده ها تخصص متفاوت برای رسیدن به یک هدف مشترک است شکل گرفته اند. در دنیای امروز برای حل معضلات مختلف در حوزه محیط زیست شاهد شکل گیری علوم و رشته های مختلفی از جمله: آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست،برنامه ریزی محیط زیست، تغییرات آب و هوا و... هستیم.کشور ما نیز به تبع اکوسیستم غنی اما شکننده و حساس خود و تاثیرپذیری از روند کلی حاکم بر شرایط محیط زیست جهانی نیازمند بهره گیری از این تخصص ها برای بهبود شرایط محیط زیست ملی است. بنابراین توسعه علوم نوین، تحقیقات و پژوهش های سبز و کاربردی در چارچوب این تخصص ها، یکی از انتظارات مهم در همکاری های بین بخش های محیط زیست و آموزش عالی کشور است.بدیهی است در چارچوب همکاری های فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مشارکت های علمی،مالی و حمایت معنوی توسط هر دو بخش مهیا گردد.

این راهکار نه تنها برای حل مشکلات محیط زیستی کشور که با توجه به ظرفیت های علمی موجود می تواند ایران را در بخش تحقیقات محیط زیستی به یک الگوی بی نظیر در سطح منطقه و حتی جهان تبدیل نماید.

یکی دیگر از نیازمندی های عمده بخش محیط زیست کشور در حوزه تحقیقات و علم، گذار از مدیریت سنتی محیط زیست به سمت بهره گیری از روش ها و فناوری های مدرن در این حوزه است.بدیهی است که با تکیه صرف بر دانش سنتی نمی توان به این جایگاه نایل شد.اما استفاده از علوم جدید ، روش ها و فناوری مدرن مستلزم آماده سازی کشور، فراهم نمودن ظرفیت های لازم و انتخاب آگاهانه و هوشمندانه است.

علوم سبز (green science) یا علوم محیط زیستی (environmental science) شاخه ای از علوم اند که با مسایل و موضوعات محیط زیست از قبیل گرمایش جهانی، اثرات گازهای گلخانه ای، تغییرات آب و هوایی، حفاظت، توسعه پایدار، آلودگی هوا و ... سروکار دارند. علوم سبز در واقع دانش و اطلاعات سبز است که با اهداف محیط زیست سازگار باشد.

از سویی دیگر علوم سبز “برهم کنش انسان با محیط پیرامون خود و نیز اثر بر روی سایر اکوسیستم های کره زمین “را بررسی و تفسیر می نماید. برخی از شاخه های علوم سبز یا علوم محیط زیست عبارتند از: علوم جو، علوم بوم شناختی، شیمی سبز یا شیمی محیط زیستی و علوم زمین. سایر رشته ها مانند بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، بیولوژی ،بیوشیمی، کشاورزی و علوم غذایی، سم شناسی و مدیریت مواد دارویی، میکروبیولوژی و اپیدمیولوژی ، صنایع بیو مدیکال، توسعه شهری و روستایی، اکولوژی صنعتی، طراحی سبز و ارزیابی اثرات آلودگی ها بر محیط زیست از جمله علوم سبز شناخته شده دیگر می باشند.

ایجاد علوم سبز در دانشکده های سبز با مدیریت سبز.سبز شدن در واقع به بهبود قوانین و مقررات زیست محیطی و اجرای آنها کمک می کند. موجب تقویت جریانات تجاری و حمایتی و تقویت همکاری های بین المللی می شود و فرصت های سرمایه گذاری ، رشد ثروت و مشاغل مرتبط نیز فراهم می گردد. بایستی توجه داشت که امروزه جهان روی سبز شدن علوم، محصولات، اقتصاد و... تمرکز بیشتری نموده است.

در واقع سبز بودن یک علم، یک محصول و یا ارایه خدمات به معنای کاهش مصرف انرژی، مواد اولیه، آب و نیز به حداقل رساندن آلودگی ها و پسماند در حفظ و احیای کیفیت محیط زیست تعریف می شود که در نهایت به اصلاح الگوی مصرف و اصلاح رفتار محیط زیستی جامعه منجر خواهد شد.

v     محصولات سبز یا سازگار با محیط زیست (Eco-friendly):

محصولات و خدماتی که در چرخه عمر خود کمترین پیامد را نسبت به محیط زیست دارند.به عبارتی چرخه عمر محصول از گهواره تا گهواره از سوی سازمان مدیریت می گردد. سازمان فرایندها، محصولات را با احترام به محیط زیست طراحی و تولید و توزیع می نماید. کاربرد محصولات سبز در محصولات مصرفی خانگی جدید مانند انواع شوینده ها، خمیردندان ها، لوازم الکتریکی (ماشین لباسشویی، یخچال، تلویزیون و...) خودروهای سبز یا هیبرید، محصولات ارگانیک غذایی ، لبنی و نظایر آنها دیده می شود. مصرف کارآمدتر انرژی و آلودگی کمتری تولید می کنند.

 • منافع آنها برای محیط زیست شامل:

-         کاهش انتشار گاز کربنیک و آلودگی های زیستی

-         کنترل و کاهش اثرات تغییر اقلیم

-         افزایش بهره وری انرژی و مصرف بهینه منابع پایه یا کاهش مصرف منابع

-         کارایی بسیار بالا و راندمان عالی در پاکسازی آلاینده ها دارند که می تواند نوید بخش محیط زیستی پاک و به دور از آلودگی است.

-         جلوگیری از فقدان تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی

-         بهبود قوانین و مقررات زیست محیطی

-         بهبود جریان های تجاری و حمایتی

-         ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در حوزه تحقیقات محیط زیستی

-         اشتغال زایی، رشد ثروت و رشد درآمد، فراهم نمودن مشاغل سبز

-         مبارزه با فقر

-         حفاظت ،ایمنی و بهبود سلامت انسان ها

-         تقویت همکاری های بین المللی

-         تضمین پایداری محیط زیستی یا استفاده پایدار از محیط زیست

-         پایش مستمر ، حفاظت در برابر آلودگی و زدودن آلودگی های موجود

-         دستیابی به فناوری های سازگار با محیط زیست (گسترش تحقیقات )

-         حداکثر فایده اجتماعی و استفاده از ظرفیت تمام متخصصان و نخبگان

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

دستورالعمل اجرایی چگونگی تعامل با تشکل های زیست محیطی در حفاظت از محیط زیست

هرگاه افراد فرصت بیان اندیشه های خود را بیابند و در تصمیمی که بر سرنوشت آنان اثر می گذارد شریک شوند، نوآفرینی و آفرینندگی بیشتر از خود نشان می دهند و مسؤولیت بیشتری را می پذیرند.برای مشارکت عموم، نظامی طراحی و ایجاد می شود که با نظام های نمایندگی وتصمیم گیری مستقل قابل انطباق بوده و بر کنار از مراتب دیوان سالاری ؛ مسئولیت واختیار زیادتری به رده های پایین سازمان تفویض شود که این امر نقش مؤثری در روابط بین اعضاء و مدیران خواهد داشت . بنابراین سازماندهی مجدد جهت افزایش استفاده مناسب از فرصت ها وارتباطات و تقویت ریشه های مشارکت در اجتماع ضرورت دارد .

مشارکت شهروندان در بهسازی محیط زیست خویش باعث افزایش همکاری های اجتماعی و نیزافزایش حس تعلق آنان به محیط زیست می شود، امروزه اعتقاد کارشناسان و محققان بر این است که جلب مشارکت مردم منجر به ایجاد و یا تقویت پایه های جامعه مدنی می شود، لذا برای تحقق امر مشارکت مردمی در یک جامعه باید هویت مشارکتی را تقویت و پایدار ساخت.

تعاریف:

مشارکت عبارت است از پذیرش آگاهانه انجام بخشی از امور به شکل همکاری با یکدیگر از سر میل و رغبت و به منظور بهبود زندگی اجتماعی که سازماندهی مناسب خود را نیز دارا باشد.

تشکل های محیط زیستی به گروه هایی اطلاق می شوند که گروهی از اشخاص حقیقی پس از ثبت در مراجع رسمی کشور دارای شخصیت حقوقی می شوند و دارای اساسنامه مدون هستند که درراستای تحقق اهداف محیط زیستی فعالیت کنند و یا یکی از محورهای اصلی فعالیت آنها محیط زیست است.(آیین نامه اجرایی تاسیس و فعالیت سازمان های مردم نهاد، مصوب هیات دولت(1384)

هدف:

تشریک مساعی مردم و بخش های دولتی در ارائه راهکارهای مناسب و قابل اجرا، تغییر نقش دولت از سرپرست به تسهیلگر به گونه ای که مشارکت مردم در تصمیم گیری ها لحاظ گردد، تمرکز زدایی در برنامه ریزی و اجرای طرح ها از طریق مشارکت و اتصال پایدار با ساختارهای موجود و بهره گیری از ظرفیت های سازمان یافته مردمی برای پایدار ساختن طرح های توسعه ای از اهداف تعامل با تشکل های محیط زیستی است. 

بخشی ازفواید استفاده از مشارکت سازمان های مردم نهاد در محیط زیست را می توان به شرح زیر برشمرد:

ایجاد فرصت ها یی برای ابراز عقیده ، پذیرش مسؤولیت و مشارکت بیشتر مردم در امور زیست محیطی، بالا رفتن کیفیت کار و ارتقاء کیفیت محیط u1586 زیست، کاهش اتلاف در منابع انسانی، تسریع در اجرای پروژه ها، ایجاد روابط صمیمانه بین مردم و مدیران، ارتقا فرهنگ محیط زیستی ، کاهش تنش و مسائل زیست محیطی از جمله نمودهای تحقق مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست است .

سازمان حفاظت محیط زیست در سنجش و ارزیابی عملکرد ادارات کل استان ها در بخش مشارکت مردمی آنها شاخص هایی را تعریف نموده و بر اساس میزان استفاده از توان تشکل های محیط زیستی در انجام امور و کارهای بنیادین استان در حفاظت از محیط زیست ، عملکرد استانها را رتبه بندی خواهد نمود.( شاخص های مذکور شامل میزان استفاده از توان و ظرفیت سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی بوده و میزان تخصص گروه های طرف مشارکت را نیز منظور می نماید.

برنامه های عملیاتی پیشنهادی جهت تعامل ادارات کل محیط زیست استان ها با تشکل های محیط زیستی:

ادارات کل حفاظت محیط زیست استان در راستای تعامل با تشکل های محیط زیستی موظف هستند در عرصه های زیر از توان تشکل های محیط زیستی و جوامع محلی استفاده نمایند. لازم به ذکر است کلیه فعالیت های ادارات کل استان ها در امور ذیل بر اساس میزان مشارکت با سازمانهای مردم نهاد سنجیده و رتبه بندی خواهد شد.

حوزه آموزش و انتشارات:

برگزاری همایش های علمی جهت افزایش آگاهی مسئوولین مراکز و نهادهای دولتی نسبت به ضرورت مشارکت سازمانهای مردم نهاد و تقویت سرمایه انسانی توانمندسازی مدیران دستگاههای مرتبط با محیط زیست در جهت تعامل با تشکل های زیست محیطی .

برگزاری کارگاه مشورتی با گروه های هدف مختلف از جمله: روحانیون، دانش آموزان، جوامع محلی ساکن در مناطق حفاظت شده، اساتید، زنان خانه دار، کارمندان، اصناف و صاحبان صنایع و...

استفاده از توان تشکل های محیط زیستی در آموزش جوامع محلی ،اعضای تعاونی های محیط زیستی ورؤسا و اعضای شوراهای اسلامی شهرو روستاو...

استفاده ازتوان علمی تشکل های محیط زیستی در برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی ویژه .

بانوان ، خانواده ها و روستائیان و سایر اقشار مختلف جامعه با رویکرد اصلاح الگوی مصرف و...برقراری تعامل مناسب با آموزش و پرورش به منظور استفاده از توان و پتانسیل تشکل های محیط زیستی درآموزش دانش آموزان در مدارس.

تخصیص اعتبارات لازم درراستای بروزرسانی توان علمی تشکل ها در حوزه محیط زیست.

برقراری ارتباط با سایر دستگاه های مسوول در استان جهت تخصیص اعتبارات.

 تعامل بیشتر بین سمن های فعال محیط زیستی و سمن های دستگاه های مربوطه جهت استفاده ازتوان تشکل ها در حفاظت ازمحیط زیست.

عرصه های پژوهشی و تحقیقاتی:

برگزاری جلساتی در خصوص بررسی مسائل و مشکلات زیست محیطی استان ، با حضور مسوولین استانی و نمایندگان مردمی

حمایت از اجرای طرح های پژوهشی محیط زیست توسط سمن ها

واگذاری انجام طرح های تحقیقاتی محیط زیست به سمن ها

واگذاری پروژه های زیست محیطی به تشکل های متخصص با هماهنگی دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست.

واگذاری امور مربوط به ارزیابی خصوصا"تبلیغات اجتماعی" به تشکل ها

عرصه های اطلاع رسانی و آگاه سازی: 

افزایش آگاهی عمومی مردم نسبت به حفاظت از محیط زیست.

اطلاع رسانی نسبت به مشکلات زیست محیطی استان.

توسعه انتخاب همیاران محیط زیست از بین مردم .

استفاده ازتوان بالقوه تشکل های محیط زیستی و جوامع محلی در جهت حفاظت ازمحیط زیست مناطق تحت مدیریت در جوار مناطق مسکونی .

حمایت و توانمند سازی تشکل ها به منظور ارتباط با جوامع محلی در خصوص حفظ گونه های حیات وحش و همچنین آموزش جوامع محلی برای حفظ معیشت پایدار.

ایجاد امکاناتی در اداره کل استان ها جهت استفاده ازاینترنت یا ایجاد وبلاگ وطراحی سایت برای سمن ها

تشویق تشکل های زیست محیطی به منظور ترویج اخلاق زیست محیطی و برانگیختن حس مسئولیت مردم نسبت به بحران های محیط زیستی

برگزاری نشست های هم اندیشی استانی سمن ها

برگزاری همایش ها و نمایشگاه ها و جشنواره های محیط زیستی

   + کورش پورزند ; ٦:٤۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

دکتر ابتکار: نابودی حیات وحش راه ورودی ویروس ها به حیات انسانی است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در صفحه فیس بوک خود در خصوص چهلمین سال تاسیس سازمان انتقال خون نوشت.

به مناسبت چهلمین سال تاسیس سازمان انتقال خون ایران بازدیدی از این سازمان داشتم تا با توجه به ارتباط مستقیم میان محیط زیست، سلامت و خون تاکید کنم که برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان باید بخش‌های مختلف با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند.
 اگر حیات وحش که به نوعی مخزن بسیاری از ویروس‌هاست از دست برود، راه برای ورود این ویروس ها به حیات انسانی باز می شود. همچنین گرم شدن هوا باعث تغییرات زیادی در میزان و تنوع میکروب ها و ویروس ها شده که بسیاری از آنها از طریق خون منتقل شده و مشکلات زیادی ایجاد می کنند.

از سوی دیگر آلودگی هوا می تواند به افزایش غلظت خون و احتمال فزونی سکته های قلبی و مغزی منجر شود. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده از هر ۷ مرگ و میر یک مورد به دلیل آلودگی هواست. برای داشتن سلول و خون سالم باید تلاش زیادی کنیم و این با پاک شدن هوا از آلاینده‌ها میسر است که در برخی از آنها به نتیجه رسیده‌ایم و برخی دیگر در دست اجرا است. مثلا در شهرهای بزرگی که بنزین یورو ۴ مصرف می‌شود کیفیت هوای خوبی را شاهد هستیم و الگوی آلودگی هوا به سوی گرد و غبار در حال تغییر است.

همین طور اگر سموم و کود کشاورزی، نیترات‌ها و توکسین‌ها به طور بی‌رویه استفاده شوند باعث افزایش بقایای سم و نیترات در فرآورده های غذایی شده که در نهایت به سلول ها از جمله سلول های خونی لطمه می زنند. باید آلاینده های شیمیایی در آب، خاک و هوا به حداقل برسد و دولت در این زمینه جدی است. از طرفی این مهم مشارکت و آگاهی مردم، کارشناسان و رسانه‌ها را می‌طلبد.

   + کورش پورزند ; ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

ما نگران سرطان معده هستیم

دکتر علیرضا زالی ،‌ رئیس سازمان نظام پزشکی اخیراً گفته است: "آلوده بودن مواد غذایی به ویژه میوه‌ها به سموم نباتی که متأسفانه با فلزات سنگین و مواد آلاینده‌ آلوده شده‌اند به ویژه در مورد میوه‌های گلخانه‌ای به دلیل برداشت پیش از نابود شدن سموم معضلی است که در بخش سلامت وجود دارد."

در حالی که همه ما به میوه ها و سبزی ها به عنوان غذاهای شفابخش می نگریم ولی با این شرایط ،‌ واقعیت تلخ این است که بسیاری از میوه ها ،‌ عملاً‌ بلای جان شده اند.
وقتی گفته می شود سالانه بین 70 الی 90 هزار ایرانی به سرطان مبتلا می شوند ( از هر هزار ایرانی حداقل یک نفر!) و هر سال 40 هزار ایرانی بر اثر سرطان می میرند، - که بیش از آمار کشته شدگان رانندگی است - حتماً علت ویژ های دارد و سموم باقی مانده بر روی میوه ها و سبزی ها ،‌یکی از مهم ترین علت هاست و عمدتاً‌ هم به سرطان معده منجر می شود که یک سوم سرطان های کشور است.

مسوولیت مستقیم این بحث ،‌با دو وزارتخانه جهادکشاورزی و بهداشت است. در زمان احمدی نژاد ، هر چه گفتیم و فریاد کشیدیم ،‌گوش کسی بدهکار این حرف ها نشد و ملت ، همچنان دانسته و نادانسته انواع میوه های و سبزی های آلوده و مسموم را خوردند و بسیاری شان هم سرطان گرفتند.

اینک، همان مسوولیت بر زمین مانده متوجه وزرای جهاد کشاوزی و بهداشت دولت یازدهم است. تعارفی هم در کار نیست چون سرطان هم تعارف ندارد و دولت روحانی و احمدی نژاد نمی شناسد. تا سموم استاندارد توزیع نشود و تا نظارت جدی و سختگیرانه بر نحوه استفاده از سموم اعمال نشود و بازرسی های فراگیر در میدان ها و فروشگاه های عرضه میوه و نمونه برداری های مداوم وجود نداشته باشد تا میوه ها و سبزیجات مسموم از رده خارج شوند،‌اوضاع بر همین منوال است و همه مان فارغ از این که چه گرایش فکری و سیاسی و عقیدتی داریم ،‌ در معرض ابتلا به سرطان و به ویژه سرطان معده قرار داریم.

   + کورش پورزند ; ٩:٥٩ ‎ق.ظ ; جمعه ٢ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

شرایط تحقق توسعه پایدار

توسعه پایدار تنها موقعی از منطقی کارآمد برخوردار خواهد بود که 5 بعد آن ( اقتصاد،محیط زیست،اجتماع،فرهنگ و سیاست ) در ارتباط متقابل باهم مورد بحث و توجه قرار گیرند.

توسعه پایدار در معنای واقی خود ، در غالب این مفهوم که وظیفه اخلاقی ما ایجاب می کند ضمن بهره مندی از محیط زیست ، آن را با همان کیفیت و فراوانی برای نسل آینده خویش برجای بگذاریم، به همبستگی میان نسل ها تاکید فراوانی دارد و این نگرش ، معنای زمان در گذر زمان از مفهوم پایداری توسعه است .

مفهوم پایداری را باید در اذهان و اندیشه های نیروهای انسانی جوامع جست و جو کرد. شاید باور این حقیقت که فرآیند توسعه پایدار و تحقق همه ابعاد آن ، همان تربیت نیروی انسانی است که ریشه در آموزش دارد، هنوز برای بسیاری از کشور های جهان مشکل باشد ، اما بدیهی است تا وقتی که نظام تربیت ، آموزش نیروی انسانی و امر پژوهش در راس نظام های دیگر قرار نگیرد و متولیان این نظام تربیتی از مستعد ترین ، مدیرترین ، داناترین و تواناترین نیروهای کشور نباشند ، نمی توان به تحقق توسعه پایدار امیدوار بود.

دریک نگاه کلی و فراگیر ، می توان عوامل اساسی در فرآیند پویای توسعه پایدار را به چهار عامل فرهنگ ( باور ها و ارزش ها ) دانایی (آموزش و پژوهش ) توانایی ( فن آوری، تجهیزات و سرمایه ) و ساختارها ( ضوابط ، قوانین و برنامه ها ) تقسیم کرد که هر 4 عامل در ارتباط نزدیک ، مستقیم و بعضا" غیر مستقیم با نیروی انسانی آموزش دیده هستند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

سلطانیه پایتخت ایران

ایران در طول تاریخ یا از قسمت شمال غربی و یا شمال شرقی مورد حمله قرار گرفته است و ندرتاً از نواحی دیگر مهاجمین وارد ایران شده‌اند. هجوم فرمانروایان ایران به سرزمین‌های مجاور نیز از همین منطقه انجام شده است. لذا سیاست کشورداری ایلخانان حکم می‌کرد که پایتخت های خود را در این مناطق انتخاب کنند و براساس همین سیاست سه پایتخت مغولان در ایران (مراغه،  تبریز و سلطانیه) در شمال غرب کشور مکان‌یابی شده‌اند.

مراغه اولین پایتخت ایلخانی بود که توسط هلاکو (653 الی 663 هـ .ق.) انتخاب گردید. به اعتقاد برخی از مورخین نام شهر،  مشتق از کلمه عربی مرغ (چراگاه) است و بنابراین در انتخاب شهر مراغه به عنوان پایتخت،  علاوه بر سیاست کشورداری ایلخانان،  عامل اقتصادی یعنی رونق کشاورزی و دامپروری نیز نقش داشته است. تقریباً تنها اثری که از قدیمی‌ترین پایتخت ایلخانی باقی مانده است، رصدخانه مراغه است که بیشترین شهرت آن در قدمت آن نهفته است و قریب دو قرن قدیمی تر از رصدخانه معروف سمرقند است .

پس از به سلطنت رسیدن آباقا، وی مرکز حکومت را به تبریز،  که از قبل شهری بزرگ و آباد بوده و به عنوان مرکز ایالت از آن نام برده می‌شد، انتقال داد و مراغه در حد یک شهر باقی ماند. در این زمان،  تبریز شهری پررونق و استوار به شمار می‌آمد که از هر نظر شایستگی مرکزیت ایران را،  با توجه به مؤلفه های لازم،  دارا بود. این مؤلفه‌ها تقریباً همان مؤلفه های انتخاب مراغه به پایتختی در زمان هلاکو محسوب می شدند، با این تفاوت که بسیار قوی‌تر و غنی‌تر میدان عرضه پیدا کرده بودند.

تا زمان حکومت ارغون،  کوشش ایلخانان و کارگزاران آنان در شهرها و ولایات مختلف،  تحکیم سلطه دستگاه سلطنتی و برانداختن مدعیان حکومت بود،  لذا می‌توان گفت که اکثر آنان فرصتی برای ساخت و ساز ویرانیهای اسلاف خود نداشتند. ساخت و ساز زمانی آغاز شد که دستگاه حکومتی تا اندازه‌ای آرامش یافت زیرا اکثر گردنکشان و مدعیان حکومت یا از بین رفتند و یا منکوب دستگاه حکومتی شدند. از سوی دیگر مردم نیز حکومت را متعلق به مغولان غاصب نمی دانستند بلکه آنان را ایلخانان پرورش یافته در فرهنگ ایران می‌شناختند که بر ایران حکومت می‌کردند (میرفتاح،  پایتخت های ایلخانیان).

پس از آنکه ارغون شاه به سلطنت رسید،  دستور داد در منطقه شرویاز،  واقع در موقعیت فعلی سلطانیه و نزدیک شهر زنجان،  شهری بنا کنند. ادامه ساخت و ساز در سلطانیه توسط سلطان محمد خدابنده،  شهر سلطانیه را بنیان نهاد. با تولد شهر سلطانیه بدیهی است که رونق « شرویاز »  تحت تأثیر پایتخت ایلخانان (سلطانیه) قرار گرفت.

توسعه معماری و شهرسازی ایلخانی را باید در معماری آثار باستانی ایران به ویژه در مرکز و جنوب ایران جستجو کرد. معماران آن دوران با خلق ویژگی های برجسته،  این دوره را از ادوار قبل و بعد از خود متمایز ساختند.

انتخاب محل سلطانیه به دنبال مشورتی انجام شد که ارغون شاه با اطرافیانش داشته است « حاضرین هر یک را آنچه از عیب و هنر دانستند باز نمودند ». با تصویب قنقراولانگ ارغون شاه دستور داد طرح شهر را ترسیم کنند. بنابراین شهر سلطانیه  دارای یک طرح از پیش اندیشیده بود. ظاهراً دستور ساخت شهر توسط ارغون شاه در سال 680 هـ .ق. صادر شده است.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

همزمان با روز جهانی موزه ها جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان گشایش یافت

 استاندار زنجان در خصوص جشنواره ملی آش ایرانی، گفت: با توجه به توسعه و گستره این جشنواره، با انتخاب زمان مناسب‌تر می‌توان این جشنواره را در سطح فراملی برگزار کرد.

به گزارش (ایسنا) منطقه زنجان، "جمشید انصاری" شامگاه دیروز در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی فرصت مغتنمی برای آشنایی هرچه بیشتر مردم زنجان با آداب، رسوم و فرهنگ سایر استان‌ها است و در کنار این، هم‌وطنان در اقصی‌انقاط کشور با آیین‌ها و فرهنگ مردم زنجان بیشتر آشنا می‌شوند که این موجب رشد و توسعه هر چه بیشتر استان از جهات مختلف می‌شود.

وی با اشاره به حضور فعالان در عرصه هنرهای دستی، افزود: امسال در کنار برگزاری نهمین جشنواره ملی آش ایرانی، نمایشگاه هنرهای دستی با حضور 30 استان برای به نمایش گذاشتن صنایع و محصولات خود برپا شده است. همچنین از 24 استان کشور نیز برای ارایه غذاهای متنوع و محلی خود در این جشنواره حضور به‌هم رساندند. 

استاندار زنجان با تاکید بر تحقق اهداف از پیش تعیین شده این جشنواره، تصریح کرد: با توجه به اینکه این جشنواره با استقبال خوبی روبه‌رو شده است، امیدواریم جشنواره ملی آش ایرانی طی سال‌های آینده با گستره بیشتری برگزار شود.

در ادامه این مراسم، شهردار زنجان نیز عنوان کرد: مقوله غذا همیشه حایز اهمیت بوده و در مقیاس اجتماعی غذاخوردن نیز دارای وجهه اجتماعی است، به طوری که صاحب‌نظران در این زمینه به سه مکتب مهم، مکتب ایرانی، مکتب چینی و مکتب رومی در بحث غذا رسیده‌اند و به آن توجه داشته و مورد بررسی قرار داده‌اند.

"محسن امین" با بیان اینکه وجود غذاهای مختلف در هر کشوری، یکی از عوامل جذب جهانگردان به آن کشور هستند، ادامه داد: آداب و رسوم و آیین‌های مختلف در هر کشور باعث می‌شود که جهانگردان به آن کشور جذب شوند و مبحث غذا یکی از این مباحث مهم است که همگان نسبت به آن توجه ویژه‌ای دارند.

وی خاطرنشان کرد: در جشنواره ملی آش ایرانی، آیین‏های محلی استان‎های اردبیل، گیلان، خوزستان، آذربایجان‌شرقی و چهارمحال و بختیاری در قالب شب‏های جشنواره نمایش داده خواهد شد. در ضمن امیدواریم شب‏های جشنواره ملی آش ایرانی به شب‏های فرهنگی سایر استان‏ها تبدیل شود، لازم به ذکر است این برنامه‏ها زمینه‏ای برای هفته‏های فرهنگی خواهد بود.

امین با اشاره به اینکه حضور سفرای خارجی چند کشور در استان زنجان، زمینه مناسبی برای معرفی جاذبه‏های گردشگری و آداب و رسوم این استان است، متذکر شد: نزدیک به 70 تور گردشگری از سراسر کشور وارد استان خواهند شد و از مراکز تاریخی، مذهبی و... استان بازدید خواهند کرد. ضمناً استان زنجان جاذبه‏های بسیار بی‏نظیری دارد که برخی از آن‌ها ناشناخته مانده و تنها به نماد توریستی استان یعنی گنبد تاریخی و جهانی سلطانیه و غار کتله‏خور خلاصه نمی‌شود که نیازمند تامل در این بخش است.

این مسوول در ادامه با اشاره به اینکه هر قوم و ملتی آداب و سبک و سیاق خاصی برای غذا خوردن دارند، یادآور شد: پخت غذا و انواع غذاها سبب تمایز ملت‏های مختلف از یکدیگر است، به طوری که آیین غذا خوردن و پختن آن از جمله مراسم و آدابی است که مورد توجه مردم می‌شود. در واقع جشنواره آش زمینه‏هایی فراهم کرده تا اقوام مختلف بتوانند غذاهای محلی خود را معرفی کنند.

در ادامه این مراسم، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز افزود: طی این جشنواره 30 استان با عرضه هنرهای دستی و سنتی خود در این جشنواره حضور پیداکرده‌اند. همچنین از 24 استان کشور نیز اقدام به پخت آش‌های محلی خود خواهند کرد و در کنار این موضوع حضور سفرای چندین کشور مختلف این جشنواره را شاخص‌تر کرده است.

"یحیی رحمتی " با تأکید بر اینکه به پیشنهاد کمیته فرهنگی سازمان اکو از سال آینده جشنواره ملی آش ایرانی در گستره جاده ابریشم برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره در گستره جاده ابریشم، افتخار بسیار بزرگی برای استان زنجان به شمار می‏رود. جشنواره آش ایرانی به مدت شش روز در زنجان برپا است که پنج روز از این جشنواره به نام پنج استان مختلف کشور تعیین شده است تا آداب و رسوم خود را به نمایش بگذارند.

  این جشنواره با حضور 9 سفیر از کشورهای اتریش، کره‌جنوبی، مالزی، ژاپن، آفریقای‌جنوبی، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان و افغانستان کار خود را آغاز کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:٢٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

حمله پلنگ به گوسفندان در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر طارم

مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار (ایسنا)، با بیان این مطلب، اظهارکرد: در پی گزارش دامدار طارمی مبنی بر حمله پلنگ به گوسفندان، کارشناسان اداره کل از محل حادثه بازدید کرده و با یافتن نشانه‌های حمله پلنگ به دام گزارش مستند خود را ارائه کردند.

وی تصریح‌کرد: بر اساس گزارش کارشناسان محیط زیست طبیعی، این اتفاق در روستای گیلان کشه که در فاصله 20 کیلومتری شهر آب بر طارم واقع شده است رخ داده و 25 رأس دام این فرد روستایی بر اثر حمله پلنگ تلف گردیده است.

باقری با بیان اینکه این دامدار طبیعت دوست در زمان حمله پلنگ علی‌رغم اینکه اسلحه شکاری نزد خود داشت، فقط نظاره‌گر حرکات پلنگ بوده و به سوی این حیوان شلیک نکرده و این عمل شایسته قطعاً شایسته تقدیر بوده و این اداره کل در فرصت مناسب از وی تقدیر لازم را به‌عمل خواهد آورد.

   + کورش پورزند ; ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

تشخیص سریع‌تر سرطان پستان با نانوداروی جدید محققان ایرانی

محققان دانشگاه گیلان با همکاری دانشگاه آزاد زنجان، موفق به ساخت یک نانوداروی جدید به عنوان یک عامل کنتراست‌زای هدفمند جهت تصویربرداری از سرطان پستان شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این نانودارو، تشخیص بافت سرطانی پستان، در مراحل اولیه این بیماری و اقدام به درمان آن را امکان‌پذیر خواهد کرد.

این نانودارو، با بازده بالایی تولید شده و دارای پایداری نوری قابل ملاحظه‌ای در خون است. همچنین، بر اساس نتایج، در شرایط کشت سلولی فاقد سمیت است.

نتایج این تحقیق، پتانسیل بالای این محصول را در سطح مدل حیوانی اثبات کرده است.

اختلال و ناهنجاری در سلول‌ها و مولکول‌ها خیلی سریع‌تر از تغییرات در آناتومی بدن رخ می‌دهد. روش‌های تصویربرداری نوری جهت قابل مشاهده کردن بافت‌ها طراحی شده‌اند که از توانایی جذب و تفرق بافت‌ها استفاده می‌کنند. تباینی که بین بافت‌های مختلف به وجود می‌آید، سبب شناسایی آن‌ها و هم چنین تمایز بین بافت‌های آسیب دیده و سالم می‌شود. با این وجود، تضاد بافت‌های داخلی و برهم‌کنش نور با این بافت‌ها اغلب جهت اهداف آسیب‌شناسی کافی و اختصاصی نیست. بنابراین، نیاز به یک عامل متباین‌کننده به منظور بهینه‌کردن تصاویر بافتی است.

در این تحقیق با ترکیب نانومیله‌های طلا با نوعی پپتید به نام بومبسین، نانوترکیبی ساخته شده است که در تشخیص و تصویربرداری مولکولی از سرطان سینه موش BALB/c، به روش تصویربرداری فوتواکوستیک موفق بوده است.

دکتر زهرا حیدری، فارغ التحصیل رشته بیوشیمی از دانشگاه گیلان، سایر ویژگی‌های این محصول را این‌گونه توضیح داد: «بر اساس نتایج به‌ دست آمده، نانوداروی تولید شده قدرت بالایی در هدف‌گیری سلول‌های سرطانی پستان دارد. این دارو به میزان بالایی توسط سلول‌های سرطانی جذب می‌شود که با گذشت زمان، روند جذب آن افزایشی است. طبق نتایج توزیع حیاتی می‌توان استنباط کرد که این ترکیب، قدرت هدف‌گیری سلول‌های سرطانی سینه را در شرایط درون تنی داراست و می‌توان از آن به عنوان یک نانو داروی هدفمند در تصویربرداری از سرطان سینه استفاده کرد.»

به گفته حیدری، نانومیله‌های طلا، جذب نوری بسیار بالایی دارند و طیف جذبی آن‌ها در هر طول موج دلخواهی در دامنه مادون قرمز قابل تنظیم است. از طرفی، تابش امواج مادون قرمز به بافت‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کند. زمانی که نانومیله‌های طلا این پرتو را در داخل بافت‌ها دریافت می‌کنند، به طور موثری آن را به گرما تبدیل کرده و باعث انفجارهای مینیاتوری می‌شوند. بنابراین به عنوان عامل متباین‌کننده در تصویربرداری فوتواکوستیک عمل خواهند کرد.

به گفته وی، در این تحقیق، ابتدا نانومیله‌های طلا تولید شده و پس از پوشش سطح با پلیمر، جهت اتصال به پپتید بومبسین فعال شد. در مرحله بعد، پایداری نوری نانودارو در خون و سمیت آن در شرایط کشت سلولی مطالعه شد. همچنین، جهت ارزیابی قدرت هدف‌گیری بافت سرطان پستان، توسط نانوداروی تولید شده، مطالعات در دو سطح سلولی و حیوانی انجام شد. نحوه توزیع حیاتی نانودارو نیز، در موش‌های BALB/c مبتلا به تومور پستان بررسی شد.

نتایج این کار تحقیقاتی که حاصل همکاری دکتر ریحانه سریری (عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان)، دکتر مجتبی صلوتی ( عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان) و دکتر زهرا حیدری است، در مجله Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology (جلد 130، شماره 1، ماه ژانویه، سال 2014، صفحات 40 تا 46) منتشر شده است.

   + کورش پورزند ; ٧:۳٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

ابتکار: زنان در خصوص زمین و طبیعت نقش کلیدی دارند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: زنان در خصوص زمین و طبیعت نقش کلیدی دارندو باید تعادلی بین کار و خانواده خود برقرار کنند.

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در برنامه شاخه طوبی که به مناسبت مقام زن پخش شد، اظهار داشت: لحظه مادری بسیار شیرین است و با اینکه سال‌های بسیاری از مادر شدن من می‌گذرد ولی هرگاه آن روز را به یاد می‌آورم حس غریبی دارم و انرژی می‌گیرم.

وی با بیان اینکه من فرزندانم بزرگ شده‌اند حتی یکی از آنها فرزند دارد ولی زمان مادرشدن را که به یاد می‌آورم حس عجیبی دارم، ادامه داد: حس مادرشدن حس عجیبی است و مادر عشقش به فرزند بی‌دریغ است، هیچ عنصری نمی‌تواند این عشق را پیدا کند چرا که مادر بی‌بدیل است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: یکی از خلقت و رموز خدا، عشق مادری است که زمینه را برای حمایت و فداکاری فراهم می‌سازد. 

ابتکار افزود: حس مادری یک پیوندی در خصوص حس طبیعت و زمین برقرار می‌کند در حقیقت یک نگرانی بوجود می‌آورد که ما نگران زمین و آلودگی باشیم که قرار است فردا فرزندان ما چگونه در این زمین زندگی کنند و کجا باید زندگی کنند.وی بیان کرد: زنان در خصوص زمین و طبیعت نقش کلیدی دارند.

ابتکار در خصوص مدیریت زنان بیان کرد: زنان باید تعادلی بین کار و خانواده خود برقرار کنند. چرا که باید بگویم افراد نقش‌های مختلفی دارند و نقش‌شان ثابت نیست. ولی هیچ نقش اجتماعی بالاتر از خانواده نیست. مهم این است که انسان به باور برسد و تعادلی بین وظایف اجتماعی و وظایف خانوادگی خود برقرار کند.

معاون رئیس جمهور گفت: باید به نقش خانوادگی به اندازه اجتماعی اهمیت داده شود که این مربوط به زنان به تنهایی نیست بلک مردان به عنوان نقش پدر نیز بیاد اقدام کنند. 

ابتکار اظهار داشت: خانواده کانون رشد و توسعه اخلاقی و معنوی جامعه و انسان‌هاست بنابراین خانواده بسیار مهم است. 

وی خاطرنشان کرد: انسان‌های سالم در خانواده شکل می‌گیرند و اگر انسان‌ها در خانواده سالم شکل نگیرند ما به چه شکل باید به نسل آینده که پیش برنده اقتصاد و فرهنگ و توسعه جامعه اتکا کنیم.

ابتکار در خصوص اولین هدیه روز مادر خود که در یافت کرده است، گفت: اولین هدیه روز مادر من عطر بود.

   + کورش پورزند ; ۸:٤۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

زمین پاک / چالش ها و راهکارها

دوم اردیبهشت روز زمین پاک گرامی باد 

امروزه بیش از نیمی از جمعیت کره زمین در شهرها زندگی می کنند وهرساله جمعیت شهرها بطور چشمگیری افزایش می یابد.با افزایش جمعیت  شهرنشینی،چالش ها نیز درحال ازدیاد می باشد.

در بیست ودوم  آوریل هر سال مطابق  دوم  اردیبهشت ، بیش از یک میلیون نفر در 190 کشور در اقدامی  نمادین برای روز زمین پاک   از جمله کاشت درخت ، تمیز کردن جوامع خود،فراهمایی با مقامات منتخب آنها به نمایندگی ازجوامع محیط زیستی برگزار می نمایند.

در سنوات گذشته روز زمین پاک  ،  بر روی چالش های زیست محیطی ازجمله واقعیت تلخ تغییرات آب وهوایی ونیاز به جوامع پایدار متمرکز بود .

 امسال روز جهانی زمین  در بیست ودوم آوریل 2014 بروی شهرهای سبز  باسرمایه گذاری هوشمند در تکنولوژی پایدار  برای پیش بردن  تفکر سیاست عمومی ،آموزش و فعالیت ها مرتبط با شهر سبز با کربن پایین تمرکز دارد. از این رو می توان  با تغییرشهرها ، آینده ای پایدار ایجاد کرد .هیچ چیزی قوی تر از اقدام جمعی  بیش از یک میلیون نفر نیست.

شهر سبز بروی سه عنصر کلیدی ساختمان،انرژی و حمل ونقل تمرکز دارد. هدف از این اقدام کمک به شهرها  برای سرعت بخشیدن به انتقال آنها به یک  شهر پاک تر، سالم تر و قابل دوام از طریق بهبود در بهره وری از لحاظ اقتصادی در آینده ، سرمایه گذاری در فن آوری های تجدیدپذیر و اصلاح مقررات می باشد.

*اکثر کشورهای جهان در حال حاضر  دارای ساختارهای تولید برق  از رده خارج و به شدت ناکارآمد و کثیف می باشد. برای کمک به شهرهای پایدار تر، نیاز به طراحی مجدد سیستم فعلی، انتقال به منابع انرژی تجدید پذیر، و پیاده سازی راه حل های قرن 21می باشد.

*ساختمان ها  نقش مهمی در تولید نزدیک به یک سوم از گازهای گلخانه ای جهان  دارند .از طریق بهره وری ساده و بهبود طراحی ساختمان می توان تولید گازهای گلخانه ای را کاهش داد.برای تحقق این چشم انداز، شهرها نیاز به بروز رسانی ، رعایت اصول ساخت و ساز و بهبود گزینه های تامین مالی دارند.

 *حمل ونقل ازسریع ترین منابع در حال رشد انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر جهان است .برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای نیاز به بهبود استانداردها، افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی، سرمایه گذاری در جایگزینی حمل و نقل   و بهبود قابلیت پیاده روی و توانایی دوچرخه سواری در شهرها می تواند مد نظر قرار گیرد .

اقتصاد، محیط زیست و انسجام اجتماعی از ارکان شهر های پایدار است. اینها باید در نتیجه نیاز به یک رویکرد یک پارچه در تعادل باشند .گفتگو اصل اساسی برای دستیابی به شهر پایدار  می باشد . به عبارتی شهر پایدار یک سیستم کلی است که همه اجزای آن از قبیل افراد، کالبد، فضا، قوانین، محیط‌ها و ساختارهای اجتماعی و غیره در تعامل با یکدیگر و  پیرامون خود می بایست  پایدار باقی بمانند

   + کورش پورزند ; ٧:۳٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات ()

معرفی مرکز صلح و محیط زیست

مرکز صلح و محیط زیست با هدف پیشبرد صلح پایدار و عادلانه و حفاظت از محیط زیست به عنوان سازمان غیردولتی تاسیس شده است .
این مرکز درصدد است برای کاهش عوامل تنش زا و بهره مندی از طبیعت به عنوان ابزار صلح وآشتی تلاش کند. به این منظور ایجاد زمینه گفتمان در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی، ارتقاء سطح دانش، فرهنگ و باور عمومی در زمینه برقراری صلح، حفظ طبیعت و پیوستگی صلح و محیط زیست از اهداف مرکز است.
مرکز برای ایجاد مشارکت بین کنشگران اصلی جامعه شامل بخش های دولتی، خصوصی و جامعه مدنی در مسیر ارتقاء معیارها و ضوابط زیست محیطی برنامه ریزی می کند.
مرکز همچنین موضوع گفتگوی تمدن ها، فرهنگ ها و ادیان را به عنوان راهبردی در جهت تحقق صلح پایدار و جلوگیری از بحران و تنش در سطح منطقه و جهان دانسته و بر آن تاکید دارد.
روش های مورد نظر مرکز انجام مطالعات و پژوهش برای تحقق اهداف، ارتباط با سازمان ها و تشکل ها و تلاش برای طرح، بررسی و نهادینه کردن سیاست های مربوط به صلح و محیط زیست است. برای پیشبرد این اهداف، مرکز در قالب پنج کارگروه تخصصی شامل کمیته های امور پروژه های ملی، امور پروژه های بین المللی، طرح و اندیشه، امور ارتباطات و امور مالی فعالیت می کند.
 
 مرام نامه مرکز صلح و محیط زیست

مقدمه:

ما همه سرنشینان یک کشنی هستیم؛ کشتی جهان که گهواره و محل زیست و پرورش انسان است و این نقش یگانه را برای خود حفظ کرده است. اما جنگ و تخریب طبیعت و محیط زیست دو تهدید اصلی برای این کشتی و آینده بشریت محسوب می شود. تهدیداتی که ریشه در تمایلات منفی درونی، فزون خواهی و برتری جویی بشر دارند و هر یک به تنهایی یا با هم می توانند آینده دشوار و تاریکی را برای جوامع انسانی رقم زنند. همانگونه که تاکنون صدمات و ضررهای جانی و مالی فراوانی را بر بشریت تحمیل کرده اند.
پیوستگی زندگی مادی و معنوی انسان با طبیعت امری قطعی و زمینه ساز تعالی و پیشرفت اوست. طبیعت سرشار از مواهب الهی علاوه بر اینکه منابع فراوانی را رایگان در اختیار بشر قرار داده، الهام بخش و از عناصر اصلی رشد معنوی او به شمار آمده و سبب آرامش فکری و روحی انسان ها و منشاء خلاقیت و نوآوری است.
صلح نیز هدف غایی بسیاری از تلاش های جهانی و آرمانی همیشگی برای بشریت محسوب می شود که متاسفانه در حال حاضر دستیابی به آن به ویژه با حفظ صفت عادلانه و پایدار، دشوارتر و پیچیده تر از گذشته می نماید. چه ستیزه ها و جنگ ها که به نام صلح و برقراری آرامش رخ نداده و چه ظلم و ستم هایی تحت این نام مقدس شکل نگرفته است.
خداوند بشر و جهان را با صلح و بخشندگی آغاز کرد و این کلید همه معارف بشریست. حیات به معنی محیط زیست و صلح به معنای سلام و آرامش از نشانه های حقیقی خالق وجودند. اما منازعه قدرتمندان برای غلبه، استیلا و بهره برداری هر چه بیشتر از موجودات و منابع حیاتی نافی این صفات عالی و هدایت گر است.
خشونت، تروریسم، اشغال مسلحانه، مناقشات قومی و بالاخره جنگ زاییده افکار نا آرام بشری و انسان هایی فاقد آرامش درون است. در حقیقت صلح با انسان ها و طبیعت فقط می تواند پس از صلح انسان با خویش معنی یابد. از این رو برای رفع خشونت و جنگ و تغییر روند تخریب و نابودی طبیعت باید افکار و سیاست ها و قلب ها و جان ها را متاثر نمود تا رویکردها تغییر کند.
جهان امروز به گفتمان مستمری نیازمند است که بتواند به تغییر نگرش ها، سیاست ها و رفتارها منتهی شود. این فرآیند از سطح بین المللی دولتی و رسمی تا سطوح ملی و مدنی باید گسترش یابد و به تلاشی فراگیر و گسترده بیانجامد. سازمان های غیردولتی از آنجا که فاقد وابستگی دولتی و محدودیت های دیوانسالاری هستند به خوبی می توانند عهده دار این مهم شوند.
در عرصه های ملی و بین المللی گفتمان صلح و محیط زیست اهمیت و جایگاه قابل توجهی دارد و در قالب موضوعات متنوع و مبتلابه جوامع می تواند زمینه ساز ایجاد تفاهم و درک مشترک در سطوح نخبگان فرهنگی و سیاسی شود و مسیرهای ناشناخته و تاریک گذشته را با تاباندن نوری فراگیر و درکی نوین از معادلات جهان هستی روشنی بخشد.


اصول:

1- مرکز اعتقاد و تبعیت کامل خود را از اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام و با الهام از این اصل معتقد است که محیط زیست تضمین کننده حیات رو به رشد نسل کنونی و نسل های آینده است و باید مورد حفاظت و حمایت قرار گیرد.

2- مرکز باور دارد که محیط زیست و طبیعت به عنوان بستر واقعی برای بقاء و تعالی انسان ها و پیوند دهنده آرمان های مشترک بشری و صلح و دوستی باید همواره مورد احترام و حفاظت قرار گیرد.

3- مرکز معتقد است اجتناب از بروز هرگونه تنش، جنگ، آشوب و بی نظمی به عنوان نابود کننده محیط زیست و تلاش در جهت ارتقاء نقش صلح و قانونمندی در جهت حفظ محیط زیست باید سر لوحه اهداف سازمان ها، موسسات و اشخاصی باشد که در زمینه محیط زیست فعالیت می کنند.

4- مرکز با پذیرش صلح، محیط زیست و توسعه به عنوان مبانی و اصول منسجم توسعه پایدار و پیشرفت ملت ها از جمله ملت ایران ، تحقق اهداف توسعه پایدار را وظیفه خود تلقی می کند.

5- مرکز دستیابی به صلح پایدار و عادلانه از طریق گفتگوی تمدن ها و تعامل بین فرهنگ ها و ادیان را از عوامل موثر حفظ محیط زیست دانسته و همواره در جهت تحقق آن کوشش خواهد کرد.

6- از آنجا که فقز و گرسنگی، فقدان بهداشت، بی سوادی، ظلم و تعیض مردم هر کشوری را از داشتن یک زندگی مناسب پایدار و دستیابی به محیط زیست سالم محروم خواهد کرد، تلاش در جهت برقراری عدالت اجتماعی و رفع تبعیض در ابعاد گوناگون از جمله بین فقیر و غنی، زن و مرد، اقوام مختلف و غیره برای ارتقاء کیفیت زندگی و آینده ای بهتر مورد تاکید مرکز است.

7- با اطمینان از اینکه دستیابی به صلح و توسعه پایدار و حفظ محیط زیست از طریق تقویت اندیشه زیست محیطی، فرهنگ سازی و ارتقاء دانش و آگاهی های عمومی تحقق می یابد، مرکز تلاش دراین جهت را از اهم وظایف خود تلقی می کند.

8- پای بندی به اصول و قوانین و مقررات زیست محیطی و احترام به قواعد بین المللی در زمینه صلح و محیط زیست و ایجاد ارتباط زیست محیطی براساس احترام متقابل همواره سر لوحه دیدگاهها و فعالیت های مرکز قرار دارد.

9- مرکز با اعتقاد به مشارکت عمومی در سطوح محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی تشویق و تقویت زمینه های مشارکت فعال مردم و ارتباط بین سازمان ها وتشکل های غیر دولتی زیست محیطی را به منظور پایداری صلح عادلانه و محیط زیست بر خود فرض می داند.

10-گسترش توانمندی و روحیه همکاری برای حفاظت از محیط زیست و ایفای نقش چشمگیر در عزم ملی برای توسعه پایدار و کمک به اقدامات و تدابیر پیشگیرانه در زمینه سیاست ها، برنامه ها ، طرح ها و فعالیت های اثرگذار بر محیط زیست از اهداف اصولی مرکز است.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →