سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

اکوتوریسم آبی

درهمایش گردشگردی و اکوتوریسم آبی عنوان شد: احیای دریاچه ارومیه اکوتوریسم منطقه را فعال می کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اقتصادی بودن احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: احیای این دریاچه، اکوتوریسم منطقه را هم فعال می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) ، معصومه ابتکار روز دوشنبه  در همایش گردشگری و اکوتوریسم آبی که در سالن همایش های برج میلاد و با حضور جمعی از فعالان طبیعت گردی و شورایاران برگزار شد، بر همکاری سازمان متبوعش با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تاکید کرد.
معاون رییس جمهور گفت: پس از انتخابات ۲۴ خرداد و بویژه سخنرانی رییس جمهوری در سازمان ملل فضای بهتری در حوزه روابط بین الملل برای کشور فراهم شده است که می تواند دریچه نوینی در گردشگری بگشاید.
وی به بازگشت شیردال به کشور اشاره کرد و گفت: این اثر تاریخی یک میراث طبیعی و ترکیبی از شیر و پرنده است و اهمیت میراث طبیعی در زندگی گذشتگان و پیوند ناگسستنی میراث فرهنگی و طبیعی را در ایران نشان می دهد.
معاون رییس جمهور افزود: این اثر نشان میدهد که گذشتگان شناخت کافی از طبیعت داشتند و نمادهای فرهنگی خود را متاثر از طبیعت می ساختند.
ابتکار با تاکید بر اینکه می توان با داشتن یک راهبرد درست برای حفاظت میراث فرهنگی و محیط زیست از آن برای تعالی انسان ها استفاده کرد، بازگشت به دامن طبیعت را امری الهام بخش برای انسان ها توصیف کرد و افزود: جنگل ها و سواحل شمالی و جنوبی کشور می تواند برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب باشد و زمینه را برای تفریحات سالم فراهم کند به شرط آنکه زباله در طبیعت به جای نگذارد.
وی با یادآوری وضعیت محیط زیست گفت: واقعیت این است که وضعیت فعلی دریای خزر اصلا زیبنده گردشگری نیست و شرایط مناسبی در سواحل شمالی برای گردشگری نداریم.
ابتکار به مزیت های مناطق کویری ایران در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: می توان زیبایی شب را در کویر مشاهده کرد به شرطی که فعالیت های معدنی بی رویه در کویر اجازه بدهد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: فعالیت معدنی بی رویه و فعالیت های معدنی بدون مطالعات زیست محیطی، زیست گاه های طبیعی کشور را دچار دخل و تصرف هایی کرده است که دیگر نمی توان از زیبایی های آن لذت برد.
ابتکار از پرنده نگری به عنوان یکی از شاخه های تخصصی طبیعت گردی در ایران نام برد و گفت: ایران به لحاظ تنوع گونه های پرندگان یکی از رده های مهم جهانی را در اختیار داردو پرنده نگری می تواند زمینه خوبی برای گردشگری باشد به شرطی که شکار بی رویه اجازه بدهد و آلودگی شهرهای بزرگ امکان زیست پرندگان را بدهد.
وی به واقعیت های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: باید سیاست های خود را در گردشگری میراثی و طبیعی با نگاه حفاظتی و توجه به محیط زیست تعریف کنیم.
معاون رییس جمهور بر لزوم رعایت استانداردهای زیست محیطی در ارایه طرح های گردشگری تاکید کردو گفت: حفظ محیط زیست باید به خواست ملی تبدیل شود زیرا رعایت استانداردهای محیط زیست از الزامات اولیه است.
ابتکار در ادامه به آسیب پذیری طبیعت در مواجه به انسان ها اشاره کردو گفت: برای نمونه دریاچه ارومیه یکی از مناطق گردشگری بسیار زیبای ایران بود و پارک ملی دریاچه ارومیه سالانه پذیرای صدها هزار پرنده از جمله فلامینگو بود که این منطقه را به یکی از جاذبه های جهانی تبدیل کرده بود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، ظرفیت های گردشگری آن هم از بین رفته است، گفت: اگر پارک ملی ارومیه احیا شود، می توان این ظرفیت را بار دیگر ایجاد کرد.
به گفته ابتکار، توجه به ظرفیت های گردشگری دریاچه ارومیه می تواند فعالیت های اقتصادی جوامع میزبان در این منطقه را تحت تاثیر قرار دهد زیرا فعالیت های کشاورزی آنان از محل ۳۰ درصد حق آب دریاچه ارومیه سبب بروز این مشکلات شده است.
وی تاکید کرد: اگر دریاچه ارومیه احیا شود، فعالیت اکوتوریسم هم احیا می شود و احیای آن کاملا اقتصادی است که در این صورت می توان فعالیت های کشاورزی را نیز در یک برنامه زمان بندی اصلاح کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست توجیه دارد و باید با هزینه های سنگینی که انجام می دهیم دریاچه ارومیه و دهها تالاب که در معرض آسیب هستند را احیا می کنیم.
ابتکار شرایط آبی کشور را پرخطر و مدیریت منابع آبی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر این رویکرد در سرلوحه سیاست های کشور قرار گیرد می توان محیط زیست را حفظ کرد.
وی افزود: با توجه به چالش های موجود در بحث آب، تغییرات آب و هوایی و نیز کاهش بارش ها نیازمند حفاظت از آب داریم.
وی از رودخانه کارون به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های اکوتوریسم آبی کشور یاد کرد و گفت: متاسفانه این رودخانه با توجه به آلودگی ها به یک تهددید تبدیل شده است.
ابتکار تاکید کرد: اگر راهبرد مشترکی در حوزه حفاظت از محیط زیست و میراث طبیعی و تاریخی ترسیم کنیم می توانیم دشواری های کنونی را پشت سر بگذاریم و آینده نوینی ترسیم کنیم.
وی بر تقویت آیین نامه ها و تفاهم نامه های مشترک گذشته با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در دولت خاتمی تدوین شد، تاکید کرد و گفت: باید از توانمندی دو سازمان در جهت حفظ میراث طبیعی و تاریخی بهره بگیریم.
ابتکار پیشنهاد کرد که دو سازمان تفاهم نامه مشترک همکاری در همه زمینه ها تعریف و به امضا برسانند تا در جهت حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی به کارگرفته شود.

   + کورش پورزند ; ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

مصوبات ضدمحیط زیست لغو می شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: تلاش می کنیم ظرف سه ماه آینده تمام مصوباتی که در دولت قبلی تصویب شد و موازین زیست محیطی در آن در نظر گرفته نشده است، لغو شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ،دکتر اسماعیل کهرم  با بیان این مطلب افزود: از مهمترین این مصوبات فروش پارک پردیسان، انحلال شورای عالی محیط زیست از شکل قبلی و بهره برداری از معادن در مناطق حفاظت شده است.
 
به گفته وی، در حال حاضر رایزنی ها برای احیای شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس جمهور انجام شده و اولین اقدامی که در راستای حفاظت محیط زیست انجام خواهد شد، احیای این شورا به شکل قبلی انجام می شود.
 
کهرم اظهارداشت: رایزنی ها برای لغو مصوبات فروش پارک پردیسان انجام شده و بررسی ها برای لغو مصوبه بهره برداری از معادن نیز در حال انجام است.
 
پدر علم محیط زیست ایران تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که در سازمان محیط زیست باید سریعا به آن پرداخته شود بررسی نیروها و مسئولان این سازمان از الف تا ی است چرا که اگرچه بدنه کارشناسی سازمان محیط زیست از تخصص و تجربه کافی برخوردار است اما در بسیاری از موارد افراد در جایگاههای مناسب قرار ندارند.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 65 تا 70 درصد از نیروهای سازمان محیط زیست تحصیلات بالاتر از لیسانس دارند، یادآور شد: این تشکیلات از نظر تحصیلات یکی از بالاترین تشکیلات کشور است اما متاسفانه به دلیل قرار نگرفتن افراد در جایگاه مناسب و عدم استفاده صحیح از تخصص و تجارب افراد، راندمان سازمان آن گونه که باید باشد نیست.
 
دکتر کهرم یادآور شد: همچنین یکی دیگر از اقداماتی که باید در اسرع وقت به آن پرداخت اصلاح کمیت و کیفیت نیروهای محیط بانی در سازمان محیط زیست است چرا که نیروها نقش بسیار مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از محیط بانان دارای تحصیلات عالیه هستند، اظهار داشت: چنانچه حقوق، مزایا و معیشت این محیط بانان با میزان تحصیلات و تجربه آنها هماهنگ شود از نارضایتی آنها کاسته شده و قطعا نقش بسیار مهمی در حفاظت از محیط زیست خواهد داشت؛ لذا هماهنگ کردن میزان تحصیلات و تجارب محیط بانان با درجه محیط بانی در حقوق و مزایای آنها از دیگر اقداماتی است که در اسرع وقت به آنها پرداخته می شود.
 
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به اینکه آیا بودجه سازمان محیط زیست که همواره یکی از پایین ترین میزان بودجه در میان دستگاه ها بوده کفاف چنین هماهنگی را خواهد داد، افزود: رایزنی ها برای افزایش بودجه و اعتبار سازمان محیط زیست نیز به زودی انجام می شود.
 
کهرم با بیان اینکه همچنان خود را منتقد و همراه با رسانه ها می دانم افزود: تمایل چندانی به کار های دولتی ندارم و علاقه ذاتی ام بررسی و نقد اقدامات دولتی است اما ابتکار را از دیگر مسئولان محیط زیست متمایز می دانم و امیدوارم بتوامنیم همکاری خوبی داشته باشیم در عین حال از رسانه ها انتظار دارم هرگز نقد خود را از اقدامات دولتی متوقف نکنند و با نگاه تیز بین خود همواره ما را رصد کنند.
 

   + کورش پورزند ; ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تاریخ پژوهش ها در ایران

چهره ماندگار زنجانی گفت: پژوهش‎های انجام گرفته در کشور مشق‎نویسی از سرمشق‎های دیگران است، به این معنا که محققان کشور به پژوهش‎های سایر کشورهای دنیا توجه می‎کنند.

"یوسف ثبوتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، گفت: این کار انجام می‌شود تا محققان ایرانی دریابند پژوهشگران دنیا بر روی چه موضوعاتی مطالعه می‎کنند و آنها نیز یک گوشه آن را انجام دهند و برای این‌که محققان کشور به مرحله‎ای برسند که سرمشق بنویسند راه طولانی  را باید طی کرد.

وی در ادامه با اشاره به آغاز فعالیت علمی خود، اظهارکرد: از سال 1329 وارد محیط دانشگاهی شدم که در آن زمان پژوهش دانشگاهی هیچ معنایی نداشت، زیرا هم امکانات و هم دانش لازم در این زمینه وجود نداشت که دانشجویان و اساتید بتوانند در این زمینه پژوهش کنند و دانشگاه‎ها فقط برای این تاسیس شده بود تا پژوهشی را که دیگران انجام داده‌اند بیاموزند و این روند تا اواخر دهه 1330 ادامه داشت.

وی که از سال 1343 تدریس در دانشگاه را آغاز کرده است، تصریح کرد: از دهه 1340 اندک اندک اساتیدی از دانشگاه‎های تهران و شیراز و بعدها دانشگاه صنعتی شریف رشد کردند که به دانش‎های روز تسلط داشتند و می‎توانستند درخصوص مسائلی که دیگران در سطح دنیا مطالعه می‎کنند مشارکت داشته باشند و این مسائل عموماً پژوهش‌هایی بود که آنان در دوره دانشجویی خود در خارج از کشور انجام داده بودند و هم اکنون آن را در کشور ادامه می‎دادند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: اکثر مطالعات پژوهشی که در دهه 40 آغاز شد مطالعات نظری بود و کارهای آزمایشگاهی کمی در بین آنان مشاهده می‌شد، زیرا در آن زمان انجام مطالعات آزمایشگاهی نیازمند زیرساخت صنعتی کشور و همچنین سرمایه بود که در آن برهه هیچ کدام از این موضوعات فراهم نبود و این روند تا دهه 50 در کشور ادامه داشت.

این دانشمند زنجانی که در تشکیل دانشگاه‎ها و نهادهای مختلف دانشگاهی در کشور بسیار فعال بوده است، اظهار کرد: بعد از انقلاب حدود 8 سال در پژوهش کشور رکود مطلق به وجود آمد و در همان مدت دانشگاه‎ها 2 سال تعطیل شدند بعد از تعطیل شدن دانشگاه‌ها نیاز کشور به پژوهش و آموزش دانشگاهی بسیار زیاد بود و به دلیل محدودیت‎هایی جنگ در کشور به وجود آورده بود این موضوع مورد توجه مدیریت کلان کشور و اساتید و دانشجویان قرار گرفت.

پروفسور ثبوتی تصریح کرد: در دهه 70 و 80 آموزش کشور بسیار سریع پیشرفت کرد و پژوهش در کشور توسط دانشجویان و اساتید به صورت جدی پیگیری شد که علت این توجه نیاز کشور به دلیل اعمال محدودیت‎های بین‎المللی و از سوی دیگر به وجود آمدن ارتباطات سریع در دنیا بود.  زیرا بدون ارتباط با دنیا نمی‏توان پژوهش را در سطح پژوهش اصیل انجام داد و فقط می‎توان مشکلات روزمره را حل کرد و این به معنی تحقیق برای توسعه است ولی باید در تحقیق اصیل به سمت ناشناخته‎ها و نایافته‎ها حرکت کرد که نیازمند ارتباطات جهانی وسیع است.

وی که 49 سال درحال تدریس در دانشگاه‎های کشور است، یادآور شد: با ارتباطات گسترده در دهه‎های 70 و 80 همانند مسافرت با هواپیما، ارتباطات با تلفن و فکس و در سال‏‎های اخیر ارتباطات اینترنتی ارتباطات بین‎المللی برای دانشجویان و اساتید فراهم شده است که این امر سبب رشد قابل توجه پژوهش در کشور بوده و مدیریت کلان کشور نیز به این موضوع توجه ویژه داشته است، ولی باید توجه کرد که با وجود این پیشرفت‏های گسترده در کشور امر پژوهش هنوز در کشور جا نیافتاده است و می‏توانست بهتر ، در این موضوع کار شود.

وی عنوان کرد: کشورهای بسیاری همانند ایران بودند که هم اکنون مرحله مشق نویسی را گذرانده‎اند، که نمونه آن ژاپن است که 40 سال فقط مشق‌نویسی می‎کرد، ولی کشور ما هنوز به این مرحله نرسیده است و در این زمینه در منطقه تنها نیست و همسایه‎های ترک، افغان، پاکستانی و عرب نیز سرمشق می‎نویسند و برای رسیدن به تولید علم  تداوم کار لازم است که متاسفانه با عوض شدن سریع مدیریت‎ها و سیاست‎ها این روند با مشکل رو به رو می‌شود.

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

امید به آینده

باید افقی بگشاییم  که به جای جنگ، صلح و به جای خشونت،  مدارا ، به جای خونریزی پیشرفت ، به جای تبعیض، عدالت ، به جای فقر، برخوردای و به جای استبداد، آزادی در جهان بهتر دیده شود.

علیرغم همه مشکلات عمیقا" به آینده امیدواریم و تردیدی نداریم که آینده روشن است. امید ما از این باور مشترک
همه ادیان آسمانی نشات می گیرد که جهان را سرانجامی نیکو و روشن است.

   + کورش پورزند ; ۱:۱۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

جیوه با رویکرد امنیت زیست محیطی

کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه با رویکرد امنیت زیست محیطی

 جیوه از جمله فلزات سنگینی است  که به دلیل خواصی همچون چگالی بالا، قابلیت ایجاد ترکیبات متعدد وغیره نقش قابل ملاحظه ای در صنعت دارد. جیوه  اثرات نامطلوبی  برسلامت انسان ومحیط زیست  پدید می آورد در نتیجه لازم است تا اقدامات کنترلی لازم نسبت به آن صورت پذیرد. 
 جیوه  می­تواند عامل ناهنجاری های مختلفی به خصوص از نوع عصبی و برگشت ناپذیر در انسان و همچنین بروز مشکلات زیست محیطی متعددی گردد و در نتیجه زندگی انسان و جامعه انسانی را به خطر اندازد. ازاینرو جیوه به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است  وتلاش های برنامه محیط زیست ملل متحد برای ایجاد سازوکار حقوقی، نشان دهنده اهمیت  موضوع مولفه های امنیت انسانی(سلامت ،ایمنی وحفاظت) بعنوان یک مفهوم در حوزه تامین سلامت وامنیت زیست محیطی  می باشد.

1-تعریف امنیت زیست محیطی

امنیت زیست محیطی محافظت از محیط طبیعی،منافع حیاتی  شهروندان،جامعه ودولت از تاثیرات داخلی وخارجی برخاسته از روندها وتهدیدهای منفی در توسعه است که سلامت انسان،تنوع زیست محیطی وعملکرد پایدار زیست بوم وبقای نوع بشر را تهدید می کند وبخشی جدایی ناپذیر از امنیت ملی است
.

در مباحث اولیه امنیت انسانی در ژاپن وسایر نقاط جهان از امنیت انسانی بعنوان ایده کلیدی در راستای درک جمعی از همه مخاطرات بقا،زندگی روزمره وکرامت انسانی یاد شده و بر تقویت تلاش برای مواجهه با این تهدیدها قلمداد شده است.چارچوب تمرکز   این ایده بر نکته مهمی قرار گرفته که افراد انسانی باید قادر باشند تا زندگی خود را به نحوی خلاقانه جهت دهند ،بدون آنکه حیات وکرامت انسانی آنها مورد تهدید یا خدشه قرار گیرد. از این رو می توان امنیت انسانی را به عنوان حفاظت وحمایت از بقای انسانی وزندگی روزمره قلمداد کرد.

کارکرد امنیت انسانی را می توان براساس چهار مولفه سلامت ،ایمنی در برابر خطرات گرسنگی،بیماری ،حفاظت در برابر از هم گسیختگی ها ونابهنجارهای اجتماعی در زندگی روزمره وسازگاری(تغییر رفتار) تعیین کرد.امنیت انسانی وامنیت ملی در چهارحوزه گستره ،مرجع ،ابزارها وبازیگران باهم تفاوت دارند.

امنیت ملی
امنیت انسانی
1-     دولت محور
2-     حمایت از قلمرو دولت دربرابر تهدید داخلی وخارجی
3-     دولت بازیگر اصلی است
4-     برتوان نظامی استوار است
-انسان محور
- مبارزه با طیف وسیعی از ازتهدیدها مانند آلودگی محیط زیست،فقر ،بیماری ونظایر آن
 -مشارکت وسیع بازیگران دولتی وغیردولتی
- تاکیدبرتوانمندسازی،حفاظت ،رفع مخاطرات وجبران خسارت ها

2-عنصر جیوه بعنوان کارکردی از حوزه امنیت زیست محیطی

جیوه که آنرا سیماب هم می نامند عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Hg و عدد اتمی 80 می باشد.   جیوه در صنایع به سه شکل فلز، ترکیبات آلی و ترکیبات معدنی استفاده می شود. این فلز در صنایع شیمیایی (30 %)، الکتریکی، الکترونیکی و باتری سازی (30 %) و ساخت لوازم و دستگاه های اندازه گیری، مصارف دارویی، ساخت دماسنج ها، انواع آفت کش ها، تهیه ملغمه، تولید سود سوزآور و کلر و آمالگام دندان پزشکی(40 %)  کاربرد دارد.
1- در حال حاضر بیش از 600 شغل وجود دارد که با جیوه مواجهه دارند. برخی از این مشاغل عبارتند از: تولید وسایل اندازه گیری(مانند دماسنج ها و فشار سنج‌ها)، لامپ‌های الکتریکی، باتری ها (به ویژه باتری‌های آلکالاین تا قبل از سال  ١۹۹۶)، ترموستات‌ها، لامپ‌های فلورسنت و نئون، رنگ‌های لاتکس قدیمی، آینه‌ها، دیگ‌های بخار، اکسیداسیون ترکیبات آلی (به عنوان کاتالیست)، استخراج طلا و نقره از سنگ‌های معدنی، کاتد در الکترولیز، یک سو کننده‌های جریان برق، تولید کلر و کاغذ، آمالگام‌های دندان پزشکی، گریس، رنگ‌های محافظ چوب، مواد منفجره، فتوگراف‌‌ها، حشره کش ها، قارچ کش ها، تولید فولاد، تعمیر دستگاه های هواشناسی، کلیدهای الکتریکی بی صدا، زباله سوزها، آبکاری، چرم سازی، تاکسی درمی، نیروگاه های زغال سوز و گاز سوز، کارهای آزمایشگاهی مرتبط با جیوه، خنک کننده های راکتورهای هسته ای، نقاشی، جواهرسازی و غیره.
2- ازخاصیت مهم دیگر جیوه قابلیت حل کردن کلیه فلزات به جز آهن و پلاتین و تشکیل ملغمه است، که در دندانپزشکی کاربرد وسیعی دارد. ، آمالگام مهم ترین منبع برای مواجهه مستقیم جمعیت های عمومی با جیوه شناخته شده است. ملغمه‌ها اغلب در اثر الکترولیز محصولات فلزی که کاتد آن جیوه می‌باشد، حاصل می‌شوند.آمالگام آلیاژ جیوه فلزی با یک فلز دیگر شامل قلع و نقره بوده و حدود ۱۵۰ سال است که در دندان پزشکی کاربرد دارد. اگرچه آمالگام از نظر زیبایی نسبت به ترمیم های هم رنگ دندان در سطح پایین تری قرار دارد، ولی همچنان به دلیل هزینه کم، طول عمر، دوام، مهر و موم کردن، آسان بودن مراحل کارکرد و پرداخت، برای کاربرد مستقیم به عنوان مادة ترمیمی در دندان های خلفی به خصوص در مناطق تحت فشار، ترجیح داده می شود.
3- کینتیک جیوه که شامل مراحل جذب، انتشار، متابولیسم و دفع آن می‌باشد، به میزان زیادی به فرم جیوه‌ (جیوه عنصری، ترکیبات غیر آلی، آریل، الکوسیل و آلکیل) جذب شده بستگی دارد.جیوه از طریق دستگاه تنفس، دستگاه گوارش و پوست می تواند وارد بدن شود. اصلی ترین راه جذب جیوه در مواجهات شغلی، استنشاق هوای آلوده یا تماس پوستی در محیط کار دندان پزشکی، خدمات بهداشتی، صنایع شیمیایی ؛ خوردن ماهی و حلزون های صدف دار آلوده به متیل مرکوری، استنشاق بخارات موجود در هوا، کوره های زباله سوز و صنایعی که سوخت حاوی جیوه را می سوزانند از راه های مهم مواجهه جمعیت های عمومی با جیوه می باشند. جیوه غیر آلی (جیوه فلزی و ترکیبات غیر آلی جیوه) از طریق ته نشست طبیعی، زباله ها و فعالیت های انفجاری، وارد آب یا خاک، و از طریق سنگ معدن، سوزاندن زغال سنگ و زباله و پسآب صنایع وارد آب می شود. فرم آلی جیوه نیز از طریق فضولات بعضی کارخانجات وارد محیط زیست شده و توسط میکروارگانیسم های آب و خاک به متیل جیوه تبدیل می شود، سپس وارد بدن ماهی و سایر آبزیان می گردد و نهایتاً توسط انسان مصرف می شود. این ترکیبات به علت حلالیت در چربی زیاد، در مقایسه با ترکیبات معدنی آن سمی تر می‌باشند.

3-چالش ها

 جیوه از خطرناک ترین آلاینده های زیست محیطی بوده که بسته به فرم ترکیب شیمیایی، اثرات سمی شناخته شده ای برای انسان ایجاد می کند . این ماده از طریق مستقیم وغیرمستقیم پسماندهای صنعت وارد دریا می‌گردد  ویک تهدید جدی برای محیط زیست و سلامت انسان می باشد که علاوه بر ورود به زنجیره غذایی دریایی اثرات مخربی بر پلانکتونها ، جانوران دریایی ،پرندگان دریایی، جنگل های حرا ،مجتمع های آبزی پروری وصخره های مرجانی دارد. جیوه از راه تنفس، گوارش و نیز از طریق پوست قابل جذب می باشد، مطالعات جهانی نشان می دهند استنشاق بخار جیوه به ریه ها، کلیه ها و سیستم عصبی آسیب زده و باعث تحریک پذیری شدید، بی ثباتی احساس،‌ لرزش، کاهش وزن، ورم لثه،‌ سردرد، کاهش رشد، التهاب ریه و آماس پوست می شود.  متیل جیوه خطرناک ترین شکل جیوه است که ورودمتیل جیوه به بدن انسان، بیماری میناماتا ایجاد میکند. این بیماری اولین بار در دهه 1950 در خلیج میناماتای ژاپن مشاهده شد. بروز این بیماری در انسان با عوارض گوناگون عصبی از جمله اختلال در حواس پنج گانه، بروز آلزایمر در سنین پیری و در موارد حاد با مرگ بیمار، همراه است.ترکیبات جیوه به راحتی جذب پوست می‌شونداز اینرو سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) استفاده از این ترکیبات را در فرآورده‌های بهداشتی وآرایشی منع کرده است.

4- فرصت ها

باتوجه به اینکه دولت ها و سازمان های بین المللی بعنوان کنشگران صاحب نقش برای وضع مقررات زیست محیطی   بمنظور جهت دهی کنشگران اقتصادی ونحوه اجرای خوب مقررات هستند از اینروشورای حکام برنامه محیط زیست ملل متحد به عنوان عالی ترین نهاد نظارت بر مباحث زیست محیطی با ارزیابی تاثیر مخرب جیوه بر سلامت انسان ومحیط زیست ،از سال2001 میلادی در مصوبات خود بر لزوم تدوین سازوکار حقوقی در مورد ممنوعیت مصرف جیوه تاکید نموده است. براساس تصمیم شورای حکام ،کمیته مذاکراتی تدوین سند حقوقی جیوه  می بایست تا 2013 تدوین سند را به سرانجام برساند. در  این راستا کمیته مذاکراتی تدوین سندسازوکارحقوقی پس از پنج دور نشست مذاکراتی ازسال2010 تا2013،سرانجام متن نهایی معاهده باعنوان " کنوانسیون مینا ماتا درمورد جیوه"  را در ژانویه 2013 نهایی کرد. طی نشست های مذاکراتی ،کلیه کشورها بصورت فعالانه حضور داشته وبراساس منافع ملی پیشنهادهای خود را به کمیته ارایه نموده ونهایتا متن کنوانسیون مورد پذیرش نهایی قرار گرفت.متن نهایی کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه باتوجه به الزامات حقوقی آن مانند سایرمعاهدات حقوقی زیست محیطی حاصل رویکرد توافقی کشورهای توسعه یافته وکشورهای درحال توسعه با عنایت به "اصل مسوولیت مشترک امامتفاوت "آنها می باشد. در صورت التزام به کنوانسیون در آینده ، سلامت نسل فعلی و آتی  و استاندارهای حفاظت از محیط زیست جهانی ارتقا  پیدا خواهد کرد.از آنجائیکه کنفرانس دیپلماتیک امضای مقدماتی کنوانسیون مینا ماتا از تاریخ 18لغایت19مهرماه سالجاری در شهر کوماموتو- ژاپن برگزار خواهد شد،امیداست با   امضا ی مقدماتی  کنوانسیون مینا ماتا درمورد جیوه ،هرچه زودتر اجرای این رژیم زیست محیطی در بستر قوانین ملی گنجانده شود.

   + کورش پورزند ; ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

عملکرد آموزشی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با تبیین استراتژی های سازمان در بخش های آموزش، پژوهش و برنامه ریزی, عملکرد سه ساله اخیر اداره متبوعش را در این زمینه ارائه نمود.

حسن عباس نژاد با بیان این نکته که همه سازمان ها به دنبال آنند که منابع محدود خود را برای رفع نیازهای متنوع و رو به افزایش خود صرف کنند, پویایی محیط و وجود تلاطم در آن و عدم اطمینان ناشی از تغییرات محیطی بر ضرورت انکار ناپذیر برنامه ریزی می افزاید, در حقیقت "برنامه ریزی" وسیله ای برای رسیدن به اهدافی از قبیل:

1.افزایش احتمال رسیدن به هدف,از طریق تنظیم فعالیت ها.
2.افزایش منفعت اقتصادی از طریق مقرون به صرفه ساختن عملیات.
3.متمرکز شدن بر دستیابی به اهداف و فاصله گرفتن از انحراف در طول مسیر.
4.مهیا ساختن ابزار کنترل

است که با بهره گیری از روش هایی همچون تعیین رسالت و ماموریت ،تعیین نتایج مورد انتظار،تعریف شاخص های ارزیابی، تعریف هدف های عملیاتی ،طراحی سیستم کنترل عملیات ،محقق و میسور گردیده است.

 وی استراتژی های آموزش و مشارکت های مردمی اداره کل را چنین تشریح کرد:

_ پس از تدوین و انعقاد تفاهم نامه های آموزشی با سازمان ها و ارگان های مرتبط با محیط زیست نسبت به تهیه بسته های آموزشی در خصوص حفاظت محیط زیست بصورت کارشناسی و فنی اقدام نمودیم و بهمراه کتاب ها, کتابچه ها, بروشور, پوستر, تراکت و سی دی تدوین و تهیه شده با موضوعات مختلف زیست محیطی در بین مدارس مقاطع راهنمایی و دبستان توزیع نمودیم. به انضمام اینکه از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی موفق به ترویج و ارتقا سواد زیست محیطی و آموزش محیط یاران و عموم مردم شدیم و با مشارکت و همکاری با برنامه های پر مخاطب صدا و سیما جهت ارتقای سطح فرهنگی و دانش زیست محیطی افراد جامعه شامل گروه های کودک و نوجوان و خانواده اقدام نمودیم.  به موارد انجام گرفته در اداره آموزش و مشارکت های مردمی بدین شرح می توان اشاره کرد:

_ طرح و برنامه ریزی جهت افزایش سطح آگاهی های زیست محیطی دستگاه های تاثیر گذار

_ برگزاری کارگاه های توانمند سازی کارشناسان و مدیران دستگاه های ذیربط

_ توانمند سازی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی

_ اجرای طرح ملی محیط یار

- به روز رسانی بانک اطلاعاتی تشکل های زیست محیطی

_ اجرایی نمودن تفاهم نامه همکاری با وزارت تعاون با هدف کار آفرینی

_ آموزش تخصصی کارشناسان سازمان

- برگزاری کارگاه آشنایی با بیماری های حیات وحش

_ انعقاد و اجرای تفاهم نامه با بسیج زندگی, مرکز رسیدگی به امور مساجد, سازمان تبلیغات و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه برای نهادینه کردن حقوق عمومی و مراقبت از محیط زیست استان

_ شناسایی و مستند سازی دانش بومی برای حفاظت محیط زیست استان

_ تاسیس بانک مخاطبان موثر آموزش همگانی"کنشگران اجتماعی" اعم از روحانیون, هنرمندان, اصحاب قلم, مدیران خبر گزاری ها, نشریات استانی, مدیران عامل سازمان های مردم نهاد (NGO), مدیران مراکز آموزش عالی و مدارس

_ مستند سازی تجربیات ناب مدیران و کارشناسان و محیط بانان

_ تولید و پخش برنامه های رادیو و تلوزیونی آموزش کوتاه مدت با عنوان "مهارت زندگی محیط زیستی"

_ حضور فعال, پیوسته, جریان ساز و موج آفرین در روزنامه, نشریات محلی, سایت های خبری به منظور انعکاس پیوسته گزارش های خبری, رویدادهای ارزش آفرین و رفتار ساز محیط زیستی.

_ انجام تبلیغات محیطی با شعار نویسی های جذاب و انرژی آفرین محیط زیستی در مراکز مهم اجتماعی, شهری, تفریحی, مراکز آموزش عالی و عمومی به ویژه مدارس و تابلوی اعلانات مساجد و ادارات.

_ ساماندهی وضعیت ارائه مقالات علمی توسط همکاران

_ حمایت از پژوهش های کاربردی و پایان نامه های دانشجویی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مرتبط با محیط زیست.

_ استفاده از توان علمی و تخصصی اساتید و افراد متخصص مطرح در سطح استان و ملی و بین المللی در تهیه و تدوین طرح های مطالعاتی کاربردی.

   + کورش پورزند ; ٢:۳٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

بیوگرافی پروفسور ثبوتی

دکتر یوسف ثبوتی در اول شهریور ماه 1311 در خانواده‌ای فرهنگی در شهر زنگان به دنیا آمد.وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی خود در زادگاهش در سال 1329 به طور همزمان در دو رشته‌ کشاورزی و فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شد که به دلیل علاقه‌ وافر به فیزیک، این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد.

ثبوتی در دوران دانشگاه با توفان‌های سیاسی شدید سال‌های 1329 تا 1333 همراه بود. وی پس از پایان تحصیلاتش در آزمون نقشه‌برداری قبول شد و به صورت رایگان به یاری دکتر حسین کشی افشار شتافت و پس از چندی با معرفی وی به دانشگاه «تورنتو» کانادا عزیمت کرد و موفق شد که درجه‌ کارشناسی ارشد را از آن دانشگاه دریافت کند.

ثبوتی پس از آن به دانشگاه «شیکاگو» راه یافت و به تحصیل اختر فیزیک نزد استادان صاحب‌نامی هم‌چون سوبر امانیان، چاندراسکار، چمبرلن پرداخت. او در سال 1342 مدرک دکتری تخصصی خود را در این رشته دریافت کرد و برای تدریس با سمت استادیاری رهسپار دانشگاه «نیوکاسل» در انگلستان شد.

دکتر ثبوتی پس از مدتی به ایران بازگشت و چندی بعد با سمت دانشیاری در دانشگاه شیراز به کار مشغول شد.

فعالیت وی در دانشگاه شیراز سرآغاز تحولات جدیدی در دستگاه آموزش عالی ایران بود. نظام ترمی - واحدی کنونی از دستاوردهای دکتر ثبوتی برای نظام آموزشی کشور است.

وی، هم‌چنین طرح ارتقای اعضای هیات علمی بر مبنای پژوهش‌های آنان را پیشنهاد داد و آن را در دانشگاه شیراز اجرا کرد. پایه‌گذاری دوره‌های کارشناسی ارشد در آن دانشگاه از جمله دیگر خدمات استاد در دوران فعالیت در دانشگاه شیراز می‌باشد.

دکتر ثبوتی در سال 1348 در یک فرصت مطالعاتی به دانشگاه «پنسیلوانیا» رفت و ضمن تحقیقات به تدریس در آن دانشگاه پرداخت. وی پس از مدتی به ایران بازگشت و علاوه بر تدریس در دانشگاه صنعتی شریف در سال 1351 طرح تاسیس رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی شیراز را ارائه داد. این رصدخانه که در سال 1356 افتتاح شد، بزگترین رصدخانه‌ی فعال ایران می‌باشد.

استاد پس از آن، دوره دکتری نجوم در دانشگاه را بنیان گذاشت و زمینه‌ تحصیلات عالیه‌ علاقه‌مندان اختر فیزیک را در دانشگاه شیراز فراهم کرد.

دکتر ثبوتی با پی‌گیری‌های فراوان، مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ زنجان را در سال 1370 تاسیس کرد.همچنین در ایجاد انجمن نجوم ایران در سال 1375 که با تلاش چند اخترشناس حرفه‌ای ایران محقق شد، نقش مهمی برعهده داشت.

از استاد ثبوتی بیش از 50 مقاله‌ پژوهشی در مجلات علمی بین‌المللی منتشر شده است. این پژوهشگر خستگی ناپذیر در عرصه‌ فیزیک و نجوم علاوه بر دریافت عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی و مدال پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال 2000 میلادی به دلیل فعالیت‌های مستمر علمی به دریافت مدال ویژه آکادمی علوم جهان سوم مفتخر شده است.

انجمن فیزیک ایران در شهریور ماه 1381 هفتادمین سال موجودیت خود را همزمان با هفتادمین سالگرد تولد استاد ثبوتی در کنفرانس سالانه‌ی فیزیک ایران جشن گرفت.

این برنامه به احترام این همراه خستگی‌ناپذیر سال‌های فیزیک ایران، کنفرانس ثبوتی نامگذاری و با حضور بیش از 800 تن از استادان و دانشجویان فیزیک ایران با شکوه خاصی در دانشگاه زنجان برگزار شد.

برگزاری کنفرانس ثبوتی

انجمن فیزیک ایران در شهریور ماه ۱۳۸۱ هفتادمین سال موجودیت خود را همزمان با هفتادمین سالگرد تولد استاد ثبوتی در کنفرانس سالانهٔ فیزیک ایران جشن گرفت. این برنامه به احترام این همراه خستگی‌ناپذیر سال‌های فیزیک ایران، کنفرانس ثبوتی نامگذاری و با حضور بیش از ۸۰۰ تن از استادان و دانشجویان فیزیک ایران با شکوه خاصی در دانشگاه زنجان برگزارشد.

برکناری از ریاست دانشگاه علوم پایه زنجان

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی در تاریخ 30 مرداد 1389 دکتر یوسف ثبوتی را از ریاست دانشگاه علوم پایه زنجان که خود موسس آن ‌است برکنار کرد.این حکم اعتراضات متعددی را در زنگان و بویژه میان دانشجویان در پی داشت که به دلیل علاقه شدید دانشجویانش بود. هم چنین مجمع نمایندگان استان در پی برکناری پرفسور یوسف ثبوتی از ریاست دانشگاه علوم پایه زنجان با ارسال نامه خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد و خواستار تجدیدنظر وزیر علوم در این خصوص شد. در این خصوص عده‌ای از بازاریان زنجان با امضای طوماری خواستار لغو هرچه سریعتر حکم عزل پروفسور شدند.اما کامران دانشجو ترتیب اثری به این درخواست ها نداد.

فعالیت‌ها

علمی

 • استادیار بخش ریاضی، دانشگاه نیوکاسل، انگلستان، ۴۳-۱۳۴۲
 • دانشیار بخش فیزیک، دانشگاه شیراز، ۵۰-۱۳۴۳
 • دانشیار مدعو بخش نجوم، دانشگاه پنسیلوانیا، آمریکا، ۴۸-۱۳۴۷
 • استاد فیزیک، دانشگاه شیراز، -۱۳۵۰
 • محقق ارشد انستیتوی نجوم و اختر فیزیک، هلند، ۵۴-۱۳۵۳
 • محقق مدعو مرکز نجوم و اختر فیزیک، دانشگاه شیکاگو، آمریکا، ۶۴-۱۳۶۳
 • استاد مدعو بخش فیزیک، دانشگاه نورث ایسترن، بوستون، آمریکا، ۷۱-۱۳۷۰
 • عضو وابسته مرکز بین‌المللی فیزیک نظری ایتالیا، ۷۲

اجرایی

 • مؤسس و رئیس مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه گاوازنگ زنجان، ۳۰ مرداد۱۳۸۹ - ۱۳۷۰
 • رئیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز، ۶۰-۱۳۵۸ و ۵۳-۱۳۵۰
 • مؤسس و رئیس رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز، ۶۵-۱۳۵۲
 • عضو هیئت مؤسس و رئیس انجمن فیزیک ایران، ۷۸-۱۳۷۵ و ۶۷-۱۳۶۵
 • عضو هیئت مؤسس و رئیس انجمن نجوم ایران ۱۳۸۱-۱۳۷۵
 • عضویت شورای همکاریهای علمی و بین‌المللی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، تا کنون-۱۳۷۶
 • عضو شورای دانشگاه شیراز، ۵۷-۱۳۵۵

فرهنگی و اجتماعی

 • عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران، ۵۴-۱۳۵۰ و ۷۰-۱۳۶۲
 • عضو جامعه نجوم شناسان آمریکا، تا کنون- ۱۳۴۷
 • عضو انجمن بین‌المللی نجوم، تا کنون- ۱۳۴۸
 • عضو هیئت مشاوران مجله علوم و تکنولوژی ایران، ۵۴-۱۳۵۰
 • عضو هیئت تحریریه مجله علوم و تکنولوژی ایران، تا کنون- ۱۳۶۲
 • عضو هیئت مشاوران مجله فیزیک ایران، تا کنون-۱۳۶۵
 • عضو آکادمی علوم جهان سوم، تا کنون- ۱۳۶۶
 • عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، تا کنون- ۱۳۶۸
 • عضو شورای علمی مرکز بین‌المللی فیزیک نظری (تریست ایتالیا) ۱۳۷۴-۱۳۶۸
 • عضو شورای عالی کتابخانه منطقه‌ای علوم و تکنولوژی شیراز، ۷۷-۱۳۷۰
 • پیشنهاد دهنده و پیگیر برنامه کارشناسی ارشد فیزیک (۱۳۴۶) و برنامه دکتری فیزیک (۱۳۶۵) در دانشگاه شیراز

افتخارات

 • ۱۳۵۷ - مدال پژوهشی- وزارت علوم
 • ۱۳۶۶ - عضویت در آکادمی علوم جهان سوم، تا کنون-
 • ۱۳۶۸ - عضویت در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، تا کنون
 • ۱۳۷۴ - جایزه کتاب سال ایران - ریاست جمهوری اسلامی ایران
 • Medal Lecture, in Physical Sciences, The Third World Academy of Sciences, TWAS, 2000
 • ۱۳۷۹ - جایزه خوارزمی
 • ۱۳۸۰ - چهره ماندگارسال
 • ۱۳۸۱ - تجلیل انجمن فیزیک ایران و نام‌گذاری کنفرانس فیزیک سالانه ۱۳۸۱ به نام کنفرانس ثبوتی

   + کورش پورزند ; ۱:٥٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

پیام جمشید انصاری به مردم زنگان

«بسم الله الرحمن الرحیم»

  برادران و خواهران عزیز، مردم فهیم و بزرگوار استان زنجان

  ملت بزرگ ایران در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به ندای رهبر فرزانه خود حماسه ای شکوهمند آفرید و با انتخاب مشی اعتدال و عقلانیت در اداره امور کشور، آگاهی، تدبیر و قدرت تشخیص بالای خود را به جهانیان نشان داد.

  مردم رشید و انقلابی استان زنجان نیز نقش ارزنده ای در تحقق این حماسه بزرگ داشتند و با استقبال از برنامه های دولت تدبیر و امید و رأی گسترده به حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی درک عمیق سیاسی خود را از ضرورت تغییر در روش های مدیریت کشور به منصه ظهور رساندند. این مهم حاصل نشد مگر با عنایات خاص الهی که با هدایت قلوب مردم، نقطه پایانی بر هر گونه افراط، تندروی و رویکرد احساسی به اداره امور کشور نهاده شد و زمینه تقویت وحدت، همدلی و انسجام ملی و زنده شدن دوباره امید در کشور را فراهم کرد.

  امروز که اینجانب توفیق خدمت به شما مردم بزرگوار را به عنوان نماینده عالی دولت در استان زنجان پیدا کرده ام، ضمن تشکر از دولت به خاطر توجه به خواست عمومی مردم، ابراز لطف صمیمانه و محبت‌های بی شائبه آحاد مردم استان، به ویژه همشهریان محترم زنجانی را که در استقبال پر شور مردمی، مراسم معارفه و روزهای آغازین فعالیت نثار فرزند خدمتگزار خود نمودند را ارج می نهم و مراتب سپاس و حق شناسی خود را از شما مردم قدرشناس اعلام می دارم و به خاطر سرمایه گرانقدر اعتماد مردم خداوند منان را سپاسگزارم.

  امید است با عنایات خاص خداوند متعال و مشارکت، مساعدت و همکاری همه مردم به ویژه نخبگان و فرهیختگان استان امکان تحقق مطالبات بحق مردم فراهم و روند توسعه استان و حل مشکلات مردم شتاب گیرد و انجام کار با عزت بیشتر مردم و سربلندی فرزند کوچک شما همراه گردد.

  «برادر شما- جمشید انصاری»

   + کورش پورزند ; ۱:٠٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تاکید بر آموزش برای صلح جهانی

روز جهانی صلح زمانی برای آتش بس جهانی است/ تاکید بر آموزش برای صلح جهانی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام خود به مناسبت روز جهانی صلح اظهار داشت : امسال تأکید ما بر آموزش برای صلح است، آموزش برای پرورش حقوق شهروندی جهانی و ایجاد جوامع صلح آمیز ، حیاتی است .

 محمد رجایی مقدم سرپرست دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در ایران، پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح در حضور رئیس سازمان محیط زیست، در مراسم کاشت نهال صلح و دوستی در پارک پردیسان قرائت کرد.

در پیام بان کی مون چنین آمده است: روز جهانی صلح زمانی برای بازتاب تأکید بر اعتقادمان بر عدم خشونت و فراخوان ما برای آتش بس جهانی است . از مردم در همه جا می خواهیم در نیمروز به وقت محلی به یادبود آنانی که در درگیری کشته شده اند و بازماندگانی که با درد و رنج هر روز به زندگی خود ادامه می دهند ، یک دقیقه سکوت کنند.
امسال تأکید ما بر " آموزش برای صلح " است . آموزش برای پرورش حقوق شهروندی جهانی و ایجاد جوامع صلح آمیز ، حیاتی است .
در ماه ژوئن ، ملاله یوسفزای دختر مدرسه ای پاکستانی که طالبان قصد قتل وی را داشتند ، برای جنبش حق آموزش به سازمان ملل متحد آمد . ملاله گفت : "یک معلم ، یک کتاب ، یک قلم ، می تواند جهان را تغییر دهد ". این ها قوی ترین سلاح های ما هستند .
به همین دلیل سال گذشته اینجانب " نخستین ابتکار جهانی آموزش" را معرفی کردم . هر دختر و هر پسر شایسته دریافت آموزش با کیفیت است و باید بتوانند ارزش هایی را فراگیرند که به آنان کمک کند تا خود را به عنوان بخشی از جامعه جهانی مشاهده نمایند.
دولت ها و شرکای توسعه ای تلاش می نمایند هر کودک را به مدرسه بفرستند و آموزش خوب ارائه دهند تا آنان به خوبی برای زندگی در قرن بیست و یکم مجهز شوند . حرکت نوینی در کشورهایی که محتاج بیشترین کمک ها هستند در حال رخ دادن است مانند آنها تحت تأثیر درگیری ها قرار دارند یعنی جاهایی که محل اقامت کودکانی است که با کمبود آموزش مواجه اند . اما باید کارهای بیشتر و بیشتری انجام دهیم . پنجاه و هفت میلیون کودک از تحصیل محروم هستند . میلیون ها کودک بیشتر نیازمند مدارس بهتری هستند.
آموزش فقیرترین و منزوی ترین کودکان نیازمند هدایت سیاسی جسورانه و تعهد مالی افزون تر است . در عین حال برای نخستین بار در یک دهه کمک ها برای آموزش کاهش یافته . باید این روند را معکوس ، مشارکت های جدیدی ایجاد و توجه بیشتری به کیفیت آموزش نماییم .
در این روز بین المللی صلح ، اجازه دهید تعهد نماییم به کودکان خود ارزش بردباری و احترام متقابل را بیاموزیم . اجازه دهید بر مدارس و مربیانی سرمایه گذاری کنیم که دنیایی منصفانه ، فراگیر و پذیرای تنوع خواهند ساخت . اجازه دهید برای صلح و دفاع از آن با تمام توان مبارزه نماییم.
 

   + کورش پورزند ; ۱:٢٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

در برنامه استراتژیک،به دنبال اصلاح و تقویت حکمرانی محیط زیست در کشور هستیم

اولین نشست دکتر ابتکار با مدیران کل استانی

 دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در اولین روز کاری ،‌ با مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): دکتر ابتکار پس از مراسم تودیع و معارفه، بلافاصله در نشستی صمیمی با مدیران کل محیط زیست استانها و با اشاره به عزم جدی دولت تدبیر و امید بر ارتقای محیط زیست ،گفت: در برنامه های کاری محیط زیست ،به دنبال اصلاح و تقویت حکمرانی محیط زیست در کشور هستیم

وی ادامه داد: قطعاً توانمند سازی ،‌رسیدگی به مشکلات کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست در دستور کار قرار دارد تا این سازمان از لحاظ پژوهشی و علمی بعنوان یک سازمان قوی کارایی داشته باشد و ارتقای محیط زیست کشور را پیش ببرد.

معصومه ابتکار خاطر نشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه خود می داند از تشکل های مردم نهاد و‌ نهاد های مدنی حمایت کند و پذیرای پیشنهادات و انتقادات آنان باشد.

وی افزود: موضوع محیط زیست به درجه اهمیت رسیده است و باید در عالی ترین سطح سیاستگذاری به آن پرداخته و رویکرد ها اصلاح شود.

معصومه ابتکار خطاب به مدیران کل محیط زیست استان ها افزود: «نگاه دانش بنیان، پاکدستی ، توجه به برنامه، رویکرد های دولت تدبیر و امید و پیشبردبرنامه های کلان نظام برای بهبود کیفیت زندگی و رفع معضلات در عرصه محیط زیست که دشواری هایی برای مردم و کشور ایجاد کرده است، در دستور کار قرار دارد.»

دکتر معصومه ابتکار از مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها خواست: کار را با جدیت و درچارچوب قانون و نگاه عالمانه و مبتنی بر کارشناسی، دانش و پژوهش با رعایت همه اصول اخلاقی و مسئولیتی که بعنوان نظام داریم، دنبال کنند.

ابتکار تاکید کرد: نقش و جایگاه محیط زیست باید بازیابی شود تا در طرح های توسعه ای نقش تعیین کننده داشته باشد و در توسعه حرف آخر را باید محیط زیست بزند.

رییس جدید سازمان حفاظت محیط زیست بر بهره گیری از توان پژوهشی و علمی کشور و شوراهای پژوهشی استان ها و همچنین توان تشکل های زیست محیطی و فعالان این حوزه تاکید کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید از بهترین ادبیات در مجاب کردن دست اندازان به محیط زیست بهره گیرد.

وی در پایان اعلام کرد: ملاقات های گروهی و فردی با مدیران کل استان ها خواهد داشت و در گردهمایی های فصلی مدیران حفاظت محیط زیست کشور مسائل و مشکلات محیط زیست کشور را دنبال خواهند کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:٠٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

صندلی سبز محیط زیست به دکتر ابتکار رسید

به گزارش خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، با حکم رییس جمهور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست شد.

معصومه ابتکار چهره نام‌ آشنای محیط زیست کشور و موسس مرکز صلح و محیط زیست است که در دولت سید محمد خاتمی ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را بر عهده داشته است و پس از آن با انتخاب به عنوان نماینده مردم تهران در شورای شهر تهران اقدام به تشکیل کمیته محیط زیست کرد و خود شخصا ریاست این کمیته را بر عهده گرفت.

وی که "قهرمان زمین" سال 2006 سازمان ملل متحد نیز بود به عنوان رییس کارگروه محیط زیست دکتر روحانی پیش از استقرار دولت جدید منصوب شد و برنامه‌های کوتاه و میان مدت محیط زیست دولت را تدوین کرد.

در دوران ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست موضوع استانداردسازی خودروهای تولیدی به لحاظ آلایندگی مورد تصویب قرار گرفت و بدین ترتیب آخرین پیکان تولید و این خودرو آلاینده رسما از چرخه ایران‌خودرو خارج شد.

معصومه ابتکار کیست؟

 معصومه ابتکار متولد 1339 در تهران است. او که به خاطر ادامه تحصیل پدر از سه تا نه سالگی را در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست آمریکا گذراند، پس از بازگشت به کشور تحصیلات خود را در مدرسه بین المللی ایران زمین ادامه داد. ورود دکتر ابتکار به تحصیلات عالی در سال 1356 در رشته مهندسی پتروشیمی دانشگاه پلی تکنیک بود، اما در سال 60 تغییر رشته داده و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در رشته تکنولوژی پزشکی گرفت. دوره فوق لیسانس و دکترای وی نیز در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) دانشگاه تربیت مدرس طی شد.

معصومه ابتکار در دوران دانشجویی به عنوان سخنگوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شناخته می شد. این عنوان که یکی از دلایلش تسلط وی به زنان انگلیسی بود، بعدها سبب سپردن سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی از سوی سید محمد خاتمی نماینده امام خمینی (ره) در آن موسسه شده که حدود 2 سال به طول انجامید.

معصومه ابتکار در همان سال ها ازدواج کرده و از پیوند خود با مهندس سید محمد هاشمی دارای دو فرزند است.

دکتر ابتکار در سال 1372 پس از نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در سومین کنفرانس جهانی زن در نایروبی همراه جمعی از بانوان پژوهشگر با هدایت استاد منیره گرجی به تاسیس مرکز مطالعات و تحقیقات مسایل زنان و انتشار فصلنامه فرزانه به عنوان اولین نشریه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان به دو زبان فارسی و انگلیسی اقدام کرد. وی همچنین در سال های 76- 1375 مسئول پروژه ایجاد رشته مطالعات زنان در دانشگاه تربیت مدرس شد.

مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان های غیردولتی زنان و نایب رییسی کمیته ملی چهارمین کنفرانس جهانی زن در سال 1374 توسط دکتر ابتکار به تشکیل شبکه سازمان های غیردولتی زنان در ایران در سال 1375 منجر و او به عنوان رییس این شبکه انتخاب شد.

معصومه ابتکار اولین زن در جمهوری اسلامی ایران است که به هیات دولت راه یافت و طی سال های 1376 تا 1384 در سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست انجام وظیفه کرد.

در عین حال دکتر ابتکار از سال 1369 به تدریس در دانشگاه تربیت مدرس مشغول بوده و اکنون دانشیار گروه ایمونولوژی دانشکده علوم پزشکی این دانشگاه است. از 48 مقاله ISI در موضوعات ایمونولوژی سیستم اعصاب، سلول های بنیادی، واکسن های نوترکیب ویروسی، واکسن های نانوذره، سلول های بنیادی، آثار آلاینده ها بر سیستم ایمنی و گاز خردل منتشر شده است. h-index مقالات علمی وی براساس Scopus، عدد 10 است.

معصومه ابتکار، استاد راهنمای 9 عنوان پایان نامه در مقطع دکتری، 8 عنوان پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد، مجری یا همکار 4 طرح تحقیقاتی و پژوهشی بوده و علاوه بر این در بیش از 130 کنفرانس بین المللی و ملی با مقاله یا به عنوان سخنران کلیدی شرکت کرده است. همچنین از سال 86 تا 88 به عنوان عضو در کمیته پزشکی و دامپزشکی صندوق حمایت از پژوهشگران حضور می یافت.

فعالیت علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی معصومه ابتکار در زمینه های ایمونولوژی (تنظیم سیستم ایمنی، سیستم ایمنی اعصاب و روان، شبکه سایتوکاین ها)، محیط زیست (اثرآلاینده های محیط زیست بر سیستم ایمنی، توسعه پایدار، محیط زیست و جامعه مدنی و مدیریت محیط زیست) و زنان (زن و توسعه پایدار، مسایل حقوقی و اجتماعی زنان، چشم انداز بین المللی توسعه زنان، حقوق زن در اسلام و سازمان های غیردولتی و زنان) است.

عضویت در تشکل ها و انجمن هایی مانند هیات امنای انجمن آسم و آلرژی، انجمن ایمونولوژی و آلرژی، آکادمی علوم زنان برای جهان سوم، هیات موسس و امنای موسسه مطالعات و تحقیقات زنان، هیات امنای موسسه گفت و گوی تمدن ها، بنیاد باران و هیات امنای بنیاد زینب کبری، از جمله فعالیت ها یا سوابق وی به شمار می رود.

معصومه ابتکار در سال 1384 به دلیل تلاش‌هایش در سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و نقشی که برای بهبود همکاری های منطقه ای و جهانی داشت به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» سال 2006 سازمان ملل متحد انتخاب شد.

مـرکز صلح و محیط زیست به عنوان یک سـازمان غیردولتی در سال 1384 به پیشنهاد و تلاش وی به منظور ایجاد زمینه تبادل نظر و گفت و گو پیرامــون مسایـل محیـط زیست در سطـوح ملـی، منطقـه ای و بیـن المللی و بـرقـراری ارتبـاط با علاقمنــدان و متخصـصان محیط زیست تاسیس شد که وی ریاست هیات مدیره آن را همچنان بر عهده دارد.

دکتر ابتکار در سال 1385 از سوی مردم تهران به عنوان عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر برگزیده شد. وی برای نخستین بار کمیته محیط زیست در این شورا را با بیش از 20 کارگروه تخصصی به راه انداخت و مسئولیت این کمیته را بر عهده گرفت.

در زمینه تالیفات و انتشارات، روایت معصومه ابتکار از وقایع درون سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران تنها کتابی است که از این ماجرا توسط طرف ایرانی به زبان انگلیسی نگارش یافته و توسط انتشارات تالون بوکز در کانادا با عنوان "Takeover in Tehran" منتشر شده است. این کتاب به زبان های فارسی و عربی نیز ترجمه و به ترتیب با اسامی «تسخیر» و «صراع فی طهران» در تهران و بیروت به چاپ رسیده است.

کتاب «خوشه های شهریور» دومین کتاب وی، حاوی وقایع و اتفاقات کشور طی سال های 1376 تا 1384 بوده که به ویژه به روندهای زیست محیطی و سیاسی آن دوران اشاره دارد و در سال 1388 منتشر شده است.

کتاب «صلح و اخلاقیات طبیعی» به زبان انگلیسی و با عنوان"Natural Peace & Ethics" نیز مجموعه مقالات و سخنرانی های وی در مورد محیط زیست و صلح است که در سال 1384 منتشر شد.

 

   + کورش پورزند ; ۸:٠۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دنیای خود را بهتر کنید

نقل شده است که ملکه شیرین، دختر سپهبد شروین که به ملکه سیده معروف بود، پس از مرگ شوهرش عملاً حکومت ری را به دست گرفته بود. بناهای زیبا و جمعیت بسیار فضایی پر شور در شهر به وجود آورده بود. اما بزرگترین غم ملکه سیده، فرزند جوانش بود. چرا که وی دچار بیماری مالیخولیا شده بود. مالیخولیا در آن زمان به بیماری اطلاق می شد که فرد دچار خیالات بیهوده شده و به همه چیز حس بدبینی یا بی اعتنایی پیدا می کرد. (من فکر نمی کنم که این نوع مشکلات روحی برای ما انسان های امروزی زیاد عجیب باشد، نه؟)و این مرد جوان که "مجدالدوله" نام داشت، لب به غذا نمی زد و دچار توهم عجیبی شده بود: فکر می کرد که گاو شده است! پس در اطراف می گشت و داد می زد که "من گاو هستم! من را بکشید و با گوشت من غذایی لذیذ طبخ کنید!"از آن جا که همه ی طبیبان از درمان وی عاجز مانده بودند، دست به دامان حکیم ابوعلی سینا شدند. ابن سینا نیز بلافاصله درمان وی را شروع کرد: لباس قصابان بر تن خود کرد و باصدای بلند گفت "به آن جوان مژده دهید که قصاب  دارد می آید تا تو را بکشد!"پس  به جوان خبر دادند. ابن سینا با کارد و چاقو به اطاق وی رفت و گفت: " این گاوی که می گویند، کجاست؟!"جوان شروع کرد به ماغ کشیدن.ابن سینا دستور داد که دست و پای گاو را ببندند و به میان خانه ببرندش تا آماده ی ذبح گردد.پس جوان را دست و پا بسته به میان خانه بردند و به پهلو روی زمین خواباندند.ابن سینا کنارش آمد، کارد و چاقو را به سبک قصابان به هم مالید و دست خود را روی پهلوی جوان گذاشت. وی را خوب معاینه کرد و گفت " این چه گاو لاغری است! این که به درد قصابی نمی خورد! فعلاً علف به خوردش دهید تا چاق و فربه شود تا بعد خودم خدمتش برسم!"در نتیجه جوان شروع به خوردن آنچه ابن سینا دستور می داد کرد به امید آنکه فربه شود تا وی را قصابی کنند. اما در نتیجه غذاها و داروهایی که ابن سینا به وی داد یک ماه بعد به طور کامل شفا یافته بود!

اما حالا برداشت من از این داستان آموزنده...اولاً اگر فکر کنیم که حال و روز ما از آن جوان مالیخولیایی بهتر است، باید دوباره بیندیشیم!واقعیت این است که همه ی ما، در اندازه های مختلف از مالیخولیا یا چیزهای مشابه آن رنج می بریم.همانطور که آن جوان خود را گاومی پنداشت، ما نیز خود را ناتوان، عصبی، افسرده و یا کم حافظه می دانیم.و این فقط چند مثال ساده بود، فهرست باورهای منفی و محدود کننده ی انسان امروزی حد و حصری ندارد.ما در طول سالها خود را ضعیف و بدون قدرت تصور کرده ایم. به طور جدی به این خودباوری رسیده ایم که همه ی مشکلات، از بیرون و خارج از کنترل ماست و کسی باید از بیرون با یک فرمول جادویی آن را حل کند.و اگر کسی به ما بگوید که نه، این مشکل تو فقط حاصل ذهن و عادت هایی است که سال ها برای ساختنشان زحمت کشیده ای... باور آن برایمان غیر ممکن خواهد بود.به همین خاطر بود که طبیبان دیگر آن زمان از درمان آن جوان عاجز بودند. از دید آن ها آن جوان مسلماً گاو نبود... پس نیازی به درمان نیز نبود. اگر آن جوان واقعاً گاو نبوده پس چه نیازی برای درمان وی وجود داشت؟!اما یک هیپنوتراپیست به خوبی می داند که مشکل یا بیماری خاصی که یک فرد در ذهن خود به آن باور دارد، از آن صندلی که الان شما روی آن نشسته اید واقعی تر است!و یک هیپنوتراپیست حاذق می داند که ساعت ها نصیحت کردن بیمار و گفتن آنکه وی هیچ مشکلی ندارد، کاملاً بیهوده است.پس باید در درجه ی اول مشکلات و باورهای جوان را پذیرفت... و بعد دست به تغییر آن زد.در دانش هیپنوتراپی برای بیرون آوردن افراد از چنین الگوی فکری منفی، چهار روش وجود دارد. ابن سینا به شکلی هنرمندانه از یکی از آنها استفاده می کند.در این روش شما کاری کاملاً غیر عادی و عجیب انجام می دهید! شما باورهای منفی بیمار را تشدید می کنید! یعنی به قدری بدتر از خود وی موضع می گیرید که خود بیمارهنوز تا آن حد دچار آن مشکل نیست!

فرض کنید که حرف ناراحت کننده ای از کسی شنیده اید که شدیداً ناراحت و خشمگین تان کرده است. حالا در تنهایی خانه نشسته اید و در خلوت خود مرتب دارید صدای وی را می شنوید و این تجربه ی درد آور را در ذهن خود مرور می کنید .در همان حال لحظه ای توقف کنید و به خود دستور دهید که "حتی 10 برابر بیشتر عصبانی و ناراحت شوید"جوری که خود من این کار را می کنم. به خود می گویم "خیلی خوب... باشه... حسابی عصبانی شو... نه این کمه... خیلی بیشتر... نه بازم کمه... می خوام ببینم که چقدر عرضه داری عصبانی بشی.... ادامه بده...."و هنگامیکه یک دفعه این گونه به قضیه فکر کنید، اتفاق جالبی می افتد!عصبانیت شما ناگهان خشک می شود. مثل اینکه قادر نباشید بیشتر از قبل عصبانی شوید. و وقتی که به این مرحله برسید، بقیه راه تا رسیدن به آرامش و رهایی، مسیر کوتاهی خواهد بود.ابن سینا، از نظر من فقط یک طبیب نبود، بلکه حکیم بود. امیدوارم که شما نیز از این خبرنامه نکته ای تازه آموخته باشید و بتوانید دنیای خود را بهتر کنید.البته بعد از اینکه اول آن را "بدتر" از قبل کردید!

   + کورش پورزند ; ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

سریع‌ترین راه نجات دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه به علت ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی در زمره یکی از ۲۲ تالاب بین‌المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

در این باره باید گفت که مساحت دریاچه در بیشترین سطح ۶۱۰۰ کیلومتر مربع بوده و در سال ۲۰۱۱ به ۲۳۶۶ کیلومتر مربع رسیده است. تراز متوسط دریاچه ۱/ ۱۲۷۵ متر از سطح دریا بوده که هم‌اکنون به ۸۲/ ۱۲۷۰ رسیده است. شوری آب در حالت عادی ۲۲۰-۱۸۰ گرم در لیتر بوده و اکنون ۴۰۰-۳۵۰ گرم در لیتر است.

از سال زراعی ۷۵ ـ ۷۴ تاکنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه سیر نزولی پیدا کرده است. برنامه محیط زیست سازمان ملل نسبت به پیامدهای نابودی دریاچه ارومیه هشدار می‌دهد.

بنا بر گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل، دانشمندان هشدار داده‌اند که تداوم کاهش ارتفاع آب دریاچه مستمراً به افزایش شوری آب، از بین رفتن زنجیره مواد غذایی، نابودی زیستگاه، ایجاد توفان نمک و تغییر اقلیمی گسترده در منطقه منجر خواهد شد. برنامه محیط زیست سازمان ملل، یکی از پیامدهای از بین رفتن دریاچه را ایجاد شوره زار وسیع در منطقه می‌داند که ساکنان منطقه را به سرنوشت ساکنان دریاچه آرال دچار خواهد کرد.

دلایل اصلی کاهش آب دریاچه ارومیه:

سی سال پیش، مساحت زمین‌های پیرامون ‌دریاچه ارومیه ۳۲۰ هزار هکتار بود که هم اکنون سطح اراضی به ۷۵۰ هزار هکتار رسیده؛ به عبارتی وسعت زمین‌های کشاورزی ۴۳۰ هزار هکتار افزایش داشته است. چنانچه نیاز آبی هر هکتار را ۱۰ هزار متر مکعب در نظر بگیریم، عددی نزدیک به ۳/ ۴ میلیارد متر مکعب آب اضافه از راه‌های گوناگون مانند ساخت سدهای ۳۶ گانه و برداشت غیر مجاز از طریق ۲۳ هزار چاه غیر مجاز و با پمپاژ از پشت سد‌ها ‌غیر مجاز بهره‌برداری می‌شود.

این در حالی است که حقابه قانونی دریاچه ارومیه ۱/ ۳ میلیارد متر مکعب است؛ بنابراین، توضیح این که دریاچه ارومیه در حوزه آبریز ‌سطح ارتفاع پایینی دارد و برای همین‌ زهکشی عمل می‌کند و غیر از جریان آب‌های سطحی به طرف دریاچه، جهت جریان‌های زیرزمینی نیز به این سمت است.

بنا بر مطالعات انجام گرفته، حجم آب ورودی آب‌های زیرزمینی، نزدیک نیم میلیارد مترمکعب در سال برآورد می‌شود.

راهکار نجات دریاچه ارومیه:

سریع‌ترین راه نجات دریاچه ارومیه، رهاسازی دست‌کم یک سوم آب پشت سد‌ها در حوزه دریاچه است؛ بنابراین، پیش از آغاز‌ فصل زراعی جدید، وزارت نیرو از راه‌های گوناگون به بهره‌برداران درباره کاهش آب تحولی به میزان یک سوم کمتر از سال زراعی جاری اطلاع‌رسانی نماید تا هر گونه برنامه‌ریزی برای کشت پاییزه خود را بنا به آب تحویلی تنظیم کنند. همچنین ‌هر گونه شده، نسبت به پلمپ هزاران چاه غیر مجاز اقدام شود.

اما از آنجا که سازمان محیط زیست، متولی نجات دریاچه ارومیه‌ است، وزارت نیرو موظف شود، آب را بر پایه میانگین حجم سالیانه و در ورودی دریاچه به سازمان محیط زیست تحویل دهد.

سخن پایانی:

به نقل از دکتر اسماعیل کهرام پژوهشگر محیط زیست: در آینده از نظر شناخت منابع طبیعی به جایی خواهیم رسید که سدهای ۳۶ گانه پیرامون دریاچه ارومیه را تخریب کنیم،‌ زیرا ارزش این دریاچه از هزاران سد بالا‌تر است، ولی متأسفانه هنوز قهرمان سد‌سازی هستیم و همواره شمار سدهای کشور را افزایش می‌دهیم.

اما شایسته است از تجربیات کشورهای توسعه یافته بهره ببریم. در آمریکا سد اورگلید را که باعث از بین رفتن تالاب اورگلید شد، پس از چهل سال تخریب کردند. آلمان یکی یکی سدهای خود را خراب می‌کند. کشور چین از ساخت بزرگ‌ترین سد دنیا‌ روی رودخانه یانگ تسه منصرف شد. حتی در ترکیه سدهای بالا‌تر از ۱۵ متر ساخته نمی‌شود، ولی در کشور ما سدسازی با شتاب ادامه دارد.

 

   + کورش پورزند ; ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دنیا

امام علی (ع) می‌فرمایند:

 اى دنیا از من دور شو ، افسارت را به پشتت افکندم . من خود را از چنگال هایت رها کردم و از دام هایت بیرون افکندم و از آن پرتگاه ها که بر سر راه من کنده‏اى اجتناب کرده‏ام . آن گردن فرازانى که با دلیری هایت فریفتى ، اکنون کجایند ؟ آن مردمى ، که به زرق و برق هایت مفتون ساختى ، چه شدند ؟ آرى همه در گور خفته‏اند .

به خدا سوگند ، اگر تو موجودى مجسم بودى و پیکرى محسوس ، به خاطر آن گروه از بندگان خدا که به سراب آرزوها فریفته‏اى و آنها را در گودال هایى که بر سر راهشان تعبیه کرده‏اى ، سرنگون ساخته‏اى و پادشاهانى که به ورطه نابودى سپرده‏اى و به آبشخور بلا ،آنجا که هیچکس را از آن بازگشتنى نیست کشیده‏اى ، حد خدا را بر تو جارى مى‏ساختم .

 افسوس که هر کس بر لغزشگاه تو پاى نهاد ، سرنگون شد و هرکس کشتى بر گرداب تو راند ، غرقه گشت و هر که از چنبر تو سر بیرون کشید ، پیروز شد . آنکه از تو در امان مانده ، باکى از آن ندارد که روزگار بر او تنگ گیرد ، زیرا دنیا در نظر او روزى است بر آستان غروب .

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تعیین ضرب‌الاجل یک ماهه برای انتقال شرکت سرب و روی زنجان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان از تعیین ضرب‌الاجل یک ماهه برای انتقال شرکت سرب و روی زنجان خبر داد و گفت: این کارخانه به دلیل تخلفات زیست محیطی در لیست واحدهای صنعتی آلاینده گرفته است.

امیر مهدویانی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: این کارخانه بدون کسب هیچگونه مجوز استقرار و بهره‌برداری از محیط زیست در سال 71 احداث شده است.

به گفته وی در سال 86 به دلیل حساسیت شهر زنجان، شورای برنامه‌ریزی استان مصوبه‌ای را برای انتقال کارخانه‌ها به خارج از شعاع 30 کیلومتری شهر در دستورکار خود قرار داد که بر اساس آن این کارخانه که در شعاع هفت کیلومتری شهر قرار دارد نیز باید به مسافت دورتری منتقل می‌شد.

مدیرکل محیط زیست استان زنجان اضافه کرد: از سال 87 از طریق مراجع قضایی موضوع انتقال این کارخانه را پیگیری کردیم که در سال 88 استانداری با توجه به نظرات سازمان محیط زیست، تصمیم بر انتقال آن به فاصله 70 کیلومتری شهر زنجان گرفت که تا کنون عملی نشده است.

مهدویانی تصریح کرد: این کارخانه دلایلی از جمله کمبود اعتبار را برای عدم انجام وظایف خود عنوان کرده است که هیچ کدام از آنها منطقی نیست چرا که اگر کارخانه‌ای پول ندارد باید تعطیل شود.

وی تاکید کرد: البته سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مدت بیکار ننشسته و این کارخانه را ملزم به انجام یک سری اقدامات زیست‌محیطی کرده است. به عنوان مثال در سال 89 این کارخانه سیستم پایش لحظه‌ای را بر روی خروجی هوای خود نصب کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: علاوه بر آن برای جلوگیری از آلودگی بیشتر محیط اطراف کارخانه‌، آن را ملزم به رادار کشی در اطراف منطقه کرد تا بر اثر بارش برف و باران، جریان آب آلوده جمع‌آوری شود. همچنین انتهای کانالی که بارش‌ها به آن منتقل می‌شد و در گذشته باز بود، بسته شد و از سال 90 که این کار صورت گرفته، تا کنون تخلیه آب به رودخانه زنجان‌رود نداشته‌ایم و آب مکش شده مجددا در فرایند تولید استفاده می‌شود.

به گفته وی این کارخانه به راه‌اندازی سیستم کنترل آب‌های زیرزمینی با حفر چاه‌های مانیتورینگ ملزم شده است که توسط بخش‌های مختلف کنترل و پایش می‌شود.

مهندس مهدویانی با بیان اینکه کارخانه سرب و روی زنجان به بخشی از تعهدات زیست‌محیطی خود عمل نکرده است افزود: به همین منظور در جلسه‌ای که روز 21 مرداد ماه برگزار شد این کارخانه را ملزم کردیم تا به فوریت مشکلات به وجود آمده را حل کند.

   + کورش پورزند ; ٢:٢٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٢
comment نظرات ()

پرسیدم چطور بهتر زندگی کنم؟

گذشته‌ات را بدون هیچ تأسفی بپذیر

با اعتماد زمان حالت را بگذران

وبدون ترس برای آینده آماده شو

ایمان را نگهدار و ترس را به گوشه‌ای بیانداز

شک‌هایت را باور نکن، وهیچگاه به باورهایت شک نکن

زندگی شگفت انگیز است، در صورتی‌که بدانی چطور زندگی کنی:

مهم این نیست که قشنگ باشی،

قشنگ این است که مهم باشی، حتی برای یک نفر

کوچک باش وعاشق ... که عشق، خود میداند آیین بزرگ کردنت را

بگذارعشق خاصیت تو باشد، نه رابطۀ خاص تو با کسی

موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطۀ پایان رسیدن

داشتم به سخنانش فکر می‌کردم که نفسی تازه کرد و ادامه داد:

هرروز صبح درآفریقا آهویی ازخواب بیدار می‌شود و برای زندگی کردن وامرار معاش در صحرا می‌چرد

آهومی‌داند که باید از شیر سریع‌تر بدود، درغیراین‌صورت طعمۀ شیرخواهد شد

شیر نیز برای زندگی و امرار معاش درصحرا می‌گردد ومی داند که باید از آهو سریع تر بدود تا گرسنه نماند

مهم این نیست که تو شیرباشی یا آهو

مهم اینست که با طلوع آفتاب ازخواب برخیزی وبرای زندگیت، با تمام توان و با تمام وجود شروع به دویدن کنی

به‌ خوبی پرسشم را پاسخ گفته بود ولی می‌خواستم باز هم ادامه دهد که چین از چروک پیشانیش باز کرد وبا نگاهی به من اضافه کرد

زلال باش ...،

زلال باش ...،

فرقی نمی کند

گودال کوچک آبی باشی، یا دریایی بیکران

اگرحقیقتا زلال باشی، آسمان در توست

وتو جاری هستی، تا زندگی جاری باشد

"پندهایی از نلسون ماندلا"

   + کورش پورزند ; ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

«مادرترزا»

پروفسور پروانه وثوق رئیس هیئت امنای بیمارستان فوق تخصصی سرطان محک دیروز در 78 سالگی درگذشت.

 فولکس قورباغه ای خانم دکتر، برای اهالی خیابان ظفر، یک نشانه دوست داشتنی بود. نشانه ای که روزی چند بار حوالی بیمارستان علی اصغر(ع) دیده می شدو از حضور کسی خبر می داد که زندگی اش را وقف کودکان مبتلا به سرطان کرده بود . کسی که زندگی در اروپا را رها کرده بود تا در کنار بچه های سرطانی ایران زندگی کند و به داد آن ها برسد. حالا اما بچه های سرطانی ایران داغدارند. چرا که دیگر نمی توانند محبت را از چشمان او بیاموزند. چشم هایی که دیروز برای همیشه بسته شد.

پروفسور پروانه وثوق، متولد اسفندماه 1314 در تفرش بود. او دکترای عمومی خود را در سال 1342 از دانشکده علوم پزشکی تهران دریافت کرد و دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی‌اش را در دانشگاه‌های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند و دوره تکمیلی پزشکی را در دانشگاه واشنگتن سپری کرد. اما با پایان تحصیلاتش دوباره به ایران برگشت و در سال 1350 در بیمارستان حضرت علی‌اصغر (ع) مشغول به کار شد.آغاز کرد.بیمارستان های «مفید» و «کودکان تهران» هم از جمله مراکز درمانی بود که پروفسور وثوق در آنها به طبابت مشغول بود.

پروفسور وثوق که از مؤسسان رشته فوق تخصصی خون و سرطان کودکان در ایران بود ، نخستین بخش هماتولوژی و آنکولوژی را در بیمارستان علی اصغر راه‌اندازی کرد و از ده سال پیش با راه اندازی بیمارستان تخصصی محک روز و شب خود را در بیمارستان می گذراند .
او رئیس هیئت امنای بیمارستان تخصصی محک هم بود و تا آخرین روزهای عمر خود، علاوه بر ریاست هیئت امنای موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک) به امر تعلیم و تربیت دانشجویان پزشکی و نیز درمان کودکان مبتلا به سرطان اشتغال داشت.

همکارانش می گفتند: بارها به ایشان پیشنهاد شده که برای مشاغل تحقیقاتی در ازای دریافت حقوق هنگفت و امکانات دیگر ساکن کشورهای اروپایی و آمریکایی شود. ولی او خدمت رایگان به کودکان سرطانی وطنش را برگزید.

مرحومه وثوق در سال های خدمات موثر پزشکی خود، کودکان سرطانی بسیاری را از سراسر جهان درمان کرده و به آنان سلامتی را بازگردانده بود و هیچ گاه ازدواج نکرد. شاید به همین خاطر باشد که برخی به او لقب«مادرترزای ایرانی» داده اند.

هم اکنون مراسم تشییع جنازه و خاک سپاری خانم دکتر پروانه وثوق در روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه 1392،  از مقابل بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان «محک» آغاز شد...

 

   + کورش پورزند ; ۸:۳۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٢
comment نظرات ()

کشور های سبز

 در سال 2010، "مرکز سیاست و قانونگذاری محیط زیست" دانشگاه ییل به همراه "مرکز بین المللی شبکه اطلاعات علوم زمین" دانشگاه کلمبیا از "شاخص عملکرد زیست محیطی" (EPI) برای رده بندی کشورهای جهان که در دستیابی و تحقق "اهداف توسعه هزاره 2015" موفق‌تر بوده‌اند، استفاده کردند. بنابر اهداف هزاره از کشورهای جهان خواسته شده تا میزان فقر و بیماری‌های خطرناک و کشنده را کاهش دهند. افزون بر این، کشورهای جهان باید شرایط زیست‌بوم‌های پایدار را به طور قابل توجهی بهبود بخشند.

"شاخص عملکرد زیست محیطی" (EPI) چیست؟

این شاخص در حقیقت تکنیک شمارش و بررسی آمار عملکرد زیست محیطی کشورها با در نظر گرفتن سیاست‌های سبز آنها است. EPI با توجه به سیستم نمره دهی بر اساس دو عامل "سلامت زیست محیطی" و "سرزندگی زیست‌بوم" شکل می گیرد. سرزندگی زیست‌بوم از نمرات افزایش منابع طبیعی، شرایط کم نقص‌تر زیست محیطی و تنوع زیستی تشکیل شده است. سلامت زیست محیطی نیز نشان دهنده معضلات زندگی از قبیل منابع آب غیر بهداشتی، آلودگی هوا و بیماری است.

فهرست سال 2012 شامل 22 شاخص عملکرد 132 کشور جهان در 10 دسته سیاست زیر می شود:

 • سلامت زیست محیطی
 • آب (اثرات بر سلامت انسان)
 • آلودگی هوا (اثرات بر سلامت انسان)
 • آلودگی هوا (اثرات زیست محیطی)
 • منابع آب (اثرات زیست محیطی)
 • تنوع زیستی و زیستگاه
 • جنگل‌ها
 • شیلات
 • کشاورزی
 • تغییرات آب و هوایی

بر همین اساس، پنج کشور سبز جهان عبارتند از:

سوئیس

سوئیس به عنوان زیباترین و پایدارترین کشور از نظر زیست محیطی در جهان شناخته می شود. طبیعتی که زیبایی آن نفس را در سینه حبس می کند و چشم اندازهایی فوق العاده از جمله عوامل موثر در این زمینه بوده‌اند. این در شرایطی است که مردم سوئیس همچنان در مسیر ایجاد جامعه‌ای سبزتر در زمینه‌های مختلف  حرکت می کنند. برای ترویج عادت‌های بهداشتی و سلامت، دولت سوئیس برای ریختن و پرتاب آشغال در مکان‌های عمومی جریمه تعیین کرده است.

لتونی

با کسب نمره 70.37 در بخش سرزندگی زیست‌بوم، لتونی دومین کشور سبز جهان در فهرست EPI محسوب می شود. طبیعت بکر این کشور نشان دهنده توجه مردم به محیط زیست پاکیزه و سلامت است. افزون بر این، لتونی گزینه‌های جایگزین متنوعی را برای گشت و گذار سبز از گردش‌های ساده در طبیعت تا پیشنهادهایی برای شکارچیان و دوستداران پرندگان ارائه کرده است. از این رو، هر فردی می تواند به راحتی به محیط زیست سبز و غنی لتونی دسترسی داشته باشد.

نروژ

نروژ به مقابله با پیامدهای گرمایش جهانی پرداخته و از این رو، دولت و مردم این کشور در پی حفظ سطح بالای محافظت از زمین در برابر سناریوهای ویرانگر آینده هستند. در حقیقت، دولت در کنار مردم نروژ برای توسعه "کشور کربن خنثی" تلاش می کنند. 

لوگزامبورگ

لوگزامبورگ افتخار در اختیار داشتن "مرکز فناوری زیست محیطی" (CRTE) را دارد که به موضوعات مختلفی مانند طراحی دوستدار محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، تجزیه و تحلیل چرخه زندگی و ساخت و ساز دوستدار محیط زیست رسیدگی می کند.

کاستاریکا

دولت کاستاریکا خود را وقف آن کرده تا به عنوان سرمشقی برای منبع انرژی تجدیدپذیر شناخته شود. این کشور در مسیر مبدل شدن به "کشور کربن خنثی" تا سال 2021 حرکت می کند. طی سال‌های گذشته، روند جنگل‌زدایی در کاستاریکا زمین لازم برای کشاورزی را فراهم کرده، اما اکنون آنها بر طرح‌های احیای جنگل تمرکز کرده که از آن جمله می توان به کاشت پنج میلیون نهال طی تنها 5 سال اشاره کرد.

شایان ذکر است، ایران در میان 132 کشور جهان رده 114 را در لیست سال 2012 شاخص عملکرد زیست محیطی (EPI) به خود اختصاص داده است. این در شرایطی است که ایران در سال 2008 رده 67 و در سال 2010 رده 78 را به خود اختصاص داده بود. از این رو، روند نزولی شرایط زیست محیطی و کیفیت زندگی ایران همچنان ادامه یافته و وضعیت نگران کننده‌تری به خود گرفته است.

   + کورش پورزند ; ۱:٤۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٢ اسفند ۱۳٩۱
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →