سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

ما نگران سرطان معده هستیم

دکتر علیرضا زالی ،‌ رئیس سازمان نظام پزشکی اخیراً گفته است: "آلوده بودن مواد غذایی به ویژه میوه‌ها به سموم نباتی که متأسفانه با فلزات سنگین و مواد آلاینده‌ آلوده شده‌اند به ویژه در مورد میوه‌های گلخانه‌ای به دلیل برداشت پیش از نابود شدن سموم معضلی است که در بخش سلامت وجود دارد."

در حالی که همه ما به میوه ها و سبزی ها به عنوان غذاهای شفابخش می نگریم ولی با این شرایط ،‌ واقعیت تلخ این است که بسیاری از میوه ها ،‌ عملاً‌ بلای جان شده اند.
وقتی گفته می شود سالانه بین 70 الی 90 هزار ایرانی به سرطان مبتلا می شوند ( از هر هزار ایرانی حداقل یک نفر!) و هر سال 40 هزار ایرانی بر اثر سرطان می میرند، - که بیش از آمار کشته شدگان رانندگی است - حتماً علت ویژ های دارد و سموم باقی مانده بر روی میوه ها و سبزی ها ،‌یکی از مهم ترین علت هاست و عمدتاً‌ هم به سرطان معده منجر می شود که یک سوم سرطان های کشور است.

مسوولیت مستقیم این بحث ،‌با دو وزارتخانه جهادکشاورزی و بهداشت است. در زمان احمدی نژاد ، هر چه گفتیم و فریاد کشیدیم ،‌گوش کسی بدهکار این حرف ها نشد و ملت ، همچنان دانسته و نادانسته انواع میوه های و سبزی های آلوده و مسموم را خوردند و بسیاری شان هم سرطان گرفتند.

اینک، همان مسوولیت بر زمین مانده متوجه وزرای جهاد کشاوزی و بهداشت دولت یازدهم است. تعارفی هم در کار نیست چون سرطان هم تعارف ندارد و دولت روحانی و احمدی نژاد نمی شناسد. تا سموم استاندارد توزیع نشود و تا نظارت جدی و سختگیرانه بر نحوه استفاده از سموم اعمال نشود و بازرسی های فراگیر در میدان ها و فروشگاه های عرضه میوه و نمونه برداری های مداوم وجود نداشته باشد تا میوه ها و سبزیجات مسموم از رده خارج شوند،‌اوضاع بر همین منوال است و همه مان فارغ از این که چه گرایش فکری و سیاسی و عقیدتی داریم ،‌ در معرض ابتلا به سرطان و به ویژه سرطان معده قرار داریم.

   + کورش پورزند ; ٩:٥٩ ‎ق.ظ ; جمعه ٢ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

شرایط تحقق توسعه پایدار

توسعه پایدار تنها موقعی از منطقی کارآمد برخوردار خواهد بود که 5 بعد آن ( اقتصاد،محیط زیست،اجتماع،فرهنگ و سیاست ) در ارتباط متقابل باهم مورد بحث و توجه قرار گیرند.

توسعه پایدار در معنای واقی خود ، در غالب این مفهوم که وظیفه اخلاقی ما ایجاب می کند ضمن بهره مندی از محیط زیست ، آن را با همان کیفیت و فراوانی برای نسل آینده خویش برجای بگذاریم، به همبستگی میان نسل ها تاکید فراوانی دارد و این نگرش ، معنای زمان در گذر زمان از مفهوم پایداری توسعه است .

مفهوم پایداری را باید در اذهان و اندیشه های نیروهای انسانی جوامع جست و جو کرد. شاید باور این حقیقت که فرآیند توسعه پایدار و تحقق همه ابعاد آن ، همان تربیت نیروی انسانی است که ریشه در آموزش دارد، هنوز برای بسیاری از کشور های جهان مشکل باشد ، اما بدیهی است تا وقتی که نظام تربیت ، آموزش نیروی انسانی و امر پژوهش در راس نظام های دیگر قرار نگیرد و متولیان این نظام تربیتی از مستعد ترین ، مدیرترین ، داناترین و تواناترین نیروهای کشور نباشند ، نمی توان به تحقق توسعه پایدار امیدوار بود.

دریک نگاه کلی و فراگیر ، می توان عوامل اساسی در فرآیند پویای توسعه پایدار را به چهار عامل فرهنگ ( باور ها و ارزش ها ) دانایی (آموزش و پژوهش ) توانایی ( فن آوری، تجهیزات و سرمایه ) و ساختارها ( ضوابط ، قوانین و برنامه ها ) تقسیم کرد که هر 4 عامل در ارتباط نزدیک ، مستقیم و بعضا" غیر مستقیم با نیروی انسانی آموزش دیده هستند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

سلطانیه پایتخت ایران

ایران در طول تاریخ یا از قسمت شمال غربی و یا شمال شرقی مورد حمله قرار گرفته است و ندرتاً از نواحی دیگر مهاجمین وارد ایران شده‌اند. هجوم فرمانروایان ایران به سرزمین‌های مجاور نیز از همین منطقه انجام شده است. لذا سیاست کشورداری ایلخانان حکم می‌کرد که پایتخت های خود را در این مناطق انتخاب کنند و براساس همین سیاست سه پایتخت مغولان در ایران (مراغه،  تبریز و سلطانیه) در شمال غرب کشور مکان‌یابی شده‌اند.

مراغه اولین پایتخت ایلخانی بود که توسط هلاکو (653 الی 663 هـ .ق.) انتخاب گردید. به اعتقاد برخی از مورخین نام شهر،  مشتق از کلمه عربی مرغ (چراگاه) است و بنابراین در انتخاب شهر مراغه به عنوان پایتخت،  علاوه بر سیاست کشورداری ایلخانان،  عامل اقتصادی یعنی رونق کشاورزی و دامپروری نیز نقش داشته است. تقریباً تنها اثری که از قدیمی‌ترین پایتخت ایلخانی باقی مانده است، رصدخانه مراغه است که بیشترین شهرت آن در قدمت آن نهفته است و قریب دو قرن قدیمی تر از رصدخانه معروف سمرقند است .

پس از به سلطنت رسیدن آباقا، وی مرکز حکومت را به تبریز،  که از قبل شهری بزرگ و آباد بوده و به عنوان مرکز ایالت از آن نام برده می‌شد، انتقال داد و مراغه در حد یک شهر باقی ماند. در این زمان،  تبریز شهری پررونق و استوار به شمار می‌آمد که از هر نظر شایستگی مرکزیت ایران را،  با توجه به مؤلفه های لازم،  دارا بود. این مؤلفه‌ها تقریباً همان مؤلفه های انتخاب مراغه به پایتختی در زمان هلاکو محسوب می شدند، با این تفاوت که بسیار قوی‌تر و غنی‌تر میدان عرضه پیدا کرده بودند.

تا زمان حکومت ارغون،  کوشش ایلخانان و کارگزاران آنان در شهرها و ولایات مختلف،  تحکیم سلطه دستگاه سلطنتی و برانداختن مدعیان حکومت بود،  لذا می‌توان گفت که اکثر آنان فرصتی برای ساخت و ساز ویرانیهای اسلاف خود نداشتند. ساخت و ساز زمانی آغاز شد که دستگاه حکومتی تا اندازه‌ای آرامش یافت زیرا اکثر گردنکشان و مدعیان حکومت یا از بین رفتند و یا منکوب دستگاه حکومتی شدند. از سوی دیگر مردم نیز حکومت را متعلق به مغولان غاصب نمی دانستند بلکه آنان را ایلخانان پرورش یافته در فرهنگ ایران می‌شناختند که بر ایران حکومت می‌کردند (میرفتاح،  پایتخت های ایلخانیان).

پس از آنکه ارغون شاه به سلطنت رسید،  دستور داد در منطقه شرویاز،  واقع در موقعیت فعلی سلطانیه و نزدیک شهر زنجان،  شهری بنا کنند. ادامه ساخت و ساز در سلطانیه توسط سلطان محمد خدابنده،  شهر سلطانیه را بنیان نهاد. با تولد شهر سلطانیه بدیهی است که رونق « شرویاز »  تحت تأثیر پایتخت ایلخانان (سلطانیه) قرار گرفت.

توسعه معماری و شهرسازی ایلخانی را باید در معماری آثار باستانی ایران به ویژه در مرکز و جنوب ایران جستجو کرد. معماران آن دوران با خلق ویژگی های برجسته،  این دوره را از ادوار قبل و بعد از خود متمایز ساختند.

انتخاب محل سلطانیه به دنبال مشورتی انجام شد که ارغون شاه با اطرافیانش داشته است « حاضرین هر یک را آنچه از عیب و هنر دانستند باز نمودند ». با تصویب قنقراولانگ ارغون شاه دستور داد طرح شهر را ترسیم کنند. بنابراین شهر سلطانیه  دارای یک طرح از پیش اندیشیده بود. ظاهراً دستور ساخت شهر توسط ارغون شاه در سال 680 هـ .ق. صادر شده است.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

همزمان با روز جهانی موزه ها جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان گشایش یافت

 استاندار زنجان در خصوص جشنواره ملی آش ایرانی، گفت: با توجه به توسعه و گستره این جشنواره، با انتخاب زمان مناسب‌تر می‌توان این جشنواره را در سطح فراملی برگزار کرد.

به گزارش (ایسنا) منطقه زنجان، "جمشید انصاری" شامگاه دیروز در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی فرصت مغتنمی برای آشنایی هرچه بیشتر مردم زنجان با آداب، رسوم و فرهنگ سایر استان‌ها است و در کنار این، هم‌وطنان در اقصی‌انقاط کشور با آیین‌ها و فرهنگ مردم زنجان بیشتر آشنا می‌شوند که این موجب رشد و توسعه هر چه بیشتر استان از جهات مختلف می‌شود.

وی با اشاره به حضور فعالان در عرصه هنرهای دستی، افزود: امسال در کنار برگزاری نهمین جشنواره ملی آش ایرانی، نمایشگاه هنرهای دستی با حضور 30 استان برای به نمایش گذاشتن صنایع و محصولات خود برپا شده است. همچنین از 24 استان کشور نیز برای ارایه غذاهای متنوع و محلی خود در این جشنواره حضور به‌هم رساندند. 

استاندار زنجان با تاکید بر تحقق اهداف از پیش تعیین شده این جشنواره، تصریح کرد: با توجه به اینکه این جشنواره با استقبال خوبی روبه‌رو شده است، امیدواریم جشنواره ملی آش ایرانی طی سال‌های آینده با گستره بیشتری برگزار شود.

در ادامه این مراسم، شهردار زنجان نیز عنوان کرد: مقوله غذا همیشه حایز اهمیت بوده و در مقیاس اجتماعی غذاخوردن نیز دارای وجهه اجتماعی است، به طوری که صاحب‌نظران در این زمینه به سه مکتب مهم، مکتب ایرانی، مکتب چینی و مکتب رومی در بحث غذا رسیده‌اند و به آن توجه داشته و مورد بررسی قرار داده‌اند.

"محسن امین" با بیان اینکه وجود غذاهای مختلف در هر کشوری، یکی از عوامل جذب جهانگردان به آن کشور هستند، ادامه داد: آداب و رسوم و آیین‌های مختلف در هر کشور باعث می‌شود که جهانگردان به آن کشور جذب شوند و مبحث غذا یکی از این مباحث مهم است که همگان نسبت به آن توجه ویژه‌ای دارند.

وی خاطرنشان کرد: در جشنواره ملی آش ایرانی، آیین‏های محلی استان‎های اردبیل، گیلان، خوزستان، آذربایجان‌شرقی و چهارمحال و بختیاری در قالب شب‏های جشنواره نمایش داده خواهد شد. در ضمن امیدواریم شب‏های جشنواره ملی آش ایرانی به شب‏های فرهنگی سایر استان‏ها تبدیل شود، لازم به ذکر است این برنامه‏ها زمینه‏ای برای هفته‏های فرهنگی خواهد بود.

امین با اشاره به اینکه حضور سفرای خارجی چند کشور در استان زنجان، زمینه مناسبی برای معرفی جاذبه‏های گردشگری و آداب و رسوم این استان است، متذکر شد: نزدیک به 70 تور گردشگری از سراسر کشور وارد استان خواهند شد و از مراکز تاریخی، مذهبی و... استان بازدید خواهند کرد. ضمناً استان زنجان جاذبه‏های بسیار بی‏نظیری دارد که برخی از آن‌ها ناشناخته مانده و تنها به نماد توریستی استان یعنی گنبد تاریخی و جهانی سلطانیه و غار کتله‏خور خلاصه نمی‌شود که نیازمند تامل در این بخش است.

این مسوول در ادامه با اشاره به اینکه هر قوم و ملتی آداب و سبک و سیاق خاصی برای غذا خوردن دارند، یادآور شد: پخت غذا و انواع غذاها سبب تمایز ملت‏های مختلف از یکدیگر است، به طوری که آیین غذا خوردن و پختن آن از جمله مراسم و آدابی است که مورد توجه مردم می‌شود. در واقع جشنواره آش زمینه‏هایی فراهم کرده تا اقوام مختلف بتوانند غذاهای محلی خود را معرفی کنند.

در ادامه این مراسم، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز افزود: طی این جشنواره 30 استان با عرضه هنرهای دستی و سنتی خود در این جشنواره حضور پیداکرده‌اند. همچنین از 24 استان کشور نیز اقدام به پخت آش‌های محلی خود خواهند کرد و در کنار این موضوع حضور سفرای چندین کشور مختلف این جشنواره را شاخص‌تر کرده است.

"یحیی رحمتی " با تأکید بر اینکه به پیشنهاد کمیته فرهنگی سازمان اکو از سال آینده جشنواره ملی آش ایرانی در گستره جاده ابریشم برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره در گستره جاده ابریشم، افتخار بسیار بزرگی برای استان زنجان به شمار می‏رود. جشنواره آش ایرانی به مدت شش روز در زنجان برپا است که پنج روز از این جشنواره به نام پنج استان مختلف کشور تعیین شده است تا آداب و رسوم خود را به نمایش بگذارند.

  این جشنواره با حضور 9 سفیر از کشورهای اتریش، کره‌جنوبی، مالزی، ژاپن، آفریقای‌جنوبی، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان و افغانستان کار خود را آغاز کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:٢٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

حمله پلنگ به گوسفندان در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر طارم

مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار (ایسنا)، با بیان این مطلب، اظهارکرد: در پی گزارش دامدار طارمی مبنی بر حمله پلنگ به گوسفندان، کارشناسان اداره کل از محل حادثه بازدید کرده و با یافتن نشانه‌های حمله پلنگ به دام گزارش مستند خود را ارائه کردند.

وی تصریح‌کرد: بر اساس گزارش کارشناسان محیط زیست طبیعی، این اتفاق در روستای گیلان کشه که در فاصله 20 کیلومتری شهر آب بر طارم واقع شده است رخ داده و 25 رأس دام این فرد روستایی بر اثر حمله پلنگ تلف گردیده است.

باقری با بیان اینکه این دامدار طبیعت دوست در زمان حمله پلنگ علی‌رغم اینکه اسلحه شکاری نزد خود داشت، فقط نظاره‌گر حرکات پلنگ بوده و به سوی این حیوان شلیک نکرده و این عمل شایسته قطعاً شایسته تقدیر بوده و این اداره کل در فرصت مناسب از وی تقدیر لازم را به‌عمل خواهد آورد.

   + کورش پورزند ; ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

تشخیص سریع‌تر سرطان پستان با نانوداروی جدید محققان ایرانی

محققان دانشگاه گیلان با همکاری دانشگاه آزاد زنجان، موفق به ساخت یک نانوداروی جدید به عنوان یک عامل کنتراست‌زای هدفمند جهت تصویربرداری از سرطان پستان شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این نانودارو، تشخیص بافت سرطانی پستان، در مراحل اولیه این بیماری و اقدام به درمان آن را امکان‌پذیر خواهد کرد.

این نانودارو، با بازده بالایی تولید شده و دارای پایداری نوری قابل ملاحظه‌ای در خون است. همچنین، بر اساس نتایج، در شرایط کشت سلولی فاقد سمیت است.

نتایج این تحقیق، پتانسیل بالای این محصول را در سطح مدل حیوانی اثبات کرده است.

اختلال و ناهنجاری در سلول‌ها و مولکول‌ها خیلی سریع‌تر از تغییرات در آناتومی بدن رخ می‌دهد. روش‌های تصویربرداری نوری جهت قابل مشاهده کردن بافت‌ها طراحی شده‌اند که از توانایی جذب و تفرق بافت‌ها استفاده می‌کنند. تباینی که بین بافت‌های مختلف به وجود می‌آید، سبب شناسایی آن‌ها و هم چنین تمایز بین بافت‌های آسیب دیده و سالم می‌شود. با این وجود، تضاد بافت‌های داخلی و برهم‌کنش نور با این بافت‌ها اغلب جهت اهداف آسیب‌شناسی کافی و اختصاصی نیست. بنابراین، نیاز به یک عامل متباین‌کننده به منظور بهینه‌کردن تصاویر بافتی است.

در این تحقیق با ترکیب نانومیله‌های طلا با نوعی پپتید به نام بومبسین، نانوترکیبی ساخته شده است که در تشخیص و تصویربرداری مولکولی از سرطان سینه موش BALB/c، به روش تصویربرداری فوتواکوستیک موفق بوده است.

دکتر زهرا حیدری، فارغ التحصیل رشته بیوشیمی از دانشگاه گیلان، سایر ویژگی‌های این محصول را این‌گونه توضیح داد: «بر اساس نتایج به‌ دست آمده، نانوداروی تولید شده قدرت بالایی در هدف‌گیری سلول‌های سرطانی پستان دارد. این دارو به میزان بالایی توسط سلول‌های سرطانی جذب می‌شود که با گذشت زمان، روند جذب آن افزایشی است. طبق نتایج توزیع حیاتی می‌توان استنباط کرد که این ترکیب، قدرت هدف‌گیری سلول‌های سرطانی سینه را در شرایط درون تنی داراست و می‌توان از آن به عنوان یک نانو داروی هدفمند در تصویربرداری از سرطان سینه استفاده کرد.»

به گفته حیدری، نانومیله‌های طلا، جذب نوری بسیار بالایی دارند و طیف جذبی آن‌ها در هر طول موج دلخواهی در دامنه مادون قرمز قابل تنظیم است. از طرفی، تابش امواج مادون قرمز به بافت‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کند. زمانی که نانومیله‌های طلا این پرتو را در داخل بافت‌ها دریافت می‌کنند، به طور موثری آن را به گرما تبدیل کرده و باعث انفجارهای مینیاتوری می‌شوند. بنابراین به عنوان عامل متباین‌کننده در تصویربرداری فوتواکوستیک عمل خواهند کرد.

به گفته وی، در این تحقیق، ابتدا نانومیله‌های طلا تولید شده و پس از پوشش سطح با پلیمر، جهت اتصال به پپتید بومبسین فعال شد. در مرحله بعد، پایداری نوری نانودارو در خون و سمیت آن در شرایط کشت سلولی مطالعه شد. همچنین، جهت ارزیابی قدرت هدف‌گیری بافت سرطان پستان، توسط نانوداروی تولید شده، مطالعات در دو سطح سلولی و حیوانی انجام شد. نحوه توزیع حیاتی نانودارو نیز، در موش‌های BALB/c مبتلا به تومور پستان بررسی شد.

نتایج این کار تحقیقاتی که حاصل همکاری دکتر ریحانه سریری (عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان)، دکتر مجتبی صلوتی ( عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان) و دکتر زهرا حیدری است، در مجله Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology (جلد 130، شماره 1، ماه ژانویه، سال 2014، صفحات 40 تا 46) منتشر شده است.

   + کورش پورزند ; ٧:۳٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

ابتکار: زنان در خصوص زمین و طبیعت نقش کلیدی دارند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: زنان در خصوص زمین و طبیعت نقش کلیدی دارندو باید تعادلی بین کار و خانواده خود برقرار کنند.

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در برنامه شاخه طوبی که به مناسبت مقام زن پخش شد، اظهار داشت: لحظه مادری بسیار شیرین است و با اینکه سال‌های بسیاری از مادر شدن من می‌گذرد ولی هرگاه آن روز را به یاد می‌آورم حس غریبی دارم و انرژی می‌گیرم.

وی با بیان اینکه من فرزندانم بزرگ شده‌اند حتی یکی از آنها فرزند دارد ولی زمان مادرشدن را که به یاد می‌آورم حس عجیبی دارم، ادامه داد: حس مادرشدن حس عجیبی است و مادر عشقش به فرزند بی‌دریغ است، هیچ عنصری نمی‌تواند این عشق را پیدا کند چرا که مادر بی‌بدیل است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: یکی از خلقت و رموز خدا، عشق مادری است که زمینه را برای حمایت و فداکاری فراهم می‌سازد. 

ابتکار افزود: حس مادری یک پیوندی در خصوص حس طبیعت و زمین برقرار می‌کند در حقیقت یک نگرانی بوجود می‌آورد که ما نگران زمین و آلودگی باشیم که قرار است فردا فرزندان ما چگونه در این زمین زندگی کنند و کجا باید زندگی کنند.وی بیان کرد: زنان در خصوص زمین و طبیعت نقش کلیدی دارند.

ابتکار در خصوص مدیریت زنان بیان کرد: زنان باید تعادلی بین کار و خانواده خود برقرار کنند. چرا که باید بگویم افراد نقش‌های مختلفی دارند و نقش‌شان ثابت نیست. ولی هیچ نقش اجتماعی بالاتر از خانواده نیست. مهم این است که انسان به باور برسد و تعادلی بین وظایف اجتماعی و وظایف خانوادگی خود برقرار کند.

معاون رئیس جمهور گفت: باید به نقش خانوادگی به اندازه اجتماعی اهمیت داده شود که این مربوط به زنان به تنهایی نیست بلک مردان به عنوان نقش پدر نیز بیاد اقدام کنند. 

ابتکار اظهار داشت: خانواده کانون رشد و توسعه اخلاقی و معنوی جامعه و انسان‌هاست بنابراین خانواده بسیار مهم است. 

وی خاطرنشان کرد: انسان‌های سالم در خانواده شکل می‌گیرند و اگر انسان‌ها در خانواده سالم شکل نگیرند ما به چه شکل باید به نسل آینده که پیش برنده اقتصاد و فرهنگ و توسعه جامعه اتکا کنیم.

ابتکار در خصوص اولین هدیه روز مادر خود که در یافت کرده است، گفت: اولین هدیه روز مادر من عطر بود.

   + کورش پورزند ; ۸:٤۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()

زمین پاک / چالش ها و راهکارها

دوم اردیبهشت روز زمین پاک گرامی باد 

امروزه بیش از نیمی از جمعیت کره زمین در شهرها زندگی می کنند وهرساله جمعیت شهرها بطور چشمگیری افزایش می یابد.با افزایش جمعیت  شهرنشینی،چالش ها نیز درحال ازدیاد می باشد.

در بیست ودوم  آوریل هر سال مطابق  دوم  اردیبهشت ، بیش از یک میلیون نفر در 190 کشور در اقدامی  نمادین برای روز زمین پاک   از جمله کاشت درخت ، تمیز کردن جوامع خود،فراهمایی با مقامات منتخب آنها به نمایندگی ازجوامع محیط زیستی برگزار می نمایند.

در سنوات گذشته روز زمین پاک  ،  بر روی چالش های زیست محیطی ازجمله واقعیت تلخ تغییرات آب وهوایی ونیاز به جوامع پایدار متمرکز بود .

 امسال روز جهانی زمین  در بیست ودوم آوریل 2014 بروی شهرهای سبز  باسرمایه گذاری هوشمند در تکنولوژی پایدار  برای پیش بردن  تفکر سیاست عمومی ،آموزش و فعالیت ها مرتبط با شهر سبز با کربن پایین تمرکز دارد. از این رو می توان  با تغییرشهرها ، آینده ای پایدار ایجاد کرد .هیچ چیزی قوی تر از اقدام جمعی  بیش از یک میلیون نفر نیست.

شهر سبز بروی سه عنصر کلیدی ساختمان،انرژی و حمل ونقل تمرکز دارد. هدف از این اقدام کمک به شهرها  برای سرعت بخشیدن به انتقال آنها به یک  شهر پاک تر، سالم تر و قابل دوام از طریق بهبود در بهره وری از لحاظ اقتصادی در آینده ، سرمایه گذاری در فن آوری های تجدیدپذیر و اصلاح مقررات می باشد.

*اکثر کشورهای جهان در حال حاضر  دارای ساختارهای تولید برق  از رده خارج و به شدت ناکارآمد و کثیف می باشد. برای کمک به شهرهای پایدار تر، نیاز به طراحی مجدد سیستم فعلی، انتقال به منابع انرژی تجدید پذیر، و پیاده سازی راه حل های قرن 21می باشد.

*ساختمان ها  نقش مهمی در تولید نزدیک به یک سوم از گازهای گلخانه ای جهان  دارند .از طریق بهره وری ساده و بهبود طراحی ساختمان می توان تولید گازهای گلخانه ای را کاهش داد.برای تحقق این چشم انداز، شهرها نیاز به بروز رسانی ، رعایت اصول ساخت و ساز و بهبود گزینه های تامین مالی دارند.

 *حمل ونقل ازسریع ترین منابع در حال رشد انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر جهان است .برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای نیاز به بهبود استانداردها، افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی، سرمایه گذاری در جایگزینی حمل و نقل   و بهبود قابلیت پیاده روی و توانایی دوچرخه سواری در شهرها می تواند مد نظر قرار گیرد .

اقتصاد، محیط زیست و انسجام اجتماعی از ارکان شهر های پایدار است. اینها باید در نتیجه نیاز به یک رویکرد یک پارچه در تعادل باشند .گفتگو اصل اساسی برای دستیابی به شهر پایدار  می باشد . به عبارتی شهر پایدار یک سیستم کلی است که همه اجزای آن از قبیل افراد، کالبد، فضا، قوانین، محیط‌ها و ساختارهای اجتماعی و غیره در تعامل با یکدیگر و  پیرامون خود می بایست  پایدار باقی بمانند

   + کورش پورزند ; ٧:۳٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات ()

معرفی مرکز صلح و محیط زیست

مرکز صلح و محیط زیست با هدف پیشبرد صلح پایدار و عادلانه و حفاظت از محیط زیست به عنوان سازمان غیردولتی تاسیس شده است .
این مرکز درصدد است برای کاهش عوامل تنش زا و بهره مندی از طبیعت به عنوان ابزار صلح وآشتی تلاش کند. به این منظور ایجاد زمینه گفتمان در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی، ارتقاء سطح دانش، فرهنگ و باور عمومی در زمینه برقراری صلح، حفظ طبیعت و پیوستگی صلح و محیط زیست از اهداف مرکز است.
مرکز برای ایجاد مشارکت بین کنشگران اصلی جامعه شامل بخش های دولتی، خصوصی و جامعه مدنی در مسیر ارتقاء معیارها و ضوابط زیست محیطی برنامه ریزی می کند.
مرکز همچنین موضوع گفتگوی تمدن ها، فرهنگ ها و ادیان را به عنوان راهبردی در جهت تحقق صلح پایدار و جلوگیری از بحران و تنش در سطح منطقه و جهان دانسته و بر آن تاکید دارد.
روش های مورد نظر مرکز انجام مطالعات و پژوهش برای تحقق اهداف، ارتباط با سازمان ها و تشکل ها و تلاش برای طرح، بررسی و نهادینه کردن سیاست های مربوط به صلح و محیط زیست است. برای پیشبرد این اهداف، مرکز در قالب پنج کارگروه تخصصی شامل کمیته های امور پروژه های ملی، امور پروژه های بین المللی، طرح و اندیشه، امور ارتباطات و امور مالی فعالیت می کند.
 
 مرام نامه مرکز صلح و محیط زیست

مقدمه:

ما همه سرنشینان یک کشنی هستیم؛ کشتی جهان که گهواره و محل زیست و پرورش انسان است و این نقش یگانه را برای خود حفظ کرده است. اما جنگ و تخریب طبیعت و محیط زیست دو تهدید اصلی برای این کشتی و آینده بشریت محسوب می شود. تهدیداتی که ریشه در تمایلات منفی درونی، فزون خواهی و برتری جویی بشر دارند و هر یک به تنهایی یا با هم می توانند آینده دشوار و تاریکی را برای جوامع انسانی رقم زنند. همانگونه که تاکنون صدمات و ضررهای جانی و مالی فراوانی را بر بشریت تحمیل کرده اند.
پیوستگی زندگی مادی و معنوی انسان با طبیعت امری قطعی و زمینه ساز تعالی و پیشرفت اوست. طبیعت سرشار از مواهب الهی علاوه بر اینکه منابع فراوانی را رایگان در اختیار بشر قرار داده، الهام بخش و از عناصر اصلی رشد معنوی او به شمار آمده و سبب آرامش فکری و روحی انسان ها و منشاء خلاقیت و نوآوری است.
صلح نیز هدف غایی بسیاری از تلاش های جهانی و آرمانی همیشگی برای بشریت محسوب می شود که متاسفانه در حال حاضر دستیابی به آن به ویژه با حفظ صفت عادلانه و پایدار، دشوارتر و پیچیده تر از گذشته می نماید. چه ستیزه ها و جنگ ها که به نام صلح و برقراری آرامش رخ نداده و چه ظلم و ستم هایی تحت این نام مقدس شکل نگرفته است.
خداوند بشر و جهان را با صلح و بخشندگی آغاز کرد و این کلید همه معارف بشریست. حیات به معنی محیط زیست و صلح به معنای سلام و آرامش از نشانه های حقیقی خالق وجودند. اما منازعه قدرتمندان برای غلبه، استیلا و بهره برداری هر چه بیشتر از موجودات و منابع حیاتی نافی این صفات عالی و هدایت گر است.
خشونت، تروریسم، اشغال مسلحانه، مناقشات قومی و بالاخره جنگ زاییده افکار نا آرام بشری و انسان هایی فاقد آرامش درون است. در حقیقت صلح با انسان ها و طبیعت فقط می تواند پس از صلح انسان با خویش معنی یابد. از این رو برای رفع خشونت و جنگ و تغییر روند تخریب و نابودی طبیعت باید افکار و سیاست ها و قلب ها و جان ها را متاثر نمود تا رویکردها تغییر کند.
جهان امروز به گفتمان مستمری نیازمند است که بتواند به تغییر نگرش ها، سیاست ها و رفتارها منتهی شود. این فرآیند از سطح بین المللی دولتی و رسمی تا سطوح ملی و مدنی باید گسترش یابد و به تلاشی فراگیر و گسترده بیانجامد. سازمان های غیردولتی از آنجا که فاقد وابستگی دولتی و محدودیت های دیوانسالاری هستند به خوبی می توانند عهده دار این مهم شوند.
در عرصه های ملی و بین المللی گفتمان صلح و محیط زیست اهمیت و جایگاه قابل توجهی دارد و در قالب موضوعات متنوع و مبتلابه جوامع می تواند زمینه ساز ایجاد تفاهم و درک مشترک در سطوح نخبگان فرهنگی و سیاسی شود و مسیرهای ناشناخته و تاریک گذشته را با تاباندن نوری فراگیر و درکی نوین از معادلات جهان هستی روشنی بخشد.


اصول:

1- مرکز اعتقاد و تبعیت کامل خود را از اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام و با الهام از این اصل معتقد است که محیط زیست تضمین کننده حیات رو به رشد نسل کنونی و نسل های آینده است و باید مورد حفاظت و حمایت قرار گیرد.

2- مرکز باور دارد که محیط زیست و طبیعت به عنوان بستر واقعی برای بقاء و تعالی انسان ها و پیوند دهنده آرمان های مشترک بشری و صلح و دوستی باید همواره مورد احترام و حفاظت قرار گیرد.

3- مرکز معتقد است اجتناب از بروز هرگونه تنش، جنگ، آشوب و بی نظمی به عنوان نابود کننده محیط زیست و تلاش در جهت ارتقاء نقش صلح و قانونمندی در جهت حفظ محیط زیست باید سر لوحه اهداف سازمان ها، موسسات و اشخاصی باشد که در زمینه محیط زیست فعالیت می کنند.

4- مرکز با پذیرش صلح، محیط زیست و توسعه به عنوان مبانی و اصول منسجم توسعه پایدار و پیشرفت ملت ها از جمله ملت ایران ، تحقق اهداف توسعه پایدار را وظیفه خود تلقی می کند.

5- مرکز دستیابی به صلح پایدار و عادلانه از طریق گفتگوی تمدن ها و تعامل بین فرهنگ ها و ادیان را از عوامل موثر حفظ محیط زیست دانسته و همواره در جهت تحقق آن کوشش خواهد کرد.

6- از آنجا که فقز و گرسنگی، فقدان بهداشت، بی سوادی، ظلم و تعیض مردم هر کشوری را از داشتن یک زندگی مناسب پایدار و دستیابی به محیط زیست سالم محروم خواهد کرد، تلاش در جهت برقراری عدالت اجتماعی و رفع تبعیض در ابعاد گوناگون از جمله بین فقیر و غنی، زن و مرد، اقوام مختلف و غیره برای ارتقاء کیفیت زندگی و آینده ای بهتر مورد تاکید مرکز است.

7- با اطمینان از اینکه دستیابی به صلح و توسعه پایدار و حفظ محیط زیست از طریق تقویت اندیشه زیست محیطی، فرهنگ سازی و ارتقاء دانش و آگاهی های عمومی تحقق می یابد، مرکز تلاش دراین جهت را از اهم وظایف خود تلقی می کند.

8- پای بندی به اصول و قوانین و مقررات زیست محیطی و احترام به قواعد بین المللی در زمینه صلح و محیط زیست و ایجاد ارتباط زیست محیطی براساس احترام متقابل همواره سر لوحه دیدگاهها و فعالیت های مرکز قرار دارد.

9- مرکز با اعتقاد به مشارکت عمومی در سطوح محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی تشویق و تقویت زمینه های مشارکت فعال مردم و ارتباط بین سازمان ها وتشکل های غیر دولتی زیست محیطی را به منظور پایداری صلح عادلانه و محیط زیست بر خود فرض می داند.

10-گسترش توانمندی و روحیه همکاری برای حفاظت از محیط زیست و ایفای نقش چشمگیر در عزم ملی برای توسعه پایدار و کمک به اقدامات و تدابیر پیشگیرانه در زمینه سیاست ها، برنامه ها ، طرح ها و فعالیت های اثرگذار بر محیط زیست از اهداف اصولی مرکز است.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات ()

سخنان دکتر ابتکار (اسلام و محیط زیست)

بسم‌الله الرحمن الرحیم

یسبح لله ما فی السموات و ما فی الارض الملک القدوس العزیز الحکیم. هوالذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین. آنچه در آسمان‌ها و زمین است همواره تسبیح خدا می‏‌گویند، خداوندی که مالک و حاکم است و از هر عیب و نقصی مبرا و عزیز و حکیم است. او کسی است که در میان جمعیت درس نخوانده رسولی از خودشان برانگیخت تا آیاتش را بر آن‌ها بخواند و آن‌ها را پاکیزه کند و کتاب و حکمت بیاموزد، هر چند پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند (آیات 1 و 2 سوره جمعه).

بسیار مناسب است که در تریبون‌های عبادی مانند نمازهای جمعه و جماعات فرصتی باشد تا نمازگزاران عزیز موضوعات مربوط به محیط زیست و کیفیت زندگی خود را از زبان مسئولان بشنوند. همگان واقفیم که پیامبران الهی آمدند تا بگویند همه آنچه خلق شده و دارای حیات و زندگی است به خاطر تسبیح گویی خداوند صاحب حرمت، قدر و منزلت ویژه‌ای هستند.

ضمن تبریک میلاد مبارک رسول اکرم(ص)، پیامبر نور و رحمت و پیوند دهنده قلب‌های متکثر و جمع‌های پاره پاره و متشتت، باید به اندیشه الهی ایشان مبنی بر ارزش ذاتی تنوع در خلقت که سرمایه‌ای برای جوامع بشری است، اشاره کرد؛ تنوعی که تسبیح و تنزیه الهی می‌گوید و زندگی می‌آفریند.

به‌طور کلی مبنای اعتقادی ادیان الهی بر پاسداشت و حرمت طبیعت و خلقت استوار است و شریعت تلاش می‌کند آن را در رفتار و منش فردی، اجتماعی و انسانی پایه‌گذاری کند. پیامبران در آموزه‌های خود، همه مواهب طبیعی و انسانی را حرم امن الهی دانسته‌اند که باید از آلودگی‌های شرک و جهل و نفاق و فساد پاکسازی و اصلاح شوند. در منشور رفتاری و اخلاقی بشریت که پیامبران پایه‌گذاری کرده‌اند همان قدر که حیات انسان و صلح و برادری میان جوامع متکثر اهمیت دارد، طبیعت و سایر مخلوقات خداوند نیز حرمت داشته و صاحب حق هستند. این رویکرد را می‌توان به تفصیل در آیات متعدد قرآن کریم که به تسبیح مخلوقات متنوع و متکثر اشاره دارد، دید. در عین حال می‌بینیم درباره بی‌عدالتی، فساد و زیاده خواهی انسان‌ها می‌فرماید: و من اعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا، و هر کس از یاد من رویگردان شود زندگی تنگی (و سختی) خواهد داشت (آیه 124، سوره طه).

همچنین بهره کشی خارج از اعتدال را ظلمی بزرگ می‌شمارد و درباره عملکرد انسان روی زمین می‌فرماید: و اذا تولی سعی فی الارض لیفسد فیها و یهلک الحرث و النسل والله لایحب الفساد، و چون برگردد (یا ریاستی یابد) کوشش می‌کند در زمین فساد کند و کشت و نسل را نابود سازد و خداوند تبهکاری را دوست ندارد (آیه 205، سوره بقره).

قرآن کریم در واقع تأکید دارد که حکمروایی باید از فساد به دور باشد، چنانچه از قول ملکه سبا می‌فرماید: ان الملوک اذا دخلوا قریه افسدواها و جعل اعزه اهلها، پادشاهان چون به شهری دست یابند آن را تباه و عزیزانش را خوار می‌کنند (آیه 34، سوره نمل).

همین طور: ظهر الفساد و فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس، به سبب آنچه دست‌های مردم فراهم آورد فساد در خشکی و دریا نمودار شد تا بعضی از آنچه را که کرده‌اند به آنان بچشاند، باشد که بازگردند (آیه 41، سوره روم).

زمانی هم که حضرت یوسف از عزیز مصر خواست تا او را بر «خزائن زمین» بگمارد، می‌فرماید: انی حفیظ علیم، من نگهبان و محافظی دانا هستم (آیه 55، سوره یوسف). این آیه به روشنی نشانگر همین دیدگاه است. قرآن کریم تأکید دارد که در سنن الهی تغییر و تبدیلی نیست و قوانین حاکم بر طبیعت و محیط زیست تغییرناپذیر است و اگر به این قوانین عمل نشود، فساد، زمین را در بر می‌گیرد. این سنن البته بر پایه میزان و قسط عمل کرده و بی‌توجهی به آن زندگی بشر را روی زمین نابود خواهد کرد. چنانچه خلقت آسمان بر این اساس استوار است: و السماء رفعها و وضع المیزان...، و آسمان را برافراشت و ترازو را گذاشت، تا مبادا از اندازه درگذرید و وزن را به انصاف بر پا دارید و در سنجش مکاهید و زمین را برای مردم نهاد و در آن میوه‌ها و نخل‌ها با خوشه‌های غلاف دار و دانه‌های پوست دار و گیاهان خوشبوست، پس کدام یک از نعمت‌های پروردگارتان را منکرید (آیات 7 تا 13 سوره الرحمن).

اما مهم آنست که از این توصیه‌های الهی در قرآن کریم و احادیث چگونه پاسداری شده است؟ چه میزان اعتدال را رعایت کرده ایم؟ چقدر حرمت حیات نگه داشته ایم؟ چقدر با زیاده روی، ظلم و تبعیض مقابله کرده‌ایم؟

انسان هر چه کرده است را در شرایط کنونی که طبیعت رو به زوال رفته، به چشم می‌بیند. ما امروز به واسطه سوء تدبیرها، تصمیم‌گیری‌های غیرعالمانه و فقدان مدیریت جامع با مشکلات فراوانی مواجهیم و در بحث محیط زیست در سال‌های اخیر با وضعیت بدتری روبه‌رو شده ایم، در حالی که زندگی در شهرها باید با کیفیت مطلوب سلامت و نشاط، برای کار و تفریح و عبادت همراه باشد تا انسان بتواند زندگی مؤمنانه را در شهری آرمانی تجربه کند. برای این مهم باید هم از مسئولان شهرهای بزرگ و کوچک و هم از آحاد جامعه خواست تا برای حرمت محیط زیست و طبیعت گام‌هایی بردارند.

کارشناسان معتقدند که تهران از سال 1375 به جهت تراکم جمعیتی و فعالیت اقتصادی، مرز توان تحمل طبیعی یا ظرفیت زیستی خود را رد کرده است و هر چه ساخت و ساز جدید، توسعه جمعیتی و فعالیت انسانی و اقتصادی در آن رخ دهد بهره‌کشی و فشار خارج از حد به منابع آب، خاک و هوای این شهر است. در واقع آنچه امروز به عنوان آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و به ویژه تهران شاهدیم و آسیب‌های زیادی که از جنبه سلامتی و اقتصاد به شهرها و شهروندان وارد می‌کند از مصادیق بی‌توجهی به اعتدال و میزان و مسئولیت‌های انسانی ماست. بی‌شک اگر برنامه‌های آغاز شده در دولت اصلاحات استمرار می‌یافت و با مدیریت صحیح دولت بعدی همراه می‌شد، امروز تهران نیز مانند شهرهای توکیو، مکزیکوسیتی و لندن که طی 10 سال توانستند مشکلات آلودگی هوا را مرتفع سازند، شهری سالم به لحاظ هوا بود.

اراده جدی اکنون برای تغییر این شرایط در دولت و همزمان در مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است و مصمم هستیم با همکاری همه دست اندرکاران برنامه‌ای جامع و علمی محقق شود. به زودی شورایعالی حفاظت محیط زیست برنامه وزارتخانه‌های مسئول را تصویب خواهد کرد که به صورت شفاف و هدف‌گذاری شده به اطلاع مردم خواهد رسید. انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول دیگر نیز مانند شهرداری‌ها همکاری لازم را جهت تحقق این برنامه داشته باشند.

ما هم قادر به دست‌یابی به هوای پاک که حق مسلم همه آحاد جامعه است، هستیم و این امر البته تکالیفی را برای همه دست‌اندرکاران و مردم ایجاد می‌کند. مشارکت مردم و اصلاح رفتار یکایک ما در این‌که از حمل و نقل عمومی استفاده شود، خودروهای تک‌سرنشین کاهش یابند و معاینه فنی، رفع نواقص و تنظیم موتور به‌طور مرتب صورت پذیرد، بسیار مؤثر است و نقش مهمی در کاهش آلودگی‌ها دارد. البته معضلات محیط زیست ایران اکنون بسیار گسترده و متعدد شده است. خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها، آلودگی رودخانه‌ها و آب‌ها، پسماندها و زباله‌ها و محل دفن آنها، تشعشعات و امواج، ریزگردها، تخریب جنگل‌ها و مراتع، نابودی حیات وحش و فرسایش خاک و سواحل دریاها نشان دهنده بی‌توجهی ما و گذشتگان به نعمات و الطاف الهی است.

امروز باید از خداوند متعال کمک بخواهیم و همت کنیم تا با سرلوحه قرار دادن مسائل مربوط به حفظ محیط زیست، علاوه بر پاکسازی زمین از آلودگی‌های بی‌شماری که آگاهانه یا ناخودآگاه به طبیعت وارد ساختیم، به احیای مجدد محیط‌زیست بپردازیم. در این مسیر از همه نمازگزاران، ائمه جمعه و جماعات، علما و روحانیون در اقصی نقاط کشور درخواست می‌کنم مقوله محیط زیست را جزو مسائل امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از دماء و انفس مسلمین بدانند.براساس اصل 50 قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفه و تکلیفی عمومی و همگانی محسوب می‌شود.

امر به معروف و نهی از منکر مسئولان در حیطه حفاظت از محیط زیست، علاوه بر این‌که می‌تواند توسعه دهنده اخلاق زیستی و همزیستی انسان و طبیعت شود، ما را به ایجاد شهرهای ایمانی و اسلامی رهنمون می‌کند. باشد تا به جای آن‌که مایه شرمندگی ائمه خویش باشیم، زینت آنان گردیم: شیعتنا کونوا زینا لنا و لاتکونوا شینا علینا.»

   + کورش پورزند ; ۸:٠٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات ()

دریاچه ارومیه هنوز نمرده است

در نشست کارشناسی مربوط به دریاچه ارومیه در فروردین ماه که در تهران برگزار شد، دو تن از دانشمندان ایرانی مقیم ایالات متحده آمریکا (دکتر شریفی و دکتر پورمند) هم به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند و دیدگاه‌های کارشناسی خود را در باره‌ی ناهنجاری‌های محیط زیستی پیش آمده، مباحث زمین‌شناسی و اثر فعالیت‌های انسان‌ساخت بر تشدید بحران در محدوده‌ی مورد مطالعه بیان داشتند.

 در این میان، بی‌شک سخنرانی دکتر حسین آخانی یکی از بحث‌برانگیزترین سخنرانی‌های ارایه شده در این نشست بود؛ چرا که در حضور گروهی از سدسازان بنام کشور، آشکارا سیاست‌های سازه‌ای وزارت نیرو را به چالش کشید.  آخانی معتقد است که بیماری به نام دریاچه ارومیه را باید به پزشک متخصص رساند و حاذق‌ترین پزشک، بی‌شک باید یک اکولوژیست باشد؛ نه یک زمین‌شناس، هیدرولوژیست، اقلیم‌شناس، سدساز و...
از این رو، وی خواهان تشکیل کمیته‌ی اکولوژی در ستاد احیای دریاچه ارومیه شد تا بتواند نحوه‌ی فعالیت دیگر کمیته‌های تخصصی را هماهنگ کرده و مدیریت نماید. آخانی تأکید کرد که هم‌اکنون 646 گونه‌ی گیاهی در اطراف دریاچه ارومیه زندگی می‌کند که برخی از آنها کاملاً منحصر به فرد و اندمیک هستند

سخنان دکتر رضا مکنون، رییس کمیسیون تخصصی آب شورای پژوهش‌های علمی کشور هم حاوی نکات تأمل‌برانگیز فراوانی بود.

وی این پرسش را مطرح کرد که آیا فقط می‌توان کشاورز را محکوم کرد که چرا چغندر قند تولید کرده است یا باید از حاکمیت پرسید که نقش سازنده‌ی کارخانه قند کجاست؟! و یا اینکه برج خنک‌کننده‌ی بناب را بر بنیاد چه موازینی جانمایی کرده است؟ ایشان این پرسش را هم طرح کردند که چگونه اسرائیل می‌تواند با پتانسیل آبی 1.2 میلیارد متر مکعبی خود در سال، نیاز 7 میلیون انسان را در درون مرزهای فلسطین اشغالی تأمین کند و افزون بر آن، روزانه یازده هواپیمای باری میوه به اتحادیه اروپا هم صادر کند، اما ما در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه با حدود 7 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال سالانه، نه‌تنها نتوانستیم نیاز 5 میلیون انسان ساکن در آن را تأمین کنیم، بلکه منطقه را به سمت یک بحران خطرناک محیط زیستی هدایت کردیم! چرا؟ وی تأکید کرد که بحران دریاچه ارومیه، دسته گلی است که ما به آب داده‌ایم و نباید دنبال مقصری از آسمان باشیم!

در انتها دکتر کلانتری، ضمن اشاره به سابقه‌ی مدیریتی خود در زمان جنگ تحمیلی و احداث کانال شیردم به طول 95 کیلومتر، عرض 200 متر و عمق 1.5 متر در طول فقط 110 روز، تأکید کرد که الان شرایط حوضه آبخیز دریاچه ارومیه هم چنان بحرانی است که نباید بیش از حد، خود را معطل نکته‌بینی‌ها و ظرافت‌هایی کرد که ممکن است زمان را برای درمان بحران از ما بگیرد. وی ضمن اشاره به افزایش بیماری‌های چشمی و سرطان در منطقه گفت : عزم حاکمیت برای احیای دوباره‌ی دریاچه ارومیه چنان جدی است که ما توانسته‌ایم تفاهمی بزرگ با وزیر جهاد کشاورزی کرده و دست‌کم  40 درصد از حقابه کشاورزی منطقه را بخریم.

حقیقت این است که حق‌آبه‌ی بخش کشاورزی در آغاز انقلاب اسلامی، 1.8 میلیارد مترمکعب در سال بود و اینک به حدود 5 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است و این گناه غیرقابل انکار ماست که سکوت کردیم تا این فاجعه رخ دهد. وی گفت در سال 1374، دو تن از مشاورینش در زمانی که وزیر کشاورزی بود؛ یعنی دکتر محمد بای‌بوردی (که در نشست هم حضور داشت) و مرحوم مهندس جواهری به وی هشدار دادند که با روند سدسازی‌های پیش گرفته درحوضه آبخیز دریاچه ارومیه، به زودی این دریاچه خشک خواهد شد. اما متأسفانه آن زمان اغلب هیدرولوژیست‌ها و مهندسین مشاور سکوت کردند و محیط زیست هم مرده بود و تنها در حد یک سازمان شکاربانی فعالیت داشت

 

   + کورش پورزند ; ٩:٤٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات ()

توسعه‌ای که به نابودی محیط زیست بیانجامد فاجعه است

رییس دولت اصلاحات گفت: اگر توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی نداشته باشیم، نمی‌توانیم به توسعه اقتصادی دست پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا: حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی در مراسم نهمین بزرگداشت دکتر تقی ابتکار، افزود: اگر نهادهای مدنی مورد توجه جدی قرار نگیرند و حتی در عرصه سیاست، احزاب، تشکل‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به صورت بخش خصوصی و نهادهای مدنی به توسعه دست پیدا نکنیم و بپنداریم که توسعه اقتصادی منهای توسعه فرهنگی، علمی و سیاسی است به نتیجه نخواهیم رسید.

وی با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه اقتصادی نیازمند الگو هستیم، افزود: توسعه همه‌جانبه، پایدار، ناظر بر محیط زیست، دارای اهتمام برای برپایی عدالت، الگویی است که می‌تواند برای کشور مفید باشد و اکنون رای‌ها بر همین موضوع است و امیدواریم در عمل هم شاهد چنین امری باشیم.

رئیس جمهور اسبق کشور با بیان اینکه در توسعه پایدار باید به موضوع عدالت توجه شود، افزود: توسعه‌ای که منجر به اختلاف طبقاتی شود و بخش عمده‌ای از جامعه از برآوردن نیازهای اولیه خود محروم باشند و افرادی یا گروه‌ها و جریان‌هایی یک شبه به میلیاردها و هزارها میلیارد برسند مطلوب نیست.

خاتمی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را پیشرو و همه‌جانبه دانست و افزود: لازمه این سیاست‌ها توجه به موضوع محیط زیست است و بر خلاف این تصور که ممکن است سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ریاضتی باشد، پیشرو و همه جانبه است، اما توجهی که به محیط زیست شده کافی نیست.

وی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید در رأس قرار گرفته و همه ارکان برنامه‌های توسعه‌ای در برنامه ریزی، اجرا و نظارت باشد.

رئیس دولت اصلاحات افزود: اگر چنین برنامه‌ای داشته باشیم می‌توانیم اطمینان پیدا کنیم که لااقل با مشکلات و خطراتی که دنیا اکنون با آن مواجه است مواجه نخواهیم شد و علاوه بر آن می‌توانیم جلوی مشکلات کنونی را بگیریم.

وی ضمن گرامیدشت یاد مرحوم دکتر تقی ابتکار اظهارکرد: اگر دغدغه‌های ایشان و رهنمودهایشان آن طور که باید و شاید عملی می‌شد وضع زندگی ما بهتر از این بود و خدا را سپاسگذاریم که فرزند وی دکتر معصومه ابتکار چه در دوره‌های قبلی و چه در حال حاضرکه در دولت تدبیر و امید مسوولیت حساس و مهم محیط زیست را برعهده دارد همواره نقش برجسته‌ای در بهبود وضعیت محیط زیست کشور داشته است.

خاتمی گفت: بشر پیشرفت‌های فوق العاده شگفت انگیزی داشته است به ویژه در دو سه قرن اخیر که دنیای مدرن تسلط انسان بر طبیعت و مهارکردن بسیاری از خطرات، مشکلات، بیماریها، آسیب‌ها و تسهیل در زندگی را به همراه داشته باشد. اما متاسفانه به دلیل دید یک بعدی انسان امروزی و یک بعدی بودن روح تمدن مدرن علیرغم این پیشرفت‌ها و دستاوردها با مشکلات و سختی‌های فراوانی مواجه هستیم.

وی افزود: امروز بیماریهای سهمگینی مانند وبا، مالاریا و بسیاری دیگر از بیماریهای اپیدمیک فعال شده‌اند؛ اما در مقابل با بیماریهای نوظهوری مواجهیم که عمدتا ناشی از زندگی صنعتی جدید هستند که متاسفانه این مسائل در کشورهایی که از توسعه عقب افتاده‌اند فاجعه بارتر است.

رئیس جمهور پیشین ایرن تصریح کرد: در حوزه محیط زیست با آسیب‌ها و خطرات بزرگی در کشور مواجه هستیم که بخشی از آن جنبه جهانی داشته و ناشی از رفتار نادرست انسان صنعتی و مدرن و بخشی از آن ناشی از مدیریت ناصحیح است.

خاتمی ادامه داد: مسائلی از جمله گرم شدن زمین، خشک شدن دریاچه‌ها، نابودی جنگل‌ها و مراتع، افت آبهای زیر زمینی، آلودگی‌ هوا و صوتی از جمله مشکلاتی هستند که ناشی از ناتوانی یا نارسایی کارهای انجام شده به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه دولت خودم را هم از این موارد مبرا نمی‌دانم افزود: با این وجود مشکلاتی که به وجود آمده در دوره‌های مختلف شدت و ضعف داشته است.

رئیس دولت اصلاحات مشکل آب را یکی از مسائل اساسی در دنیای امروز دانست و گفت: به تعبیر برخی تحلیلگران اگر بناست جنگ جهانی سوم رخ دهد به احتمال قوی بر سر آب خواهد بود.

خاتمی افزود: قرن جدید با تکنیک و تکنولوژی ارتباط محکم داشته و می‌توان تکنیک را روح تمدن جدید دانست که با وجود کارهای بزرگی که کرده در صورت همراه شدن با روح فزون خواه انسان سیری ناپذیر، فاجعه آفرین می‌شود.

وی ادامه داد: تکنیک به دنیا و موجودات به عنوان مواد خامی می‌نگرد که باید فرآوری شده و در بازار مصرف و تقاضا لحظه به لحظه افزایش پیدا کند. انسان فزون خواه نیز با کمک تکنیک نه تنها در طبیعت بلکه در همه ارکان زمین تصرف می‌کند.

رئیس دولت اصلاحات اظهار کرد: خوشبختانه بشر امروز متوجه فاجعه شده است و اگرچه دیر به این موضوع پی برده؛ اما به هر حال متوجه شده است و با وجود اینکه نشست‌ها، کنفرانس‌ها و جلساتی برای موضوع محیط زیست برپا شده که می‌توان گفت به نوعی به نفع قدرت‌های بزرگ است، اما در هر صورت خود این حرکت مهم است.

خاتمی تاکید کرد: کشوری هستیم بسیار ثروتمند و شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که به لحاظ منابع مادی طبیعی و انسانی مانند ایران باشد. همچنین از لحاظ انرژی که خون تمدن جدید است چه در گاز و چه در نفت اولین منابع و ذخایر جهان را در اختیار داریم. علاوه بر آن از نظر منابع طبیعی نیز وضعیت بی نظیر ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی استعدادها و سرمایه‌های فراوانی داریم و شایسته پیشرفت در همه زمینه‌ها هستیم.

رئیس جمهور پیشین ایران اضافه کرد: با وجود همه این امکانات به شدت نیازمند توسعه‌ایم و نمی‌توانیم از مدار پیشرفت دور بمانیم و توانایی‌ها، استعداد، شایستگی و سرمایه‌هایی که در کشور داریم نیازمند تدبیر سنجیده است که اگرچه کارهای خوبی انجام شده، اما کافی نیست. وی تصریح کرد: نباید توسعه را فقط در افزایش درآمد سرانه، ‌کارخانه‌ها، زیربناهای اقتصادی و تولید کالاهای رقابتی، حضور در بازارهای جهانی و توان و دانش بهره گیری از امکانات موجود بدانیم که اگرچه این مسایل شرط لازم توسعه است، اما مهمترین مسئله‌ای که باید در توسعه مورد توجه قرار گیرد «محیط زیست» است.

خاتمی افزود: توسعه‌ای که به نابودی محیط زیست بیانجامد فاجعه است و همانگونه که در چشم انداز 20 ساله کشور مدنظر قرار گرفته است توجه به همین موضوع است. علاوه بر آن یکی از امتیازات قانون اساسی ایران این است که محیط زیست به عنوان یک اصل در قانون گنجانده شده است.

   + کورش پورزند ; ۸:٤٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ اسفند ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دکتر معصومه ابتکار نخستین بانوی محیط زیست جهان شناخته شد

بنیاد جهانی انرژی، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست را منتخب دریافت جایزه معنوی ˈیک عمر دستاوردˈ این بنیاد معرفی کرد.

به گزارش ایرنا ، ˈ فولفگانگ نیومنˈ بنیان گذار بنیاد انرژی کره مسکون برای اهدای این جایزه از اتریش به ایران سفر کرده است.

فرآیند انتخاب شخصیت های جهانی از سوی بنیاد جهانی انرژی چندین بخش است که شاخص عملکردی ، داشتن تجربه حفاظت زیست محیطی به صورت هدفمند و نظامند حداقل 15 سال و قابل دفاع در قالب مستندات ، ایجاد زیر ساخت های حفاظت از محیط زیست در کشور منطقه ، تربیت نسلی برای حفاظت محیط زیست ، توسعه برنامه محوری در حفاظت محیط زیست ، ارایه گزارش و مستندات نسبت به محیط زیست شهری و افکار عمومی مثبت به شخصیت مورد نظر است .

معصومه ابتکار از سوی بنیاد انرژی و تمام این محورها مورد بررسی قرار گرفت و امروز جایزه یک عمر دستاورد را دریافت کرد.

ابتکار اولین بانوی جهان و جز معدود شخصیت های جهانی است که موفق به دریافت این جایزه از سوی بنیاد جهانی انرژی شده است وی بعد از این به عنوان بانوی محیط زیست جهان شناخته خواهد شد.

بنیاد انرژی کره مسکون موسسه غیر دولتی و بین المللی است از سوی پیشکسوت حوزه انرژی ، فولفگانگ نیومن بنیان گذاری شده و 30 سال است در زمینه بهره وری انرژی های پاک و توسعه پایدار فعالیت می کند.

آگاهی در باره اصلاح الگوی مصرف و انرژی و حمایت از پروژه هایی که آینده بهتری را برای نسل های بعدی در کشورهای در حال توسعه فراهم کند از اهداف این بنیاد است.

شورای افتخاری بنیاد انرژی کره مسکون برای سال 2014 جایزه یک عمر دستاورد را به معصومه ابتکار اعطا کرده است.

این جایزه برای کسانی است که صدایشان در جهان شنیده می شود و در سطوح اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی عامل تحول بوده اند.تاکنون افرادی همچون میخائیل گورباچف وآرنولد شوارتزنگر موفق به دریافت این جایزه جهانی شدند و معصومه ابتکار سومین نفر و اولین بانو در جهان است که این جایزه دریافت کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩٢
comment نظرات ()

پارمیس: میثاق نامه مسئولان و جامعه مدنی برای پایداری محیط زیست

«بار دیگر سرزمینی که دوست می دارم»

چه فراموش کار شده ایم، ما فرزندان ناسپاس زمین!

ما پیش از آن که زمین گیر شویم، باید به دامان طبیعت بازگردیم. دامانی که دشت و دمنش را آلوده کرده ایم و بر تن آسمان آبی اش لباس تیره پوشانده ایم!

ما مردمان سرزمین بر سر یک سفره نشسته ایم؛ سفره ای که در مصرف سفره های آب زیرزمینی اش اصراف کرده ایم و حرمت سفره دریاچه ها و رودخانه هایش را روی زمین نگاه نداشته ایم!

درخت به درخت از عمر جنگل ها کاسته ایم و جاده به جاده روی پیشانی طبیعت، خط سال خوردگی انداخته ایم!برای فرار از شهری که خود ساخته ایم، دست به دامان کوه های آن شده ایم و دامنه کوهستان را نیز به زیر پا کشیده ایم!

گلوله به گلوله روی نام گونه های گوناگون حیوانات بی زبان، قلم گرفتیم و زبان مشترک فرزند و مادر، زبان مشترک انسان و زمین را فراموش کرده ایم!

ما فرزندان سرزمین

پیش از آن که بتوانیم دوباره به دامان آسمان و زمین پناه ببریم تا نفس تازه کنیم، باید به آسمان و زمین پناه بدهیم تا دوباره بتوانند نفس راحتی بکشند!

امروز اما

میثاق ما مردمان، دولت مردان و صاحبان صنایع؛ نه میثاقی بین دولت مردان و شهروندان که میثاقی بین انسان و طبیعت است!این میثاق نامه برای یادآوری رابطه انسان با انسان، انسان با محیط زیست است!

میثاقی که ما را در هر جایگاهی که هستیم، مسئول یا شهروند، به احترام به زمین، آسمان و طبیعت ملزم می کند!

امروز دیگر نیازی به هشدار نیست! حیات ما در خطر است و ما امضاء کنندگان این میثاق نامه به زبان مادری، به زبان طبیعت، سخن می گوئیم و بار دیگر به دامان سرزمینی باز می گردیم که دوستش داریم!

این میثاق نامه

عهدی است میان همه فرزندان زمین و مادرمان ایران!

پیمان مشترک همه ماست. خواه یک شهروند عادی یا صنعت گر یا مدیر و کارگزار دولت که بی لحظه ای درنگ دست در دست هم به تیمار کالبد رنجور زیستگاهی بپردازیم که با پیش کش هر چه در توان داریم برای توقف روند مرگ تدریجی سرزمین مادریمان دریغ نورزیم که هر آنچه را موجب این وضعیت ناگوار گشته برنتابیم که برای زایش و رویش و رونق دوباره دشت و دریاچه و رودخانه و جنگل و آسمان ایران از پای ننشینیم و تا شکفتن گل لبخند خرسندی و طراوت بر لبا سرزمین مادریمان بر این میثاق وفادار بمانیم!

لازم به ذکر است معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اولین مسئول دولت یازدهم است که این میثاق نامه را امضاء کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٧ بهمن ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تیشه مجلسی‌ها بر ریشه منابع طبیعی!

هنوز طعم تلخ تخریب گسترده جنگل‌های شمال برای تامین هزینه‌های احداث آزادراه تهران - شمال از یادمان نرفته که این‌بار مجلسی‌ها یک طرح ویرانگر دیگر را در جهت تخریب اندک داشته‌های منابع طبیعی کشور ارائه دادند. طرحی که بر اساس آن منابع طبیعی کشور برای تامین هزینه پروژه‌های عمرانی به حراج گذاشته خواهند شد.

به گزارش خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری (ایسنا)، طرح "نحوه تامین غیرنقدی مطالبات پیمانکاران پروژه‌های عمرانی حمل و نقل و آ ب و فاضلاب" که توسط جمعی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، علاوه بر آنکه مخالفت شدید کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی را در پی داشته با مخالفت برخی دیگر از نمایندگان به ویژه کمیسیون کشاورزی نیز مواجه شده است به گونه‌ای که عباس رجایی - رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس در این رابطه می‌گوید: این طرح به این معناست که تمامی مناطق، اراضی کشاورزی، انفال و اراضی ملی را به تاراج بگذاریم.

به سرانجام رسیدن پروژه‌های عمرانی ناتمام و توقف بیش از 90 درصد پروژه‌های عمرانی به دلیل عدم توانایی پرداخت مطالبات پیمانکاران و سرعت بخشی در روند تکمیل پروژه‌ها تنها دلیل نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح است. در حالی که تنها با یک حساب سر انگشتی نیز می‌توان دریافت هزینه‌ای که از بابت واگذاری اراضی ملی که گران بها ترین ثروت کشورها هستند به هیچ وجه با سود پروژه‌های عمرانی برابر نیست.

این‌بار هم که تیشه مجلسی‌ها به جان ریشه منابع طبیعی افتاده، جای خالی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درست هنگام اخذ مهمترین تصمیمات زیست محیطی به چشم می‌خورد و همچنان بدون کسب نظر از متولیان اصلی منابع طبیعی، تصمیمات بزرگ گرفته می‌شود.

دود تامین هزینه‌ها به هر قیمتی که هست، همواره در چشم محیط زیست و منابع طبیعی می‌رود. زمانی با عنوان واگذاری 2 میلیون هکتار برای توسعه کشاورزی مطرح می‌شود، گاهی در قالب لغو مصوبه خروج دام از جنگل و گاهی نیز به بهانه خانه دار کردن مردم در قالب مسکن مهری که بی مهری‌اش تنها متوجه عرصه‌های محیط طبیعی است؛ اما بدون شک هیچ‌کدامشان به پای واگذاری اراضی ملی برای پرداخت بدهی بر اثر مدیریت ناصحیح و بی تدبیری‌ها نخواهد رسید.

در حالی هر روز نسبت به طغیان آفات و امراض در جنگل‌هایش هشدار داده می‌شود، سالانه 30 تا 35 هزار مورد زمین‌خواری اتفاق می‌افتد و هر روز از تعداد مراتع و زمین‌های مرغوب کاسته شده و به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک جهان با کمبود منابع طبیعی مناسب مواجه‌ایم، فروش اراضی ملی به هر دلیلی که باشد توجیهی نخواهد داشت.

از سویی منابع طبیعی میراث ملی هر کشور هستند که در دست ما به امانت گذاشته‌ شده‌اند. اما با زدن چوب حراج بر این میراث گرانبها، دیگر چیزی برای نسل‌های آتی باقی نخواهد ماند و فرزندان این سرزمین از مردمی سخن خواهند راند که امانت داران خوبی نبوده‌اند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نامه تشکل های زیست محیطی به دبیرکل سازمان ملل

دبیر کل محترم سازمان ملل

جناب آقای بان کی مون

تحریم ها به جای دولت ها و بیش از آن ها، مردم را در تنگنا و سختی قرار می دهند و زندگی، معیشت، سلامت جسمی و بهداشت روانی آحاد جامعه را به خطر می اندازد. در این حال اثرات تحریم های سال های گذشته بر محیط زیست ایران آشکار بوده و این امر دایره مخاطرات حاصله از تحریم ها را منطقه ای و جهانی می کند.

از این رو ما شرکت کنندگان در گردهمایی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و اجتماعی، نگرانی عمیق خود را در حوزه های زیر به اطلاع آن جناب به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد می رسانیم:

1- هوا
ما تصریح می کنیم محدودیت ها و تحریم های اعمال شده علیه ایران اثرات مخرب فراوانی بر کیفیت هوا گذاشته و امکان تنفس سالم را محدود کرده است. آلودگی های ناشی از عدم فروش بنزین به ایران و استفاده از بنزین غیراستاندارد، خودرو هایی فارغ از فناوری های روز، باران های اسیدی در برخی مناطق کشور، عدم فروش تجهیزات پالایشگاهی، مصرف بیش از حد انرژی توسط کارخانه هایی با فناوری های قدیمی و غیرمناسب و ... ایرانیان را از استنشاق هوای مناسب محروم کرده و بسیاری از بیماری های لاعلاج همچون سرطان، نازایی زنان و بیماریهای نوزادان را پدید آورده است.

 2- آب

ما نگرانی عمیق خود را از آسیب های وارده  به منابع آب کشورمان اعلام می کنیم. بخشی از این آسیب ها ناشی از تحریم های به عمل آمده در خصوص استفاده از فناوری های روز در کارخانه ها، بازیافت پسآب ها و پسماندها، استفاده غیر بهینه از منابع و شبکه توزیع آب، آلوده شدن منابع آب زیر زمینی و ... است. ما معتقدیم ادامه این روند ایران را سریعتر از پیش بینی های انجام شده در مسیر اختلافات جدی بر سر منابع آب قرار خواهد داد.

3-  زمین
تاکید می کنیم که تحریم ها اثرات عمیقی بر از میان رفتن محیط زیست، گیاهان، زیست بوم ها، تغییرات اقلیمی، خشکسالی، گسترش بیابان ها، خالی شدن روستاها از سکنه داشته و خواهد داشت. این در حالی است که زمین امانتی است میان نسلی و به عنوان هدیه ای الهی و منبعی تجدید ناپذیر باید به نسلهای آینده منتقل شود.

اولین اثر تحریم ها بر زمین آنجا نمایان می شود که کمبود فناوری های نوین منجر به استفاده بی رویه از منابع تجدید ناپذیر زمین و خسارت های بیش از پیش به محیط زیست شده است.

4-  تحریم ها اثرات سریع و غیر قابل جبرانی در از میان بردن زیست بوم ها و انقراض گونه های مختلف حیوان و گیاه دارد که ایران یکی از منابع غنی آن در جهان به شمار می آید. کمبود منابع مالی لازم و به تبع آن کمبود و یا عدم آموزش و اطلاعات در برخورد با محیط زیست، عامل تعیین کننده ای در خصوص عدم رعایت حقوق حیوانات و گیاهان است و نگرانی ها در این زمینه ها افزایشی روز افزون دارد.

ادامه روند فعلی تحریم ها و مشکلات معیشتی بیشتر مردم می تواند سرمایه گذاری های اساسی مورد نیاز محیط زیست را از اولویت کار خارج نماید و از سوی دیگر مردم را ناچار به تأمین معیشت با استفاده بی رویه منابع طبیعی نماید. بنابراین موارد زیر به عنوان تقاضاهای فوری و آنی و غیر قابل اغماض از سوی سازمان های مردم نهاد اعلام می شود:

5-  الف- رفع کلیه تحریم ها و محدودیت ها در موارد زیر:

-  انتقال کمک های مالی به سازمان های مردم نهاد ایرانی و تامین و تجهیز مالی کلیه پروژه های مرتبط با مسائل زیست محیطی، سلامت و جلوگیری از مصرف بی رویه از منابع انرژی

-  محدودیت های ساختاری، بانکی و ... جهت ارسال کمک های مورد نیاز

-  لغو تحریم هایی که موجب مشکلات معیشتی و اعمال فشارهای اقتصادی به مردم می شود و جان انسان ها، کودکان و کهنسالان را در معرض خطر قرار می دهد.

-  لغو محدودیت های مرتبط با نقل و انتقال فناوری ها و دانش مورد نیاز پروژه هایی که به هر نحوی به حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی ها، کاهش مصرف انرژی و منابع طبیعی، سلامتی و بهداشت مرتبط است.

ب- تشکیل کمیته کار مشترک حفاظت از محیط زیست در قبال تحریم ها و استفاده از دیگر مکانیسم های بین المللی و منطقه ای.

پ- ما از کلیه کنوانسیون های زیست محیطی، حقوق کودک (یونیسف) و حقوق بشری سازمان ملل متحد و کلیه کشورهای عضو این کنوانسیون ها می خواهیم که موضع جدی در قبال تشدید تحریم های ایران گرفته و در این مسیر بغرنج مردم ایران را یاری رسانند.

ت- ما به طوری جدی از سازمان ملل می خواهیم که این بیانیه سازمان های غیردولتی زیست محیطی و اجتماعی ایران را ضمیمه اسناد بین المللی مسائل مرتبط با تحریم ها نماید و جامعه جهانی را تشویق به انجام اقدامات و راهکارهایی جهت جلوگیری از خسارات وارده بر محیط زیست و انسان ها نماید.

   + کورش پورزند ; ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

ندای آزادی جاودانه شد.

«ماندلا» نمی میرد و نام او الهام بخش همه کسانی است که زندگی را برای همگان شاداب و پر امید می خواهند. او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می کند.

«نلسون ماندلا» بزرگ مردی است از تبار آزادگی و انصاف که پربارترین دوران عمر خود را در زندان به سر برد تا انسانیت اسیر بیداد و تبعیض را در هر کجای زمین از زندان برهاند و آنگاه که در میان شور بی همانند هموطنانش و هلهله شادمانی همه آزادیخواهان بر مسند قدرت رسمی جا گرفت حتی از دشمنان خویش که نماینده پلیدترین شکل ستم یعنی تبعیض نژادی بودند انتقام نگرفت و حتی آنان را نیز از مهربانی و رأفت و گذشت خود بی نصیب نگذاشت.

او که قدرت معنوی بی نظیرش را از مردم و عشق مردم گرفته بود هیچگاه به افسون قدرت پیدا فریفته نشد و در اوج محبوبیت و مقبولیت قدرت ظاهری را به دیگران واگذاشت و تا باز هم به میان مردم بیاید و با دردها و سختی های آنان همنوا شود و تا آنجا که بتواند در کاهش آن ها بکوشد.

قهرمان مبارزه با آپارتاید و استعمار ، با مهربانی،پاسخ خشونت را با محبت می داد بی آن که ذره ای از اصول و معیارهای ارزشمندی که به آن پای بند بود کوتاه بیاید.

امروز تنها مردم بزرگوار و سربلند آفریقای جنوبی نیستند که در ماتم از دست دادن این مرد جلیل القدر داغدارند بلکه جان همه آزادگان همه آنان که حرمت انسان و حقوق او را پاس می دارند و همه آن ها که در جستجوی عدالت اند و از بیداد بیگانه و خودکامگی قدرت های خود رنج می برند در عزای او آتشناک است.

یادش را گرامی می داریم و به روان پاکش درود می فرستیم.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٤ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

کهن ترین DNA انسان

دانشمندان در آلمان موفق به توالی‌دادن قدیمی‌ترین «دی ان ای»(DNA) جهان شدند.

 با استفاده از تکنیک‌های جدید برای اشتقاق و مطالعه دی ان ای باستانی، محققان «موسسه نسب‌شناسی تکاملی ماکس‌پلانک» در آلمان، توالی ژنوم میتوکندری تقریبا کامل یک نماینده 400 هزار ساله «هومو» از غار «سیما دو لویس هویسوس» را تعیین کردند. این مکان یک غار منحصر‌به‌فرد در شمال اسپانیا است.

آن‌ها دریافتند این ژنوم با ژنوم میتوکندری دنیسوان‌ها مرتبط است. این موجودات یکی از خویشاوندان منقرض‌شده نئاندرتال‌ها در آسیا هستند.«سیما دو لس هویسوس»، غاری در شمال اسپانیا است که بزرگ‌ترین مجموعه فسیل‌های «هومینین پلیستوسن میانه» را در خود جای داده است.

این فسیل‌ها شامل دست کم 28 اسکلت هستند که طی بیش از دو دهه توسط تیمی اسپانیایی از دیرینه‌شناسان و به رهبری خوان لوئیس-آرزوآگا حفاری و جمع‌آوری شده‌اند.این فسیل‌ها به عنوان Homo heidelbergensis گروه بندی می‌شوند، اما حامل ویژگی‌های نوعی نئاندرتال‌ها نیز هستند و تاکنون امکان مطالعه DNA این «هومینین‌»های منحصر‌به‌فرد وجود نداشت.

ماتیاس مایر و تیمش از موسسه ماکس‌پلانک تکنیک‌های جدیدی را برای بازیابی و توالی‌دادن دی ان ای باستانی تخریب‌شده طراحی کرده‌اند.آن‌ها سپس به تیم خوان-لوئیس آرزوآگا ملحق شدند و این تکنیک‌ها را به موجود غارنشینی از سیما دو لس هویسوس اعمال کردند.پس از این موفقیت، محققان دو گرم پودر را از استخوان ران این هومینین جمع‌آوری کردند. در مرحله بعد، آن‌ها دی ان ای این پودر را اشتقاق کردند و ژنوم میتوکندری یا mtDNA را توالی دادند.

میتوکندری بخش کوچکی از ژنوم است که در طول خط مادرانه منتقل می‌شود و در بسیاری از المثنی‌های هر سلول رخ می‌دهد.محققان سپس این دی ان ای باستانی میتوکندری را با نئاندرتال‌ها، دنیسوان‌ها، انسان‌های امروزی و میمون‌ها مقایسه کردند.

با استفاده از جهش‌های گم‌شده در توالی‌های DNA قدیمی، آن‌ها محاسبه کردند که هومینین غار سیما بیش از 400 هزار سال پیش زندگی کرده است.آن‌ها همچنین دریافتند این هومینین دارای جد مشترکی با دنیسوان‌های 700 هزار ساله بوده است. دنیسوان‌ها گروه باستانی منقرض‌شده‌ مرتبط با نئاندرتال‌ها در آسیا بوده‌اند.

ماتیاس مایر در این باره گفت: این واقعیت که mtDNA هومینین سیما دو لس هویسوس دارای جد مشترک با یک دنیسوان و نه میتوکندری نئاندرتال است، غیرمنتظره بود، زیرا بقایای اسکلتی آن‌ ویژگی‌های مشتق‌شده از نئاندرتال‌ها‌ را حمل می‌کند.

وی در ادامه افزود: هم‌اکنون می‌توانیم دی ان ای اجداد انسانی را که صدها هزار سال عمر دارند، مطالعه کنیم. این امر رویکردهایی را برای بررسی ژن‌های اجداد نئاندرتال و دنیسوان‌ها پیش رو می‌گذارد که بسیار هیجان‌انگیز است.

   + کورش پورزند ; ۸:٠۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →