سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

حق رای نماینده شبکه تشکل های زیست محیطی در کارگروه محیط زیست و توسعه پایدار

حق رای و حضور نماینده شبکه تشکل های زیست محیطی در کارگروه محیط زیست و توسعه پایدار هر استان به تصویب دولت رسید

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حضور نماینده شبکه تشکل های استانی با برخورداری از حق رای در کارگروه محیط زیست، آمار و توسعه پایدار هر استان به تصویب هیات دولت رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عصر سه شنبه مورخ 30/04/1394 در همایش سراسری سازمان های مردم نهاد که به منظور هم اندیشی درباره فصل محیط زیست در برنامه ششم توسعه در سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: یکی از مهم ترین سیاست ها و برنامه های دولت یازدهم، برنامه ریزی و سیاست گذاری برای حفظ محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: به همین جهت در بعد ملی و بین المللی، محیط زیست ایران با تحولات مثبت زیادی رو به رو شده است.

لزوم همگرایی در حفظ محیط زیست از مهم ترین تاکیدات رهبری

معاون رئیس جمهور با یادآوری دیدار 17 اسفندماه سال گذشته مقام معظم رهبری با مسئولان و فعالان عرصه محیط زیست کشور، خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین تاکیدات رهبری لزوم همگرایی در حفظ محیط زیست بود.

وی ادامه داد: دولت یازدهم نیز طی 23 فعالیت خود نشان داد که خط مشی محیط زیست نه تنها در شعار بلکه در رویکرد اجرایی و برنامه ریزی و سیاست گذاری دولت نقشی بسیار پررنگ دارد و در این راستا، حضور و مشارکت جوامع محلی و بومی بسیار ارزنده خواهد بود.

ابتکار تاکید کرد: بر اساس نگاه و جهت گیری دولت؛ سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی، دانشگاهیان و تشکل های صنفی از نقش بسیار تعیین کننده و تاثیرگذاری در فرآیند سیاست گذاری و برنامه ریزی کشور برخوردارند.

معاون رئیس جمهور افزود: به همین جهت در هیات دولت مصوب شد که الزاما یک نفر به نمایندگی از شبکه سمن های هر استان ضمن برخورداری از حق رای در شورای برنامه ریزی فرابخشی استان ها حضور داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری سابقه حضور نماینده سمن ها در شورای برنامه ریزی استان ها در زمان دولت اصلاحات، خاطرنشان کرد: نماینده سمن ها پس از عضویت کارگروه محیط زیست، آمار و توسعه پایدار ذیل شورای برنامه ریزی فرابخشی استان ها می تواند به نمایندگی از جمیع سمن های استان خود در فرآیند تصمیم سازی و برنامه ریزی استان مشارکت داشته باشد.

تشکل ها فعالیت های تخصصی و علمی را در دستور کار خود قرار دهند

وی یکی دیگر از مزیت های این اقدام را تمرین برای استفاده از پتانسیل جمعی به جای فردگرایی برشمرد و گفت: یکی از مهم ترین انتظارات ما از سمن ها در کنار جریان سازی مثبت اجتماعی، حرکت به سمت انجام فعالیت های تخصصی و علمی برای افزایش اثر حضور و مشارکت مردمی در سیاست ها و برنامه ریزی ها است.

ابتکار فعالان مدنی و سازمان های مردم نهاد را یکی از قوی ترین ابزار نظارتی بر فعالیت های حاکمیتی دانست و تاکید کرد: در صورت برخورداری فعالان و اعضای سمن ها از نگاه و توان علمی و تخصصی بالا، آن ها می توانند سنجشگران موثر میزان دستیابی یا انحراف از شاخص ها برای دولت ها باشند زیرا نظارت صحیح تضمین کننده کیفیت اقدامات است.

معاون رئیس جمهور شبکه سازی سمن ها را یکی از مهم ترین ابزار توانمندی آن ها برشمرد و اظهار کرد: شبکه سازی درست سمن ها می تواند در کنار کمک به رشد و پیشرفت جامعه، منجر به ارتقاء زیرساخت ها برای نهادسازی شود.

صندوق ملی محیط زیست ابزار مهمی برای تقویت برنامه های زیست محیطی

وی اشاره ای هم به فعالیت های صندوق ملی محیط زیست داشت و افزود:صندوق ابزار مهمی برای تقویت مالی برنامه های مختلف زیست محیطی و اجرای سیاست‌های محیط زیست در کشور، همچنین جلب مشارکت‌های بین‌المللی و سازمان‌های مردم‌نهاد است.

ابتکار تاکید کرد: فعالیت صندوق ملی محیط زیست می تواند شتاب دهنده رشد فناوری های سبز و حمایت از نوآوری‌های این حوزه در کشور باشد.

وی با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در رفع بحران ها و نواقص به ویژه در عرصه های اجتماعی همچون محیط زیست، تصریح کرد: رویکرد اصلی دولت یازدهم ایجاد فضا برای جذب و افزایش مشارکت مردم در تمامی عرصه ها به ویژه عرصه اجتماعی از با تکیه بر اصل اعتدال است.

معاون رئیس جمهور ایجاد فضای باز و آزاد برای تضارب آراء، برخورداری از قدرت پذیرش نقد مشفقانه، برخورداری از آزادی بیان، رعایت اصول اخلاقی در برخورد با رقیب و منتقد را از جمله الزامات مهم برای جذب و افزایش مشارکت مردم برشمرد .


ابتکار ابراز امیدواری کرد: حمایت دولت از شکل گیری و ترویج گفتمان اعتدالی مبتنی بر مشارکت مدنی، همچنین حضور موثر مردم، احزاب و تشکل ها در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی منجر به رشد و بالندگی جامعه شود.

   + کورش پورزند ; ٦:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٤
comment نظرات ()

مسئله بحران آب یک مسئله جدی است.

پروفسور پرویز کردوانی در همایش بحران آب که به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به تفاوت کویر و بیابان اظهار کرد: کویر به نمک‌زار گفته می‌شود که قابل استفاده نیست، لذا برای اینکه مورد استفاده قرار گیرد باید نمک این زمین‌ها از بین برود، این در حالی است که بیابان به محلی وسیع گفته می‌شود که میزان بارندگی در آن کمتر از 55 میلی‌متر باشد.

وی افزود: مسئله بحران آب یک مسئله جدی است؛ چرا که من 31 سال پیش در کتاب خود به این موضوع اشاره کردم، ولی مورد توجه قرار نگرفت. در حال حاضر در کشور سعی بر تغییر وضعیت آب و هوایی دارند، این در حالی است که در مناطقی که تحت آب و هوای پرفشار هستند حتی وجود دریا و دریاچه نیز موجب تغییر آب و هوا نمی‌شود، ولی در مناطق کم‌فشار حتی کاشت یک درخت می‌تواند در این زمینه موثر باشد که کشور ما در مرکز هوای پرفشار قرار دارد، لذا باید نکات مربوط به این نوع آب و هوا را مورد توجه قرار دهیم. در حقیقت در مناطق پرفشار تبخیر بالقوه بسیار بالا است و بعد از مدت کوتاهی شرایط آب و هوایی در این مناطق به وضعیت سابق خود برمی‌گردد.

پروفسور کردوانی با اشاره به وضعیت میزان بارندگی در کشور تصریح کرد: میزان بارندگی در کشور کمتر از دو سوم کل دنیا است و با گرم‌تر شدن کره زمین، بارندگی در مناطقی که بیشتر بود، بیشتر شده و در مناطقی که کمتر بود کمتر شده است. در این مناطق به دلیل پرفشار بودن آب و هوا میزان بارندگی کم شده است. این هوای پرفشار از عرض 30 درجه خط استوا می‌وزد، اما آنچه اهمیت دارد و مسئله مورد بحث است مقوله آب‌های زیرزمینی است که تقریباً در کشور در حال تمام شدن است، زیرا 70 درصد آب‌شرب روستایی و 60درصد آب‌شرب شهری را تشکیل می‌دهد.

پدر علم کویرشناسی عنوان کرد: انسان سه چیز را اختراع کرد که در غارت آب اثرگذار بوده که اولی اختراع شیر و شیلنگ، دوم حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق که موجب خشک شدن قنات‌ها شد و سوم سدسازی و انتقال آب بود. البته سدسازی کار قابل توجه و خوبی است، ولی وقتی سدی ساخته می‌شود باید مصارف آن نیز مشخص شود، زیرا سدسازی موجب رونق گرفتن کشاورزی آبی شده و زمانی که کشاورزی آبی شکل گرفت، بستر کشاورزی دیم و در نهایت منابع‌طبیعی که موجب نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی بودند، از بین رفت و این حوزه آب بیشتری را برای تولید محصولات خود مصرف کرد.

وی ادامه داد: با این حال اگر مصرف آب به همین شکل باشد تا 60 سال آینده حتی در سدها نیز آب وجود نخواهد داشت، زیرا در سدها پدیده رسوب ایجاد می‌شود که سد دیگر امکان ذخیره آب را ندارد. در واقع انسان با تولید علم قصد داشت شرایط بهتری برای زندگی کردن ایجاد کند که مشکلاتی را سبب شده است. همچنن حفر چاه از زمان قبل از انقلاب وجود داشت، ولی از دهه 50 به بعد به ویژه از سال 55 تا سال 65 حفر چاه به دو برابر می‌رسد، لذا باید تمهیدات بهتری در این خصوص اندیشیده شود.

چهره ماندگار جغرافیا یادآور شد: آب تنها در بخش کشاورزی به هدر نمی‌رود، به همین منظور اگر قرار باشد آب مورد نیاز کشاورزی به نصف کاهش یابد، باید به تبع آن دولت آب سایر حوزه‌ها را نیز به نصف کاهش دهد، لذا لازم است برنامه‌ریزی دقیق‌تری در این زمینه داشته باشیم. همچنین ایرانیان باید سعی کنند خود روش‌ها و شیوه‌های مناسب با موقعیت جغرافیایی کشور و استفاده از تکنولوژی در این حیطه را به کار گیرند و برای مصرف و تامین آب در آینده فکری کنند.

   + کورش پورزند ; ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٤
comment نظرات ()

بیانیه پایانی نشست مدیران سازمان حفاظت محیط زیست

گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور ، با صدور بیانیه ای 26 بندی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست «پاما»، در متن بیانیه گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور با موضوع محیط زیست طبیعی که روز پنجشنبه پس از سه روز برگزاری نشست های تخصصی و ارائه های راهکارهای علمی و عملی در حفظ و حراست از محیط زیست به پایان رسید، چنین آمده است:

ما مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های کشور در راستای تحقق اصول 45 و 50 قانون اساسی و نیل به اهداف زیست محیطی سند چشم انداز 20 ساله نظام، همچنین لزوم پاسخگویی به مطالبات بنیادین مقام معظم رهبری از مردم و مسؤولان در زمینه محیط زیست که در صورت عملیاتی شدن، زمینه ساز اجرای تعهدات دولت محترم و انجام تعهدات فرامرزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه محیط زیست جهانی خواهد بود، نقطه نظرات و دغدغه های خویش را در زمینه مدیریت محیط زیست کشور به شرح ذیل اعلام می داریم:

1-  ما مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور، ضمن سپاسگزاری فراوان از فرمایشات قاطع و راهگشای مقام معظم رهبری در ضرورت حفاظت و پاسداری از محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی کشور که در دیدار پایان سال گذشته مدیران و دست اندرکاران محیط زیست و منابع طبیعی سراسر کشور ایراد فرمودند، متعهد می گردیم در اجرای تکالیف محوله از سوی ایشان با تمام وجود از محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی کشور پاسداری نموده و از هیچ کوشش وتلاشی برای تحقق منویات معظم له در این زمینه دریغ نکنیم.

2-  ما مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور نگرانی شدید خویش را از روندهای نامناسب تخریب محیط زیست در جهان و کشور اعلام نموده ومعتقدیم ادامه این وضعیت، قطعاً زمینه ساز حیات اجتماعی رو به رشد کشور که در اصل 50 قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است، نه تنها برای نسل های آتی بلکه برای نسل حاضر نیز نخواهد بود.

3-  از آنجایی که حفاظت از محیط زیست بر اساس قانون اساسی وظیفه عمومی تلقی می گردد و همه آحاد ملت در این زمینه مسئول هستند و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری که در ادامه رهنمودها و تذکرات قبلی، برای اولین بار بصورت شفاف و صریح بخش قابل توجهی از بایدها و نبایدهای حفاظت از محیط زیست کشور را بیان فرمودند، از ملت نجیب ایران اسلامی خواستاریم تا با تکیه بر داشته های غنی فرهنگی و اسلامی خویش برای حفاظت از محیط زیست و حفظ حقوق فرزندان و نسل های آتی کشور اهتمام بیشتری ورزیده و از هر گونه تلاش و کوششی که در این زمینه می توانند انجام دهند دریغ نفرمایند، که یقینا فردا دیر خواهد بود.
4-  ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها، حمایت ها، پیگیری ها و موضع گیری های به موقع تشکل ها و سازمان های مردم نهاد فعال در موضوع محیط زیست و اقدام های نظارتی آن ها، در رصد فعالیت دستگاه های مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، تقاضا می گردد برای تحقق هر چه بهتر مطالبه به حق مقام معظم رهبری در قضاوت بر عملکرد زیست محیطی دستگاه ها با پرهیز از منافع شخصی و جناحی و صرفاً از منظر حفاظت از محیط زیست هر چه بیشتر خود را به ابزارهای علمی و فنی لازم برای انجام این وظیفه ملی و خطیر تجهیزکنند.
5-  از رئیس جمهور محترم به خاطر توجه ویژه به مسائل محیط زیست کشور مخصوصاً موضوع تالاب ها و دریاچه ها و جنگل ها سپاسگزاری می گردد.به رغم درک محدودیت ها و مشکلات دولت در زمینه های مختلف پولی، مالی و سیاسی، بر این باوریم که رفع تهدیدهای فراوان زیست محیطی کشور مستلزم اتخاذ سیاست ها، برنامه ها و اقدام های  حمایتی و عملی جدی تری توسط برخی از ارکان دولت تدبیر و امید بویژه در زمینه حفاظت از منابع و اکوسیستم های آبی و جنگلی است که دستورهای قاطع و  جدی تر را طلب می کند. برگزاری جلسات شورای عالی حفاظت محیط زیست در فواصل زمانی کوتاهتر و افزایش سهم بسیار اندک (کمتر از یازده صدم درصدی) سازمان حفاظت محیط زیست از اعتبارات عمومی و تأمین منابع انسانی، مالی و تجهیزات کافی برای حفاظت از محیط زیست طبیعی کشور، از جمله این در خواست هاست.

6-  از رویکرد نوین، همکاری ها و اقدام های مؤثر قوه قضائیه به ویژه رئیس محترم این قوه، حضرت آیت الله آملی لاریجانی و رﺅسای کل محترم دادگستری و دادستان های محترم سراسر کشور در صیانت از حقوق عامه و منافع عمومی در برخورد با متخلفین و متصرفین عرصه های طبیعی کشور تشکر می کنیم. هر چند معتقدیم، تحقق منویات مقام معظم رهبری، ورود عالمانه و جدی تر اعضای محترم این قوه را در جرم انگاری و برخورد شدیدتر و سریع تر با متخلفین طلب می کند. تشکیل واحدهای قضایی تخصصی در استان های فاقد این گونه شعب و رجوع و توجه به نظرات مدیران و کارشناسان محیط زیست در صدور احکام قضایی به عنوان مرجع تشخیص از جمله اقدام های خوبی است که این روند را تسریع  می سازد.

7-  از مسؤولین و اعضای محترم قوای سه گانه در سراسر کشور در خواست می گردد مرجعیت سازمان حفاظت محیط زیست را در تشخیص تخریب و آلودگی غیر قابل جبران محیط زیست در ارزیابی اثر فعالیت های اقتصادی و توسعه ای به عنوان مجری اصل 50 قانون اساسی به رسمیت شناخته و به آن احترام بگذارند.

8-  از رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خواست می گردد، در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب در یک اقدام انقلابی در جهت حفظ و حراست از محیط زیست کشور در اولین فرصت ممکن در سال جاری نسبت به بررسی و تصویب لوایح زیست محیطی ارائه شده از سوی دولت اقدام کنند. 

9-  از دولت و مجلس محترم تقاضا می شود با توجه ویژه و هدف گذاری کمی و قانون گذاری مناسب در فرآیند تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی شرایط خروج از بحران های زیست محیطی موجود در عرصه های مختلف و برگشت به شرایط پایداری نسبی محیط زیست و حفظ ذخائر ژنتیکی، گونه های مهم و منحصر بفرد گیاهی و جانوری و زیستگاه های طبیعی کشور را فراهم سازند.

10-   ما مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور نگرانی خویش را نسبت به اتخاذ برخی از رویکردهای توسعه صنعتی و به ویژه فعالیت های معدنی بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی اعلام می نماییم ومعتقدیم خام فروشی مواد معدنی کشور و اصرار زیاد بر انجام فعالیت های معدنی به ویژه در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و توسعه بی ضابطه این فعالیت ها به بهانه ایجاد اشتغال و ارز آوری در ایران، تکرار مجدد تجربه تلخ توسعه لجام گسیخته فعالیت های کشاورزی در دهه های اخیر می باشد که نتیجه آن جز فروپاشی اکوسیستمهای آبی و از بین رفتن دریاچه ها و تالاب ها و رودخانه های مهم کشور نبوده است.

11-  از وزیر محترم دفاع به دلیل توقف تولید سلاح های شکاری در کشور و اعلام آمادگی در همکاری برای به کارگیری فناوری های نوین در انجام مطالعات و پایش مناطق تحت مدیریت سازمان و مقابله با   بحران های محیط زیستی از جمله آتش سوزی کمال تشکر را داریم. بدون شک اگر ظرفیت عظیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعم از واحدهای مختلف نظامی، انتظامی و بسیج در دفاع از امنیت پایدار کشور به کار گرفته شوند، تحقق منویات مقام معظم رهبری و بازگشت ثبات به وضعیت محیط زیست کشور دور از دسترس نخواهد بود.

12-   اصلاح شیوه های کشاورزی در بخش های مختلف و توسعه فعالیت های کشاورزی پایدار و سازگار با محیط زیست و متناسب با توان اکولوژیکی سرزمین به طوری که حداکثر بازدهی اقتصادی از منابع آب محدود کشور در این بخش را تضمین کند از جمله راهکارهای مدیریت صحیح تطبیق بخش کشاورزی با شرایط بحرانی موجود است که انتظار می رود بطور شایسته ای مورد توجه ویژه وزارت محترم جهاد کشاورزی قرار گیرد.

13-   توسعه فعالیت های گردشگری و طبیعت گردی به شرط رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی و مشارکت جوامع بومی و محلی از جمله کم هزینه ترین راه های برون رفت از شرایط سخت اقتصادی امروز کشور است که لازم است به صورت ویژه مورد توجه مسؤولین ذیربط قرار گیرد.

14-   از ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل موضع گیری های صریح و قاطع ایشان در دفاع از حریم محیط زیست طبیعی و انسانی کشور سپاسگزاری نموده و ضمن اعلام حمایت از مواضع اصولی ایشان درخواست می گردد تا با اقدام هایی از قبیل اصلاح ساختار سازمان و احیای معاونت محیط زیست طبیعی در ادارات کل استانی موجبات نقش آفرینی بهتر سازمان را در انجام تکالیف و     ماموریت های خویش در حفاظت از محیط زیست کشور فراهم سازند.

15-   با توجه به بحران کم آبی و تداوم خشکسالی در عرصه های طبیعی و به منظور حفاظت از تنوع زیستی کشور و مقابله با بحران های زیست محیطی از قبیل خشکسالی، آتش سوزی و بیماری های حیات وحش و کاهش اثرات زیانبار آنها، ضمن درخواست همکاری همه جانبه دستگاه ها و مسؤولان ذیربط در سطوح ملی و استانی،از معاونت محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخواست می گردد تا نسبت به اختصاص اعتبارات لازم از محل اعتبارات بند "ش" ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه مساعدت بیشتری را مبذول فرمایند.

16-   از مدیران عامل بانک ها و موسسات مالی ارائه کننده تسهیلات به واحدهای تولیدی درخواست می گردد تا به منظور پایداری در فعالیت های اقتصادی، در هنگام ارزیابی طرح های پیشنهادی و قبل از پرداخت هرگونه تسهیلات، ترتیبی اتخاذ نمایند تا از سازگاری طرح ها با محیط زیست محل پیشنهادی اطمینان کامل حاصل نمایند.

17-   از ملت شریف و سخاوتمند ایران و کلیه هموطنان عزیز در داخل و خارج از کشور و همه علاقمندان به حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی ایران درخواست می گردد تا با اهدای کمکهای مالی هر چند اندک خویش به صندوق ملی محیط زیست که اخیراً راه اندازی گردیده است موجبات حفاظت بهتر از ذخائر ژنتیکی و گونه های منحصر بفرد گیاهی و جانوری کشور را فراهم سازند.

18-   از علمای معزز،هنرمندان، ورزشکاران و قهرمانان ملی در عرصه های مختلف، اساتید دانشگاه، معلمین، دانشجویان، دانش آموزان و جوانان عزیز کشور درخواست می گردد تا ظرفیت های عظیم اجتماعی خویش را در راه حفاظت از محیط زیست ایران عزیز به کار گیرند.

19-   از وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب کشور در خواست می گردد تا با بازنگری در برنامه های مدیریت عرضه و تقاضای آب، تأمین آب کافی و بهداشتی برای شهروندان و احیاء، باز سازی و پایداری زیست بوم های طبیعی و آبی کشور را برای نسل فعلی و آتی کشور تضمین کند.

20-   از وزارت راه و شهرسازی و شهرداری های سراسر کشور درخواست می گردد تا با اتخاذ سیاست های درست، شهرهای کشور را به سمت شهرهای سبز و پاک با رفاه بیشتر برای ساکنین آنها پیش ببرند.

21-   ضمن قدردانی از تلاش های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء و ترویج فرهنگ زیست محیطی جامعه، از مسؤولین محترم این رسانه درخواست می گردد تا با اختصاص سهم بیشتری از ظرفیت های این سازمان به برنامه ها و موضوعات مربوط به محیط زیست، زمینه تحقق بیشتر و سریع تر اهداف مندرج در اصل 50 قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری را فراهم سازد.

22-   از مسؤولین کلیه دستگاه ها و نهادهای اجرایی دولتی و خصوصی کشور در خواست می شود تا منشور زیست محیطی دستگاه متبوع خویش را در چارچوب منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تکالیف قانونی و با بهره گیری از دستاوردهای نوین علمی و تجربیات بین المللی تهیه و ضمن اجرایی نمودن آن گزارش های دوره ای ارزیابی را جهت خود کنترلی و تنویر افکار عمومی منتشر سازند.

23-   از آنجایی که کشور ایران در حدود 44 سال پیش میزبان امضای اولین کنوانسیون محیط زیستی جهان به نام کنوانسیون رامسر در جهت حفاظت از تالاب ها بوده و اکنون نام رامسر در بیش از 160 کشور جهان معرف فرهنگ غنی زیست محیطی کشور عزیزمان ایران می باشد، شایسته نیست که مرکز منطقه ای رامسر در غرب و مرکز آسیا که خود می تواند به عنوان جایگزینی برای دبیرخانه کنوانسیون در منطقه نقش آفرین باشد و ایران اسلامی و شهر رامسر را به عنوان اولین و مهمترین مرجع تالابی جهان از مزایای فراوان توسعه ای در ابعاد مختلف بهره مند سازد از دریافت سهم اندکی از اعتبارات عمومی کشور محروم باشد. لذا از معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخواست می گردد تا به هر نحو ممکن که صلاح می دانند نسبت به اختصاص اعتبارات کافی به این مرکز مساعدت فرمایند. بیم آن می رود که غفلت بیش از این موجبات تعطیلی این مرکز و انتقال آن را به سایر کشورهای منطقه که به شدت نیز دنبال می کنند فراهم سازد.

24-   از وزیر محترم امور خارجه درخواست می گردد تا نسبت به فراهم کردن زمینه همکاری های متقابل برای احیای اکوسیستم های طبیعی مشترک با کشورهای همسایه به ویژه تالاب های بین المللی هامون و تالاب هورالعظیم و تالاب های مجاور آن در داخل خاک کشور عراق که به دلیل دخالت های بشر در      حوزه های بالادستی،ب خشی از کارکردهای اکولوژیکی خود را از دست داده و به کانون های ریز گرد تبدیل شده و زندگی بخش قابل توجه ای از مردم کشورمان را تحت تاثیر خود قرار داده، اقدام های  بایسته را معمول دارند.

25-   از روسای محترم قوای مقننه و مجریه درخواست می شود تا ضمن دستور اعمال نظارت زیست محیطی بر فعالیت های عمرانی و توسعه ای مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری و صنعتی، نسبت به اصلاح قانون مناطق آزاد که اختیارات حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست را به این مناطق تفویض نموده و در نتیجه آن درسال های اخیر خسارات غیر قابل جبرانی به عرصه های طبیعی و منابع زیستی این مناطق وارد گردیده و توسعه پایدار مناطق را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد، دستور صریح توأم با تسریع را صادر فرمایند.

26-   در پایان از رئیس جمهور محترم، وزیر محترم نیرو، استاندار فهیم اصفهان و نمایندگان دلسوز و کلیه مسؤولین و مردم فرهنگمدار استان اصفهان انتظار می رود با همدلی و همزبانی نگذارند تالاب بین المللی گاوخونی و زاینده رود، این رود همیشه زنده فلات مرکزی کشور که بخش مهمی از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران عزیز در بستر حیات آن خلق گردیده از نفس باز ایستد که در این صورت پاسخی برای   نسل های آتی این کشور نخواهیم داشت.  

   + کورش پورزند ; ٦:٠٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ خرداد ۱۳٩٤
comment نظرات ()

دکتر نصیری‌قیداری، سرپرست کمیسیون ملی یونسکو شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی، دکتر سعدالله نصیری‌قیداری، معاون پارلمانی و حقوقی خود را به عنوان سرپرست جدید کمیسیون ملی یونسکو منصوب کرد.

 دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران که با حکم وزیر علوم و تصویب هیات دولت منصوب می‌شود، مسوولیت همکاری‌های بین جمهوری اسلامی ایران و یونسکو و همچنین هماهنگی ملی بین دستگاه‌ها و نهادهای کشوری را برای هم‌افزایی فعالیت‌ها در یونسکو و اجرای برنامه‌های یونسکو در ایران در چارچوب اولویت‌ها و منافع ایران به عهده دارد.

نصیری‌قیداری که اکنون معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت علوم را بر عهده دارد، نماینده وزیر علوم در هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است و در دور هشتم مجلس شورای اسلامی نماینده استان زنجان بوده است.

این استاد فیزیک دانشگاه زنجان که ریاست انجمن نجوم ایران و نایب رییسی انجمن فیزیک ایران و مدیریت کمیته مکان‌یابی طرح رصد خانه ملی ایران را به عهده داشته، دارای ۳۵ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی و ۴۰ مقاله در مجلات علمی داخل کشور و ۴۵ مقاله در کنفرانس‌های علمی داخل کشور است.

   + کورش پورزند ; ٦:۱۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٤
comment نظرات ()

مقایسه بودجه فرهنگی کشور با بودجه سازمان محیط‌ زیست

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به علی مطهری بودجه فرهنگی کشور را با بودجه سازمان محیط‌ زیست مقایسه کرد.

جناب آقای دکتر علی مطهری
نماینده محترم مردم تهران و عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
با سلام و تحیات و طلب مغفرت برای روح پر فتوح ابوی ارجمندتان، اخیرا بودجه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی کشور در سال جاری را مطالعه می‌کردم و از آنجا که حضرتعالی عضو کمسیون فرهنگی مجلس هستید، یکی دو پرسش در خصوص این حجم هزینه فرهنگی برایم پیش آمده که ان‌شاءالله ارشاد می‌فرمایید. بنده ارقام را از بالاترین شروع کرده و به تدریج پایین آمده‌ام:
۱- سازمان صدا و سیما ۱۱۴۰ میلیارد تومان
۲- سازمان بسیج مستضعفین ۱۰۳۵
۳- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۷۷۰
۴- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم ۵۲۸
۵- شورای عالی حوزه‌های علمیه ۳۲۹
۶- کمک به بازسازی عتبات عالیات ۳۱۳
۷- کمک به اشخاص حقوقی غیر دولتی (جدول ۱۷) 289
۸- جامعه المصطفی العالمیه ۲۱۸
۹- اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآن ۲۰۰
۱۰- شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران ۱۹۳
۱۱- سازمان تبلیغات اسلامی ۱۱۵
۱۲- نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ۱۰۲
۱۳- دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۹۲
۱۴- کمک به آستان‌های مقدس تحت نظر مقام معظم رهبری ۸۰
۱۵- کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۷۸
۱۶- شورای برنامه‌ریزی و مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان ۵۷
۱۷- موسسه نشر آثار امام (ره) ۵۷
۱۸- دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ۵۶
۱۹- شورای عالی انقلاب فرهنگی ۵۰
۲۰- احداث و تکمیل مساجد کشور ۵۰
۲۱- بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ۳۹
۲۲- شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ۳۷
۲۳- مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) ۳۶
۲۴- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ۳۵
۲۵- سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها ۲۲
۲۶- موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (به مدیریت آیت الله مصباح) ۲۰
۲۷- ستاد اقامه نماز ۱۹
۲۸- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۱۲
۲۹- بیمه هنرمندان (فعالان قرآنی، مداحان و سایر هنرمندان) ۱۰
۳۰- موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی ۸
۳۱- کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی ۶
۳۲- بنیاد سعدی ۶
۳۳- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه بازی‌های رایانه ۴
۳۵- شورای عالی انقلاب فرهنگی بابت تحول علوم انسانی در دانشگاه‌ها ۳
36- دانشگاه اهل‌بیت 3

جمع: 6012 میلیارد تومان
 
جدول شماره ۱۷ شامل سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی متعددی می‌شود؛ از جمله: موسسه فرهنگی بصیرت، موسسه فرهنگی تبیان، موسسه فرهنگی دارالحدیث، موسسه فرهنگی نسیم نور، کمک به موسسات فرهنگی و دینی همه استان‌ها، کمک به فعالیت‌های فرهنگی مسجد جمکران، پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی، سازمان مدارس معارف اسلامی، پژوهشکده باقرالعلوم، دانشگاه باقرالعلوم، دانشگاه امام صادق، بسیج دانش‌آموزان، جشنواره عمار، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و ... .
 همانطور که ملاحظه می‌شود سهم وزارت ارشاد از این ۶۰۰۰ میلیارد تومان کمتر از ۱۳ درصد می‌باشد و ۸۷ درصد مابقی در اختیار نهادها، سازمان‌ها، بنیادها و ارگان‌هایی است که نه‌تنها کاملا مستقل از مجوعه دولت قرار دارند بلکه اساسا هیچ پاسخگویی نیز نه در قبال مجلس دارند و نه در قبال قوه مجریه. مع‌ذلک و علیرغم این واقعیات، منتقدین و مخالفان دولت آقای روحانی علی‌الدوام دولت و بالاخص وزارت ارشاد را مورد مواخذه قرار می‌دهند که چرا وضعیت فرهنگی کشور اینگونه است؟ جالب است که حتی یک بار هم نشده که مخالفان دولت کوچک‌ترین انتقاد و گلایه‌ای نسبت به این سی چهل تشکیلات دیگری که نزدیک به ۹۰ درصد بودجه فرهنگی کشور را به خود اختصاص داده‌اند، بنمایند.
اما غرضم از نگارش این عریضه طرح زاویه دیگری از اختصاص بودجه ۶۰۰۰ میلیاردی برای امور فرهنگی می‌باشد. جناب عالی را نمی‌دانم اما من خودم وقتی ارقام خیلی زیاد می‌شوند ابعاد آن را دیگر درست ملتفت نمی‌شوم. به همین منظور و برای درک اینکه ۶۰۰۰ میلیارد تومان یعنی چقدر پول، آن را با کل بودجه محیط‌زیست کشور برای سال جاری مقایسه نمودم. کل بودجه محیط زیست در سال ۹۴ رقم ۱۷۴ میلیارد تومان می‌باشد. یعنی بودجه فرهنگی‌مان نزدیک به چهل برابر بودجه محیط‌زیستمان است. نمی‌دانم در کشورهای دیگر این نسبت چگونه است اما در ایران با این ۱۷۴ میلیارد تومان خانم ابتکار هم می‌بایستی حقوق بیش از ۶۰۰۰ تن کارکنان محیط‌زیست را بپردازند، هم جلوی ریزگردها که از عراق و عربستان وارد خوزستان و مابقی کشور می‌شوند را بگیرند، هم جلوی خشک‌شدن دریاچه ارومیه را بگیرند، هم تالاب انزلی که لجن‌زار شده را احیاء نمایند، هم یک دو جین تالاب و دریاچه‌های بزرگ و کوچک را که یا از بین رفته‌اند یا در شرف از بین رفتن هستند را نجات بدهند، هم حیات رو به انقراض وحش را جلوگیری کنند، هم جلوی روند انقراض هولناک جنگل‌های کشور را بگیرند، هم فکری برای رودخانه‌های کشور نمایند که خیلی دیگر تفاوتی با فاضلاب ندارند، هم پس‌فردا که باد خنک زد و پاییز شد، مردم تهران و سایر شهرهای بزرگ را از مرگ و میر در نتیجه آلودگی هوا برهانند، هم به منظورآنکه من با این حسرت و عقده از دنیا نروم که محیط زیست گیلان (و سایر استان‌های دیگر کشور که دارای جنگل هستند) یک دستگاه هلی‌کوپتر آبپاش ندارند و هنوز در قرن بیست و یکم آتش‌سوزی جنگل را با بیل و سطل شن مجبورند خاموش کنند، یک دستگاه هلی‌کوپتر آبپاش بخرند، هم ...
البته همکاران جنابعالی در مجلس اگر چه الویتشان در تصویب بودجه سالیانه کشور بیشتر فرهنگ بوده تا محیط‌زیست، در عین حال از حق نمی‌بایستی گذشت و نمایندگان محترم مجلس نهم گام‌های ارزنده‌ای برای بهبود بخشیدن به وضعیت اسفناک محیط‌زیست کشور برداشته‌اند؛ از جمله اینکه وقتی اهواز و سایر شهرهای خوزستان دچار آن وضعیت اسفناک ریزگردها شده بود آنها هم در تهران با زدن ماسک در مجلس حاضر شدند. به علاوه خانم ابتکار را هم با شجاعت و شهامت کم‌نظیری و بدون آنکه ترسی به خودشان راه دهند مورد حمله و انتقادات شدید قرار دادند که چرا به فکر مردم خوزستان نیستند و چرا به اهواز مسافرت نمی‌کنند. مجلس نهم درست می‌بیند: برای بهبود وضعیت ناگوار زیست‌محیطی در ایران می‌بایستی بیشتر به فکر فرهنگ بود تا محیط‌ زیست.
ایام بکام باد/ صادق زیباکلام / 26/02/1394

 

   + کورش پورزند ; ٧:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٤
comment نظرات ()

زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی درتولید محصولات ارگانیک سهیم می شوند

برای نخستین بار زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی این استان با فراگیری آموزش های لازم در امر تولید محصولات ارگانیک پیش قدم می شوند.

کشاورزی ارگانیک در سطح جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه به سرعت در حال گسترش است و در این میان روش های متعددی برای تولید محصول با کیفیت برای برخورداری مردم از غذای سالم به کار بسته اند و حتی از سود مناسب و ارزش صادراتی این محصولات نیز بهره مند شده اند.

رضا نورانی رییس انجمن ارگانیک ایران نیز پیش از این از نبود برنامه مدون و چشم انداز روشن برای تولید محصولات ارگانیک در ایران خبر داده و گفته بود هنوز میزان تولید محصولات ارگانیک ایران کمتر از یک دهم درصد مجموع تولیدات کشور است.

بر این اساس برای نهادینه سازی تولید محصولات سالم و ارگانیک دوره آموزشی زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی به مدت دو روز در استان آغاز شده است.

رییس اداره استاندارد سازی، آموزش و ترویج اداره کل استاندارد استان زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه برای اولین بار دوره آموزشی عملیات خوب کشاورزی و تولید محصولات سالم و ارگانیک برای زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی این استان در حال برگزاری است، گفت: این دوره های آموزشی به دستور معاونت امور بانوان ریاست جمهوری برگزار می شود.

میترا حمزه لویی ادامه داد: در واقع تفاهم نامه ی منعقده میان سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی و وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده است به 30 نفر از زنان تسهیل گر بخش کشاورزی در استانها آموزش های تولید محصولات سالم ارایه شود.

وی اظهار کرد: طی دو روز برگزاری دوره آموزشی مشاوره های لازم برای تولید محصولات سالم تر و بعد از این مرحله برای تداوم آموزش ها به مدت شش ماه یک مشاور در بین آنان حضور خواهد داشت که تمامی هزینه های مربوطه نیز از سوی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تامین می شود.

رییس اداره استاندارد سازی، آموزش و ترویج اداره کل استاندارد استان زنجان ادامه داد: دوره آموزشی عملیات خوب کشاورزی و تولید محصول سالم در بین گروه های هدف بسیار تاثیرگذار خواهد بود چرا که به کارگیری نکات اعلام شده از بروز بسیاری از بیماری های مربوط به مصرف محصولات غیر ارگانیک می کاهد.

وی تصریح کرد: استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی معضل اساسی در تولید محصولات با کیفیت کشاورزی است که در این دوره آموزشی محدویت، مضرات و حتی نحوه استفاده بهینه از این مواد آموزش داده می شود.

وی با بیان اینکه زنان در مقایسه با مردان در تولید محصول سالم دقت و وسواس بیشتری دارند، ابراز کرد: در صورت نتیجه بخش بودن این دوره آموزشی که به صورت پایلوت در استان زنجان آغاز شده است به دیگر بخش ها نیز سوق داده خواهد شد.

**تولید محصولات ارگانیک به فرهنگ سازی نیاز دارد

یک کارشناس کشاورزی دارای گلخانه توت فرنگی به روش هیدروپونیک نیز با بیان اینکه مشکلات و موانع متعددی پیش روی تولید محصولات ارگانیک در کشور وجود دارد، گفت: این نوع دوره آموزشی برای تولید کنندگان محصولات کشاورزی باکیفیت بسیار اهمیت دارد در حالی کمتر به آن توجه شده است.

نرگس عامری اظهار کرد: تداوم برگزاری کلاسهای آموزشی عملیات خوب کشاورزی در تولید محصولات سالم فرهنگ استفاده از این شیوه را به اطرافیان و دیگر گروه های جامعه تعمیم می دهد.

این تولید کننده نمونه سال 92 استان یادآوری می کند: تولید محصول سالم در گرو توجه به استانداردهای بین المللی است و تحقق این امر علاوه بر تامین سلامت افراد به پویایی هرچه بیشتر بخش کشاورزی نیز منتهی می شود.

عامری خاطرنشان کرد: زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی این استان نقش بسزایی در ترویج تولید محصولات ارگانیک و با کیفیت در جامعه بر عهده دارند.


** به زنان تسهیل گر بخش کشاورزی اهمیت بیشتری داده شود

یک تولید کننده ورمی کمپوست نیز با بیان اینکه زنان روستایی در تولید محصولات کشاورزی با کیفیت بسیار نقش آفرین و تاثیرگذار هستند، ابراز کرد: ارایه آگاهی و آموزش های لازم در این بخش می تواند به افزایش تولید محصولات سالم کشاورزی منتهی شود.

ملیحه جلالی عمده ترین مشکلات زنان تسهیل گر و فعالان بخش کشاورزی را وجود بروکراسی اداری عنوان کرد و افزود: متاسفانه رفت و آمدهای مکرر اداری موجب شده یک فعال زن بخش کشاورزی برای دریافت مجوز از سوی سازمان مربوطه دوندگی زیادی داشته باشد و در نهایت از انجام کار خود منصرف شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه برخی از کارمندان سازمان های حوزه کشاورزی آنگونه که باید و شاید به مشکلات فعالان بخش کشاورزی آگاه نیستند و این موضوع به نوبه خود رسیدگی به درخواست های آنان را با چالش مواجه می کند.

جلالی حضور و مشارکت زنان تسهیل گر بخش کشاورزی درجلسات و گفتمان های استانی را در پیشبرد اهداف این حوزه تاثیر گذار بیان کرد.

دوره آموزشی 'عملیات خوب کشاورزی و تولید محصول سالم' زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی از چهارشنبه به مدت دو روز در زنجان برگزار می شود.

   + کورش پورزند ; ٦:٢٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
comment نظرات ()

رضا میر کریمی مدیر عامل خانه سینما شد

رضا میرکریمی (متولد هشتم بهمن ماه 1345  در شهر زنجان است .)

وی کارگردان و فیلمنامه نویس سینمای ایران و فارغ‌التحصیل رشته گرافیک از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. میرکریمی عضو گروه سینمای فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران نیز است. میرکریمی فعالیت های سینمایی خود را از سال ۱۳۶۶ با فیلم کوتاه ۱۶ میلیمتری، برای او آغاز کرد و با اولین کار بلند سینمایی خود با عنوان کودک و سرباز شناخته شد. خیلی دور، خیلی نزدیک، به همین سادگی و یه حبه قند از آثار مورد توجه او است.

سید رضا میرکریمی برای دومین بار پی در پی مدیر عامل خانه سینما شد.

   + کورش پورزند ; ٦:٠۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
comment نظرات ()

شعار روز جهانی محیط زیست

" هفت میلیارد رویا، یک سیاره ، با احتیاط مصرف کنید "

          Seven billion dreams .One planet.Consume with care

   + کورش پورزند ; ٥:٤٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
comment نظرات ()

آغاز به کار 60 مدرسه زیست محیطی از مهر ماه 1394در کشور

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست از راه‌اندازی 60 مدرسه محیط زیستی از ابتدای مهر ماه 94 در پنج منطقه آب و هوایی کشور خبر داد.

محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری(ایسنا)، گفت: در اسفندماه سال 92 بین ابتکاررییس سازمان حفاظت از محیط زیست ودکتر فانی وزیر آموزش و پرورش تفاهم نامه ای به امضاء رسید که یکی از بند آن فراهم آوردن زمینه آموزش برای 56 هزار معلم زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست بود تا این معلمان در گرایشات مختلف و مشابه تسهیل‌گر محیط زیست باشند و دانش‌آموزان کنونی و مدیران آینده را آموزش دهند.

وی با بیان این که در سال گذشته طرح معلم مروج با همکاری وزارت آموزش و پرورش اجرا شده است، گفت: درهمه استان‌ها طبق بخشنامه مقرر شده است تا درب‌های پارک‌های ملی به روی همه دانش آموزان و معلمان باز شود تا بتوانند از محیط زیست بازدید کنند و علاوه بر آن نیز کلاسهای آموزشی برای آنان برگزار شود.

تشکیل هسته مشورتی مدارس جامع محیط زیستی

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست با اشاره به تشکیل هسته مشورتی مدارس جامع محیط زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: منشور مدارس جم به رشته تحریر در آمد و این منشور به تأیید حاضران از جمله نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه و فعالان حوزه رسید.

درویش با بیان این که شیوه نامه مدارس جم آماده شده است، ادامه داد: هدف ما این است که 60 مدرسه جامع محیط زیستی را درسال جاری در5 منطقه آب و هوایی و تهران افتتاح کنیم و پس از بررسی عملکرد این مدارس و ارزیابی شیوه نامه به تدریج نظام آموزش و پرورش ما متاثر از نظام مدارس جم باشد.

وی با بیان اینکه مدارس «جم» به اختصار به معنای مدارس جامع محیط زیستی هستند، گفت: این مدارس در پنج منطقه آب و هوایی کشور یعنی در مناطق ایران - تورانی، هیرکانی، ارسبارانی، زاگرس، خلیج فارس و عمانی تشکیل می شوند.

درویش با بیان اینکه درهر یک از مناطق آب و هوایی، 10 مدرسه زیست محیطی شامل پنج مدرسه دخترانه و پنج مدرسه پسرانه در تمام مقاطع تشکیل می شود، تصریح کرد: علاوه بر 50 مدرسه زیست محیطی که در پنج منطقه آب و هوایی کشور تشکیل می شوند، 10 مدرسه زیست محیطی نیز در تهران راه‌اندازی می شود.

وی یادآور شد: این مدارس در سال تحصیلی 95-94 به صورت پایلوت کار خود را آغاز کرده و پس از ارزیابی و آسیب شناسی در طول 10 سال سعی می کنیم تمام مدارس کشور را به مدارس زیست محیطی یا همان مدارس جم تبدیل کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست در این رابطه افزود: در این مدارس عنوان درس یا ساعت اختصاصی برای مباحث محیط زیستی اضافه بر ساعات آموزشی نداریم؛ بلکه به دنبال این هستیم که با فراهم آوردن شرایطی باعث شویم که دانش آموزان به شکل خود انگیخته درگیر مسائل زیست محیطی و شرایط اقلیمی سرزمین‌شان شوند. به طور مثال پیش بینی شده است که در هر هفته نیم روز بتوانند به دل طبیعت بروند و از مکان‌های طبیعی دیدن کنند.

وی توجه به میزان مصرف انرژی و کاغذ و تولید پسماند را از مواردی دانست که در چارچوب مدارس جم رعایت می شود و افزود: پیش‌بینی شده دانش آموزان از مقطع پیش دبستان تا 9 سالگی تحت آموزش‌هایی غیر مستقیم با عنوان مدارس جامع محیط زیست قرار بگیرند و بعد از 9 سال به صورت آکادمیک آموزش های محیط زیستی ادامه خواهد داشت. در کنار آن نیز تلاش بر آن است که رفتار محیط زیستی پرسنل و کادر آموزشی و اولیاء دانش آموزان نیز در آن مدارس تغییر کند.

درویش درباره گنجاندن موضوعات زیست محیطی در کتب درسی نیز گفت: تاکنون 35 کتاب تغییرات محتوایی داشتند و بسیاری از موضوعات محیط زیستی در مقاطع ابتدایی اول و دوم و متوسطه اول و دوم وارد کتب درسی شده است. اصل تغییرات براساس آموزه است و باید بر اساس تنوع زیستی بسته آموزشی فراهم کنیم که دانش‌آموزان از ویژگی طبیعی سرزمین استفاده کنند و یاد بگیرند که تامین معیشت بدون آسیب رساندن به جذابیت‌های طبیعی باشد.

وی با بیان این که آموزش‌های زیست محیطی در استان‌های مختلف، به صورت متفاوت ارائه می‌شود، تصریح کرد: در استان‌هایی که زیستگاه یوزپلنگ هستند مانند خراسان شمالی، یزد، سمنان، اصفهان و کرمان مطالب مربوط به ویژگی‌های زیستگاه و گونه یوزپلنگ آموزش داده می‌شود.

   + کورش پورزند ; ٧:٢٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٤
comment نظرات ()

نتایج موفقیت‌آمیز مطالعات محققان ایرانی برای درمان سه نوع سرطان

رئیس پژوهشکده سرطان پستان از همکاری با محققان خارج از کشور در حوزه سلول درمانی برای درمان سرطان خبر داد و گفت: در این همکاری‌ها که در قالب انتقال تکنولوژی است درصدد ارائه راهکارهایی برای حساس کردن سیستم ایمنی در برابر سلول‌های سرطانی هستیم.

دکتر کیوان مجیدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به طرح‌های مهم پژوهشی در حال اجرا در گروه سلول درمانی این پژوهشکده، اظهار داشت: در روند زندگی هر فردی به طور معمول در موارد متعددی سلول‌های سرطانی در بدن افراد ایجاد می‌شوند ولی سلول‌های سیستم ایمنی، سلول‌های سرطانی را سرکوب می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه سرطان زمانی خود را نشان می‌دهد که برخی از سلول‌های سرطانی بتوانند از دست سلوهای ایمنی فرار کنند و سیستم ایمنی نتواند آن را سرکوب کند، اضافه کرد: مطالعات جدیدی را با همکاری مرکز تحقیقات آمستردام (AMC) به صورت مشترک در زمینه ایمنی درمانی با عنوان "سلول‌های دندریتیک" در درمان سرطان، در دستور کار داریم که در زمینه سرطان‌های سینه و پروستات است.

مجیدزاده همکاری با دانشگاه کارولینسکای سوئد در حوزه ایمنی درمانی و سلول درمانی را از دیگر اقدامات تحقیقاتی این پژوهشکده نام برد که به گفته وی بخشی از این پروژه تحقیقاتی مشترک در قالب انتقال تکنولوژی است و بخشی از آن تحقیقات جدیدی است که در پژوهشکده اجرایی خواهد شد.

وی به جزئیات پروژه تحقیقاتی "ایمنی درمانی" اشاره و خاطرنشان کرد: در این پروژه اقدام به حساس کردن و ایجاد تغییر در سلول‌های سیستم ایمنی فرد کرده‌ایم، به گونه‌ای که سیستم ایمنی فرد نسبت به سلول‌های سرطانی حساسیت بالا را پیدا کند و با سلول‌های سرطانی مواجه شده، با آنها مقابله کرده و آنها را از بین ببرد.

مجیدزاده ادامه داد: در این روش سلول‌های سیستم ایمنی که سلول‌های سرطانی توانسته‌اند از آنها فرار کنند حساس و تغییرات لازم در آنها ایجاد خواهد شد، به گونه‌ای که مجددا نسبت به سلول‌های سرطانی حساس شوند و واکنش لازم در مواجهه با سلول سرطانی از خود بروز دهند.

وی اجرای این پروژه را در زمینه سرطان‌های پستان، مغز و پروستات عنوان کرد و یادآور شد: با این روش می‌توان در بدن فرد سیستم مقابله‌ای ایجاد کرد تا در برابر سرطانی که در بدن ایجاد شده، مقاومت کند.

به گفته وی نتایج خوبی از این مطالعات به دست آمده است.

   + کورش پورزند ; ٧:٢٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٤
comment نظرات ()

رئیس دانشکده داروسازی زنجان در جمع 25 دانشمند برتر کشور

پروفسور مهرداد حمیدی، رئیس دانشکده داروسازی زنجان در جمع 25 دانشمند برتر دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور قرا گرفت.

به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، بر اساس نتایج منتشر شده در ماه ژانویه 2015 میلادی از سوی نظام رتبه‌بندی دانشمندان جهان (ESI) که توسط گروه علم‌سنجی مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده است، 25 نفر از دانشمندان برجسته دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور در زمره دانشمندان برتر جهان قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که نام پروفسور مهرداد حمیدی استاد نانوفناوری دارویی و رئیس دانشکده داروسازی زنجان در بین این 25 نفر به چشم می‌خورد. انجام پژوهش‌های راهبردی، تعداد مقاله و تعداد ارجاعات جهانی به مقالات و داشتن مقالات کلیدی در سطح جهان، از جمله معیارهای این رتبه‌بندی بوده است.

تحقیقات دکتر حمیدی در دانشکده داروسازی زنجان بر روی استفاده از توانایی نانوفناوری در درمان سرطان‌های مغزی و نیز بیماری‌های مختلف عصبی ـ مغزی متمرکز است. تعداد زیادی مقاله طراز اول بین‌المللی، کتب معتبر علمی در سطح جهان و ابداع نانوداروهای مختلف، رهاوردهای پژوهش این محقق بوده است.

   + کورش پورزند ; ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٤
comment نظرات ()

استقبال زنجانی‌ها از بهار با برپایی جشن سور

برآمد باد صبح و بوی نوروز                     به کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال و همه سال      همایون بادت این روز و همه روز

نوروز اولین پرونده زنجیره‌ای ثبت شده در یونسکو است که گستره فرهنگی بزرگی مانند آسیای میانه، بلخ، آذربایجان را پوشش می دهد و پس از ورود اسلام نیز تکرار شده است.

 آغاز نوروز علاوه بر ایجاد جنب ‌و جوش در بین مردم، در دل خود شادی‌های زیادی دارد. با توجه به اینکه شادی با انسان زاده شده است این ایام موردتوجه بوده و همواره برای استقبال از نوروز آیین‌های مختلفی انجام می‌شود. آیین‌هایی مانند خانه‌تکانی، چهارشنبه‌سوری و ... که برای آغاز نوروز انجام می‌شود نشان از قدمت این جشن دارد. البته در گذشته مراسم جشن سور برگزار می‌شد و پنج روز مانده به نوروز مردم بر پشت‌بام منازل خود بوته‌های گون را آتش زده و بر باور خود به استقبال فروهرها می‌رفتند که برای نبرد با اهریمن بر روی زمین می‌آمدند که بعد از اسلام و قیام مختار این مراسم مصادف با شب چهارشنبه آخر سال شد و به چهارشنبه‌سوری تغییر یافت.

یکی از زیربنایی‌ترین جشن‌هایی که در استقبال از نوروز انجام می‌شود مراسم چهارشنبه‌سوری است. چهارشنبه‌سوری یا جشن آتش یکی از جشن‌های مفصلی بود که در ایران و به تبع آن در زنجان برپا می‌شد و بعد از اتمام جشن مردم از پشت‌بام‌ها پایین آمده و یک سفره بزرگ پهن کرده و در آن هفت مغز فندق، بادام، پسته، گردو، توت، انجیر و کشمش می‌گذاشتند؛ در جشن‌های ایران باستان خوردن این هفت مغز واجب بود چرا که میوه‌های فروهری نام داشتند و پس از آن مردم به دلیل حضور فروهرها جشن و پایکوبی می‌کردند و به‌نوعی شروع پنج روز را با خوشی آغاز کرده و آن را به طبیعت تحمیل می‌کردند.

بر اساس نوشته‌های به‌ دست آمده در زنجان با فرا رسیدن آخرین ماه سال، چهارشنبه اسفند جشن گرفته می‌شد. در اولین چهارشنبه با توجه به نحس بودن آن مردم بالای پشت‌بام جلوی ناودانی‌ها حبوبات می‌ریختند تا باران آن‌ها را با خود به طبیعت ببرد. در دومین چهارشنبه مردم احشام را تمیز می‌کردند یال احشام را شانه می‌زدند تا برای نوروز آماده شوند.

چهارشنبه سوم مردم در باغ از شاخه درختان سنگ آویزان می‌کردند تا به درختان نوید آمدن بهار را دهند و در آخرین چهارشنبه نیز مردم به کوه و بیابان رفته و گون می‌کندند. این بوته‌ها در بالای پشت‌بام آتش زده‌ شده و مردم از روی آن می پریدند و پس از آن داخل خانه سر سفره می‌نشستند. زنجانی‌ها سر سفره  قرآن، آینه، یک تکه نان و گندم می‌گذاشتند.

در زنجان شب چهارشنبه‌سوری چندین مراسم برگزار می‌شد که یکی از آن‌ها قاشق‌زنی بود به این صورت که پس از جمع شدن سفره چهارشنبه کسانی که نیاز داشتند و یا دختران دم بخت، یک کاسه و قاشق به دست به در خانه افراد مختلف می‌رفتند که در این مراسم کاسه نماد سال بعد که پر خواهد شد و قاشق نماد حرکت بود. پس از آن‌که صدای کوبیدن قاشق به کاسه به ‌گوش می‌رسید، ریش‌سفید هر خانه چیزی که دم دست داشت داخل کاسه می‌گذاشت و ریش‌سفید دیگری آن را تعبیر می‌کرد.

مراسم دیگری که در زنجان برگزار می‌شد شال‌اندازی از باجه خانه‌ها بود به این‌ صورت که کسی که نیاز داشت به بالای پشت‌بام خانه می‌رفت شال بزرگی را از باجه به داخل خانه می‌انداخت و صاحب‌خانه مقداری آجیل و خوراکی به سر شال می‌گذاشت و گره می‌زد.

پس از اتمام مراسم چهارشنبه‌سوری و فرا رسیدن روز چهارشنبه زنجانی‌ها صبح این روز را جشن می‌گرفتند. مردم به کنار چشمه‌های مختلف رودخانه زنجان چایی می‌رفتند و در آنجا صبحانه می‌خوردند و آوازهایی همچون «آتیل باتیل چهارشنبه، بختیم آچیل چهارشنبه» می‌خواندند و بعد از آن آب‌بازی کرده و بعد به خانه‌های خود رفته و از این آب روی اثاثیه منزل می‌پاشیدند تا شروع خمسه زلالی داشته باشند.

این آیین‌های سنتی امروزه نیز در روستاهای زنجان زنده است و هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این آیین‌های سنتی به روستاهای زنجان سفر می‌کنند. گردشگرانی که خواستار جستجو و آشنایی با پیشینه‌ خود هستند می‌توانند در روستاهای کهلاب و دو تپه زنجان که آیین‌های سنتی فراموش نشده است، نمونه زنده گذشته را دریابند.

   + کورش پورزند ; ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()

هنر اصیل زنجانی به جا مانده از دوره هخامنشی

ایرانیان بیشتر با هنر فرش‌بافی که نماد شکیبایی و نجابت این قوم است شناخته می‌شوند و معتقدیم در دل این شکیبایی و نجابت، نمادها و الگوهای جامعه‌شناختی بسیاری نهفته است. از مبارزه و حق‌طلبی تا داشتن قدرت دیدن و ترسیم ریزه‌کاری‌های زیبایی که در جای‌جای طبیعت کل ایران موج می‌زند، ولی باید اذعان کرد صنعت چاقوسازی هم در این پازل هویت‌شناختی، جایگاه ویژه‌ای در دارد.

 چاقو واژه آریایی است. در اصل "چَغو" به معنی شکافنده است. در گذشته از واژه "چَغیج" به جای چاقو استفاده می‌کردند، البته هم‌اکنون نیز در برخی از نقاط استان لرستان به جای چاقو از "چغو" استفاده می‌شود.

پیشینه صنعت چاقوسازی یا تیزی‌سازی در زنجان را باید از چند نظر بررسی کرد. از نگاه جغرافیایی منطقه زنجان و از نگاه‌های اجتماعی و سیاسی و موقعیت سوق‌الجیشی و استراتژیک منطقه در مرکزیت فلات ایران.

عوامل ذکر شده دلیلی برای نیازهای انسانی منطقه زنجان که از دیرباز جهت حفظ زندگی و حیات خود به ابزارهای دفاعی گرایش پیدا کرده، هستند و همیشه طبیعت بهترین گزینه برای برطرف کردن نیازهای انسانی بوده تا انسان بتواند با الهام‌گیری از آن نیازهای خود را مرتفع سازد. مهم‌ترین و تشدیدکننده‌ترین این عوامل موقعیت استراتژیک منطقه زنجان است که می‌توان گفت نقطه‌ای است که با توجه به اقلیم متنوعی که در کل منطقه امروزی و باستانی زنجان پراکنده است و بوده؛ جنگ‌های بسیاری را از سر خود گذرانده که همه این اتفاق‌های تاریخی دست به دست هم داده تا زنجان تبدیل به مرکزیت ساخت انواع اسلحه‌های سرد تا قبل از پیدایش سلاح‌های گرم شود.

 همین مسئله نقطه عطف جریانات سیال تیزی‌سازی در زنجان است که با توجه به قدیمی‌ترین نوع تیزی یا چاقو که در غلاف کمری یکی از مردان نمکی منطقه چهرآباد زنجان کشف شد؛ قدمت تیزی‌سازی در منطقه زنجان را می‌توان بسیار دورتر؛ یعنی به دوران هخامنشیان ربط داد.

 چاقوی حاضر در غلاف کمری مرد نمکی دوران هخامنشی دارای دسته‌ای از شاخ بز است که طول آن 11 سانتی‌متر است که با استفاده از دو میخ به تیغه‌ای متصل گردیده و طول تیغه در حدود 9 سانتی‌متر است. غلاف این چاقو از جنس چرم بوده و با بندی از جنس چرم به لباس مرد نمکی متصل و طول غلاف 16 سانتی است. این چاقو را می‌توان به‌عنوان اولین و قدیمی‌ترین سند موثق به دست آمده در خصوص صنعت چاقوسازی زنجان نام برد.

قدیمی‌ترین چاقو با دسته استخوانی و تیغه‌ای از نوع سنگ چخماق در باستانی‌ترین منطقه سکونت ایران یعنی تپه سیلک کاشان کشف شده است و معتقدیم با توجه به عقبه تاریخی این صنعت زنجان باید آن را به سبک و متدهای امروزی احیا کرد. البته منظور در معرفی این صنعت و مراحل ارایه آن است.

حال مسافران نوروزی که فرصتی برای سفر به دیار شیخ‌ اشراق می‌یابند بهترین گزینه‌ای که می‌توانند با خود از این سفر به موطن خود ببرند چاقوهای زیبای دست‌ساز استادکارانی است که هنر خود را از پیشینیانشان به ارث برده‌اند.

   + کورش پورزند ; ٢:۳۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()

پیشگام بودن بخش کشاورزی در تخریب اراضی ملی

طبق سرشماری اخیر کشاورزی استان زنجان 5.2 درصد اراضی کشاورزی در سطح کشور را در اختیار دارد و این درحالی است که در سال 82 این میزان 4.2 درصد بوده است.

استاندار زنجان در مراسم هفته منابع طبیعی گفت: آمار فوق نشان‌دهنده افزایش 20 درصدی سطح اراضی کشاورزی طی 10 سال گذشته در استان زنجان است و این نقطه مقابل وضعیت در سطح کشورمان است.

این مسئول عنوان کرد: افزایش سطح اراضی کشاورزی در استان زنجان نشان‌دهنده این حقیقت است که طی سال‌های گذشته اراضی ملی و منابع طبیعی استان تخریب و تبدیل به باغ و زمین زراعی شده‌اند.

انصاری اذعان کرد: عملکرد فوق نشان می‌دهد که بخش کشاورزی استان زنجان در تخریب اراضی ملی پیشگام بوده و این به معنای آن است که بخشی که وظیفه حفاظت از منابع طبیعی را بر عهده دارد در تخریب و نابودی آن پیش‌قدم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف بی‌رویه آب در بخش کشاورزی استان زنجان در حوزه آب نیز جبران‌ناپذیر بوده و این موضوع با توجه به وجود تعداد چاه‌های آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان آشکار می‌شود.

استاندار زنجان تعداد چاه‌های آب مجاز در سطح استان زنجان را 11 هزار حلقه عنوان کرد و افزود: میزان مجاز برداشت آب از این تعداد چاه موجود در استان 870 میلیون متر مکعب است.

این مسئول از وجود 8 هزار چاه آب غیر مجاز در استان زنجان خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر در مجموع 18 هزار و 500 حلقه چاه در استان فعال است که از این تعداد یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب آب برداشت می‌شود.

انصاری عنوان کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی در استان زنجان با توجه به ظرفیت‌ها و سطح اراضی زیر کشت بسیار اندک بوده و از ظرفیت‌‌ها و قابلیت‌های فعلی به درستی استفاده نشده است.

   + کورش پورزند ; ۸:٢٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()

حل مشکلات زیست محیطی نیازمند تدبیر،پیگیری، قاطعیت و همکاری همه دستگاه هاست

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست، حل مسائل و مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی هوا، پدیده ریزگردها و دست اندازی به جنگل ها و مراتع و فضاهای سبز را نیازمند برنامه ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاههای مرتبط دانستند و تأکید کردند: حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با  تهیه سند ملی محیط زیست و  پیوست زیست محیطی برای همه طرح های عمرانی و صنعتی و همچنین جرم انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم، عمل شود.

رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دیدگاه اسلام در خصوص اهمیت حفظ زمین و ثروت های عمومی کره خاکی گفتند: اسلام و ادیان الهی همواره بر لزوم احساس مسئولیت انسان در قبال طبیعت و حفظ تعادل میان انسان و طبیعت تأکید کرده اند زیرا عامل اصلی بروز مشکلات زیست محیطی بر هم خوردن این تعادل است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جنگل ها و مراتع به عنوان ریه های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک، از دست اندازی افراد سودجو به جنگل ها و منابع طبیعی بخصوص در شمال کشور ابراز تأسف شدید کردند و افزودند: دستگاه های مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه تا برخی توجیهاتِ به ظاهر قابل قبول ، مقابله کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است افزودند: تهیه سند ملی برای محیط زیست، پیوست محیط زیستی برای همه طرح های عمرانی، صنعتی و تجاری، پالایش و بازنگری قوانین برای جرم انگاری تخریب محیط زیست، و تقویت نظارت های بی اغماض از مهمترین راهکارها برای حفظ محیط زیست و مقابله با سود جویان و قانون شکنان است.

حضرت آیت الله خامنه ای، نقش آفرینی مردم برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی در جامعه بوسیله رسانه ملی را مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: مطالبی که باید بیان شوند، امروز گفته شد و از این پس مردم باید قضاوت کنند که کدام دستگاه ها به وظیفه خود برای حفظ محیط زیست عمل می کنند و کدام دستگاه ها برای حفظ محیط زیست، تلاش و اقدام لازم را انجام نمی دهند.

   + کورش پورزند ; ۸:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()

تکنیک هایی برای ثبات در زندگی

باید از آنچه داریم، خوب استفاده کنیم، زیرا در صورتی که بیشتر به آنچه که نداریم‌ فکر کنیم، از لذت بردن از آنچه که داریم هم محروم خواهیم شد.

مغز زن و مرد از نظر ساختاری نیز با یکدیگر متفاوت است، به گونه‌ای که حتی مهارت های گفتاری میان زنان و هوش دیداری در مردان برگرفته از این تفاوت های ساختاری است.

در زمینه حس حسادت میان زنان و مردان نیز تفاوت‌های زیادی وجود دارد تا جایی که مردان قادر خواهند بود این حس را به راحتی پنهان کرده و بروز ندهند، اما زنان به آسانی از این حس پرده بردارند و آن را بروز دهند.

وی در مورد دیگر تفاوت‌ها تصریح کرد: مردان نسبت به قضایا کلی نگر هستند، اما زنان جزیی نگر هستند، از این رو در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت دیدگاه دارند.

زنان دوست دارند درد دل کنند اما مرد‌ها در هنگام ناراحتی ترجیح می‌دهند سکوت نمایند، از این رو لازم است با شناخت چنین تفاوتی در واکنش‌ها به دیدگاه‌ها و تفاوت‌های یکدیگر احترام گذاشته و آن را نقطه ضعف تلقی نکنیم.

با توجه به اینکه ساختار روحی زنان با صبر و شکیبایی بیشتری در تحمل مشکلات عجین است، زنان نقش زیربنایی در حفظ کانون خانواده دارند، اگر زنان به برخی از ویژگی های روحی مردان آشنا باشند، بهتر می‌توانند در حل مشکلات و دغدغه‌های زندگی ایفای نقش نمایند.

تفاوت‌های روحی و جسمی زنان و مردان نشان برتری از یکدیگر نیست، بلکه با هدف هم‌پوشانی و تکمیل شخصیت زن و مرد در زندگی است، به همین دلیل باید به ابعاد روحی یکدیگر در واقف باشند تا دوشادوش هم برای تعالی و رشد در زندگی تلاش نمایند

   + کورش پورزند ; ۱:٥۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٦ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()

تالاب ها و دریاچه های زیبای زنجان

تالاب ها و دریاچه های کوچک زنجان دارای ارزش بیولوژیکی بوده و اکوسیستم های با ارزشی را بوجود آورده اند، در حال حاضر مردم از این تالاب ها استفاده می کنند، مناظر زیبای تالاب های زنجان موجب شده تا مردم استقبال خوبی از آنها داشته باشند اگر چه بسیاری از مردم هم از وجود این تالاب ها بی خبر هستند، اما معرفی این تالاب ها می تواند در جذب گردشگر موثر باشد، دریاچه شور گل خندقلو، دریاچه آب بندان همایون، دریاچه آب بندان سارمساقلو، دریاچه آب بندان قره چریان و تالاب قمشلو از تالاب ها و دریاچه های زیبای زنجان محسوب می شوند.

 ۱۰۵ هکتار دریاچه و تالاب در زنجان

استان زنجان دارای ۱۰۵ هکتار دریاچه و تالاب است و این وسعت می طلبد تا برای جذب گردشگران و استفاده بومیان از این فضای زیبا، اقدامات مطلوبتری صورت گیرد، انواع پرندگان آبزی مهاجر همچون غازها، فلامینگو، درنا، انواع مرغابی، بوتیمار، حواصیل، پرستوی دریایی، پرندگان مهاجر مرغابی و پرندگان آبزی مهاجر مهم ترین حیات وحش این دریاچه ها و تالاب ها هستند.

گیاهانی همچون گیاهان شور و علفی یکساله، گرامینه، گون، علف های یک ساله و گیاهان استپی و شور عمده ترین پوشش گیاهی تالاب های زنجان است که مناظر زیبایی را به وجود آورده اند.

تالاب ها یکی از بارزترین زیبایی های خلقت هستند

تالاب ها به عنوان یکی از بارزترین زیبایی های خلقت دارای ویژگی های خاصی هستند که وجود این تالاب ها می تواند اکوسیستم طبیعی را ارتقا بخشد.

تالاب ها به عنوان زیستگاه های حیاتی دارای اهمیت بوده و نسبت به سایر مجموعه هایی از این دست بهتر نگهداری می شوند اگر چه برخی از تالاب ها به دلیل بی توجهی مردم و مسئولان با مشکلاتی مواجه می شوند اما برخی دیگر هنوز هم به حیات ادامه می دهند.

زهکشی و خشکاندن تالاب ها از اقداماتی که در برخی از مناطق کشور صورت می گیرد و هنوز هم ادامه دارد، اما ویژگی های خاص این تالاب ها می طلبد در این زمینه برنامه ریزی مناسبت تری از سوی مسئولان ذیربط انجام شود.

بیشتر تالاب ها مناظر زیبایی را خلق می کنند که چشم هر بیینده ای را به خود متوجه می کنند، تالاب ها و اکوسیستم های آبی کشور به منزله سرمایه های ارزشمند هستند که تنظیم آب های زیرزمینی در محیط پیرامون، تعدیل میکروکلیما، شکار، صید پرندگان آبزی و ماهیان، تأمین منابع تعلیف دام و همچنین حصیر بافی در گرو حفاظت منطقی از آنها محقق می شود.

حفظ تالاب ها منافع بی شمار اقتصادی، تفرجگاهی و ژنتیکی دارد که باید از آنها به خوبی نگهداری شود.

   + کورش پورزند ; ۱:٥٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()

بیماری‌های ریوی شغلی

بی‌اطلاعی افراد شاغل از وجود مواد شیمیایی مضر، عاملی بر بروز علایم حاد تنفسی است، عامل زیان بار در محیط شغلی اعم از ویروس، باکتری، گازهای سمی، غلظت بالای مواد محرک و ذرات ریزی که به دلیل پروسه‌های صنعتی مایع و جامد به شکل گاز است، می‌تواند در ریه رسوب کند و باعث تخریب بافت ریه شود.

عوامل زیان بار تنفسی در محیط‌های شغلی بسیار متنوع است و با پیشرفت علم، تکنولوژی، توسعه فن آوری‌ها و محصولات جدید هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود که در صورت کنترل نشدن مواجهات تنفسی شغلی، شاغلین صنایع و مشاغل مختلف ممکن است به بیماری ریوی شغلی مبتلا شوند.

بیماری‌های ریوی شغلی طیف وسیعی از بیماری‌های ریوی را تشکیل می‌دهد که شامل آسم شغلی، بیماری‌های نسج ریه مانند سیلیکوزیس و آزبستوزیس، سرطان‌های ریه، بیماری‌های التهابی ریه است و این بیماری‌ها که بر اثر شغل فرد ایجاد می‌شوند، می‌تواند در اثر کار در یک محیط شغلی نامناسب تشدید شود.

در صورت عدم رعایت اصول سلامت و ایمنی، بیماری می‌تواند پس از سال‌ها مواجهه با مواد زیان‌بار تنفسی، خود را به صورت سرفه، تنگی نفس و دفع خلط نشان دهد. همچنین در مواجهه با غلظت زیاد برخی مواد، علایم خود را به صورت یک بیماری حاد و شدید تنفسی بروز می‌دهد که گاه با سرماخوردگی یا عفونت‌های اکتسابی اشتباه گرفته می‌شود.

عادات فردی نقش موثری در بروز بیماری‌ها دارد. برای مثال میزان بروز برخی بیماری‌های ریوی شغلی در افراد سیگاری نسبت به سایر افراد بیشتر است و لازم به ذکر است که رعایت اصول بهداشت حرفه‌ای نقش مهمی در جلوگیری از بروز علایم آسم تنفسی دارد.

بازگرداندن ریه به وضعیت سالم ابتدایی تا امروز از توان بشر خارج است که می‌توان برای تخفیف برخی علایم بیمار، درمان‌های علامتی از جمله تغییر روش زندگی را پیش گرفت

   + کورش پورزند ; ۱:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ اسفند ۱۳٩۳
comment نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →