سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

پارمیس: میثاق نامه مسئولان و جامعه مدنی برای پایداری محیط زیست

«بار دیگر سرزمینی که دوست می دارم»

چه فراموش کار شده ایم، ما فرزندان ناسپاس زمین!

ما پیش از آن که زمین گیر شویم، باید به دامان طبیعت بازگردیم. دامانی که دشت و دمنش را آلوده کرده ایم و بر تن آسمان آبی اش لباس تیره پوشانده ایم!

ما مردمان سرزمین بر سر یک سفره نشسته ایم؛ سفره ای که در مصرف سفره های آب زیرزمینی اش اصراف کرده ایم و حرمت سفره دریاچه ها و رودخانه هایش را روی زمین نگاه نداشته ایم!

درخت به درخت از عمر جنگل ها کاسته ایم و جاده به جاده روی پیشانی طبیعت، خط سال خوردگی انداخته ایم!برای فرار از شهری که خود ساخته ایم، دست به دامان کوه های آن شده ایم و دامنه کوهستان را نیز به زیر پا کشیده ایم!

گلوله به گلوله روی نام گونه های گوناگون حیوانات بی زبان، قلم گرفتیم و زبان مشترک فرزند و مادر، زبان مشترک انسان و زمین را فراموش کرده ایم!

ما فرزندان سرزمین

پیش از آن که بتوانیم دوباره به دامان آسمان و زمین پناه ببریم تا نفس تازه کنیم، باید به آسمان و زمین پناه بدهیم تا دوباره بتوانند نفس راحتی بکشند!

امروز اما

میثاق ما مردمان، دولت مردان و صاحبان صنایع؛ نه میثاقی بین دولت مردان و شهروندان که میثاقی بین انسان و طبیعت است!این میثاق نامه برای یادآوری رابطه انسان با انسان، انسان با محیط زیست است!

میثاقی که ما را در هر جایگاهی که هستیم، مسئول یا شهروند، به احترام به زمین، آسمان و طبیعت ملزم می کند!

امروز دیگر نیازی به هشدار نیست! حیات ما در خطر است و ما امضاء کنندگان این میثاق نامه به زبان مادری، به زبان طبیعت، سخن می گوئیم و بار دیگر به دامان سرزمینی باز می گردیم که دوستش داریم!

این میثاق نامه

عهدی است میان همه فرزندان زمین و مادرمان ایران!

پیمان مشترک همه ماست. خواه یک شهروند عادی یا صنعت گر یا مدیر و کارگزار دولت که بی لحظه ای درنگ دست در دست هم به تیمار کالبد رنجور زیستگاهی بپردازیم که با پیش کش هر چه در توان داریم برای توقف روند مرگ تدریجی سرزمین مادریمان دریغ نورزیم که هر آنچه را موجب این وضعیت ناگوار گشته برنتابیم که برای زایش و رویش و رونق دوباره دشت و دریاچه و رودخانه و جنگل و آسمان ایران از پای ننشینیم و تا شکفتن گل لبخند خرسندی و طراوت بر لبا سرزمین مادریمان بر این میثاق وفادار بمانیم!

لازم به ذکر است معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اولین مسئول دولت یازدهم است که این میثاق نامه را امضاء کرد.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٧ بهمن ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تیشه مجلسی‌ها بر ریشه منابع طبیعی!

هنوز طعم تلخ تخریب گسترده جنگل‌های شمال برای تامین هزینه‌های احداث آزادراه تهران - شمال از یادمان نرفته که این‌بار مجلسی‌ها یک طرح ویرانگر دیگر را در جهت تخریب اندک داشته‌های منابع طبیعی کشور ارائه دادند. طرحی که بر اساس آن منابع طبیعی کشور برای تامین هزینه پروژه‌های عمرانی به حراج گذاشته خواهند شد.

به گزارش خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری (ایسنا)، طرح "نحوه تامین غیرنقدی مطالبات پیمانکاران پروژه‌های عمرانی حمل و نقل و آ ب و فاضلاب" که توسط جمعی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، علاوه بر آنکه مخالفت شدید کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی را در پی داشته با مخالفت برخی دیگر از نمایندگان به ویژه کمیسیون کشاورزی نیز مواجه شده است به گونه‌ای که عباس رجایی - رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس در این رابطه می‌گوید: این طرح به این معناست که تمامی مناطق، اراضی کشاورزی، انفال و اراضی ملی را به تاراج بگذاریم.

به سرانجام رسیدن پروژه‌های عمرانی ناتمام و توقف بیش از 90 درصد پروژه‌های عمرانی به دلیل عدم توانایی پرداخت مطالبات پیمانکاران و سرعت بخشی در روند تکمیل پروژه‌ها تنها دلیل نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح است. در حالی که تنها با یک حساب سر انگشتی نیز می‌توان دریافت هزینه‌ای که از بابت واگذاری اراضی ملی که گران بها ترین ثروت کشورها هستند به هیچ وجه با سود پروژه‌های عمرانی برابر نیست.

این‌بار هم که تیشه مجلسی‌ها به جان ریشه منابع طبیعی افتاده، جای خالی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درست هنگام اخذ مهمترین تصمیمات زیست محیطی به چشم می‌خورد و همچنان بدون کسب نظر از متولیان اصلی منابع طبیعی، تصمیمات بزرگ گرفته می‌شود.

دود تامین هزینه‌ها به هر قیمتی که هست، همواره در چشم محیط زیست و منابع طبیعی می‌رود. زمانی با عنوان واگذاری 2 میلیون هکتار برای توسعه کشاورزی مطرح می‌شود، گاهی در قالب لغو مصوبه خروج دام از جنگل و گاهی نیز به بهانه خانه دار کردن مردم در قالب مسکن مهری که بی مهری‌اش تنها متوجه عرصه‌های محیط طبیعی است؛ اما بدون شک هیچ‌کدامشان به پای واگذاری اراضی ملی برای پرداخت بدهی بر اثر مدیریت ناصحیح و بی تدبیری‌ها نخواهد رسید.

در حالی هر روز نسبت به طغیان آفات و امراض در جنگل‌هایش هشدار داده می‌شود، سالانه 30 تا 35 هزار مورد زمین‌خواری اتفاق می‌افتد و هر روز از تعداد مراتع و زمین‌های مرغوب کاسته شده و به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک جهان با کمبود منابع طبیعی مناسب مواجه‌ایم، فروش اراضی ملی به هر دلیلی که باشد توجیهی نخواهد داشت.

از سویی منابع طبیعی میراث ملی هر کشور هستند که در دست ما به امانت گذاشته‌ شده‌اند. اما با زدن چوب حراج بر این میراث گرانبها، دیگر چیزی برای نسل‌های آتی باقی نخواهد ماند و فرزندان این سرزمین از مردمی سخن خواهند راند که امانت داران خوبی نبوده‌اند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نامه تشکل های زیست محیطی به دبیرکل سازمان ملل

دبیر کل محترم سازمان ملل

جناب آقای بان کی مون

تحریم ها به جای دولت ها و بیش از آن ها، مردم را در تنگنا و سختی قرار می دهند و زندگی، معیشت، سلامت جسمی و بهداشت روانی آحاد جامعه را به خطر می اندازد. در این حال اثرات تحریم های سال های گذشته بر محیط زیست ایران آشکار بوده و این امر دایره مخاطرات حاصله از تحریم ها را منطقه ای و جهانی می کند.

از این رو ما شرکت کنندگان در گردهمایی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و اجتماعی، نگرانی عمیق خود را در حوزه های زیر به اطلاع آن جناب به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد می رسانیم:

1- هوا
ما تصریح می کنیم محدودیت ها و تحریم های اعمال شده علیه ایران اثرات مخرب فراوانی بر کیفیت هوا گذاشته و امکان تنفس سالم را محدود کرده است. آلودگی های ناشی از عدم فروش بنزین به ایران و استفاده از بنزین غیراستاندارد، خودرو هایی فارغ از فناوری های روز، باران های اسیدی در برخی مناطق کشور، عدم فروش تجهیزات پالایشگاهی، مصرف بیش از حد انرژی توسط کارخانه هایی با فناوری های قدیمی و غیرمناسب و ... ایرانیان را از استنشاق هوای مناسب محروم کرده و بسیاری از بیماری های لاعلاج همچون سرطان، نازایی زنان و بیماریهای نوزادان را پدید آورده است.

 2- آب

ما نگرانی عمیق خود را از آسیب های وارده  به منابع آب کشورمان اعلام می کنیم. بخشی از این آسیب ها ناشی از تحریم های به عمل آمده در خصوص استفاده از فناوری های روز در کارخانه ها، بازیافت پسآب ها و پسماندها، استفاده غیر بهینه از منابع و شبکه توزیع آب، آلوده شدن منابع آب زیر زمینی و ... است. ما معتقدیم ادامه این روند ایران را سریعتر از پیش بینی های انجام شده در مسیر اختلافات جدی بر سر منابع آب قرار خواهد داد.

3-  زمین
تاکید می کنیم که تحریم ها اثرات عمیقی بر از میان رفتن محیط زیست، گیاهان، زیست بوم ها، تغییرات اقلیمی، خشکسالی، گسترش بیابان ها، خالی شدن روستاها از سکنه داشته و خواهد داشت. این در حالی است که زمین امانتی است میان نسلی و به عنوان هدیه ای الهی و منبعی تجدید ناپذیر باید به نسلهای آینده منتقل شود.

اولین اثر تحریم ها بر زمین آنجا نمایان می شود که کمبود فناوری های نوین منجر به استفاده بی رویه از منابع تجدید ناپذیر زمین و خسارت های بیش از پیش به محیط زیست شده است.

4-  تحریم ها اثرات سریع و غیر قابل جبرانی در از میان بردن زیست بوم ها و انقراض گونه های مختلف حیوان و گیاه دارد که ایران یکی از منابع غنی آن در جهان به شمار می آید. کمبود منابع مالی لازم و به تبع آن کمبود و یا عدم آموزش و اطلاعات در برخورد با محیط زیست، عامل تعیین کننده ای در خصوص عدم رعایت حقوق حیوانات و گیاهان است و نگرانی ها در این زمینه ها افزایشی روز افزون دارد.

ادامه روند فعلی تحریم ها و مشکلات معیشتی بیشتر مردم می تواند سرمایه گذاری های اساسی مورد نیاز محیط زیست را از اولویت کار خارج نماید و از سوی دیگر مردم را ناچار به تأمین معیشت با استفاده بی رویه منابع طبیعی نماید. بنابراین موارد زیر به عنوان تقاضاهای فوری و آنی و غیر قابل اغماض از سوی سازمان های مردم نهاد اعلام می شود:

5-  الف- رفع کلیه تحریم ها و محدودیت ها در موارد زیر:

-  انتقال کمک های مالی به سازمان های مردم نهاد ایرانی و تامین و تجهیز مالی کلیه پروژه های مرتبط با مسائل زیست محیطی، سلامت و جلوگیری از مصرف بی رویه از منابع انرژی

-  محدودیت های ساختاری، بانکی و ... جهت ارسال کمک های مورد نیاز

-  لغو تحریم هایی که موجب مشکلات معیشتی و اعمال فشارهای اقتصادی به مردم می شود و جان انسان ها، کودکان و کهنسالان را در معرض خطر قرار می دهد.

-  لغو محدودیت های مرتبط با نقل و انتقال فناوری ها و دانش مورد نیاز پروژه هایی که به هر نحوی به حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی ها، کاهش مصرف انرژی و منابع طبیعی، سلامتی و بهداشت مرتبط است.

ب- تشکیل کمیته کار مشترک حفاظت از محیط زیست در قبال تحریم ها و استفاده از دیگر مکانیسم های بین المللی و منطقه ای.

پ- ما از کلیه کنوانسیون های زیست محیطی، حقوق کودک (یونیسف) و حقوق بشری سازمان ملل متحد و کلیه کشورهای عضو این کنوانسیون ها می خواهیم که موضع جدی در قبال تشدید تحریم های ایران گرفته و در این مسیر بغرنج مردم ایران را یاری رسانند.

ت- ما به طوری جدی از سازمان ملل می خواهیم که این بیانیه سازمان های غیردولتی زیست محیطی و اجتماعی ایران را ضمیمه اسناد بین المللی مسائل مرتبط با تحریم ها نماید و جامعه جهانی را تشویق به انجام اقدامات و راهکارهایی جهت جلوگیری از خسارات وارده بر محیط زیست و انسان ها نماید.

   + کورش پورزند ; ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

ندای آزادی جاودانه شد.

«ماندلا» نمی میرد و نام او الهام بخش همه کسانی است که زندگی را برای همگان شاداب و پر امید می خواهند. او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می کند.

«نلسون ماندلا» بزرگ مردی است از تبار آزادگی و انصاف که پربارترین دوران عمر خود را در زندان به سر برد تا انسانیت اسیر بیداد و تبعیض را در هر کجای زمین از زندان برهاند و آنگاه که در میان شور بی همانند هموطنانش و هلهله شادمانی همه آزادیخواهان بر مسند قدرت رسمی جا گرفت حتی از دشمنان خویش که نماینده پلیدترین شکل ستم یعنی تبعیض نژادی بودند انتقام نگرفت و حتی آنان را نیز از مهربانی و رأفت و گذشت خود بی نصیب نگذاشت.

او که قدرت معنوی بی نظیرش را از مردم و عشق مردم گرفته بود هیچگاه به افسون قدرت پیدا فریفته نشد و در اوج محبوبیت و مقبولیت قدرت ظاهری را به دیگران واگذاشت و تا باز هم به میان مردم بیاید و با دردها و سختی های آنان همنوا شود و تا آنجا که بتواند در کاهش آن ها بکوشد.

قهرمان مبارزه با آپارتاید و استعمار ، با مهربانی،پاسخ خشونت را با محبت می داد بی آن که ذره ای از اصول و معیارهای ارزشمندی که به آن پای بند بود کوتاه بیاید.

امروز تنها مردم بزرگوار و سربلند آفریقای جنوبی نیستند که در ماتم از دست دادن این مرد جلیل القدر داغدارند بلکه جان همه آزادگان همه آنان که حرمت انسان و حقوق او را پاس می دارند و همه آن ها که در جستجوی عدالت اند و از بیداد بیگانه و خودکامگی قدرت های خود رنج می برند در عزای او آتشناک است.

یادش را گرامی می داریم و به روان پاکش درود می فرستیم.

   + کورش پورزند ; ۸:۱٤ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

کهن ترین DNA انسان

دانشمندان در آلمان موفق به توالی‌دادن قدیمی‌ترین «دی ان ای»(DNA) جهان شدند.

 با استفاده از تکنیک‌های جدید برای اشتقاق و مطالعه دی ان ای باستانی، محققان «موسسه نسب‌شناسی تکاملی ماکس‌پلانک» در آلمان، توالی ژنوم میتوکندری تقریبا کامل یک نماینده 400 هزار ساله «هومو» از غار «سیما دو لویس هویسوس» را تعیین کردند. این مکان یک غار منحصر‌به‌فرد در شمال اسپانیا است.

آن‌ها دریافتند این ژنوم با ژنوم میتوکندری دنیسوان‌ها مرتبط است. این موجودات یکی از خویشاوندان منقرض‌شده نئاندرتال‌ها در آسیا هستند.«سیما دو لس هویسوس»، غاری در شمال اسپانیا است که بزرگ‌ترین مجموعه فسیل‌های «هومینین پلیستوسن میانه» را در خود جای داده است.

این فسیل‌ها شامل دست کم 28 اسکلت هستند که طی بیش از دو دهه توسط تیمی اسپانیایی از دیرینه‌شناسان و به رهبری خوان لوئیس-آرزوآگا حفاری و جمع‌آوری شده‌اند.این فسیل‌ها به عنوان Homo heidelbergensis گروه بندی می‌شوند، اما حامل ویژگی‌های نوعی نئاندرتال‌ها نیز هستند و تاکنون امکان مطالعه DNA این «هومینین‌»های منحصر‌به‌فرد وجود نداشت.

ماتیاس مایر و تیمش از موسسه ماکس‌پلانک تکنیک‌های جدیدی را برای بازیابی و توالی‌دادن دی ان ای باستانی تخریب‌شده طراحی کرده‌اند.آن‌ها سپس به تیم خوان-لوئیس آرزوآگا ملحق شدند و این تکنیک‌ها را به موجود غارنشینی از سیما دو لس هویسوس اعمال کردند.پس از این موفقیت، محققان دو گرم پودر را از استخوان ران این هومینین جمع‌آوری کردند. در مرحله بعد، آن‌ها دی ان ای این پودر را اشتقاق کردند و ژنوم میتوکندری یا mtDNA را توالی دادند.

میتوکندری بخش کوچکی از ژنوم است که در طول خط مادرانه منتقل می‌شود و در بسیاری از المثنی‌های هر سلول رخ می‌دهد.محققان سپس این دی ان ای باستانی میتوکندری را با نئاندرتال‌ها، دنیسوان‌ها، انسان‌های امروزی و میمون‌ها مقایسه کردند.

با استفاده از جهش‌های گم‌شده در توالی‌های DNA قدیمی، آن‌ها محاسبه کردند که هومینین غار سیما بیش از 400 هزار سال پیش زندگی کرده است.آن‌ها همچنین دریافتند این هومینین دارای جد مشترکی با دنیسوان‌های 700 هزار ساله بوده است. دنیسوان‌ها گروه باستانی منقرض‌شده‌ مرتبط با نئاندرتال‌ها در آسیا بوده‌اند.

ماتیاس مایر در این باره گفت: این واقعیت که mtDNA هومینین سیما دو لس هویسوس دارای جد مشترک با یک دنیسوان و نه میتوکندری نئاندرتال است، غیرمنتظره بود، زیرا بقایای اسکلتی آن‌ ویژگی‌های مشتق‌شده از نئاندرتال‌ها‌ را حمل می‌کند.

وی در ادامه افزود: هم‌اکنون می‌توانیم دی ان ای اجداد انسانی را که صدها هزار سال عمر دارند، مطالعه کنیم. این امر رویکردهایی را برای بررسی ژن‌های اجداد نئاندرتال و دنیسوان‌ها پیش رو می‌گذارد که بسیار هیجان‌انگیز است.

   + کورش پورزند ; ۸:٠۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

توانایی سازمان‌های مردم نهاد را باید باور کنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر دخالت حداقل در امور سازمان‌های مردم نهاد گفت: متاسفانه برخی دستگاه‌ها نگاه قیم‌مابانه به سازمان‌های مردم نهاد دارند و در امور آنها دخالت می کنند، ان شاءالله با کمک مجلس طرح اصلاح قوانین و نظارت بر سازمان‌های مردم نهاد در جهت رشد کمی و کیفی سمن‌ها و مشارکت بیشتر آنها در توسعه و پیشرفت کشور پیش برود و با برخورد سلیقه‌ای روبرو نباشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا عارف در جلسه "هم‌اندیشی سمن‌ها" که با موضوع بررسی اصلاح قانون و نظارت بر سمن‌ها در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد، با اشاره به توافقات ژنو گفت: باید از تیم مذاکره کننده‌ هسته‌ای در ژنو تشکر کنیم چرا که براساس عزت، حکمت، مصلحت و عقلانیت با تمام پیچیدگی‌های موجود یک تنه به مصاف کشورهای مدعی رفتند و در چارچوب مصالح کشور، از تمام سرمایه‌ اجتماعی که در انتخابات 24 خرداد خلق شد به خوبی استفاده کرده و به دنیا تفهیم کردند که باید با ایران از در گفت‌وگو و احترام وارد شد.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد:آنچه در گام اول به دست آورده ایم یک برنامه 6 ماهه برای توقف و کاهش تحریم ها دربرابر توقف گسترش فعالیت‌های هسته ای است که با گام نهایی که لغو همه تحریم ها و ادامه فعالیت های هسته ای ایران در پرتو اعتمادسازی نسبت به صلح آمیز بودن ماهیت آن امکان پذیر می شود، تکمیل می شود که انشالله مراحل بعد هم با موفقیت همراه شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با گرامیداشت هفته بسیج افزود: سازمان‌های مردم نهاد خود یک بسیج اجتماعی هستند و امیدواریم با طرحی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود از ظرفیت‌ سمن‌ها به خوبی استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انقلاب با پشتوانه مردم به وجود آمده است و جایگاه مردم باید در تمام امور پررنگ باشد و قانون اساسی ما نیز بر این مساله تاکید ویژه دارد اما متاسفانه به دلیل برخوردهای سلیقه‌ای با سازمان‌های مردم نهاد، از این سمن‌ها عملکرد پررنگی دیده نشده است. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در هشت سال اصلاحات سمن‌ها پیشرفت خوبی داشتند گفت: اما در همان زمان نیز به قدر کافی فعالیت چشمگیری از سمن‌ها دیده نشد. امروزه باید توانایی سازمان‌های مردم نهاد را باور کنیم و برخی از مسئولیت‌ها را به آنها واگذار کنیم چرا که انگیزه سازمان‌های مردم نهاد نسبت به سازمان‌های دولتی بیشتر است و عموما دغدغه منافع مالی ندارند و دولت می‌تواند بهره‌برداری بیشتری از آن‌ها انجام دهد.

عارف با اشاره به اینکه رفتار سلیقه‌ای جز هزینه و خسران نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت افزود: امیدواریم در دولتی که با پشتوانه و حمایت مردمی روی کار آمده است سازمان‌های مردم نهاد بیش از پیش پررنگ‌تر فعال شوند چرا که امروزه در بحث آسیب‌های اجتماعی با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم و در برحی موارد به سمت بحران حرکت می‌کنیم و دولت به تنهایی نمی‌تواند با این مسائل مقابله کند و حتما نیازمند سازمان‌های مردم نهاد است و باید از مجلس تشکر کنیم که به سراغ بررسی این طرح آمده است.

وی با اشاره به روز جهانی "حذف خشونت علیه زنان" نیز اظهار کرد: در کشورهای مدعی دموکراسی و آزادی، خشونت علیه زنان بیشتر است و در همان اندازه که در کشورهای در حال توسعه و عقب مانده تبعیض در مساله زنان دیده می‌شود در کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد. در روزهای گذشته گزارشی از خشونت علیه زنان در فرانسه دیده شد و اگرچه در ظاهر خشونت فیزیکی دیده می‌شود اما علیه زنان خشونت‌های نرم نیز وجود دارد و ما باید با الگوگیری از تعالیم اسلام در مورد حذف خشونت علیه زنان نه تنها در کشور خود بلکه در همه دنیا تلاش کنیم و می توانیم موثر باشیم.

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

مشاهده سیاه گوش در زنجان

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان از مشاهده یک قلاده سیاه‌گوش برای نخستین‌بار در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر طارم خبر داد.

"تورج قاسمی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهارکرد: هفته گذشته محیط‌بانان مستقر در این منطقه موفق به مشاهده و فیلم‌‌برداری از تردد این جانور نادر شدند و موضوع بلافاصله به استان گزارش شد.

وی تصریح‌کرد: در منطقه خرمنه‌سر جانوران نایابی همچون کل و بز، پلنگ، خرس قهوه‌ای و کفتار زیست می‌کنند و تاکنون مورد مستندی از وجود سیاه‌گوش در این منطقه مشاهده نشده بود که با این گزارش از زیست این جانور در خرمنه‌سر مطمئن شدیم.

 این مقام مسوول با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته تردد سیاه‌گوش در شهرستان ماه‌نشان و طارم گزارش شده بود، افزود: با مشاهدات جدید می‌توانیم ادعا کنیم که پراکنش زیست این‌گونه نادر جانوری در استان بسیار خوب است و برای حفاظت از آنها باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر روستائیان ساکن در منطقه رفتار مناسبی با محیط داشته و از شکار جانوران خودداری می‌کنند که این امر نشان از فرهنگ بالای منطقه دارد.

   + کورش پورزند ; ٩:٠٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

محیط زیست در جنگ

 تاکید بان کی مون بر اهمیت حفظ محیط زیست در زمان درگیری های مسلحانه دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی جلوگیری از سوء استفاده از محیط زیست در جنگ و درگیری مسلحانه ، بر اهمیت حساسیت حفاظت از محیط زیست و نظارت خوب بر آن در زمان درگیری تاکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد ازتهران، بان کی مون در پیامی به مناسبت روز جهانی جلوگیری از سوء استفاده از محیط زیست در جنگ و درگیری مسلحانه /6 نوامبر 2013 برابر با 15 آبان ماه جاری/ براهمیت حساسیت حفاظت از محیط زیست در زمان درگیری مسلحانه و نظارت خوب در نگهداری منابع طبیعی در دوران بازسای پس از جنگ، تاکید کرد.

وی گفت: دانش رو به رشدی در مورد اهمیت ابعاد زیست محیطی توسعه پایدار وجود دارد. درعین حال منابع طبیعی مانند جنگل ها، حیات وحش، منابع آب و زمین های کشاورزی همواره طی درگیری های مسلحانه مورد سوء استفاده و تخریب قرار می گیرند که این امر تهدیدی طولانی مدت علیه صلح و امنیت است.

وی افزود: امروزه در آفریقای مرکزی و شرقی، قاچاق مواد معدنی، حیات وحش، الوار، ذغال و مواد مخدر هزینه فعالیت های نامشروع را مهیا کرده و از گروه های مسلح و شبکه های جنایتکار حمایت می کند.

بان کی مون ادامه داد: به عنوان مثال در سومالی سالانه تجارت غیر قانونی ذغال برای گروه های تروریستی و شورشی تقریبا معادل 384 میلیون دلار درآمد تولید می کند. تقویت نظارت بر منابع طبیعی و بهبود فرانگری در کشورهایی که تحت تاثیر درگیری هستند می تواند مانع از این شود که منابع برای درگیری هزینه شوند و این درآمد مورد نیاز به سوی احیای اقتصادی سوق داده شود و بیشتر به صلح با دوام کمک کند.

وی ادامه داد: برعکس، شکست در مدیریت و حمایت ازاین منابع به گونه ای منصفانه، تنها آسیب پذیری آنانی به ویژه فقیران را تشدید می کند که به این منابع بیشتر از دیگران وابسته اند.همچنین انهدام ایمن سلاح های جنگی از ملاحظات مهم است.

دبیر کل سازمان ملل افزود: این یکی از چالش های سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی است که اکنون در سوریه با آن ها روبرو هستند یعنی جایی که نابودی سلاح های شیمیایی و امکانات تولید آن باید متضمن حفظ محیط زیست شود که این امرشامل مقررات قاطع حفاظت زیست محیطی برای جلوگیری از آلودگی شیمیایی، کانون های بحران جدید محیط زیستی و خطرات سلامت عمومی است.

وی اظهارداشت: همچنین آلودگی زیست محیطی شامل مین های زمینی و مواد منفجره عمل نکرده است که خطر ویژه ای علیه زنان و کودکان بوده که غالبا به دلیل فعالیت های روزانه خود آسیب پذیرترهستند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست برگزار شد.

تشریح مصوبات نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست؛ دفاتر محیط زیست در وزارتخانه ها ایجاد می شود/ ایجاد کارگروه بررسی راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور شورای عالی حفاظت محیط زیست امروز پس از 7 سال دوباره احیا شد و اولین جلسه آن به ریاست دکتر روحانی رییس جمهور در دولت تدبیر و امید تشکیل شد. دکتر ابتکار در پایان این جلسه از تشکیل دفاتر محیط زیست در وزارتخانه هایی که فعالیت های توسعه ای دارند، خبر داد.

 
 به گزارش ایرنا، ˈمعصومه ابتکار ˈ در حاشیه برگزاری مراسم دهمین سالگرد امضای کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر ( تهران ) در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست؛گفت: تمام وزیران عضو این شورا در این جلسه حضور داشتند، به لحاظ یک سری مسائل بین المللی و منطقه ای وزیر امور خارجه هم در جلسه حضور یافت.
 
وی اظهارداشت: رییس جمهوری بر این نکته بسیار تاکید کرد که باید تمام فعالیت هایی که در سطح کشور انجام می شود ارزیابی زیست محیطی داشته باشند و مطالعات زیست محیطی قبل از اجرای پروژه ها انجام شود ازاین رو بر ایجاد دفاتر زیست محیطی تاکید شد.
 
ابتکار گفت: ایران در چند سال گذشته در رتبه بندی جهانی محیط زیست 63 پله سقوط داشته که این موضوع بسیار نگران کننده است و نیازمند تغییر رویکرد جدی است.
 
معاون رییس جمهوری افزود: اکنون مهمترین بحران زیست محیطی کشور مدیریت منابع آب است زیرا آسیب های زیادی به سفرهای زیر زمینی، رودخانه ها و تالاب های کشور وارد شده است.
 
وی گفت: همچنین موضوع مدیریت انرژی هم مورد بحث قرار گرفت ، متاسفانه مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست و نیازمند اصلاح الگوی مصرف است.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مورد ریزگردها هم گزارشی ارائه شد، برای ادامه اقداماتی که از دولت قبلی در حال انجام است ساز و کاری تعریف شد. قرار شد با همکاری برنامه محیط زیست سازمان ملل صندوقی برای اجرای این سازوکارها تشکیل شود.
 
وی گفت: همچنین قرار شد با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت نیرو سازو کاری برای مدیریت مسائل سرزمین اعم از آب ، خاک و منابع طبیعی تعریف شود.
 
معاون رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد: شورای عالی محیط زیست همواره در همین سطح و با حضور رییس جمهوری تشکیل جلسه دهد تا مشکلات و مسائل زیست محیطی در سطح عالی و با جدیت دنبال شود.
 
وی همچنین با ابراز امیدواری از برگزاری مداوم این جلسات گفت: هدف این است که مصوبات اولین جلسه روند اجرایی به خود گیرد و برگزاری جلسات جنبه تشریفاتی نداشته باشد. بدنبال آن هستیم که جلسه بعدی هم به زودی برگزار شود.
 
ابتکار تاکید کرد: حفظ محیط زیست بر عهده یک دستگاه یا نهاد خاصی نیست ، در اصل پنجاهم قانون اساسی هم تاکید شده که یک وظیفه همگانی است بنابراین باید تمام نهادها در کنار هم به حفظ محیط زیست کمک کنند.
 
کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (کنوانسیون تهران) 13 آبان ماه 1382 در 37 ماده با حضور ˈمعصومه ابتکارˈ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، وزیر محیط زیست جمهوری آذربایجان و معاونان وزرای محیط زیست قزاقستان ، روسیه و ترکمنستان در تهران امضا شد.
 
حفظ منابع زنده دریای خزر برای نسل های حاضر و آینده ، مضر نبودن فعالیت های مستقر در خشکی برای محیط زیست دریای خزر و خطرات ناشی از نوسانات سطح آب با تاکید بر اهمیت محیط زیست از مهمترین اهداف امضای کنوانسیون تهران است.

   + کورش پورزند ; ۱:۳٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دکتر ابتکار:بنده شخصا "هیچ اعتقاد و علاقه ای به شکار ندارم .

نظر ابتکار در خصوص صدور مجوزهای شکار : مجوزهای شکار در سال جاری خیلی کم شد/ پروانه شکار با مشارکت جوامع محلی صادر می شود رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که بتوانیم هر چه سریعتر برنامه ای برای مهار شکار غیرمجاز و افزایش ضریب امنیت مناطق با کمک مردم محلی و تشکل ها و بازرسان افتخاری ترتیب دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بازرسان افتخاری برای بازدید ادواری از منطق و کمک به محیط بانان به یاری سازمان حفاظت محیط زیست می آیند.
به گزارش  سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در صفحه فیسبوکش در خصوص مجوزهای شکار نوشت: بنده شخصا هیچ اعتقاد و علاقه ای به شکار ندارم و این اختیار سنتی سازمان را تا حد زیادی با وظیفه ذاتی حفظ تنوع زیستی در تضاد می دانم.
وی افزود: در مورد مجوزهای شکار امسال هم سازمان جلساتی را با حضور کارشناسان و شکارچیان قبل از آمدن بنده برگزار کرده بود و بر اساس نظر کارشناسان میزان تخلفات شکار در سالی که پروانه شکار صادر نشده بالاتر است لذا آنها معتقدند عدم صدور هیچ پروانه ای فقط به ضرر منطقه است چون شکارچی قانونی محدود، متخلفان متعدد را فراری داده و به امنیت کمک می کند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که متاسفانه تعداد محیط بانان سازمان نسبت به عرصه های تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کم است و تعداد سلاح های غیرمجاز بیشمار، تصریح کرد: در قانون برنامه چهارم توسعه تصویب کردیم که این مساله ساماندهی شود ولی دولت بعد اجرا نکرد و وضعیت بدتر شد. امسال هم که ظاهرا تعهدی ایجاد شده بود ولی با مخالفت من تعداد خیلی کم شد و شرط گذاشتیم که باید پروانه با مشارکت جوامع محلی صادر شود تا آنها هم سهیم باشند و در حفاظت کمک کنند.
وی افزود: علاوه بر آن در برخی استان ها میزان مجوزهای صادره برای شکار در سال جاری صفر و در بقیه شاید به اندازه انگشتان یک دست و آنهم با تعیین گونه محدود، سن و جنس و زمان محدود است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: ضمنا طرحی را آغاز کردم که از بازرسان افتخاری برای بازدید ادواری از منطق و کمک به محیط بانان استفاده می کنیم که این افراد از شخصیت های ملی، پزشکان و مدیران سابق سازمان حفاظت محیط زیست هستند.
وی با بیان این که بنده شکارچیانی را می شناسم که امروز به جهت مشکلات و کاهش جمعیت حیات وحش، شکار را کنار گذاشته و آماده همکاری هستند، افزود: در هر صورت شکار خارجی هم تابع همین ضوابط است و اصلا تفاوتی ندارد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که بتوانیم هر چه سریعتر برنامه ای برای مهار شکار غیرمجاز و افزایش ضریب امنیت مناطق با کمک مردم محلی و تشکل ها و بازرسان افتخاری ترتیب دهیم.
ابتکار در پایان تاکید کرد: کاهش حیات وحش ایران طی سالهای اخیر عوامل گوناگونی دارد که جبران آن نیازمند یک تلاش جمعی و ملی است و قطعا تنها از عهده یک سازمان به تنهایی بر نمی آید.

   + کورش پورزند ; ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

شکارچی آذربایجان غربی خود شکارشد.

مردی میانسال که همزمان با اولین روز ماه محرم الحرام برای گرفتن پروانه شکار به اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی مراجعه کرده بود حوالی صبح امروز خود شکار یک دستگاه خودرو در خیابان باهنر ارومیه گردید.

در این تصادف که منجر به خونریزی شدید مصدوم گردید پس از احیا ، وی توسط یک دستگاه آمبولانس به بیمارستان ارومیه انتقال یافت.

مصدوم به دلیل شدت جراحات همان شب دربیمارستان درگذشت.

   + کورش پورزند ; ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

مدیریت مشارکتی

مدیریت مشارکتی به‌وجود آوردن فضا و نظامی است که توسط مدیریت یک سازمان ایجاد می‌شود تا از این طریق کارکنان، مشتریان و مخاطبان یک سازمان در روند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری و حل مسائل و مشکلات سازمان با مدیریت همکاری و مشارکت کنند.

اصل اساسی در این نوع مدیریت، همکاری و مشارکت داوطلبانه کارکنان و مشتریان است. در این شیوه از مدیریت هدف آن است که از ایده‌ها، پیشنهادها، ابتکارات، خلاقیت‌ها و توان فنی و تخصصی آنها در رفع مسائل و مشکلات سازمان در جهت رسیدن به اهداف سازمان و توجه به عوامل موفقیت یک سازمان استفاده شود. کیفیت مدیریت، عاملی تعیین‌کننده در موفقیت یک سازمان به شمار می‌رود. بهترین نوع مدیریت آن است که به کارمندان خود اجازه می‌دهد ضمن مشارکت در کار، بر پایه مهارت‌ها و ظرفیت‌های خود در تحقق اهداف همگانی مشارکت جویند.

بنابراین از دیدگاه این گونه مدیریت، مدیر اجرایی هر چقدر هم توانمند، خردمند و دارای خصلت‌های قوی رهبری باشد، نمی‌تواند به تنهایی یک سازمان را به اهداف و رسالت تعیین شده به صورت کامل برساند و تکیه بر توان مدیریت فردی امروزه شیوه‌ای منزوی است که در اصل بر وجود یک شخص استوارشده و دوام آن محدود است.

مبانی نظری مدیریت مشارکتی

مشارکت به قدمت تاریخ بشر پیشینه دارد؛ چراکه نظر و عمل مشارکت در بطن هر جامعه‌ای و در مفاهیمی چون همبستگی، اتحاد، انجمن و مانند آنها نهفته است و از دیرزمان، شالوده پیدایش اجتماعی- انسان شناختی نوع بشر تلقی شده است. مشارکت، فرایندی است برای خودآموزی اجتماعی و مدنی، حق بشر و پیش‌شرط توسعه است؛ بنابراین به‌خصوص لازم است آنهایی که حاشیه‌نشین شده‌اند به ابزارهایی دست یابند که موفقیت‌شان را بهبود دهند. از این‌رو می‌توان فلسفه و مبانی نظری مدیریت مشارکتی را بدین شرح عنوان کرد:

1 - نیاز انسان به احترام و برابری و اظهار وجود: انسان ذاتا به‌دنبال برابری با دیگران است و همیشه این گرایش را درون خود پرورش می‌دهد که با او برخورد محترمانه صورت گیرد. در این نوع برخورد محترمانه، اصل، اهمیت دادن به‌نظر انسان امروزی است که بیش از هر دوره دیگر خواستار مشارکت در امور است؛ بنابراین یکی از ویژگی‌های مدیریت مشارکتی پاسخ مثبت به این خواسته انسانی است.

2 - حمایت و پشتیبانی از نظرها و دستاوردهای خویش: انسان همواره از طرح ایده احساس حیات می‌کند و فطرتاً دنبال آن است تا به ایده خود جامه عمل بپوشاند. در سازمانی که کارکنان درتصمیم‌گیری‌ها دخالت می‌کنند و سیستم مدیریت اجازه ورود نظرهای آنها را به حوزه تصمیم سازی می‌دهد، عملا حس تعهد بین کارکنان افزایش یافته و در نتیجه مدیریت یک سازمان می‌تواند از پشتیبانی کارکنان در اجرای سیاست‌ها و تصمیم‌های جدید برخوردار شود.

3 - انسان به‌دنبال کمال‌جویی است: روند رو به رشد فعالیت‌های سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه با توجه به وجود رقابت بین سازمان‌ها و ضرورت افزایش بهره‌وری و رضایت مشتریان از خدمات ارائه شده، تکامل سازمانی مستمر اجتناب‌ناپذیر است. براین اساس سازمانی موفق است که پویا باشد و سازمانی پویاست که بتواند از نظرات و پیشنهادهای کارکنان، مشتریان و... که در برگیرنده روش‌های کاری مختلف است استفاده کند.

4 - توسعه نیروی انسانی: اثربخشی نیروی انسانی در یک سازمان، زمانی است که آنها احساس تعهد کنند. همانگونه که مطرح شد مشارکت دادن کارکنان در تصمیم‌گیری‌ها موجب ایجاد انگیزه کاری و احساس مسئولیت و به‌وجود آمدن فضایی می‌شود که مشارکت فعالانه صورت می‌گیرد و این خود موجب توسعه نیروی انسانی، یعنی همکاری کارکنان با یکدیگر و فعال شدن همه آنها می‌شود. بدین‌ترتیب با شکل‌گیری چنین روندی، نیروی خلاق در یک سازمان شکل می‌گیرد. وجود نیروی خلاق در یک سازمان به معنی تولید راهکارهای متعدد برای رفع مشکلات است.

5 - مشورت: کسی که با مردم مشورت می‌کند در عقل آنها شریک شده است. به‌دلیل محدودیت زمانی و تخصص، یک مدیر نمی‌تواند به تمامی مسائل سازمان احاطه کامل داشته باشد؛ بنابراین لازم است در تصمیم‌گیرهای صحیح، از نظر کارشناسان، کارکنان و سایر صاجب‌نظران استفاده کند. این نوع مشارکت فکری کارکنان و مشتریان از بهترین روش‌های مشورت همگانی با مدیر یک سازمان است. در سیستم اداری ایران نیز با اجرای نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها این نوع مشارکت فکری در تمامی سازمان‌های تولیدی وخدماتی قابل انجام است.

6 - اتخاذ بهترین تصمیم از بین نظرها: مایکل رابسون در این خصوص می‌گوید: بهترین راه داشتن یک نظر خوب، داشتن نظرات متعدد است؛ بنابراین از مهم‌ترین وظایف یک مدیر، تشخیص بهترین نظر در تصمیمات است.

7 - بهبود روابط انسانی بین مدیریت و کارکنان سازمان: از عوامل مؤثر در موفقیت یک سازمان، وجود رابطه مناسب بین مدیران و کارکنان است. روابط خصمانه و ناعادلانه مدیران یک سازمان با زیردستان باعث می‌شود کارکنان انگیزه همکاری خود را از دست داده و به وظایف خود نیز عمل نکنند؛ مشارکت کارکنان، انگیزه آنها را در حل مسائل سازمانی افزایش می‌دهد، به شکل‌گیری رابطه مثبت بین آنها و مدیران کمک می‌کند و همچنین موجب از بین رفتن عقده‌های روانی و کاهش نارضایتی کارکنان می‌شود.

8 - مدیریت در تصمیم‌گیری به اطلاعات جامع نیاز دارد: در دنیای پیچیده، تصمیم‌گیری نیز یک امر پیچیده است. حجم گسترده اطلاعات، تغییرات سریع در آن و سرعت انتقال اطلاعات در جهان امروزی، امکان تسلط مدیران به اطلاعات را به خصوص در سازمان‌های بزرگ مشکل کرده است. مضاف براینکه مدیریت یک سازمان باید در روز تصمیمات متعددی را اتخاذ کند؛ بنابراین مشارکت کارکنان و اطلاعات آنها، مدیریت سازمان را در تصمیم‌گیری‌ها یاری می‌دهد.

9 - لزوم هماهنگی با تغییرات محیط ملی و بین‌المللی: هر‌گونه تغییر انسان‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند تا خود را با آن تغییرات هماهنگ کنند. تاخیر در پاسخ به این تغییرها از نظر اجتماعی- اقتصادی، فرهنگی و در بعد مدیریتی نیز موجب شکل‌گیری مسائل متعددی می‌شود که در آینده می‌تواند برای یک سازمان فاجعه‌آمیز باشد. اندیشمند صاحب‌نام، پیتر دراکر، در این خصوص می‌گوید: مدیران اکنون باید ناپیوستگی‌ها را مدیریت کنند. لذا تغییر در مدیریتی که باید تغییر را اداره کند، نگرانی عمده مسئولین شده است. به هرحال یکی از اشکالات عمده در ساختار‌های مدیریتی ما این است که وقتی ما به راه‌حل‌های رفع مسائل و مشکلات دست پیدا می‌کنیم که دیگر آن مشکل موضوعیت خود را از دست داده است. این ناشی از تاخیر در تصمیم‌گیری‌هاست؛ به عبارت بهتر ما همواره از زمانه خود عقب هستیم. راهکار حل این مشکل، تغییر نگرش از مدیریت سنتی به مدیریت مشارکتی است. در این صورت است که با ایجاد تحولات فکری و مشارکت کارکنان، سازمانی توانمند شکل می‌گیرد و تصمیمات آن نیز با تحولات و شرایط ملی و بین‌المللی هماهنگ می‌شود.

   + کورش پورزند ; ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموزش همگانی محیط زیست در ایران

  در طول دهه‌های اخیر، بروز و توسعه بحران‌های مختلف زیست‌محیطی، نگرانی‌های فزاینده‌ای را نسبت به امنیت زیستی انسان برانگیخته است. بخش عمده‌ای از معضلات زیست‌محیطی موجود ریشه در فقدان آگاهی های لازم و ضعف فرهنگی در زمینه ارتباط انسان و طبیعت دارد و در واقع نوعی مشکل فرهنگی محسوب می‌شود، لذا نیازمند عزم ملی و بین‌المللی برای تقویت فرهنگ حفاظت از محیط زیست در سطح اقشار مختلف جوامع می‌باشد. در این راستا آموزش همگانی محیط زیست کلید رویارویی با این مشکل فرهنگی و رویکردی پیشگیرانه و اثربخش در جهت ارتقای آگاهی های  زیست محیطی می‌باشد.

سابقه آموزش محیط زیست در دنیا به سال 1972 و کنفرانس سازمان ملل متحد با عنوان محیط زیست انسانی و توسعه در سوئد بازمی‌گردد، این کنفرانس اولین تلاش جمعی 113 کشور جهان برای تأکید بر نقش آموزش و آگاه کردن مردم نسبت به مسایل محیط زیستی بود پس از آن نیز اقدامات مؤثری در این زمینه انجام شد. در سال 1992 نیز، پس از برگزاری کنفرانس محیط زیست و توسعه در ریودوژانیرو برزیل و تدوین دستور کار 21 بر ضرورت ایجاد و تداوم یک نهضت آموزشی با هدف تغییر رفتار و اصلاح بینش‌ عمومی نسبت به محیط زیست به عنوان مقدمه‌ی عمل برای دستیابی به توسعه‌ی پایدار تأکید شد. هم‌اکنون نیز در دهه‌‌ای قرار داریم که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دهه آموزش برای محیط زیست و توسعه پایدار نامگذاری شده است. در این راستا و نظر به تصریح اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی کشور در حفاظت از محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی که همگانی بودن آن را در ضمیر خود نهفته دارد و نیز با توجه به این که آموزش یکی از مؤثرترین مؤلفه‌های تأثیرگذار بر توسعه پایدار هر کشور است، انجام اقداماتی وسیع، همه جانبه مستمر و فراگیر در جهت افزایش آگاهی‌های زیست‌محیطی جامعه امری ضروری می‌نماید.

چارچوب و دامنه آموزش همگانی محیط زیست


  آموزش همگانی محیط زیست دارای دو وجه است: اولاً، همه اقشار، طبقه ها و صنف های اجتماعی، مخاطب آموزش محیط زیست هستند، در برنامه های آموزش محیط زیست نمی توان گروه یا طبقه ای را به هر دلیل بی نیاز از این آموزش به حساب آورد؛ ثانیاً، آموزش دهی محیط زیست در حیطه های صلاحیت و توان یک نهاد مسئول حفاظت از محیط زیست نیست. همه ارگان ها و نهادهای مسئول آموزش در کشور در حوزه و حدود خود با استناد به دستور کار 21، اهداف آموزش برای همه، سند اجلاس جهانی ژوهانسبورگ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مصوبه ی سال 1374 شورای عالی حفاظت از محیط زیست در قبال آموزش محیط زیست مسئول هستند.

آموزش همگانی محیط زیست که مناسبت تر است آموزش توسعه پایدار خوانده شود، به دلیل تنوع موضوعات، تنوع مخاطبان و تنوع شیوه های آموزشی، از پیچیدگی های فراوان برخوردار است. بر خلاف آموزش های بخشی، آموزش محیط زیست جز در سایه برنامه، اراده و تعامل و اقدام جمعی میسر نیست. سازمان حفاظت محیط زیست بخش ناچیزی از منظومه ی آموزش توسعه پایدار است. تنوع و پیچیدگی آموزش محیط زیست ضرورت تلفیق برنامه های آموزش محیط زیست و ایجاد انسجام و هماهنگی در برنامه های بخشی و فرابخشی است.

   + کورش پورزند ; ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آموختم

به نام چهره نگارهستی

ازکسانی که از من متنفرند سپاس، آنها مرا قوی تر می کنند.
از کسانی که مرا دوست دارند ممنونم، آنان قلب مرا بزرگتر می کنند.
ازکسانی که مرا ترک می کنند متشکرم، آنان به من می آموزند که هیچ چیز تا ابد ماندنی نیست.
از کسانی که با من می مانند سپاسگزارم، آنان به من معنای دوست واقعی را نشان می دهند. 

   + کورش پورزند ; ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نماینده سازمان ملل: امیدوارم به سواحل پر آب دریاچه ارومیه برگردیم

 من اعتقاد دارم که راه حل خروج از شرایط کنونی در اجرای فراگیر برنامه جامع مدیریت دریاچه ارومیه در سطح حوضه آبریز است. ما برای حفظ این اثر طبیعی مسئولیت تاریخی داریم که در قبالش باید اقدام عاجل به عمل آوریم .

گری لوئیز ، نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران،  پس از بازدید از دریاچه ارومیه، با توجه به راهنمایی مسئولین اداره کل در شناسایی بهتر دلایل وضعیت فعلی دریاچه، با ارسال نامه ای از مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و همکاران وی قدردانی کرد.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، متن نامه  وی به شرح ذیل  است :
 
« جناب آقای مهندس عباس نژاد ، مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:
پیرو بازدید اخیر من از دریاچه ارومیه در حوزه آن استان، تمایل دارم تا مراتب تشکر خود را از شما و همکاران محترمتان بابت حمایت ها و میزبانی شما اعلام نمایم. همچنین از اینکه زمان خود را برای میزبانی و همراهی من در تعطیلات آخر هفته خود تنظیم نموده اید نیز متشکرم .
 
متاسفانه علیرغم هماهنگی و برنامه ریزیهای انجام شده و لطف جنابعالی ، دیدن شرایط دریاچه ، بسیار متاثر کننده بود . راهنمایی شما در طول بازدید به من کمک کرد تا ابعاد و مشکلات بیشتر دریابم. همچنین مشاهده دریاچه ارومیه در چنین وضعیت بحرانی برای من نشان دهنده مسئولیت استراتژیک همگی ما برای تغییر این فرایند تخریبی می باشد.

من اعتقاد دارم با عنایت به سابقه همکاری بسیار طولانی سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و برنامه عمران ملل متحد ، در قالب طرح حفاظت از تالابهای ایران ، ما به همراه یکدیگر ، به راه حل ها دست یافته ایم.

من اعتقاد دارم که راه حل خروج از شرایط کنونی در اجرای فراگیر برنامه جامع مدیریت دریاچه ارومیه در سطح حوضه آبریز است. ما برای حفظ این اثر طبیعی مسئولیت تاریخی داریم که در قبالش باید اقدام عاجل به عمل آوریم .

دریاچه ارومیه تنها یک میراث ملی نیست بلکه یک ذخیره گاه زیست کره است که متعلق به همه ملتهاست و نسل های آینده در مورد نحوه مدیریت ما بر آن قضاوت خواهند کرد.

من تلاش های بی وقفه دولت جمهوری اسلامی ایران و نیز سازمان شما را در حل این مسئله کاملا درک می کنم بنابراین به شما اطمینان می دهم که سازمان ملل به طور کل ، و برنامه عمران سازمان ملل به طور اخص بر حمایت ها و همکاری های خود در حفظ دریاچه ارومیه ادامه خواهند داد و همواره در این راه در کنار شما خواهند بود . مطمئنم اگر در انجام آنچه امروز نیاز است پافشاری کنیم در آینده خواهیم توانست به اتفاق یکدیگر به سواحل "پراز آب " دریاچه برگردیم.»

   + کورش پورزند ; ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

حمایت از اعتراض به حق مردم خوزستان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از منابع آب رودخانه کارون را از برنامه های سازمان عنوان کرد و گفت: از زنجیره انسانی که در دفاع از حقوق زیست محیطی خوزستانی ها ایجاد شده حمایت می کنیم .

معصومه ابتکار در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص موضع سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اعتراض شماری از دوستداران محیط زیست که با ایجاد زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز، مخالفت خود را با انتقال آب این رودخانه به مناطق مرکزی ایران اعلام کردند اظهار داشت: این اقدام نشان می دهد مردم اهواز نسبت به وضعیت زیست محیطی شهر بسیار نگرانند که البته با توجه به وضعیت ریزگردها و رودخانه کارون دراین استان این نگرانی کاملاً بجاست.
 
وی افزود: امیدواریم این اقدام با برنامه ریزی و مطالعه کافی اثراتی که این انتقال بر مبداء می گذارد انجام شود زیرا در غیر اینصورت اثرات جبران ناپذیر زیست محیطی برای استان خوزستان و رودخانه ارزشمند کارون به بار خواهد اورد.
 
ابتکار تصریح کرد: البته حفاظت از کیفیت و منابع و سرچشمه های کارون در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و مردم اهواز مطمئن باشند که سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد حقوق زیست محیطی خوزستانی ها نادیده گرفته شود.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد: حمایت از اعتراض به حق مردم خوزستان را وظیفه خود می دانیم و این زنجیره انسانی که در دفاع از حقوق مردم تشکیل شده باید مسئولان محیط زیست را همراه خود بدانند.

   + کورش پورزند ; ۳:۳۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

دستورالعمل امواج تدوین می‌شود

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در اولین نشست خبری خود درباره ساماندهی امواج و پارازیت‌ها گفت: موضوع امواج یکی از دغدغه‌های سازمان محیط زیست است بطوریکه این مسئله در شورای شهر نیز اعلام شده بود، همه تولیدکنندگان امواج در قالب ضوابط و استانداردها باید فعالیت کنند، اگر ضوابط و مقررات رعایت شود فعالیت در این حیطه مشکلی ندارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون در صدد تدوین دستور‌العمل امواج هستیم، یادآور شد: دستگاه‌ها صرفنظر از هر نوعی که می‌خواهند باشند، (مربوط به تلفن همراه، سیستم بانکی و ماهواره) در ارسال امواج باید در چارچوب ضوابط و قوانین فعالیت کنند.

در تشریح این موضوع دکتر سعید متصدی زرندی معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهارداشت: سازمان محیط زیست باید استانداردهایی را در رابطه با امواج تدوین کند که هم‌اکنون این کار آغاز شده است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه‌ای که دستورالعمل آن در شورا تدوین شده است، ایجاد دکل تابع ضوابط مشخصی است.

این مقام مسئول یادآور شد: در صدد هستیم دکل‌های مشترکی را برای کاهش تعداد دکل‌ها ایجاد کنیم.

دکل‌هایی که فاصله را رعایت نکنند، به کمیسیون ماده 100 معرفی می‌شوند

معاون محیط زیست انسانی با بیان اینکه براساس ضوابط باید فاصله دکل‌ها از واحدهای مسکونی 50 متر و همچنین از بیمارستان، مهد کودک، دانشگاه و مدارس 100 متر باشد، گفت: لازم است دکل‌هایی که تازه نصب می‌شوند ضوابط را رعایت کنند در غیر این‌صورت به کمیسیون ماده 100 معرفی می‌شوند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه سازمان محیط زیست بر این مسئله نظارت عالی خواهد داشت، گفت: باید توجه داشت مسئولیت اصلی این موضوع بر عهده وزارت بهداشت است.

وی با تاکید بر ضرورت وجود شوراها در کل کشور در حوزه محیط زیست، افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا بیشتر نقش را می‌تواند از طریق سیاستگذاری صحیح داشته باشد.

ابتکار درباره برگزاری نشستی با فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: حدود 3 هفته گذشته قرار بود تا نشستی با اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس داشته باشیم اما به دلیل تداخل جلسات، این امر به تعویق افتاد، باید بگویم از برگزاری این جلسه استقبال می‌کنم.

وی درباره بادهای نمکی ابراز داشت: کارگروه نجات پارک ملی دریاچه ارومیه، فعالیت خود را آغاز کرده است اما باید گفت که مسئولیت این کارگروه نیز با وزارت نیرو است.

   + کورش پورزند ; ۳:٢٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

گسترش تمدن بشری دلیل گرم شدن زمین است.

پروفسور ثبوتی، گفت: گسترش تمدن بشری دلیل گرم شدن زمین است.

 "یوسف ثبوتی"  افزود: آب و هوای متوسط کره زمین در طول سالیان دراز یعنی بیش از هزاران سال را اقلیم می‎نامند. این اقلیم در طول دوران‎های زمین‎شناسی تغییرات زیادی داشته است، دوران‎هایی وجود داشت که آب و هوای زمین بسیار گرم بوده و سطح دریاها به دلیل آب شدن یخ‎ها بسیار بالا آمده بود و مناطق سردسیر قطبی در آن دوران محدود بود و در دوران‎هایی که برعکس این پدیده رخ داده است که زمین به طور متوسط بسیار سرد بوده و قسمت بزرگی از آب‎های اقیانوس‎ها به صورت یخ بوده‎اند.

 وی افزود: عمر زمین 4.5 میلیارد سال است و در طول حداقل 100 میلیون سال گذشته حدود 15 بار دوران سرد و یخ‌بندان و بسیار گرم را گذرانده است و آب و هوای کنونی زمین و تمدن 12 هزار سال بشر کم و بیش خود را با آن تطبیق داده است. یک برهه زمانی بسیار کوتاه و در واقع به اندازه یک چشم برهم زدن در تاریخ زمین است.

 چهره ماندگار زنجانی، خاطرنشان کرد: تمدن فعلی بشر در 12 هزار سال گذشته به وجود آمده است. مثلاً شهرنشینی، زراعت، دامپروری، ایجاد صنایع گوناگون را گذرانده و در تاریخ کوتاهی به جایگاه فعلی رسیده و تمدن بشر با این اقلیم که در 12 هزار سال گذشته وجود داشته و خود را تنظیم کرده است و موضوع قابل توجه این است که در طول نیمه دوم قرن بیستم دانشمندان متوجه گرم شدن غیرعادی زمین شده‎اند.

وی اظهار کرد: این گرم شدن جزو روال متعارف کره زمین نیست و به نظر می‌رسد که انسان بر اثر دانشی که در دو قرن اخیر به دست آورده و صنعتی که بر مبنای همین دانش به وجود آمده است، سبب تغییرات بزرگ مقیاس در کره زمین و آب و هوای متوسط کره زمین شده است. این نامتعارف بودن برای بشر که عمر تمدن کوتاهی دارد تا اندازه‌ای نگران‌کننده است و گرنه گرم شدن فعلی زمین در مقایسه با گذشته‎های دور کره زمین غیرعادی نیست، بلکه چیزی که این موضوع را غیرعادی می‌کند، تمدن کوتاه اخیر است.

این دانشمند زنجانی، تصریح کرد: مطالعاتی که دانشمندان بر روی این پدیده انجام داده‎اند نشان می‌دهد که مسبب اصلی این گرم شدن انسان است که انسان دو قرن گذشته برای توسعه صنعت و تمدن شهرنشینی در واقع برای بهتر زیستن به انرژی کلان نیاز داشته است که این انرژی کلان را در زیرزمین و مخازن نفت، گاز و ذغال‌سنگ یافته و استخراج کرده است و سوزاندن بی‌محابای آن سبب گرم شدن زمین شده است، زیرا عنصر سازنده این مواد کربن است که پس از سوخته شدن به کربن دی‌اکسید تبدیل می‌شود و این ماده اثر خاصی در جو دارد.

وی یادآور شد: اثر کربن دی اکسید در جو مانند یک روپوش است که اجازه خنک شدن به زمین نمی‎دهد. انرژی زمین از خورشید تامین می‌شود تقریباً تمام انرژی که به شکل‌های مختلف در زمین وجود دارد مستقیم از خورشید است که در گیاهان، بادها، جریان‏ های اقیانوس و حتی در منابع زیرزمینی ذخیره شده است.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: نور خورشید در طول موج‎های کوتاه پنج هزار و شش هزار انگستروم است که از جو زمین عبور کرده و وارد آن شوند که سبب گرم شدن زمین می‌شود و جو زمین نسبت به این طول موج‎ها شفاف است، ولی زمین اگر بخواهد گرما را پس بدهد در طول موج‎هایی پس می‎دهد که بلند هستند و طول آن حدود 20 هزار انگستروم است و حضور کربن دی‌اکسید و چند گاز دیگر در جو زمین اجازه خروج این طول موج‎ها را از زمین نمی‌دهد، بنابراین هر قدر کربن دی‌اکسید در جو زمین بیشتر باشد خروج گرما از زمین با مشکل روبه‌رو می‌شود و سبب گرم شدن زمین می‌شود و مانند یک لحاف روی کره زمین عمل می‎کند.

وی یادآور شد: دخل و تصرفات بشر مانند سوزاندن سوخت‎های فسیلی سبب وارد کردن بیش از حد کربن دی‌اکسید به جو زمین شده است که این مشکلات پدید آمده‎اند، البته به جز کربن دی‌اکسید گازهای دیگری مانند متان که از پوسیدن ضایعات گیاهی و حیوانی در رودخانه‎ها و لجنزارها و کنارهای اقیانوس‎ها به وجود می‌آید، دارای این خاصیت را دارد، ولی اهمیت آن در گرم کردن کره زمین به اندازه کربن دی‌اکسید نیست. این گازهایی که سبب گرم شدن زمین می‌شود را گازهای گلخانه‎ای می‎نامند که مانند گلخانه‎های شیشه‎ای که سبب گرم شدن گلخانه‎ می‌شوند، سبب گرم شدن زمین می‌شود.

ثبوتی در خصوص تبعات گرم شدن زمین، عنوان کرد: زمین گرم مقدار تبخیر از اقیانوس‏های بیشتری دارد و تبخیر زیاد و زیاد شدن بخار آب در جو سبب افزایش بارندگی‎ها می‌شود، ولی مسئله به این سادگی نیست. این بارندگی‎های زیاد سبب تغییر الگوی بارش می‌شود به این معنی که بارش در مناطقی که عرض جغرافیایی بالایی دارند مانند کشورهای اسکاندیناوی، روسیه، سیبری و کانادا زیاد شده، ولی عرض‌های جغرافیایی پایین‎تر مانند کشورهای خاورمیانه، هند، اروپایی جنوبی و مرکز آمریکای شمالی کمتر می‌شود و مطالعات و شبیه‎سازی‎هایی که متخصصان اقلیم انجام داده‎اند، نشان‌دهنده این نتایج است.

وی تاکید کرد: هیچ کدام از این موضوعات به صورت صد در صد قطعی نیست، ولی این موضوع با احتمال زیاد پذیرفته شده است. علت این بارندگی شدت گرفتن بادها است که به دلیل گرم شدن زمین و افزایش بخار آب در جو صورت می‎گیرد، بخار آبی که تبخیر می‌شود و در جو دوباره می‎خواهد به آب تبدیل شود مقدار قابل توجهی از انرژی نهان تبخیر را به جو می‌دهد، به همین دلیل مقدار زیادی از انرژی بر اثر میعان بخار آب در جو وارد جو می‌شود و نظام بادها تغییر می‌‎کند و این تغییرات سبب تغییر نظام بارش‎ها می‌شود.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: این تغییرات در مقایسه با تغییرات اقلیم زمین که به طور طبیعی انجام می‌شود و در طول دوران‎های زمین‎شناسی در صدها میلیون سال انجام می‌شود بسیار ناچیز است، ولی زندگی روزمره انسان اعم از کشاورزی، دامپروری و ... را با اقلیم موجود تطبیق داده است و این اقلیم جدید به طور نسبتاً ناگهانی تغییر باید نگران‌کننده است.

وی افزود: در خصوص تغییر اقلیم در ایران مطالعاتی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه انجام می‌شود، نشان می‎دهد که شبیه‎سازی اقلیم ایران در قرن 21 و همسایگان آن که باید منتظر بود که بارش‎ها تا اندازه‎ای کم شود و در هر حال خود را با آنان تطبیق داد، البته این نتایج مقدماتی بوده و برای رسیدن به نتایج قطعی گذشت زمان نیاز است.

   + کورش پورزند ; ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →